PDA

Επιστροφή στο Forum : 4watt fm transmitter



Villneuve
21-10-05, 12:11
http://us.geocities.com/tomzi.geo/4w_fm/4W_transmitter.htm
σε αυτό το link υπάρχει ενας πομπός στα fm
επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι και πάρα πολλές θα ήθελα απο όποιον μπορεί να με βοηθήσει όσον αφορα το θεωριτικό μέρος
έχω βρει λίγα πράγματα γι αυτό το κύκλωμα αλλα θέλω πολύ περισσότερα
π.χ τι κανουν τα εξαρτήματα κτλ
είναι εργασία και με έχει αγχωσει πάρα πολύ
οτιδήποτε μου στείλετε είναι ευπρόσδεκτο

NUKE
21-10-05, 14:41
Φιλε αυτο το κυκλωμα ειναι της smart kit.Αν ρωτησεις αυτους θα σου πω πραγματα πιστευω.Επισης στα χαρτια τους στο κιτ αυτου του πομπου λεει καποια πραγματα.Σαν πομπος δεν με ικανοποιησε αρκετα αλλα σε γενικες γραμες για αρχαριους ηταν καλο.

tzitzikas
21-10-05, 19:34
μου θυμιζεται παλιες εποχες με αυτο το κυκλωμα.Θα συμφωνησω οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο, αν και με αυτο ειχα ακουστει με ενα διπολο της πλακας κανα 3 χιλιομετρα
φιλε Villneuve:
απο αριστερα προς τα δεξια:
το κυκλωμα γυρω απο το TR4 (δηλαδη απο την μεταβλητη αντισταση οπου συνδεεται το μικροφωνο μεχρι και τον c2 αποτελει τον ενισχυτη του ακουστικου σηματος δηλαδη του μικροφωνου)
το κυκλωμα γυρω απο το TR1 αποτελει τη βαθμιδα ταλαντωσης.(οι αντιστασεις και οι κεραμικοι πυκνωτες αποτελουν τις πολωσεις).το TR2 ειναι η πρωτη ενισχυτικη βαθμιδα της βαθμιδας ταλαντωσης και το κυκλωμα γυρω απο το TR3 αποτελει την τελικη βαθμιδα ενισχυσης υψισυχνου σηματος(R.F δηλαδη)
τα RFC φροντιζουν ωστε να μην περασει σημα ραδιοσυχνοτητας στη τροφοδοσια του κυκλωματος και δημιουργησει βομβους κτλ.
το πηνιο L1 με το μεταβλητο πυκνωτη c15 παραγουν την ταλαντωση του σηματος υψηλης συχνοτητας.η ταλαντωση για να μην ειναι αποσβενυμενη τροφοδοτειται με ενεργεια απο το TR1.

οποια αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε.

NUKE
21-10-05, 21:38
Στην αθηνα καταφερα να ακουστω 800 μετρα με ενα απλο διπολο και χωρις συντονισμο καλο.Αλλα γενικα το περιμενα καλυτερα.Τι να σου κανουν ομως 4W?

electron
22-10-05, 11:03
800 μέτρα nuke και με πρόχειρο συντόνισμα μια χαρά σου πήγε το κακόμοιρο :) Τι καλύτερο περίμενες στην Αθήνα μέσα στα κιλοβατικά θηρία.

radiodj105
22-10-05, 11:19
Στην αθηνα καταφερα να ακουστω 800 μετρα με ενα απλο διπολο και χωρις συντονισμο καλο.Αλλα γενικα το περιμενα καλυτερα.Τι να σου κανουν ομως 4W?
Και να φανταστεί κανείς ότι με 4 Watt κάποτε κάλυπτα όλη την Δυτική Αττική. Περιστέρι, Ίλιον, Πετρούπολη! Με ένα δίπολο (που ήταν σαν τα αυτιά του λαγού στραβό)! Το μόνο καλό ήταν η απόσταση της καθόδου (μόλις 1,5 μέτρο από την κεραία). 'Οτι έβγαζε το άμοιρο το 2Ν4427 το έκπεμπε!

electron
22-10-05, 11:58
Και κάποιος άλλος που έβγαινε από το κέντρο της Αθήνας έφτανε σφαίρα μέχρι τον Πειραιά με ένα τρανζίστορ όπως το 2Ν3553.

NUKE
23-10-05, 19:48
Δεν περιμενα να σου πω την αληθεια και πολλα, αλλα ηθελα να φτασει το χιλιομετρο αναγκαστικα.Τεσπα πραγματικα τα για 4w καλα τα πηγε

Villneuve
24-10-05, 09:40
σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση
θα ήθελα να ρωτήσω οι πυκνωτές C3,C4,C13,C14 τι ακριβώς κάνουν
το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ είναι για τις C3,C4 είναι ότι μπαίνουν εκεί για να γειώνουν τις υψηλές για να μην κάνει αυτοταλαντώσεις στο μικρόφωνο
αλλα δεν είμαι και τόσο σιγουρος
πολλά έχω στο μυαλό μου αλλά μερικά φοβάμαι μην είναι λάθος
επίσης τα R4-C6 και R3-C5 τι κάνουν;
τέλος (για να μην σε κουράσω) τα TR2-TR3 κάνουν πολλαπλασσιασμό συχνότητας ή μόνο ενίσχυση

Villneuve
24-10-05, 09:43
όσον αφορά την smart kit δεν μου είπε τίποτα
το μόνο που μου είπε είναι ότι έχει μέσα τα χαρτιά αυτά και αρκούν
τα χαρτιά λένε πράγματα αλλα εγώ θέλω πολυ περισσότερα

radiodj105
24-10-05, 11:30
σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση
θα ήθελα να ρωτήσω οι πυκνωτές C3,C4,C13,C14 τι ακριβώς κάνουν
το μόνο που μπορούσα να σκεφτώ είναι για τις C3,C4 είναι ότι μπαίνουν εκεί για να γειώνουν τις υψηλές για να μην κάνει αυτοταλαντώσεις στο μικρόφωνο
αλλα δεν είμαι και τόσο σιγουρος
πολλά έχω στο μυαλό μου αλλά μερικά φοβάμαι μην είναι λάθος
επίσης τα R4-C6 και R3-C5 τι κάνουν;
τέλος (για να μην σε κουράσω) τα TR2-TR3 κάνουν πολλαπλασσιασμό συχνότητας ή μόνο ενίσχυση
Πολλαπλασιασμό συχνότητα κάνεις... μόνο όταν εκπέμπεις (π.χ. με κρύσταλλο) κάπου χαμηλά και πολλαπλασιάζεις τη συχνότητα για να "βγεις" στην επιθυμητή!
Αν μου στείλεις το σχέδιο θα σου πω τί κάνουν οι πυκνωτές. Τα τρανζίστορ θεωρητικά... κάνουν απομόνωση και ενίσχυση.

Villneuve
24-10-05, 11:35
το έχω και στι πρώτο μήνυμα
http://us.geocities.com/tomzi.geo/4w_fm/4W_transmitter.htm

electron
24-10-05, 18:05
Όλοι αυτοί οι πυκνωτές που ανέφερες κάνουν αποζευξη της υψηλής συχνότητας και όπως σωστά ειπες και εσυ δεν επιτρέπουν ανεπιθυμητες ιδιοταλαντώσεις στο κυκλωμα.Οι R3 R4 ειναι στην ουσία ένας διαιρέτης τάσης και χρησιμοποιήται για την πόλωση του TR1.

NUKE
25-10-05, 15:10
Πως μπορω να κανω συντονισμο χωρις γεφυρα στασιμων και πως θα καταλαβω αν εχει καει αυτος ο πομπος?

radiodj105
25-10-05, 20:17
Πως μπορω να κανω συντονισμο χωρις γεφυρα στασιμων και πως θα καταλαβω αν εχει καει αυτος ο πομπος?
Πολύ δύσκολο αυτό που ζητάς. Ιδανικό θα ήταν αν είχες ένα αναλογικό πολύμετρο και πλησίαζες τον έναν ακροδέκτη στον κονέκτορα της εξόδου. Δεν είναι και η πιο επαγγελματική λύση... αλλά από ολότελα...!

electron
26-10-05, 11:07
Το άν έχει καεί το τρανζίστορ εξόδου μπορείς να το καταλάβεις και από το ρεύμα κατανάλωσης το οποίο για πλήρης ισχύς είναι αν θυμάμαι καλά 500mA, αν τώρα το εν λόγο τρανζίστορ έχει καεί το ρεύμα θα είναι περίπου 150mA.

VAGOURAS
06-11-05, 17:10
Τον συγκεκριμενο πομπο τον εχω δουλεψει.Καλυπτα σε επαρχιακη πολη περιπου 2 κm με διαλειψεις.Aλλα δεν εχει σταθερη συχνοτητα(τσουλαει πανω κατω τουλαχιστον 50 khz)Για εκπαιδευτικους σκοπους ειναι καλο.Βγαζει περίπου 4 watt και αν θυμαμαι καλα του εδινα 16 βολτ.Νομιζω οτι αντεχει παραπανω ταση και πραγματικα αν το βατομετρο μου εδειχνε σωστα στους 92 ΜΗΖ περιπου εβγαλα μεχρι 5,5 wαττ.Αν ομως ο κατασκευαστης του τρανζιστορ το αναφερει οτι βγαζει 4 watt τελικη ισχυ τοτε μαλλον μετρησα λανθασμενα. Πραγματι το εχει η Σμαρτ κιτ.Ο κυριος στο σαιτ λεει οτι παει 50 Κμ ?????^^&**&*^%*&%&* Ισως πριν 30 χρονια να ακουγοταν και στο φεγγαρι.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ>Μην το δουλεψεις χωρις κεραια (Εγω ετσι εκαψα το 2Ν 3924 που ειχε στην εξοδο) .Για να δεις αν λειτουργει το τρανζιστορ εξοδου μετρα τα μιλιαμπερ που τραβαει το κυκλωμα ( αλλα με κεραια και συντονισμενο , αλλιως δεν θα τραβαει πολλα μιλιαμπερ), ή μετρα το τρανζιστορ με πολυμετρο.
Και για να εισαι ωραιος αγορασε ενα βατομετρο που παντα θα σου χρειαζεται και ενα μικρο πομπο με PLL για σταθερη συχνοτητα, κι οχι αυτο το κατασκευασμα.Εριχνα πολλα βρισιδια οταν τσουλαγε !!!!!!!!.

electron
06-11-05, 19:47
Βαγγέλη κάπως έτσι ειναι τα πράγματα παρόλα αυτά με το πομπουδάκι αυτό ξεκίνησαν πολλοί την παρουσία τους στα ερτζιανά.

_ab
07-11-05, 17:19
Βαγγέλη κάπως έτσι ειναι τα πράγματα παρόλα αυτά με το πομπουδάκι αυτό ξεκίνησαν πολλοί την παρουσία τους στα ερτζιανά.

Τι σημαινει αυτο????? :oops:

gsmaster
07-11-05, 18:00
Ίσως... ερτζιανά κύματα, βγαίνει απο το Hz (Herz) και είναι άλλη μια εξ-ελληνισμένη λέξη. Όπως είναι και το "παρκάρισμα"
...Νομίζω... :shock: :shock:

electron
07-11-05, 18:05
Σωστός ο Γιάννης :) Είναι και αυτό <ερασιτεχνική> ορολογία που από συνήθεια την ανέφερα νομίζοντας ότι όλοι θα την καταλάβαιναν :)

NUKE
07-11-05, 23:56
Αυτην την εννοια την μαθαινουμε στο δημοτικο στο Εμεις και ο Κοσμος οταν μαθοαινουμε για το ραδιο και μετα τον Μαρκονι αναφερομαστε στο οτι τα ερτζιανα ειναι τα κυματα του ραδιοφωνου

VAGOURAS
09-11-05, 00:56
Παιδια χαιρομαι παντως που βλεπω νεοτερους που στη σημερινη εποχη που οι περισσοτεροι τη βρισκουν με PC και playstation ασχολειστε με πομπους στα fm.ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ.Αλλα ΣΠΟΥΔΑΣΤΕ ΠΑΡΤΕ ΠΤΥΧΙΑ για να κανονιζετε εσεις τις τυχες των υπολοιπων>>>>>>>
Φου Φου ενα δυο,γινεται η κληση για οποιονδηποτε φιλο ερασιτεχνη ακουει και θελει να δωσει απαντηση.Η ακροαση θα γινει κλειστος απο 88 εως 108 και αντιστροφως.Επαναλαμβανω κλπ κλπ.

electron
09-11-05, 01:12
Βαγγέλη η ακρόαση θα γίνει με κλειστό το φέρον; :D
Ναι όντως υπάρχουν ακόμα νέα παιδιά που αγαπουν το ραδιόφωνο και αυτό ειναι ευχάριστο γιατί φένεται οτι μπορουμε ακόμα να ελπίζουμε στις μέρες ραδιοφωνου.

savnik
09-11-05, 09:25
Φου Φου ενα δυο,γινεται η κληση για οποιονδηποτε φιλο ερασιτεχνη ακουει και θελει να δωσει απαντηση.Η ακροαση θα γινει κλειστος απο 88 εως 108 και αντιστροφως.Επαναλαμβανω κλπ κλπ.
και ανοιχτος.
Με πηγες 25 χρόνια πισω.

radiodj105
09-11-05, 13:01
Φου Φου ενα δυο,γινεται η κληση για οποιονδηποτε φιλο ερασιτεχνη ακουει και θελει να δωσει απαντηση.Η ακροαση θα γινει κλειστος απο 88 εως 108 και αντιστροφως.Επαναλαμβανω κλπ κλπ.
Η ακρόαση θα γίνει με αναλογικό δέκτη 5 μονάδων και εξωτερική κεραία.
και μετά από λίγο: ...σε ακούω τρία στα τέσερα κρατικού και πέντε οργάνου

Με πήγες 20 χρόνια πίσω!

VAGOURAS
13-11-05, 04:05
To 1983 ημουν 11 χρονων και ο πατερας μου με πηρε στην Αθηνα λογω της δουλειας του.
Πηγαμε σε μια εκθεση παιχνιδιων οπου μου αρεσε ενα ζευγος γουοκι τοκι,αλλα επειδη ειχε 2800 δραχμες ο πατερας μου,μου προτεινε ενα ασυρματο μικροφωνο(900 δραχμες).Το πηραμε και μολις πηγα στο σπιτι πατησα το κουμπακι και ακουσα τη φωνη μου στους 98 θυμαμαι.Αυτη ηταν η αρχη της καταστροφης(ΤΡΕΛΑΣ)μου.Απειρες βολτες στη γειτονια με ενα ραδιοφωνακι κολλημενο στο αυτι για να δω μεχρι που ακουγεται η μουσικη που μετεδιδα.Χωρις ιδιαιτερες γνωσεις και καθοδηγηση απο καποιον αρχισα να την ψαχνω περισσοτερο.Δεν θα ξεχασω ποτε τη μερα που ειπα: γιατι να βαζω το μικροφωνο μπροστα στο ηχειο?θα κοψω το μικροφωνο και θα βαλω μουσικη απο το φις ακουστικων του πικαπ απευθειας να δω τι θα γινει.Η πιστοτητα της μουσικης που ακουσα με τρελανε,ηταν μια απιστευτη ανακαλυψη για μενα.Να σημειωσω οτι στο χωριο υπηρχαν κι αλλοι ερασιτεχνες αλλα ποιος να ασχοληθει με ενα 11χρονο?Μετα απο 4-5 χρονια καποιος εβαζε ακομα μουσικη με το μικροφωνο στο ηχειο!!!!!!!!!Στα 12 αγορασα ενα πομπο 4 Βαττ
(αυτον για τον οποιον αναφερθηκαμε πιο πανω)αλλα ποιος να σου πει για συντονισμο και σωστη κεραια ??Στα 13 πλεον μου εφτιαξε ενας φιλος του αδερφου μου (ναναι καλα ο ανθρωπος <ΝΙΚΟΣ Ο ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ>)μια EL 504 και εκπεμπαμε αξιοπρεπως στα 25 χιλιομετρα,(ανεβαστη κατεβαστη το ιδιο μου ελεγε ενας φιλος ερασιτεχνης που απειχε 20 χιλιομετρα θυμαμαι).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΟ POST.