PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρό ολοκληρωμένο (σε μέγεθος)...Τι μπορώ να κάνω?



dimxanthi
22-10-05, 18:43
Καλησπέρα σε όλους...
Αντιμετωπίζω μια δυσκολία...Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...Παρέλαβα κάποια samples από την Maxim και συγκεκριμένα κάποιους DC-DC Converts, τους MAX1763 και είναι υπερβολικά μικροί σε μέγεθος, πράγμα που δυσκολεύει να τους κολλήσω εκεί που θέλω.(βλέπε και foto).

Υπάρχει τρόπος να τους κολλήσω ή τελοσπάντων να τουσ χρησιμοποιήσω σε ένα κύκλωμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

savnik
22-10-05, 22:05
Καλησπέρα σε όλους...
Αντιμετωπίζω μια δυσκολία...Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...Παρέλαβα κάποια samples από την Maxim και συγκεκριμένα κάποιους DC-DC Converts, τους MAX1763 και είναι υπερβολικά μικροί σε μέγεθος, πράγμα που δυσκολεύει να τους κολλήσω εκεί που θέλω.(βλέπε και foto).

Υπάρχει τρόπος να τους κολλήσω ή τελοσπάντων να τουσ χρησιμοποιήσω σε ένα κύκλωμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
ειναι θεμα πειρας και εργαλειων

MHTSOS
23-10-05, 01:09
Ανάλογα με την πείρα του καθενός. Εγώ που κολάω κάθε μέρα τετοια ολοκληρωμένα σε κινητά μπορώ να σου πώ οτι μου φαίνεται και μεγάλο σε σχέση με άλλα. Αν έχεις πιστόλι θερμού αέρα το κολάς πολύ εύκολα. Το θέμα είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις μόνος σου πλακέτα με τόσο μικρές πίστες.

leosedf
23-10-05, 12:21
Είναι καθαρά θέμα εργαλείων.
Με κολλητήρι απλώς ξέχνα το

dimxanthi
23-10-05, 12:54
Καλημέρα...Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας...
Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη σχετικά με το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο...

Υπάρχει κάποιο είδος αντάπτορα που να μπορώ να μετατρέψω τα ¨ποδαράκια" του συγκεκριμένου σε ¨ποδαράκια" 'αλλου είδους? Αυτό νομίζω ότι έχει: BSOP (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)

gsmaster
23-10-05, 15:26
Για κάτι έτοιμο ψάξε στο google για "smt pin adaptor" ή "smd pin adaptor".

Αν θές να κάνεις την πλακέτα μόνος σου όμως θα πρέπει να βγάλεις πρώτα μία καλή πλακέτα και μετά με προσοχή να το κολλήσεις. Δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά με πολύ προσοχή κάτι μπορεί να κάνεις.