PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΕΡΙ ΑΚΡΟΑΣΕΩΣ.



SAT HUNTER
23-10-05, 14:36
Θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει ακριβης νομοθετικη διαταξη σχετικα με την τυχαια ακροαση (οχι εκπομπη η παρεμβολη συχνοτητων) των σωματων ασφαλειας (π.χ αστυνομιας).
Στο εμποριο κυκλοφορουν αμετρητα "ξεκλειδωτα" φορητα VHF 136-174 κλασης 1 (καθως και κιτ δεκτων ακροασης ραδιοσυχνοτητων,air-ελλας,πυροσβεστικη..) Για τα οποια δεν χρειαζετε αδεια κατοχης,επομενος με ενα απλο "scan"..αρισμα καποια στιγμη θα σταματησει και σε καποια "απαγορευμενη" συχνοτητα.
Τα ερωτηματικα μου ως ελλην πολιτης ειναι τα εξης:
*δεν παρακαμπτω καποια κωδικοποιημενη εκπομπη αρα δεν υποκλεπτω-ξεκλειδωνω τιποτα.
*δεν εκπεμπω αρα δεν παρεμβαλω η' παρεμποδιζω η' παραπλανω κρατικες,ιδιωτικες και σωματων ασφαλειας συχνοτητες.
*δεν εχω στην κατοχη μου ασυρματικο υλικο που απαιτει αδεια κατοχης η' αγορας.
*δεν εχω εγκατεστημενο σταθμο ασυρματου με εξωτερικη κεραια rx-tx.

Με ολα τα παραπανω θα ηθελα τις σοφες και εμπειρες γνωσεις των "ειδικων" του φορουμ,για ενα θεμα που πιστευω οτι ειναι αρκετα ασαφες και αοριστο ς'αυτην την "ελευθερη" χωρα που ονομαζεται ελλαδα.


@ sat-hunter @
υ.γ. Εν οψη δικαστικης μου διαμαχης.

Killo_Watt
23-10-05, 16:02
Ομολογώ περίεργη η περίπτωση σου… σε πιάσανε επαφτοφωρο? :?

SAT HUNTER
23-10-05, 16:26
Ειμαι τεχνιτης τηλεπικοινωνιων και κατοχος καταστηματος πωλησης και επισκευης ηλεκτρονικων συσκευων (συμπεριλαμβανομενου και φορητων ασυρματων).
Ειχα στην κατοχη μου ενα φορητο vhf κλειστο και μετα απο γενομενο τροχονομικο ελεγχο το ανοιξαν και ηταν σε συχνοτητα της αστυνομιας (προερχομενο απο service,αλλαγη ποντεσιομετρου φωνης).
Αντε να τους δωσεις να καταλαβουν οτι μετά απο την επισκευη τοβαλες να scanαρει και lockαρισε εκει που βρηκε σημα,δηλ.στην πρωτη συχνοτητα που βρηκε διαμορφωση.
Τα υπολοιπα... Τα γνωστα.αυτοφωρη διαδικασια κ.λ.π
Επακολουθησε και ο "γνωστος" διαλογος των εντιμοτατων οργανων της ταξης
"και που ξερω εγω αν δεν εισαι εγκληματιας"
Ευλογο και "εναεριο" ερωτημα μου "ποσες πιθανοτιτες δινεις,σε εναν ηλεκτρονικο τηλεπικοινονιων κ εμπορο τετοιων μηχανηματων να ειναι και εγκληματιας ??? "
Το να ειναι καποιος εγκληματιας πλεον ειναι σαν να παιζεις .... Παμε στοιχημα !!!

Killo_Watt
23-10-05, 18:48
Μην φοβάσαι τίποτα αφού το μηχάνημα ήταν κλειστό… δεν μπορούν από όσο ξέρω να σου κάνουν τίποτα αφού σύμφωνα με την καινούργια νομοθεσία από όσο έχω ακούσει μπορείς να έχεις στην κατοχή σου ότι εξοπλισμό γουστάρεις και πρέπει να σε πιάσουν επαυτοφωρο… :wink:

gsmaster
23-10-05, 19:04
SAT HUNTER, καλό είναι να γράφεις με μικρά, και όχι με κεφαλαία.

leosedf
11-03-06, 11:52
Εγώ που έχω ενα Yaesu VX-7 και δεν έχω άδεια υπάρχει περίπτωση να με "τρυπήσουν"? ποιός είναι ο καινούριος νόμος?

AKIS
11-03-06, 16:07
Εγώ που έχω ενα Yaesu VX-7 και δεν έχω άδεια υπάρχει περίπτωση να με "τρυπήσουν"? ποιός είναι ο καινούριος νόμος?
Ωραιο μηχανακι το vx 7
Αλλα μην νομιζεις οτι θα βγαλεις ακρη με τους νομους γιατι στην Ελλαδα ολοι οι αστυνομικοι ειναι σαν αυτους του ΑΜΑΝ!

aeonios
11-03-06, 16:53
Δυστυχώς φίλε μου σου κάνανε μάλλον μήνυση με βάση το αρθρο 2 του ν.δ. 1244/1972 περί κατοχής ραδιοερασιτεχνικών συσκευών.

Σύμφωνα με αυτόν όσοι κατέχουν ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες άνευ άδειας.....την συνέχεια την ξέρουμε!

Είναι τόσο πεπαλαιωμένος κ κατά τη γνώμη μου αναχρονιστικός αυτός ο νόμος που πιστεύω πως λίγοι από εδώ μέσα θα είχαμε γεννηθεί τότε!

Δυστυχώς η κλάση 1 έχει να κάνει μόνο με την προμήθεια του εξοπλισμού και όχι με την χρήση του σύμφωνα με τον νόμο 1955/2002 και εξυπηρετεί περισσότερο τους εμπόρους παρά εμάς!

Σου προτείνω να βιαστείς να διαβάσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη - οι εξετάσεις είναι μάλλον τέλος απριλίου - και τότε θα απαλλαγείς με βάση το εδάφιο 3 του άρθρου 2 του ν.δ. 2801.

Επίσης ίσως μπορείς να ξεφύγεις αν αποδείξεις πως ανήκει σε πελάτη σου ο οποίος έχει άδεια και εμφανίσεις παραστατικά στο δικαστήριο για δελτίο αποστολής /RMA κτλ.

Εχεις δει την δικογραφία για να μας πεις ακριβώς για ποιο πράγμα σε κατηγορούν;

aeonios
11-03-06, 17:07
Επίσης σύμφωνα με τον 14100/2002 το μόνο που είναι επιτρεπτό στην Ελλάδα να δουλεύουμε άνευ άδειας είναι τα pmr446 με EIRP 500mW!

Μην το αφήσεις πάντως γιατί μόλις διάβασα τα παρακάτω:


. Διοικητικά πρόστιμα για παραβάσεις του ν.δ. 1244/1972
Εκτός από τις διοικητικές κυρώσεις που προβλέπονται στο άρθρο 11 του ν.δ. 1244/1972, στους παραβάτες των κανονισμών λειτουργίας ερασιτεχνικών και πειραματικών σταθμών ασυρμάτου, ειδικών ραδιοδικτύων και ραδιοσταθμών CB, καθώς και άλλων τηλεπικοινωνιακών συστημάτων, με απόφαση του οικείου Νομάρχη, επιβάλλονται υπέρ της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, διοικητικά πρόστιμα ύψους από είκοσι χιλιάδες (20.000) έως εκατό χιλιάδες (100.000) δρχ. Η επιβολή των ως άνω διοικητικών προστίμων δεν υποκαθιστά τυχόν άλλες ποινές που προβλέπονται από την ισχύουσα νομοθεσία. Τυχόν άσκηση προβλεπομένων διοικητικών ή ένδικων μέσων δεν αναστέλλει την είσπραξη του προστίμου. Εφόσον τα πρόστιμα κατατίθενται εντός μηνός από την έκδοση της σχετικής νομαρχιακής απόφασης επιβολής τους, και μόνον τότε, μειώνονται αυτομάτως κατά τριάντα τοις εκατό (30%). Μετά την παρέλευση του μηνός, η είσπραξη των προστίμων πραγματοποιείται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Ε.Δ.Ε.