PDA

Επιστροφή στο Forum : Ώρα μέσω RDS



Chris Valis
23-10-05, 13:41
Ξέρει κανείς σταθμούς στην Αθήνα που να στέλνουν σωστά την ώρα μέσω RDS?

Ευχαριστώ,
Χρήστος

radiodj105
23-10-05, 17:16
Φίλε μου... μερικοί δέκτες αυτοκιντήτου της SONY έχουν μια ρύθμιση που λέγεται "CT". Επειδή οι περισσότεροι τεχνικοί σταθμών στην Αθήνα, έχουν μαύρα μεσάνυχτα στο να το ρυθμίσουν σωστά, ΜΗΝ το έχεις επιλεγμένο! Ο κάθε σταθμός παίζει μεταδίδοντας συχνά ότι ώρα του κατέβει. Και μην περιμένεις φυσικά να επιλέξουν "χειμερινή/θερινή ώρα"... εδώ δεν ασχολούνται να φτιάξουν την ώρα σωστά... η "χειμερινή" ώρα τους μάρανε?

Chris Valis
23-10-05, 23:23
Λέω και εγώ... έχω το CDR2005 σε ένα opel corsa και μόλις το ενεργοποίησα, κάθε 5-6 σταθμούς αλλάζει ώρα το ρολόι. Και μάντεψε... ΚΑΜΜΙΑ σωστη! σε όλη την μπάντα ρε παιδιά ούτε ένας?!


Ευχαριστώ για την απάντησή σου

radiodj105
23-10-05, 23:33
ΚΑΜΜΙΑ σωστη! σε όλη την μπάντα ρε παιδιά ούτε ένας?!
Ευχαριστώ για την απάντησή σου
Επειδή είχα σταθμό με RDS κάποτε... και είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο μου... φρόντιζα (σε προσωπικό επίπεδο) να είναι σωστή η ώρα που μετέδιδε το CT του RDS μου. Ακόμα και στην αλλαγή από θερινή σε χειμερινή... πείραζα το RDS την ίδια μέρα κιόλας.
Πολύ που το εκτίμησαν βέβαια όσοι είχαν δέκτες RDS και με άκουγαν, αλλά τουλάχιστον είχα ήσυχη τη συνείδησή μου ότι το RDS λειτουργεί σωστά!

_ab
24-10-05, 00:32
ειχα σταθμό με RDS κάποτε... και είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το ραδιόφωνο στο αυτοκίνητο μου... φρόντιζα (σε{ προσωπικό επίπεδο) να είναι σωστή η ώρα που μετέδιδε το CT του RDS μου. Ακόμα και στην αλλαγή από θερινή σε χειμερινή... πείραζα το RDS την ίδια μέρα κιόλας.
Πολύ που το εκτίμησαν βέβαια όσοι είχαν δέκτες RDS και με άκουγαν, αλλά τουλάχιστον είχα ήσυχη τη συνείδησή μου ότι το RDS λειτουργεί σωστά!

To rds ηταν δικιας σου κατασκευης η ετοιμο?????

radiodj105
24-10-05, 00:37
To rds ηταν δικιας σου κατασκευης η ετοιμο?????
Αρχικά ήταν ένα Prais 732 και μετά ένα Prais 735. Εμπορίου ήταν και πραγματικά είχα μείνει (από το 735) πολύ ικανοποιημένος. Θυμάμαι ότι ο Kiss FM και ο Energy στην Αθήνα "πάλευαν" με κάτι Tiesseci και είχαν πάντα προβλήματα αφού καιγόταν μια eprom!