PDA

Επιστροφή στο Forum : παρασητα σε ενισχυτη αυτοκινητου



gourtz
24-10-05, 21:26
καλυσπερα εχω φτιαξει καποιο ειχοσυστημα και μολις το αυτοκινητο τεθει σε λειτουργια και ανοιξω το ραδιο σιντι ακουγονται παρασιτα απο τα ηχεια που παιζουν μεσω του ενισχυτη. δοκιμασα και κατα την λιτουργια τους εβγαλα τα βισματα interconnect τα rca 4 ειναι και σταματησετη να κανω για να κοψω τα πρασητα δοιμασσα φιλτρα ετοιμα αλλα δεν κανουν τιποτα που μπαινουν στην τροφοδοσια του ραδιο σιντι


κατα την γνωμη μου τα παρασητα πρεπει να παραγονται απο το ραδιο μεχρι τον ενισχυτη στα δυο διπλα καλωδιο που εχω.

gsmaster
25-10-05, 00:07
Δοκίμασε με καλύτερης ποιότητας καλώδια.

Ο θόρυβος τι περίπου μορφής είναι? επηρρεάζεται απο κάτι? (πχ στροφές κινητήρα, κινητό κτλ)

gourtz
25-10-05, 21:23
ναι ακουγεται ενα zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz και οταν παταω γκαζι κανει ζζζζζζζζζζζζζζζζζσσσσσσσσσσσ δυναμονει και ψιλενει ο ηχος
των παρασητων.... και οταν κλεινω εντελος τον ηχο δηλαδι 3 2 1 0 και μολις παει στο μηδεν κανει ενα τσακ απο τα ηχεια που παιζουν παλι απο το ενισχυτη.

radiodj105
25-10-05, 22:21
Κατ'αρχήν νόμισα ότι είναι "μπούκωμα" από υπερενίσχυση των ήδη δυνατών ραδιοφωνικών σταθμών. Φίλε το πρόβλημά σου νομίζω ότι είναι από την γείωση. Συχνά ο θόρυβος αυτός προέρχεται και από κακής ποιότητας καλωδίωσης. Σίγουρα τα καλώδια που μεταφέρεις το "σήμα" από και προς τον ενισχυτή είναι θωρακισμένα έτσι;

antonis
26-10-05, 00:40
βαλε αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια του ενισχυτη και εισαι ενταξει αν βρεις να αντεχει 100 αμπερ.

radiodj105
26-10-05, 00:48
βαλε αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια του ενισχυτη και εισαι ενταξει αν βρεις να αντεχει 100 αμπερ.
Μήπως το παρακάνεις; Δεν σου φαίνονται λίγο υπερβολή τα 100 Amber?

radiodj105
26-10-05, 00:57
Επειδή πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι "απομόνωσης", πιστεύω ότι αν μπορέσεις να απομονώσεις την γείωση του ήχου του Ράδιο-cd με την γείωση των εισόδων του ενισχυτή, θα λυθεί το πρόβλημα. Για να πετύχεις αυτό, θα χρειαστείς κάτι "βαρελάκια" που είναι μετασχηματιστές απομόνωσης και πουλιούνται στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Αν μένεις στην Αθήνα, ξέρω ότι εισαγωγέας είναι η ΕΛΑΣΥΝ (210 9578150). Θέλω να πιστεύω ότι με αυτά τα βαρελάκια θα κάνεις δουλειά. Κόστος νομίζω για ένα τέτοιο βαρελάκι (στερεοφωνικό φυσικά) είναι γύρω στα 12 ευρώ. Εγώ έχω βάλει τέτοιο πράγμα στο αμάξι, γιατί και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα.
Τέτοιους μετασχηματιστές τους είχα βάλει επίσης και για να συνδέσω κονσόλα με κομπιούτερ (αφού η γείωση του κομπιούτερ μου δημιουργούσε βόμβο).
Αν θέλεις να πειστείς ότι θα σου διορθωθεί... κάνε το εξής... Καθώς ο ενισχυτής σου είναι ανοιχτός, ΜΗΝ ακουμπήσεις το (+) της εξόδου του ραδιο-CD αλλά ακούμπησε ΜΟΝΟ το (-) δηλαδή το "απέξω"... την γείωση. Αν ακουμπόντας ΜΟΝΟ τη γείωση, σου εμφανίζεται το πρόβλημα, η λύση είναι αυτά τα μετασχηματιστάκια που σου περιγράφω παραπάνω.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΥΝ ούτε προμήθεια παίρνω!

MHTSOS
27-10-05, 21:11
Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλήσαντα. Φαίνεται ότι περνάει ρεύμα (ανεπιθύμιτο εννοείται) από την θωράκιση των καλωδίων ήχου και ο βόμβος έχει την ίδια συχνότητα με την κυμάτωση στην τάση τροφοδοσίας. Μια πιο περίπλοκη λύση θα ήταν να φτιάξεις Balanced Lines για τα καλώδια του ήχου αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει την φασαρία. Με τα μετασχηματιστάκια θα κάνεις δουλειά. Όσο για το "τσακ" που κάνει όταν τον κλείνεις είναι λόγο κακής ποιότητας του ενυσχητή. Απλά όταν τον κλείνεις σβήνει μόνο ο μετατροπέας DC και ο ενισχυτής μένει αναμένος. Η τάση τροφοδοσίας πέφτει και όταν φτάσει σε ένα αρκετά χαμηλό σημείο χάνουν την πόλωση τα τρανζίστορ και σβήνει και ο ενισχυτής κάπως βίαια. Αν το τσακ είναι αρκετά δυνατό μπορεί να σου κάνει ζημιά στα ηχεία.

stendor
28-10-05, 16:36
όλα σωστά τα παραπάνω. συμπληρώνω οτι για τον θόρυβο που προέρχεται απο το altenator του αυτοκινήτου, τοποθέτησε ένα αντιπαρασιτικό πυκνωτή μεταξύ B+ του altenator και γής και εάν χρησιμοποιείς λεπτά καλώδια για την τροφοδοσία του ενισχυτή αντικατέστησέ τα με μεγαλύτερης διατομής. Σε πολλές περιπτώσεις, και μόνο η αντικατάσταση των καλωδίων τροφοδοσίας έχει φέρει αποτελέσματα.

musicpower
29-10-05, 09:16
file ta parasita mpori na ta kani an exis perasi ke to sima ke to rebma tou enisxiti apo tin idia meria tou aftokini tou.an ine mazi kani parasita tote.ala afou ipes oti otan to pas sto miden sou kani to tik mpori na ine ke apo to rad/cd an ine kapia ftini marka to exo antimetopisi poles fores na to kanoun giati den exoun afta ta cd kala filtra.dokimase ena alo cd na dis an to kani pali giati an ine apo eki to cd mono tou an to sindesis den akougete ala an tou balis anisxiti exi megali enisxisi ke mgalono to parasito.an ine apo to cd 8a sou po ti 8a kanis alios an ine to kalodio tou simatos (rca) mazi me to rebma peraseta amo diaforetiko simio.ke kati telefteo bale giosi sta8eri epano sta fis ton rca kane mia dokimi.pistebo na boi8isa

*Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με greeklish και να διορθώσεις αυτό το μήνυμα (gRooV)*

xampos
04-01-06, 22:46
δε δοκιμαζεισ να εχεισ διαφορετικη γειωση τησ εισοδου εξοδου του ενισχυτη απο τη τροφοδοσια βαλε στη γειωση του ενισχυτη μια αντισταση 0,1 Ω 5w

xampos
04-01-06, 22:47
aα βαλε και κανα πυκνωτη στη τροφοδοσια σαν φιλτρο

gourtz
06-01-06, 10:49
Λοιπον καταρχιν το βαρελακη το εχω δοκιμασει στην τροφοδοσια του ραδιο σιντι και δεν εκανε τιποτα.το τσακ ακουγεται και απο ηχεια που δεν παιζουν με το ραδιο σιντι αλλα παρα πολυ λιγο δηλαδι πρεπει ναβαλω αυτη διπλαστο ηχειο. στον ενισχυτη αν βγαλω τα καλωδια σηματως ηχου σταματανε τα παρασητα. αν μπει στο αυτοκινητο στην παροχη του ενσιχυτη στα δυο χοντρα καλωδια ενας πυκνωτης?? απο τους μεγαλους που βΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ χοσυστηματα που εχουν και την οθονιτσα απο πανω??? τι καλωδιο πρωτηνεται για κατι καλο και φτηνο παραλληλα...... το θεμα ειναι οτι δεν μπορω ρε γαμωτο να δοκιμασω με αλλο καλωδιο καλυτερης ποιωτητας διοτι δεν εχω κατι προχειρο να το δοκιμαζα αν ειναι οντως αυτο.

για να γειωσω το καλωδιο rca οπου στην προκειμενη περιπτωση ειναι δυο διπλα πως το κανω???? το πλεγματακι απο μεσα το βαζω στην γειωση???

MHTSOS
06-01-06, 12:13
Το βαρελάκι που λες οτι έβαλες στην τροφοδοσία είναι πηνίο. Μπαίνει για να φιλτράρει την κυμάτωση στην γραμμή τροφοδοσίας. Ο radiodj105 σου είπε να βάλεις μετασχηματιστές απομόνωσης στα καλώδια σήματος. Μπορεί να μοιάζουν και αυτά με βαρελάκια αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα παραπάνω. Ο πυκνωτής που θες να βάλεις πιθανότατα δεν θα κάνει τίποτα αφού το πρόβλημά σου δεν είναι η κυμάτωση στην γραμμή τροφοδοσίας (εκτός και αν η μπαταρία σου είναι για πέταμα :? ). Καλώδια φτηνά και καλά δεν υπάρχουν. Εγώ είχα πάρει μέτριας ποιότητας με 2 ευρώ το μέτρο. Δεν είναι και τα τρελά λεφτά :wink: . Αν όλα αποτύχουν μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό http://sound.westhost.com/project51.htm

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
09-01-06, 08:10
Δεν ξέρω αν το αυτοκίνητό σου είναι παλιό ή καιρουργιο. Εγώ ένα τέτοιο πρόβλημα που είχα και δεν έκαναν δουλειά τα αντιπαρασιτικά κ.τ.λ., άλλαξα τα μπουζοκαλωδια του κινητήρα με καινούργιας τεχνολογίας τα λεγόμενα αντιπαρασιτικά.

aristos87
13-01-06, 13:46
Eγώ πριν μια βδομάδα τελείωσα την εγκατάσταση του ενυσχητή στο αυτοκινητο μου (rover 416gsi μοντελο 90) και έχω αρκιβώς μα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αναφέρετε στο 2ο ποστ.. με το γκάζι ακουω ενα τζζζζζζζζζζζ και οσο γκαζώνω δυναμώνει. Λετε να αλλάξω και γω μπουζοκαλώδια με την μια και να μην μπω στην διαδικασία με τα βαρελάκια κτλ κτλ??

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-01-06, 15:20
Ξεκίνα πρώτα με τα φθηνά αντιπαρασιτικά και κοντές γειώσεις από το ηχοσύστημα στο σασί και μετά τα μπουζοκαλώδια διότι αυτά κοστίζουν μάλλον πιό ακριβά. Πάντος σε ένα OPEL που είχα πρόβλημα, εκτός από τα μπουζοκαλώδια άλλαξα και τον μετασχηματιστή υψηλής που παράγει την τάση των μπουζί

GEWKWN
16-01-06, 22:24
Καταρχην θεωρω οτι ο musicpower
που σου προτεινε κατι για τα καλωδια εχει
δικιο. Τα αυτοκινητα που εχουν επιπλεον
ενισχυτη πρεπει να εχουν τα καλωδια τροφοδοσιας
ξεχωριστα απο τα καλωδια του ηχου.
Εγω παντως μκε αυτα που διαβασα θεωρω οτι
η καλυτερη λυση ειναι μια πολυ καλη γειωση
τπυ ακουστικου σηματος (κατι πολυ ΧΧΧ που
μπορεις να κανεις ειναι να τυλιξεις το καλωδιο
του ακουστικου σηματος με αλουμινοχαρτο και
να το γειωσεις και στην αρχη και στο τελος).
Κοιτα επισης και τον σταθεροποιητη τασης στο δυναμο
της μηχζανης.

gsmaster
16-01-06, 23:10
Γιατί να παιδευτεί να τυλίξει με αλουμινόχαρτο, αφού υπάρχουν καλώδια θωρακισμένα με μπλεντάζ που κάνουν την ίδια καριβώς δουλειά.

radiodj105
17-01-06, 00:31
του ακουστικου σηματος με αλουμινοχαρτο και
να το γειωσεις και στην αρχη και στο τελος).

Αφού τυλίξεις τα ντολμαδάκια με το αλουμινόχαρτο, πάρε τηλέφωνο τη Βέφα!
Μα έλεος ρε φίλε! (και με το συμπάθειο δηλαδή, συγνώμη για την πλάκα)!
Μπορεί να κάνει άνετα τη δουλειά του, με καλής ποιότητας θωρακισμένα καλώδια που συνήθως έχουν εσωτερικά αλουμινόχαρτο, χωρίς να χρειαστεί να ταλαιπωρηθεί (και να τον κυνηγάει και η μάνα του που χάλασε το αλουμινόχαρτο).
Συγνώμη για το χιούμορ. Δεν το έκανα για να σε προσβάλω.

nikoskourtis
17-01-06, 18:44
Δικιο εχετε ολοι αλλα μετραει και το κοστος. Δεν ξερω ποσο εχουν αλλα μην ξεχναμε κι ευτη την παραμετρο. Για παραδειγμα ενας φιλος μου που εχει περιπου 1,5 KW ενισχυτες στο αυτοκινητο πηγε να παρει καλωδια για τροφοδοσια των ενισχυτων και του ελεγαν πανω απο 100 Ευρω. Πηγε κι αυτος σ' ενα αλλο μαγαζι και αγορασε καλωδια ηλεκτροκολλησης και την εβγαλε με 10 ευρω.

GEWKWN
25-01-06, 10:20
Παιδια δεν σκευτικα την παραμετρο "ΜΑΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!"
Παντως το σχολιο πολυ καλο .
Α! Ελπιζω να εχεις καλα αθλητικα προτου το κανεις
το κολπο με το αλουμινοχαρτο(ακουλουθει κυνηγητο).

ice25
28-02-07, 22:16
για να αποφύγουμε παράσιτα από τα rca καλό είναι να περνάμε τα rca από διαφορετική πλευρά του αυτοκινήτου από αυτήν που περνάμε την τροφοδοσία του ενισχυτή.και ακόμα καλύτερα από το κέντρο του αυτοκινήτου δίπλα από το λεβιέ και το χειρόφρενο και από εκεί κάτω από την μοκέτα(αν γίνετε βέβαια)για να μην επιρεαζοντε από τα καλώδια του αυτοκίνητου,παρ όλο που τα περισσότερα rca είναι θωρακισμένα πα'ολα αυτά έχουν παρατηρηθεί προβλήματα με παράσιτα.επισεις πρέπει να μεριμνήσουμε για σωστή γείωση του ενισχυτή συνήθως με βίδα κάτω από τα πίσω καθίσματα,αλλά πριν βάλουμε την βίδα μεριμνούμε ώστε να αφαιρεθεί τοπικά το χρώμα ώστε να μεγαλώσει η επιφάνεια που εφάπτεται!επισεις μπορουμε να προσθέσουμε τα λεγόμενα βαρελάκια στο rca ώστε να κόψουμε τυχόν παράσιτα.(αν δεν είναι καλής ποιότητας μπορεί να προκαλέσουν παραμόρφωση)όπως επισεις μπορεί να χρειαστεί να βάλουμε φίλτρο στην τροφοδοσία της πηγής(radio cd).αν και η σύγχρονες πηγές έχουν στην είσοδο τους φίλτρα σταθεροποιτες κτλ.

Υ.Γ. αυτά τα ολίγα για για όσους κάνουν στο μελλον κάποιο ηχοσυστημα