PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρ/Κ αυτοκινήτου και σύνδεση CD



PM
25-10-05, 01:31
Έχω ένα ρ/κ αυτοκινήτου της Panasonic και θέλω να συνδέσω ένα φορητό CD Player. Στο πίσω μέρος του ρ/κ υπάρχει ένα ζεύγος RCA που είναι είσοδος για CD-Changer, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπει το ρ/κ το CD. Υποψιάζομαι ότι η είσοδος αυτή ενεργοποιείται από το καλώδιο ελέγχου του CD-Ch το οποίο και δεν έχω. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να ξεγελάσω το ρ/κ και να δει την είσοδό του; :roll:

gsmaster
25-10-05, 01:57
Πες μας το ακριβές μοντέλο του ρ/κ για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.




ΥΓ. πρέπει να κάνουμε ενότητα για ηλεκτρονικά αυτοκινήτου...

PM
25-10-05, 10:16
Το CQ-FX45LEN είναι.

PM
29-10-05, 10:39
:help:

ok1gr
29-10-05, 19:54
Panasonic
model: CQ-RD915LEN/ R565/545/525EW FX65LEN/FX45LEN
RDP-650/DP-38

styk Sygnał Kolor przewodu
1 horn brązowy
2 głośnik RR+ fioletowy
3 głośnik RR- fioletowy z czarnym paskiem
4 głośnik LR+ zielony
5 głośnik LR- zielony z czarnym paskiem
6 masa zasilania czarny
7 +12 V po stacyjce czerwony
8 +12 V podtrzymanie (*) żółty
9 tel mute pomarańczowy
10 głośnik RF+ szary
11 głośnik RF- szary z czarnym paskiem
12 głośnik LF+ biały
13 głośnik LF- biały z czarnym paskiem
14 sterowanie anteną autom. niebieski
15 +12 V podtrzymanie żółty
16 masa zasilania (*) czarny
Numeracja umowna. Długo szukałem oryginalnego złącza do przemalowania i udało się. Prawdopodobnie pasuje do większości Panasoniców z panelem. Sygnał HORN służy do podłączenia z klaksonem w samochodzie, jest to część instalacji alarmowej. Podwójne zasilanie (oznaczone gwiazdką *) jest tylko w modelach o większym wzmacniaczu mocy.

TEON
16-01-07, 19:58
εχω και εγω παρομοιο προβλημα με ενα r\cd στης sony CDX-CA650X
εχει bus-in αλλα ενεργωποιηται μονο με σιντιερα..και θελω να βαλω φωρητο dvd
υπαρχει κανενας τροπος να ανοιξει η εισοδος χωρις να συνδεσω και σιντιερα??
η αν αλαξω σιντιπλεϊρ θα μου βγει φθυνοτερα??

tnt_tuner
17-01-07, 05:14
οταν λες φορητο dvd τι ενοεις? γιατι δεν βαζεις κανονικο dvd αυοκινιτου?

hlektrologos000
17-01-07, 09:17
εχω και εγω παρομοιο προβλημα με ενα r\cd στης sony CDX-CA650X
εχει bus-in αλλα ενεργωποιηται μονο με σιντιερα..και θελω να βαλω φωρητο dvd
υπαρχει κανενας τροπος να ανοιξει η εισοδος χωρις να συνδεσω και σιντιερα??
η αν αλαξω σιντιπλεϊρ θα μου βγει φθυνοτερα??

Eχω δει ενα DVD player/fm tuner /mp3 της Αkai σε 1din (μπαινει κανονικα στη θεση στο ταμπλο δηλ) στα 300 ευρο ,ισως το βρεις και πιο φτηνα .και σε αγγελια στην εφημεριδα 150 ευρο.

TEON
17-01-07, 17:55
εχω οθωνη 7" με 2 rca και μια vga ειναι και touchscreen
εχω επισεις και φωρητο dvd player της hitachi αφου τα εχω
να μην αγοραζω καινουρια..

TEON
17-01-07, 18:41
βρηκα κατι αλλα δεν εβγαλα και πολυ ακρη..
ειναι ενα προτζεκτακι αλλα δεν ειναι και πολυ αναλυτικο,συνδεει
ενα pic και στελνει τις υποτιθεμενες εντολες που θα εστελνε η σιντιερα.
να γραψω τη σελιδα και να το δουμε παρεα
η αφτο που σκεφτομαι θεωρητε hack και ειναι παρανομο???
ας μου πει καποιος για να στειλω.

tnt_tuner
17-01-07, 21:47
απ'οτι καταλαβα θες απλως να χρισημοποιησεις το κασετοφονο σαν ενισχιτη για τα ηχια! σωστα?
βασικα αν εχεις κ οθονες (μιας κ δεν εχεις ουτε καν ραδιοcd) παρε ενα dvd αυτοκινιτου χωρις ενσοματομενη οθονη κανουν απο 150-180 ευρο νομιζω! με ενσοματομενη 2,5-3 in απο 200-230ευρο! (για καινουρια λεω) δεν αξιζει να παιδευεσαι! ψαξε λιγο στο νετ!
ουτος η αλλως ενα απλο mp3 να επερνες θες 100 ευρο!
παντως αυτο που θελετε να κανεται μου ειχε τυχει να ειναι πολυ απλο! στο φυσακι του καλωδιου ελεγχου ραδιοcd ειχε ενα κουμπακι που πατιοταν οταν εμπενε το φυς αν πατιοταν αυτο δουλευε!!!!!! rca εισοδο? νομιζω οτι συνηθως η εισοδος ειναι aux!

babisko
17-01-07, 22:02
Έχω ένα αυτικόνητο OPEL VECTRA μοντέλο 2004. Στην κονσόλα του έχει ένα μανίσιο radioCD (SIEMENS VDO CDR2005) χωρίς να υποστηρίζει MP3 και είναι διπλού DIN. Έχει και τα χειριστήρια στο τιμόνι και τις ενδείξεις στην κεντρική οθόνη του ταμπλό. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι ώστε να αντικατασταθεί με άλλο που να υποστηρίζει MP3, όχι όμως να μπεί κάλυμμα για το διπλό DIN και να μπει RadioCD "φέτα". Αν είναι δυνατόν να λειτουργούν και τα χειριστήρια του τιμονιού. Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα, μου είπαν ότι μπορεί να μπει ένα απλό "φέτα", χωρίς τα χειριστήρια, ενδείξεις, κ.λ.π. Σε τελική ανάλυση με ενδιαφέρει να ακούω δισκάκια MP3.

TEON
18-01-07, 18:16
εχω ραδιο cd σονυ[CDX-CA650X],και θελω να συνδεσω η το φωρητο dvd η το λαπ-τοπ ,
το θεμα ειναι οτι δεν ανειγει την εισοδο,υπαρει λυση??
πχ να στειλεις σε καποιο ποδαρακι του κονεκτορα καπιοα ταση??
εγω λιγο που εψαξα βρηκα ενα προτζεκτακι που ο τυπος βαζει ενα πικ
και στενλει την εντολη cd-track 1 κατι τετιο τελος παντον
αλλα δεν ειναι τοσο αναλητικο,και εγω δεν ξερω πολα ακομα για πικ.
του εχει τυχει κανενος και βρηκε καποια λυση??

tnt_tuner
19-01-07, 03:56
babisko:
καταρχην εκανες χαζομαρα που δεν το πειρες εξαρχης mp3,(sorry που κραζω αλλα το κανουν πολοι κ το μετανιωνουν!)
αν δεν θες να "χαλασεις" την κονσολασου ψαξε να βρεις το αντιστιχο με το δικοσου που να ειχε κ mp3 (ακομα κ φραντζη στα μεταχιρισμενα!) αν κ νομιζω οτι η οπελ θα εχει συγουρα καινουριο! αυτα για να ειναι ετσι οπως γουσταρεις ασε που εχουν μια χαρα ποιοτητα κ δεν δοκιμαζουν να το κλεψουν!
αν δεν βρεις!.. την εβαψες.. θα πρεπει να αλλαξεις προσοψη!

TEON:
δοσε σελιδα για το προτζεκτ που λες
κοιταξες αν εχει κανα κριφο κουμπακι εκει που μπενει το βιζμα του καλοδιου ελεγχου της σιντιερας?
υπαρχουν fm transmiters 15 ευρο που κανουν ακριβως αυτο που θες χωρις καλωδια(μπορεις να το φτιαξεις κ μονος!)
αν θες παντως και για dvd αξιζει να παρεις καινουριο! το κολπο με κασετες aux κτλ,κτλ το εχω δοκιμασει(ειχα βαλει cdplayer απο υπολογιστη στο παλιο μου αμαξι!) κ με ειχε κουρασει παρα πολυ!ειναι αδικος κοπος
κατα τα αλλα ψαξτο αν δεν βαριεσαι!

babisko
19-01-07, 08:43
@tnt_tuner
Δεν έκανα χαζομάρα, γιατί όταν όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (Μάρτιο 2004), δεν υπήρχε εξοπλισμός διπλού DIN με MP3, παρά μόνο τα κλασικά φέτες, χωρίς χειριστήρια, κ.λ.π. Υπολόγιζα ότι κάποια στιγμή η OPEL θα κυκλοφορούσε αντίστοιχο MP3, πράγμα το οποίο και έγινε στην επόμενη παρτίδα VECTRA. Έλα όμως που ρωτώντας στην αντιπροσωπεία, που να σημειωθεί ότι τα παιδιά εκεί είναι γνωστοί, μου είπαν ότι δεν μπορεί να τοποθετηθεί στο δικό μου, λόγω ασυμβατότητας. Έχει να κάνει με το CANBUS επειδή ελέγχεται με Μ/Υ και κάνει διάφορα κόλπα (π.χ. αυξομειώνει την ένταση ήχου ανάλογα με ην ταχύτητα κ.λ.π. ), πράγματα βέβαια που δεν με ενδιαφέρουν, δεν καίγομαι για αυτά.
Κάποια διεύθυνση - τηλέφωνο για να ρωτήσω εκτός αντιπροσωπείας α υπάρχει τίποτε;

TEON
28-01-07, 06:06
τελικα βρηκα λυση στη συνδεση εξωτερηκης πηγης(dvd ipod psp mp3player κτλ)εγω
δωκιμασα ενα fm transmiter και εμεινα ευχαριστημενος,το μονο προβλημα μου ειναι οτι οταν ειναι σβηστω το αμαξι
ολα οκ,οταν βαζω μπρωστα και παταω γκαζι ακουγετε το βουητο οταν ειναι συνδεδεμενο με τον αναπτηρα,οταν λειτουργει με μπαταριες ειναι λιγο καλυτερα,αλλα αποτι καταλαβα πρεπει τον θορυβο να τον βαζει και το dvd γιατι ειναι συνδεμενο και αυτο στον αναπτηρα..οταν το λειτουργω και το dvd με την μπαταρια του ολα οκ κανενα προβλημα,ειτε ανοιχτω ειτε σβηστω το αυτοκινητο..
να ψαξω για φιλτρα,ετυχε σε κανεναν??τι βαζουνε συνηθως για το θορυβο της μηχανης?

ggr
28-01-07, 23:17
Υπαρχουν στο εμποριο αντιπαρασιτικα που συνδεονται στην τροφοδοσια των συσκευων ηχου.

tnt_tuner
13-02-07, 04:19
babisko: sorry γιατην τοσι καθιστεριση αλλα ειχα προβλημα με net! ρωτα σε οποιο ηλεκτρολογιο βρεις μπροστασου! προτημισε τα πιο γνοστα(αυτα που φτιαχνουν ηχοσιστηματα τουμπανα!) αποτι ρωτησα παντως κατι παλικαρια στην γειτονια μου μου ηπαν οτι δεν ξεραν ακριβως για το μαμα αλλα λογικα δεν θα χανεις το χιριστιριο. παντως μου ειπαν οτι κ σε μονο din να πας αν δοσεις καπια παραπανω φαγκα περιπου 200 ευρο για το πιο απλο για να εχεις χιριστιριο + 30-40ευρο μουφα για να σινδεθει το καλοδιο του χειριστιριου!

TEON: ελπηζω να βρηκες ακρη με τα παρασητα!

hlektrologos000
13-02-07, 07:43
το μονο προβλημα μου ειναι οτι οταν ειναι σβηστω το αμαξι
ολα οκ,οταν βαζω μπρωστα και παταω γκαζι ακουγετε το βουητο
να ψαξω για φιλτρα,ετυχε σε κανεναν??τι βαζουνε συνηθως για το θορυβο της μηχανης?

Eιχε τυχει σε εμενα και το προβλημα λυθηκε οταν αλαξα αυτοκινητο.

Ειχα δοκιμασει , φιλτρο για τα rca ,φιλτρο για την τροφοδοσια του κασετοφωνου αποτελεσμα κανενα.

οταν πηγαινα στα ηλεκτρολογια αυτοκινητων ή σε μαγαζια με ηχοσυστηματα ολοι λεγανε οτι ειναι απο μπουζοκαλωδια που εχουν διαροη .τα αλαξα και αυτα αλλα τιποτα .
Μετα μου ειπαν να αλαξω τον πυκνωτακι εξωτερικα του δυναμο ,κατι εγινε με αυτο αλλα το βουητο δεν εφυγε εντελως.

Δεν ξερω αν εχεις ενισχυτη ,παντως εμενα τα ηχεια που επερναν απο το κασετοφωνο δεν ειχαν βουητο ,παρα μονο αυτα που επερναν απο τον ενισχυτη.
Σημειωτεο οτι ο ενισχυτης επερνε ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρια.
Ισως αμα εβαζα ενα φιλτρο τροφοδοσιας στον ενισχυτη να λυνοταν το προβλημα αλλα φιλτρο για τοσα αμπερ που θελει ο ενισχυτης δεν υπηρχε (και να υπηρχε σιγουρα θα ηταν ασυμφορη μια τετοια αγορα).

Μετα απο ωρες ψαξιμο και μπινελικια ειμαι πεπισμενος οτι το βουητο προερχετε απο το δυναμο.
Αλαξε το πυκνωτακι και γενικα παιξε λιγο με την τιμη του .
Αλλα δοκμασε να δινεις ρευμα σε ολες τις συσκευες κατεθειαν απο την μπαταρια (μην παραληψεις να βαλεις ενδοιαμεσα και τις καταλληλες ασφαλεις).

KarlBarks
13-02-07, 12:28
παίδες εχω το εξής πρόβλημα .


θέλουμε να βάλουμε ενα καλοδιο line in σε ενα αυτοκίνητο Peugeot 206 το οποίο εχει την εργοστασιακή πηγη (CLARION RD3)

αφου βρηκα τα ηλεκτρονικα σχεδια απο τα Pins ειδα οτι δεν υποστηρίζει κάπου είσοδο λινε ιν . αλλα εχει εισδο για cd-changer ετσι σκευτικα αμα μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την εισοδο .


στα σχεδια που εχω σηκώσει οπως βλέπετε ειναι για την πηγη rd2 αλλα απο οσο διάβασα σε ενα γαλλικό φορουμ ειναι ιδια αλλα χωρις τα πινακια 11 και 12 .

ετσι εγω σκευτικα να χρησιμοποιήσω τα πινάκια 18 γείωση - 19 αριστερό - 20 δεξιο . για το λινε ιν .

ομως για να λειτουργήσει δεν πρέπει κάπως να "κοροϊδέψουμε" την πηγή οτι ειναι το changer μεσα ?

λετε να δουλεψει ετσι απλα ?





http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5006&highlight=

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/200213_isoab_548.jpg
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/ds_479.jpg
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/files/ouioui_1411200253_iso1_193.gif

τι έχετε να προτείνετε ρε παιδιά


τελικα μπορει κανενας να μου πει τι μπορω να κανω εγω στο αυτοκινητο του φιλου μου ?

ειχα γραψει σε αλλο θεμα στοιχεια για την πηγη εχει κανενας να μου πει τπτ ακομα και με pic .

tnt_tuner
13-02-07, 19:31
ναι hlektrologos000 το δυναμό φταίει κυρίως! αλλα στην μπαταρία θα το συνδέσει, που αλλου? k ούτος η άλλως στην μπαταρία δίνει ρεύμα ο δύναμος! τι εννοείς? μήπως μπερδεύτηκες?
αρχικά για να λύσεις το πρόβλημα πρέπει να εντοπίσεις από πια σύσκευη περνάει το παράσιτο η πια σύσκευη παράγει το παράσιτο k να βάλεις φίλτρο η βάζεις φίλτρο στο δυιναμό k τελειώνει η ιστορία-έχεις παντού καλο ρευμα! ( η παίζεις με το πυκνωτάκια εξομάλυνσης!)

KarlBarks απότι καταλαβαίνω θες k εσύ να παίζεις mp3 από εξοτερική πηγή! δοκίμασε fm trnsmiter μπορεί να σε βολέψει όπως τον TEON αλλα δοκίμασε k με τα πινάκια που λες μπορεί να δουλέψει!


Πρωτότυπο μήνυμα:
nai hlektrologos000 to dinamo ftaiei kyriws! alla stin mpataria 8a to sindesei, pu allu? k utos i allws stin mpataria dinei reyma o dinamos! ti enoeis? mipws mperdeytikes?
arxika gia na liseis to problima prepei na entopiseis apo pia siskeyh pernaei to parasito h pia siskeyh paragei to parasito k na baleis filtro
h bazeis filtro sto dinamo k telionei h istoria-exeis pantu kaloreyma! ( h paizeis me to piknotakia eksomalinshs!)

KarlBarks apoti katalabainw 8es k esy na pezeis mp3 apo aksoteriki pigh! dokimase fm trnsmiter mori na se bolepsei opws ton TEON alla dokimase k me ta pinakia pu les mporei na dulepsei!

sorry gia ta grenglis alla exw problima me ta elinika!

gsmaster
13-02-07, 21:28
tnt_tuner Υπάρχει και το http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp για όταν έχεις πρόβλημα.

ice25
28-02-07, 23:23
παιδιά υπάρχουν τρόποι ώστε να συνδεθεί εξωτερική πηγή σε κάποιο ηχωσυστημα.πολλές πηγές έχουν δυνατότητα aux in.αν υπάρχει πολύ πιθανόν να πρέπει να ενεργοποιηθεί μέσα από το menu π.χ σε κάποια blaukpunt.αν δεν έχει είσοδο μπορούμε να χρισιμοποιησουμε κάποιας καλής ποιότητας fm modulator.το οποίο παρεμβαλετε μεταξύ του βύσματος της κεραίας και της πηγής,και περνει σαν είσοδο rca από δεύτερη πηγή.κρύβετε κάπου μες στο ταμπλό και τροφοδοτητε συνήθως από την φύσα iso και όχι από αναπτήρες κτλ.τα καλά έχουν και διακοπτακη που τα απενεργοποιη(το βάζουμε κάπου ωραία,προσέχοντας την αισθητική του οχήματος).τώρα η αντικατάσταση εργοστασιακών πηγών με νέα είναι κάπως πως να το πω.μπαίνει ειδική πρόσοψη συνήθως πχ από 2 din μετατροπει σε 1 και για τα χειριστήρια στο τιμόνι εκεί γίνετε της μουρλής...υπάρχουν ανταπτορες από ορισμένες εταιρίες για ορισμένα μοντέλα και σειμιοτεων είναι και κάπως τσιμπημένα...πάντως την μεγαλύτερη γκάμα την έχει η alpine(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΙΜΗΣΗ) αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει εγώ στο δικό μου δεν το έβαλα.έβαλα ενα χειριστήριο στο τιμόνι έξτρα.α σειμιοτεων μάλλον θα χάσετε της ενδείξεις στο display του car...