PDA

Επιστροφή στο Forum : wifi κεραία



vagos19
25-10-05, 01:44
εχετε καποιο σχεδιο για κεραια για wlan??? :D

stendor
26-10-05, 09:30
εδώ http://martybugs.net/wireless/collinear.cgi υπάρχει μια ενδιαφέρουσα omni φθηνή με 6db που βασίζεται σε κονέκτορα τύπου N. την έχω κατασκευάσει και πάει καλά σε access point.
εδώ http://amsterdamwireless.net/workshop-15-12/3.html υπάρχουν κάποια σχέδια για omni κεραίες που πάνε μέχρι 16db και βασίζονται σε μπλόκς από καλώδια. εδώ επίσης υπάρχουν Links για κατευθυντικές κεραίες με διάφορα σχήματα και ποικίλες απολαβές.

Προσοχή στα καλώδια φίλε μου γιατί οι 2.4ghz είναι πολύ απαιτητικοί. Το σωστό καλώδιο είναι το LMR-400 που έχει χαμηλές απώλειες αλλά στοιχίζει κοντά στα 3 ευρώ το μέτρο. Μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις RG-213 αλλά μόνο μέχρι 10 μέτρα μήκος.

καλές κατασκευές!

vagos19
27-10-05, 01:48
Σε ευχαριστω πολυ!

gRooV
28-10-05, 01:53
Εγώ έχω φτιάξει την δεύτερη και παίζει εδώ και καιρό στον κόμβο μου με ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Προσεχε όμως την χρήση που χρειάζεσαι την κεραία. Κεραίες σαν τις παραπάνω δεν χρησιμοποιούνται σε μακρινά λινκ (πάνω από 500 μέτρα) και χρησιμοποιούνται για να συνδέουν πολλούς τερματικούς σταθμούς σε έναν κόμβο.

ΤΣΑΡΟΣ
29-10-05, 13:18
Γνωρίζει κάποιος τη διαφορά ανάμεσα σε ''TNC Crimp Connectors'' και ''Reverse-Polarity TNC Crimp Connectors''

gRooV
29-10-05, 16:03
Γνωρίζει κάποιος τη διαφορά ανάμεσα σε ''TNC Crimp Connectors'' και ''Reverse-Polarity TNC Crimp Connectors''
Ενας αρσενικός κονέκτορας που συνήθως έχει την ακίδα-καρφί, στον reverse tnc έχει ακίδα θηλυκή. Αντίστοιχα ο θυληκός reverse tnc αντί για την θηλυκή ακίδα έχει την ακίδα-καρφί. Είναι μία αντιστροφή του εσωτερικού του κονέκτορα ώστε να μην κυκλοφορούν εύκολα στο εμπόριο και να είναι ακριβοί ως εξειδικευμένος εξοπλισμός.

ΤΣΑΡΟΣ
30-10-05, 12:27
Γιατί κάποια access point π.χ. linksys έχουν δυο κεραιες?

ta03
01-11-05, 20:55
Για Antenna diversity! Ο δεκτης στην ληψη επιλεγει την κεραια με το ισχυροτερο σημα.Στην εκπομπη δεν ξερω τι γινεται.

radiodj105
02-11-05, 01:19
Να κάνω μια ερώτηση άσχετη? Μπορεί κάποιος να μου πει έναν λόγο που θα έπρεπε να συμμετέχω σε αυτό το δίκτυο; Δεδομένου ότι μένω πολύ ψηλά και έχω οπτική επαφή με όλη την Αθήνα.

_ab
02-11-05, 23:10
Δωρεαν ιντερνετ-ανταλλαγη αρχειων-λαν παιχνιδια.....

gsmaster
02-11-05, 23:17
To δωρεάν ιντερνετ ειναι κάπως σχετικό. Το μοιρασμα μια σύνδεσης ιντερνετ ίσως είναι πιο σωστό. πχ να έχετε μια dsl 3-4 άτομα και να μοιράζεστε το κόστος.

machine22
04-11-05, 15:07
Μην μπερδεύεστε. Internet δεν υπάρχει. Απλά 5 άτομα από δικιά τους καλοσύνη μοιράζουν την dsl του. Αυτό αλλάξει ανά πάσα στιγμή.
Αυτό που προσφέρει το δίκτυο είναι μεγάλες ταχύτητες συνδέσεων μεταξύ των χρηστών. Υπάρχουν και τοπικά dc hub όπου βρίσκεις ασύρματα σχεδόν ότι θέλεις. Αλλά ούτε αυτό είναι το νόημα του. Είναι η τεχνογνωσία και η ανταλλαγή απόψεων για δικτυακά και μικροκυματικά θέματα. Καλό θα είναι όποιος θελει να μπει να έχει κάποια «τρελά» αλλιώς ας βάλει dsl η οποία θα του βγει και φτηνότερη!!!

TEBELAKIS
14-12-05, 15:59
ερωτηση!!!!!
πως να αυξησω τα herz δηλ. 2.5herz σε 5herz??????

gsmaster
14-12-05, 22:20
ερωτηση!!!!!
πως να αυξησω τα herz δηλ. 2.5herz σε 5herz??????

Δεν σε καταλαβαίνω. Που τα βρήκες τα 2.5herz? Μήπως έννοείς 2.4Ghz???

radiodj105
15-12-05, 00:55
5GHz?
Αν παίξεις φίλε στους 5GHz ίσως να σου "κολλήσουν" από την Ε.Ε.Τ.Τ. επειδή θα χρησιμοποιείς συχνότητα εκτός του ορίου που έχουν δώσει. Και όταν λέω να σου κολλήσουν δεν εννοώ ότι θα σου κάνουν απλά μια σύσταση για να το διορθώσεις.

machine22
15-12-05, 13:13
ερωτηση!!!!!
πως να αυξησω τα herz δηλ. 2.5herz σε 5herz??????
Θα πρέπει να αλλάξεις και την κάρτα-συσκευή wifi αλλά και την κεραία σου