PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική αγορά μηχανημάτων RF (απο το θέμα: radio link)



radiodj105
22-10-05, 10:56
Για να είμαι ειλικρινής και εμένα το πρώτο μου λινκ, από αυτόν τον 'Αλμπα-νη" το είχα αγοράσει. Βόμβους δεν είχα... αλλά έκανε άλλα κουλά. 'Επρεπε να το συντονίσω οριακά. Αν το συντόνιζα να βγάζει λίγη παραπάνω ισχύ... "ξεκλείδωνε" και δεν ανέβαζε ισχύ. 'Ασε που για τον δέκτη φάγαμε 3 μέρες! 'Επρεπε να συντονίσουμε το PLL του δέκτη του, κάνοντας εκπομπή με πομποδέκτη UHF (και αλλάξαμε τον κρύσταλλο βάζοντας έναν narrow band).
Eπιστρέφοντας στο πρόβλημά σου... απλά τα UHF και ο 1.2GHz είναι πολύ εύκολα στο να "τραβήξουν" θόρυβο και να το περάσουν "έξω" σαν βόμβο. Θέλει απόλυτα θωρακισμένες κατασκευές. Δεν εννοώ θωράκιση πρόχειρη, αλλά θωράκιση με ειδικά επάργυρα κουτιά που παίρνουν τροφοδοσία (για την πλακέτα που είναι μέσα) από πυκνωτές Feed Through, την είσοδο ήχου την παίρνουν από RCA (θυληκό καρφωτό σε σασί) και έξοδο BNC (πάλι θυληκό καρφωτό σε σασί). Αν η πλακέτα λήψης ή εκπομπής είναι "χύμα" είναι βέβαιο ότι θα παρεμβάλλεται από "τα πάντα". Και ιδίως από μηχανήματα μεγάλης ισχύος που μπορεί να είναι εκεί κοντά. Κλείνοντας πρέπει να σου πω, ότι δεν είναι θέμα φίλτρων. 'Οτι φίλτρα και να βάλεις, ο συγκεκριμένος βόμβος (που δεν είναι τροφοδοτικού προφανώς) θα συνεχίζει να υπάρχει.
Αν πάντως θέλεις να βεβαιωθείς ότι δεν είναι πρόβλημα τροφοδοτικού, "παραλλήλισε" έναν μεγάλο πυκνωτή (π.χ. 22.000μf/40Volt) με την τροφοδοσία του δέκτη λινκ. Κάντο και με την τροφοδοσία του πομπού μήπως και ο ήχος που στέλνεις προς το κέντρο εκπομπής σου, "φεύγει" με αυτό το βόμβο.

blend
23-10-05, 10:34
Καλησπέρα, γιατί δεν ονοματίζετε αυτούς τους δήθεν επαγγελματίες παρα αναφαίρετε αόριστα για έναν τύπο στην κατεχάκη.
Όνομα δεν έχει αυτός στην Κατεχάκη.
Καλό είναι τουλάχιστον οι χρήστες του electronica να γνωρίζουν (με το ονομά τους όμως) ποιοί είναι αυτοί που εκμμεταλεύονται κυρίως τους ανθρώπους από την επαρχία.
Προς το παρόν αυτά έχω να πω.

leosedf
23-10-05, 11:27
Και να προσέχετε τις αντιγραφές των RVR

amiga
23-10-05, 11:31
Αφού το λέει ο Dj_NIkos
ALCOM

savnik
23-10-05, 11:47
Αφού το λέει ο Dj_NIkos
ALCOM
Μακρυά οσο μπορεις

alexts
23-10-05, 12:13
Μακρυα απο A L C O M.........

radiodj105
23-10-05, 13:24
Αφοί Αλμπανόπουλοι!
Μάλλον Αλβανόπουλοι είναι το σωστό... αλλά...
στα αγγλικά το "Αλμπανόπουλοι" θα ταίριαζε καλύτερα γιατί είναι ελαφρώς αλμπάνιδες... και ακούνε και Dr Alban! Χαχαχ!

amiga
23-10-05, 14:42
Κοιτάξτε τι αθλία κατασκευή είχε το linear μέρος ενός link 430-450 MHz από την ALCOM που πριν κάποια χρόνια μου είχε φέρει ένας φίλος για φτιάξιμο…

radiodj105
23-10-05, 16:36
Κοιτάξτε τι αθλία κατασκευή είχε το linear μέρος ενός link 430-450 MHz από την ALCOM που πριν κάποια χρόνια μου είχε φέρει ένας φίλος για φτιάξιμο…
Μα γιατί το λες αυτό φίλε μου? Η πλακέτα είναι επάργυρη και δεν σκουριάζει ποτέ!
Χαχαχα! Απίστευτο!
Ούτε ο Βασίλης στο Μοναστηράκι δεν έφτιαχνε τέτοιες γυφτιές!

alexts
23-10-05, 16:37
ALCOM 450 MHZ

radiodj105
23-10-05, 16:49
ALCOM 450 MHZ
Τί μου θύμησες φίλε με την φώτο... Την σούπερ-ταλαιπωρία...
Και μάλιστα έβαλα και μεγαλύτερο πυκνωτή στην τάση διόρθωσης του PLL γιατί σφύριζε!
Εννοείται ότι έκανα "φεστιβάλ Θωράκισης" χρησιμοποιώντας το κλασικό κουτί εβαπορέ.

amiga
23-10-05, 18:21
Αυτό να υποθέσω είναι ο δέκτης του (γιατί απ ότι θυμάμαι ο πομπός που είχε ο φίλος μου ήταν διαφορετικός).
Δηλαδή αυτός έχει βάλει ένα tuner από tv και το ελέγχει με κάποια ολοκληρωμένα;
Αν ναι είναι εύκολο να βρούμε πια είναι;

radiodj105
23-10-05, 19:01
Αν ναι είναι εύκολο να βρούμε πια είναι;
Δυστυχώς ο Αλμπάνης... σβήνει τα ολοκληρωμένα για να μην αντιγράψουμε το σχέδιο.
Πονηρός ο βλάχος! Χε-χε!

amiga
23-10-05, 19:35
Μόνο που και αυτός από κάπου τα αντιγράφει ... ακριβώς και ολας!
Γιατί το RDS του , την γεννήτρια stereo του , το pll fm του και έναν programmer για κάρτες που είχαν σβησμένα τα ολοκληρωμένα τα είχα βρει παλιά στον internet ακριβός ίδια με την μόνη διαφορά… το Copyright!!!

alexts
23-10-05, 19:41
Αυτος ειναι ο δεκτης . Εχει ενα pll to MC145151P2 για να ελενχει το tuner και μια μεση IF στους 10,7mhz για τον ηχο. Τον πομπο καλυτερα να μην τον δειτε......

amiga
23-10-05, 19:52
μπορείς να βγάλεισ photo την πλακέτα πάνω και κάτω;


Πουλάει και στο εξωτερικό τρομάρα του…
http://www.alcom-electronic.com/

leosedf
23-10-05, 20:53
Βρείτε κανένα ξένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο νετ και αφήστε τους μπινέδες εδώ, κάποια στιγμή θα τα κλείσουν τα μαγαζιά τους

kostas30
24-10-05, 01:31
Θα βαλω κ εγω μια φωτο απο pll στους 1,2 γιγα αν το βρω που το εχω πεταξει. ο δεκτης που ειχα ηταν ενας arion δορυφορικος αναλογικος στις αρχες επαιζε καλα ολο το συστημα. το pll εβγαζε περιπου 50mw μετα στους 1240-1280 ειχα σαρωση απο καποιο ρανταρ και η υποθεση εγινε δραμα και τα χειροτερα ηταν οταν εβαλα ενα λινεαρακι 1,5 βαττ το pll σαλταρε εντελως υποψην το pll ηταν εικονα κ ηχος.
ΑLCOM ELECTRONIKS :lol: :lol: :lol: :hammer: :head: :head: =; :-({|= :-# [/b]

radiodj105
24-10-05, 23:28
Βρείτε κανένα ξένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο νετ και αφήστε τους μπινέδες εδώ, κάποια στιγμή θα τα κλείσουν τα μαγαζιά τους
Μα δεν έχει μαγαζί ο χριστιανός. Στο διαμέρισμά του έγινε η αγοραπωλησία (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου).
Τι; Αν μου έκοψε απόδειξη; Χαχαχα!

25-10-05, 00:05
Βρείτε κανένα ξένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο νετ και αφήστε τους μπινέδες εδώ, κάποια στιγμή θα τα κλείσουν τα μαγαζιά τους
Αυτο ειναι λιγακι εξωφρενικο... Δηλαδη "απ'εξω" ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ [-X ενω απο την Ελλαδα σκαρτα :?: :hammer:
Το θεμα ειναι οτι και εδω υπαρχουν ανθρωποι - εταιρειες που φτιαχνουν αψογα πραγματα και μαλιστα τα ΕΞΑΓΟΥΝ σε ολο τον κοσμο εδω και χρονια... χωρις καν να σχολουνται με την Ελληνικη αγορα... Απλα πρεπει να ψαξεις για να τους βρεις... Τα υπολοιπα περι "μπινεδων" και καμπινεδων ειναι ακριβως το "περιεχομενο" τους...
Παντως συμφωνω μονο στο οτι ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΥΡΤΕΣ θα "εξαφανιστουν" στα επομενα 2-3 χρονια :!: Το κακο ομως ειναι οτι ετοιμαζονται να "φυγουν" απο την Ελλαδα και καποιοι που πραγματικα φτιαχνουν καλα πραγματα, λογω της αδιαννοητα υψηλης φορολογησης των επιχειρησεων που κανουμε εδω σε συγκριση με γειτονικα Ευρωπαϊκα κρατη (που εχουν λιγοτερο απο το ΜΙΣΟ!!!) :cry:

Dj_NIkos
09-11-05, 17:34
Αχ τι μου θυμίσατε τώρα πονεμένη ιστορία εκείνο το radio link.Όταν το άνοιξα για να δω τι τρέχει μέσα το μόνο που είδα ήταν μια πλακέτα και κάτι παλιοκολήσεις α και ένα λαμπάκι μην το ξεχάσω. Έτσι σκέφτηκα ότι ι πιο σωστή λύση να το πετάξω στα σκουπίδια και αυτό έκανα. Ευτυχώς αγόρασα ένα radio link στους 1,7 5 wattakia και έκανα δουλεία μου αν και οφείλω να πω ότι δεν το χάρηκα και πολύ μιας και το δούλεψα 1 μήνα και τώρα διάκοσμει την ντουλάπα μου μαζί με linear,exciter,στερεογεννήτρια, rds, μικτή, cd player και 2 μικρόφωνα.Αχ

radiodj105
09-11-05, 21:11
τώρα διάκοσμει την ντουλάπα μου μαζί με linear,exciter,στερεογεννήτρια, rds, μικτή, cd player και 2 μικρόφωνα.Αχ
Και δεν είσαι ο μόνος. Ξέρεις πολύ καλά τί εννοώ! :cry:

Dj_NIkos
10-11-05, 21:01
Το ξέρω ρε bill άσε ένα έχω να σου πω που βέβαια ως πιο παλιός θα το ξέρεις καλύτερα από εμένα δεν μπορώ να ζήσω χωρίς ραδιόφωνο κάποτε μου έλεγαν ότι είναι αρρώστια και γέλαγα αλλά τώρα το κατάλαβα δεν μπορώ να βλέπω την συχνότητα άδεια ασχολήθηκα με ραδιόφωνο αν και μικρός γιατί το γούσταρα όπως και εσύ νομίζω.Το παν είναι να κανείς κάτι επειδή το γουστάρεις και όχι επειδή θες τα λεφτά όπως κάποιοι άλλοι.Ευχομαι να βρεθεί σύντομα μια λύση και για τους δυο μας. Αχ πονεμένη ιστορία…..

radiodj105
10-11-05, 21:07
Αχ πονεμένη ιστορία…..
Αν και κάποιοι κατηγόρησαν εμένα ότι φταίω που κλείσαμε όλοι... (ότι δηλαδή χάρη στην έχθρα της Γιωργίας προς εμένα πήρε η μπάλα όλους) πρέπει να σου πω ότι δεν ισχύει.
Είμαι γνώστης του τί συμβαίνει και ποιές άκρες έχει. Να είσαι βέβαιος ότι δεν θα το αφήσω έτσι. Γίνομαι πολύ κω**παιδο όταν κάποιος με ακουμπήσει. (και πάντα με το γάντι. 'Οσο όμορφα 'ξηγήθηκε και αυτή).
Ας μην ανοίξω το στόμα μου από εδώ.
Και επειδή και οι τοίχοι έχουν αυτιά... λέγοντας Γεωργία (παραπάνω)...αναφέρομαι στην πασίγνωστη ηθοποιό Γεωργία Βασιλειάδου.

Dj_NIkos
10-11-05, 21:27
Βασίλη θα φανώ ρομαντικός με αυτό που θα πω αλλά θα γούσταρα πολύ να είμαστε μια παρέα όλοι εμείς που έχουμε ραδιοφωνικούς σταθμούς. Να ανταλλάσσουμε απόψεις και να πεινούμε το καφεδάκι μας χωρίς έχθρες,ρουφιανιές,και βλακείες.Έτσι όλα θα ήταν καλύτερα για όλους μας και οποίος τελικά ήταν καλός ας έπαιρνε τις διαφημίσεις.Τι λες???

leosedf
10-11-05, 21:37
Μάλιστα...
Βασίλη γιατί δεν μας λές στο περίπου την ιστορία? ενδιαφέρον ακούγεται

radiodj105
10-11-05, 23:09
Μάλιστα...
Βασίλη γιατί δεν μας λές στο περίπου την ιστορία? ενδιαφέρον ακούγεται
Είναι ενδιαφέρον, αλλά δεν ακόμα δεν θέλω να μιλήσω! 'Οταν χρειαστεί πάντως να μιλήσω, δεν θα κολώσω!

radiodj105
12-11-05, 00:53
Βασίλη θα φανώ ρομαντικός με αυτό που θα πω αλλά θα γούσταρα πολύ να είμαστε μια παρέα όλοι εμείς που έχουμε ραδιοφωνικούς σταθμούς. Να ανταλλάσσουμε απόψεις και να πεινούμε το καφεδάκι μας χωρίς έχθρες,ρουφιανιές,και βλακείες.Έτσι όλα θα ήταν καλύτερα για όλους μας και οποίος τελικά ήταν καλός ας έπαιρνε τις διαφημίσεις.Τι λες???
Κάποτε προσπάθησα να το κάνω αυτό που λες (ξέρεις με ποιον...) και έφαγα πόρτα. Μετά άλλαξε στάση. Μπροστά μου ήταν το σούπερ-τέλειο άτομο και πίσω μου... έβγαζε το φτυάρι και με έθαβε. Και αυτά που σου λέω... δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. 'Εχω στοιχεία και τα λέω. Δεν είμαι φαντασιόπληκτος.
Τέλος πάντων! Αυτό που έχω μάθει από μικρό παιδί, είναι ότι υπάρχει Θεός και τιμωρεί τους κακούς. Αργεί αλλά τους τιμωρεί.

electron
12-11-05, 08:18
Η ιστορία γνωστή και πάντα θα επαναλαμβάνεται,οταν μέσα σε κατι μπερδευεται το συμφέρον και το χρήμα χαλάει.Όταν καποια μέρα αυτοί που έχουν το συμφέρον στραφουν προς το ψηφιακό ραδιόφωνο (dab) τότε ίσως μεινει χώρος και για τους ρομαντικους,μόνο που δεν ξέρω αν θα υπάρχει κόσμος που θα μπορει να ακουσει πια τα γνωστά μας ερτζιανά.

leosedf
12-11-05, 15:53
Γιάννη και με δορυφόρο να το κάνουν τα ΑΜ και FM δεν χάνονται έτσι έυκολα

electron
12-11-05, 16:06
Σίγουρα Κώστα και μακάρι να μην συμβει ποτέ αυτο.Ευσεβής πόθος θα μου πειτε αλλα τελωσπαντων.

12-11-05, 16:12
Γιάννη και με δορυφόρο να το κάνουν τα ΑΜ και FM δεν χάνονται έτσι έυκολα
Ειδικα αν το κανουν ετσι τοτε ειναι που ολοι θα γυρισουν στα ΑΜ και FM σφαιρα!!! :lol: Αντε στο αυτοκινητο στο Γκαραζ να ακους απο δορυφορ!!! :lol:

Killo_Watt
12-11-05, 17:08
Τσα!!! Την πατήσατε βρε μες στα Fm θα μεταδίδουν ψηφιακά σήματα!!! (άλλωστε από δορυφόρο εκπέμπουν εδώ και καιρό πολλοί ελληνική ραδιοφωνικοί σταθμοί free to air. ) Οπότε τη είχες παντελακη μου τη έχεις παντελή μου. Πάλι μια από τα ίδια θα γίνει.

electron
12-11-05, 18:00
Τσα!!! Την πατήσατε βρε μες στα Fm θα μεταδίδουν ψηφιακά σήματα!!! (άλλωστε από δορυφόρο εκπέμπουν εδώ και καιρό πολλοί ελληνική ραδιοφωνικοί σταθμοί free to air. ) Οπότε τη είχες παντελακη μου τη έχεις παντελή μου. Πάλι μια από τα ίδια θα γίνει.
Θεωρητικά όμως αν γίνει έτσι, η καθαρά ψηφιακή μετάδωση δεν θα μπορει να επιρεαστει από την αναλογική.

12-11-05, 20:11
Τσα!!! Την πατήσατε βρε μες στα Fm θα μεταδίδουν ψηφιακά σήματα!!! (άλλωστε από δορυφόρο εκπέμπουν εδώ και καιρό πολλοί ελληνική ραδιοφωνικοί σταθμοί free to air. ) Οπότε τη είχες παντελακη μου τη έχεις παντελή μου. Πάλι μια από τα ίδια θα γίνει.
δεν τα ξερεις τοσο καλα... Οχι μονο δεν ειναι μεσα απο τα FM αλλα και με εντελως αλλο ειδος διαμορφωσεως, οποτε πρεπει ΟΛΟΙ οι δεκτες που υπαρχουν να πεταχτουν και να αγοραστουν καινουργιοι :wink:

Killo_Watt
13-11-05, 00:34
Όταν λέω fm δεν εννοώ διαμόρφωση αλλά την μπαντα τον fm στης συχνότητες της οποίας θα γίνετε εκπομπή με ψηφιακή όμως διαμόρφωση βλέπε FSK. Λογικά κάποια παραλλαγή του γνωστού DVB θα χρησιμοποιηθεί όπως και στην ψηφιακή τηλεόραση. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η μπαντα θα γεμίσει άσπρο θόρυβο οπότε πώς θα εκπέμπεις??? Φυσικά σε μια συχνότητα θα εκπέμπουν περσότεροι του ενός σταθμοί αλλά μην ξερνάς ότι θα βρουν την ευκαιρία να ανοίξουν αρκετοί σταθμοί με ωραίες διαφημισουλες.

13-11-05, 01:13
Όταν λέω fm δεν εννοώ διαμόρφωση αλλά την μπαντα τον fm στης συχνότητες της οποίας θα γίνετε εκπομπή με ψηφιακή όμως διαμόρφωση βλέπε FSK. Λογικά κάποια παραλλαγή του γνωστού DVB θα χρησιμοποιηθεί όπως και στην ψηφιακή τηλεόραση. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η μπαντα θα γεμίσει άσπρο θόρυβο οπότε πώς θα εκπέμπεις??? Φυσικά σε μια συχνότητα θα εκπέμπουν περσότεροι του ενός σταθμοί αλλά μην ξερνάς ότι θα βρουν την ευκαιρία να ανοίξουν αρκετοί σταθμοί με ωραίες διαφημισουλες.
Λοιπον το DAB (γιατι αυτο ειναι το ψηφιακο ραδιοφωνο) ειναι σε εντελως ασχετη συχνοτητα, και αυτο για αδιανοητα πολλους λογους που δεν θα αναλυσουμε τωρα! Παντως αν καποιος πρεπει να ανησυχει για χρηση συχνοτητας, σιγουρα δεν ειναι σε σχεση με τα γνωστα ΦΜ 88-108! Μαλλον η ΤΒ εχει προβλημα!!! Το δορυφορικο ψηφιακο DAB ειναι στους GHz και ηδη το BBC το θεωρει "σχεδον τελειωμενη ιστορια" αφου τεχνικα δεν προσφερει, οπως ειπε χαρακτηριστικα και απεδειξε με πολυ απλο τροπο, πηγαινοντας τον δεκτη με την σατ κενσωματωμενη κεραια μονο ενα μετρο πιο μεσα απο το παραθυρο (και προσθετοντας οτι αυτη ειναι η καλυτερη περιπτωση, αφου το δωματιο του γιου του μαλλον δεν εχει καν παραθυρο) ενας απο τους αρχιμηχανικους του στη Πορτογαλλια πριν 4 χρονια!
Αυτα προς το παρον :wink:

VAGOURAS
13-11-05, 03:15
Παιδια το θεμα ειναι οτι δυστυχως ή ευτυχως κανενας δεν ασχολειται με τους ερασιτεχνες που θελουν να βγουν στα fm.Εδω ο κοσμος πειναει και κανενας μα κανενας δεν ριχνει πενια.
Τα προβληματα ειναι εκατονταδες(εσωτερικα και εθνικα)και πεφτει τρελο δουλεμα απο ολλους τους πανω,ειναι οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο Κ***ς μας.
Αλλωστε απο τους ερασιτεχνες δεν υπαρχει να φανε τιποτα, εκτος αν σκεφτουνε κι εκει να επιτρεψουν τις ερασιτεχνικες εκπομπες με τα αναλογα τελη εκπομπης.
Σοβαρα τωρα αν κανουμε ενα συλλογο ερασιτεχνων νομιζω οτι θα μαζευτουμε χιλιαδες και θα μπορουμε να θεσουμε την επιθυμια μας καπου επισημως.ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ.

PARANOIA
13-02-06, 01:22
Βρείτε κανένα ξένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο νετ και αφήστε τους μπινέδες εδώ, κάποια στιγμή θα τα κλείσουν τα μαγαζιά τους



Αυτο ειναι λιγακι εξωφρενικο... Δηλαδη "απ'εξω" ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ [-X ενω απο την Ελλαδα σκαρτα :?: :hammer:
Το θεμα ειναι οτι και εδω υπαρχουν ανθρωποι - εταιρειες που φτιαχνουν αψογα πραγματα και μαλιστα τα ΕΞΑΓΟΥΝ σε ολο τον κοσμο εδω και χρονια... χωρις καν να σχολουνται με την Ελληνικη αγορα... Απλα πρεπει να ψαξεις για να τους βρεις...



Τελικά να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά η όχι ;

Επειδή εκπροσωπώ έναν Πολιτιστικό Σύλλογο που θέλει να φτιάξει έναν ραδιοφωνικό σταθμό από το μηδέν, αλλά με πολύ καλά μηχανήματα ! (ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι δεν μπορεί ένας Σύλλογος που αλλάζει Δ.Σ κάθε τόσο και λιγάκι, να αγοράσει μηχανήματα της "πλάκας").

Επειδή ως μέλος του Δ.Σ μου είπαν : "Δεν ξέρουμε τι θα κάνεις, κόψε τον σβέρκο σου" και ... δεν θέλω να τον κόψω, αλλά να φτιαχτεί ο σταθμός!!!

Επειδή σας βρήκα και κατάλαβα ότι αρκετοί από σας είστε γνώστες του θέματος (το ραδιόφωνο εννοώ).

Επειδή έχουμε πολλές απορίες και μία από αυτές είναι : να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά; Η όχι ;

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει μερικές διευθύνσεις Ελληνικών καταστημάτων που να μπορέσουμε να ψάξουμε, χωρίς όμως να κινδυνεύουμε, αλλά και να έχουμε στην συνέχεια σωστή τεχνική κάλυψη;

Εγγύηση δίνουν σ΄ αυτά τα μηχανήματα;

Τα Ιταλικά, τα Αμερικάνικα και τα Ολλανδικά, είναι όντως καλλίτερα ; Η μόνο φινέτσα διαθέτουν ; Και σε τι μπορεί να είναι καλλίτερα από τα Ελληνικά ;




Με εκτίμηση και σεβασμό στις γνώσεις σας ...

Γιάννης από Λιβαδειά.


Υ/Γ αν για οποιονδήποτε λόγο κωλύεστε να απαντήσετε ανοιχτά στο forum , παρακαλώ στείλτε μου Προσωπικό Μήνυμα η email.

Ευχαριστώ

radiodj105
13-02-06, 01:39
Τελικά να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά η όχι ;
Επειδή εκπροσωπώ έναν Πολιτιστικό Σύλλογο που θέλει να φτιάξει έναν ραδιοφωνικό σταθμό από το μηδέν, αλλά με πολύ καλά μηχανήματα ! (ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι δεν μπορεί ένας Σύλλογος που αλλάζει Δ.Σ κάθε τόσο και λιγάκι, να αγοράσει μηχανήματα της "πλάκας").
Επειδή ως μέλος του Δ.Σ μου είπαν : "Δεν ξέρουμε τι θα κάνεις, κόψε τον σβέρκο σου" και ... δεν θέλω να τον κόψω, αλλά να φτιαχτεί ο σταθμός!!! Επειδή σας βρήκα και κατάλαβα ότι αρκετοί από σας είστε γνώστες του θέματος (το ραδιόφωνο εννοώ). Επειδή έχουμε πολλές απορίες και μία από αυτές είναι : να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά; Η όχι ;
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει μερικές διευθύνσεις Ελληνικών καταστημάτων που να μπορέσουμε να ψάξουμε, χωρίς όμως να κινδυνεύουμε, αλλά και να έχουμε στην συνέχεια σωστή τεχνική κάλυψη;
Εγγύηση δίνουν σ΄ αυτά τα μηχανήματα;
Τα Ιταλικά, τα Αμερικάνικα και τα Ολλανδικά, είναι όντως καλλίτερα ; Η μόνο φινέτσα διαθέτουν ; Και σε τι μπορεί να είναι καλλίτερα από τα Ελληνικά ; Με εκτίμηση και σεβασμό στις γνώσεις σας ... Γιάννης από Λιβαδειά.
Υ/Γ αν για οποιονδήποτε λόγο κωλύεστε να απαντήσετε ανοιχτά στο forum , παρακαλώ στείλτε μου Προσωπικό Μήνυμα η email. Ευχαριστώ
Ο σταθμός αυτή τη στιγμή δεν λειτουργεί. Σωστά; Στο παρελθόν έχει λειτουργήσει;
Στο λέω γιατί βασικά υπάρχει πρώτα από όλα πρόβλημα νομιμότητας (αν δεν λειτουργεί τώρα, αλλά ούτε έχει λειτουργήσει στο παρελθόν). Που σημαίνει ότι μπορεί να πάρετε μηχανήματα εκατομμυρίων και μετά να τα κλαίτε αν σας κάνουν κατάσχεση (αφού δεν θα είστε νόμιμοι).
Δυστυχώς (και επειδή έχω καεί από παπάρα ανταγωνιστή μου), οι τοπικοί σταθμοί της περιοχής σου, δεν θα αργήσουν να "ενημερώσουν" την αρμόδια αρχή (ΕΣΡ) για τον λόγο ύπαρξής σας.(βλέπε Δήμος Σταρένιος - Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας)
'Αρα θέλει λίγο προσοχή.
Αφού ξεπεράσεις τα προβλήματα νομιμότητας, συζητάμε και για μηχανήματα που φυσικά κανείς λογικός δεν θα σου προτείνει (στη συγκεκριμένη περίπτωση) τη λύση "φτιάχτο μόνος σου". Νομίζω ότι για να στήσεις έναν σταθμό και να συμμετέχεις σε αδειοδότηση, θα χρειαστεί να καταθέσεις τα πιστοποιητικά "καλής του λειτουργίας". Εκτιμώ ότι οι χρήστες αυτού του φόρουμ είναι νοήμονες. 'Ομοια εκτιμώ ότι κανένας δεν θα σε πείσει ότι μπορείς να φτιάξεις τον σούπερ-ποιοτικό-επαγγελματικό πομπό με τα χεράκια σου.
Επίσης πες σε αυτόν που σου είπε "κόφτον σβέρκο σου"... να πάει να κουρευτεί! Και ακόμα πες του του τύπου ότι όταν εσύ μάθαινες τα ηλεκτρονικά... αυτός έτρεχε από μποστάνι σε μποστάνι και φύλαγε πρόβατα. ΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ!
Τσαντίστηκα νυχτιάτικα!

PARANOIA
13-02-06, 10:54
Ο σταθμός αυτή τη στιγμή δεν λειτουργεί. Σωστά; Στο παρελθόν έχει λειτουργήσει;

Σωστά. Ούτε λειτουργεί, ούτε έχει λειτουργήσει, ούτε κάποιος από μάς έχει τις απαιτούμενες ειδικές γνώσεις που φαντάζομαι ότι χρειάζονται για την εγκατάσταση του σταθμού.

Σ΄αυτό όμως πιστεύω πως θα μπορέσουμε ν΄ αντεπεξέλθουμε με την όρεξη, το μεράκι και την αγάπη που έχουμε γι΄αυτό που θέλουμε να κάνουμε!


Στο λέω γιατί βασικά υπάρχει πρώτα από όλα πρόβλημα νομιμότητας (αν δεν λειτουργεί τώρα, αλλά ούτε έχει λειτουργήσει στο παρελθόν). Που σημαίνει ότι μπορεί να πάρετε μηχανήματα εκατομμυρίων και μετά να τα κλαίτε αν σας κάνουν κατάσχεση (αφού δεν θα είστε νόμιμοι).

Για εκατομμύρια, δεν το συζητάμε. Ίσως κάποια χιλιάρικα να μπορέσουμε να δώσουμε . Βλέπεις σε ένα χωριό 120 μόλις κατοίκων δεν μπορείς να μαζέψεις πολλά λεφτά και ακόμη περισσότερο δεν έχεις τα περιθώρια λάθους ώστε ούτε να κλάψεις από κατάσχεση, ούτε από το ξύλο που θα φας για κακοδιαχείριση !!!

Όσον αφορά την νομιμότητα, πιστεύω πως δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να το συζητήσουμε. Υπόσχομαι όμως να σας ζαλίσω στο θέμα "Πως μπορει κανεις να κανει ενα ραδιοφωνικό σταθμο? "


Δυστυχώς (και επειδή έχω καεί από παπάρα ανταγωνιστή μου), οι τοπικοί σταθμοί της περιοχής σου, δεν θα αργήσουν να "ενημερώσουν" την αρμόδια αρχή (ΕΣΡ) για τον λόγο ύπαρξής σας.(βλέπε Δήμος Σταρένιος - Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας)
'Αρα θέλει λίγο προσοχή.

Οι τοπικοί σταθμοί της περιοχής μας ΉΔΗ γνωρίζουν ότι ψαχνόμαστε για σταθμό, αφού πρώτα αυτούς ρωτήσαμε για το τι πρέπει να κάνουμε και κάποιοι από αυτούς ΗΔΗ θορυβήθηκαν, αν και τους εξηγήσαμε ότι ο σταθμός μας ΔΕΝ θα είναι ανταγωνιστικός, αφού είμαστε Σύλλογος και μάλιστα ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, άρα δεν θα κάνουμε διαφημίσεις, παρά μοναδικός σκοπός του σταθμού θα είναι η ενημέρωση του κόσμου για τις εκδηλώσεις μας,( μέχρι τώρα διαφημίζαμε τις εκδηλώσεις μας από τους άλλους σταθμούς) ΑΡΑ η προβολή του Συλλόγου, ΑΡΑ η προώθηση του πολιτισμού.



Αφού ξεπεράσεις τα προβλήματα νομιμότητας, συζητάμε και για μηχανήματα που φυσικά κανείς λογικός δεν θα σου προτείνει (στη συγκεκριμένη περίπτωση) τη λύση "φτιάχτο μόνος σου". Νομίζω ότι για να στήσεις έναν σταθμό και να συμμετέχεις σε αδειοδότηση, θα χρειαστεί να καταθέσεις τα πιστοποιητικά "καλής του λειτουργίας". Εκτιμώ ότι οι χρήστες αυτού του φόρουμ είναι νοήμονες. 'Ομοια εκτιμώ ότι κανένας δεν θα σε πείσει ότι μπορείς να φτιάξεις τον σούπερ-ποιοτικό-επαγγελματικό πομπό με τα χεράκια σου.

Φαντάζομαι ότι ήμουν σαφής στις ερωτήσεις μου. Ελπίζω, ΑΝ γνωρίζει κάποιος, κάτι καλό να απαντήσει !


Επίσης πες σε αυτόν που σου είπε "κόφτον σβέρκο σου"... να πάει να κουρευτεί! Και ακόμα πες του του τύπου ότι όταν εσύ μάθαινες τα ηλεκτρονικά... αυτός έτρεχε από μποστάνι σε μποστάνι και φύλαγε πρόβατα. ΟΡΙΣΤΕ ΜΑΣ!
Τσαντίστηκα νυχτιάτικα!


Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δημιουργήσαμε τον Πολιτιστικό Σύλλογο !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιατί τσαντίστηκες;;;;;;;;;;;;; :D :D :D



Υ/Γ
Περιμένω προτάσεις και διευθύνσεις καταστημάτων ώστε να αρχίσω επιτέλους να τρέχω !!!
:help: :help: :help:

radiodj105
13-02-06, 13:32
Οι τοπικοί σταθμοί της περιοχής μας ΉΔΗ γνωρίζουν ότι ψαχνόμαστε για σταθμό, αφού πρώτα αυτούς ρωτήσαμε για το τι πρέπει να κάνουμε και κάποιοι από αυτούς ΗΔΗ θορυβήθηκαν, αν και τους εξηγήσαμε ότι ο σταθμός μας ΔΕΝ θα είναι ανταγωνιστικός, αφού είμαστε Σύλλογος και μάλιστα ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, άρα δεν θα κάνουμε διαφημίσεις, παρά μοναδικός σκοπός του σταθμού θα είναι η ενημέρωση του κόσμου για τις εκδηλώσεις μας,( μέχρι τώρα διαφημίζαμε τις εκδηλώσεις μας από τους άλλους σταθμούς) ΑΡΑ η προβολή του Συλλόγου, ΑΡΑ η προώθηση του πολιτισμού.

Σου διαφεύγουν μερικές μικρές λεπτομέρειες! Αναλυτικότερα....
1. Εφόσον ανοίγει ένας σταθμός, σημαίνει ότι το ήδη υπάρχον ακροατήριο μειώνεται (αφού μπαίνεται και εσείς στο παιχνίδι). 'Αρα οι ανταγωνιστές σου, αυτόματα βλέπουν να μειώνονται οι ακροατές τους. (Διαφωνείς ότι θα γίνει αυτό; )
2. Αν οι ανταγωνιστές σας, πρόβαλαν τις εκδηλώσεις σας δωρεάν, τότε έχουν όλα καλώς. Αν όμως έπαιρναν το "κάτι τοις" για να σας μεταδώσουν τη διαφήμιση των εκδηλώσεων... σημαίνει ότι έστω και αυτά τα λίγα θα τα χάσουν.
3. Το ότι δεν θα είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα ο σταθμός σας, δεν σημαίνει ότι δεν θα είστε ανταγωνιστικοί των άλλων σταθμών. Για να μην είστε ανταγωνιστικοί θα πρέπει να παίζεται μόνο βλακείες που δεν θα ακούει κανείς. Κάπου όμως διάβασα να λες για "μεράκι και αγάπη για ραδιόφωνο". 'Αρα έχετε σκοπό να κάνετε κάτι καλό και σοβαρό.
4. 'Εχω τις άπειρες διευθύνσεις να σου δώσω τηλέφωνα από καταστήματα που πουλούν πομπούς. Θα πρέπει όμως να δεις σοβαρά, την περίπτωση να προχωρήσετε για αδειοδότηση. Εκεί δυστυχώς περνάνε μόνο "σοβαρά" μηχανήματα. Μην φανταστείς ότι αυτά που αποκαλώ ως σοβαρά μηχανήματα κοστίζουν λίγο. Μόνο το αρχικό στάδιο του πομπού (exciter λέγεται) που είχα αγοράσει εγώ... κόστιζε κάπου 2000 ευρώ. Και φυσικά δεν αρκεί αυτό. Χρειάζεσαι κεραία/ες, μηχανήματα ήχου (κονσόλα, μικρόφωνα, υπολογιστής, προγράμματα ήχου).

Στο ξαναλέω (και μάλιστα χωρίς να έχω προσωπικό όφελος) ότι ξανασκεφτείτε το πολύ σοβαρά. Δεν νομίζω να έχετε διάθεση να μπλέκετε με ΕΣΡ και με δικαστήρια.
Και στο λέω ως παθών. Δυστυχώς και εγώ από ντόπιο την πάτησα που μου έκανε τον φίλο!
Δεν λέω ότι όλοι οι "ανταγωνιστές" είναι ίδιοι... αλλά προσπαθώ να σε προστατέψω (εσένα και όλα τα άλλα παιδιά που ενδιαφέρονται).

Και επειδή κάποιος μπορεί να νομίσει ότι με έβαλαν οι ανταγωνιστές σου... να σε απογοητεύσω...
ενημερώνω ότι ουδεμία σχέση έχω με Λιβαδειά και γειτονικές περιοχές.

AKIS
13-02-06, 14:55
Καλώς το Γιάννη, ελπίζω να σε βοηθήσουν περισσότερο εδώ στο φόρουμ

radiodj105
13-02-06, 15:47
ΚΑΛΩΣ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM
Ποιό είναι το Γιάννη;

gsmaster
13-02-06, 17:26
Παρακαλώ μήν γράφετε με κεφαλαία, και μην ξεφεύγετε απο το θέμα.

13-02-06, 17:31
Βρείτε κανένα ξένο ηλεκτρονικό κατάστημα στο νετ και αφήστε τους μπινέδες εδώ, κάποια στιγμή θα τα κλείσουν τα μαγαζιά τους



Αυτο ειναι λιγακι εξωφρενικο... Δηλαδη "απ'εξω" ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ [-X ενω απο την Ελλαδα σκαρτα :?: :hammer:
Το θεμα ειναι οτι και εδω υπαρχουν ανθρωποι - εταιρειες που φτιαχνουν αψογα πραγματα και μαλιστα τα ΕΞΑΓΟΥΝ σε ολο τον κοσμο εδω και χρονια... χωρις καν να σχολουνται με την Ελληνικη αγορα... Απλα πρεπει να ψαξεις για να τους βρεις...



Τελικά να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά η όχι ;

Επειδή εκπροσωπώ έναν Πολιτιστικό Σύλλογο που θέλει να φτιάξει έναν ραδιοφωνικό σταθμό από το μηδέν, αλλά με πολύ καλά μηχανήματα ! (ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι δεν μπορεί ένας Σύλλογος που αλλάζει Δ.Σ κάθε τόσο και λιγάκι, να αγοράσει μηχανήματα της "πλάκας").

Επειδή ως μέλος του Δ.Σ μου είπαν : "Δεν ξέρουμε τι θα κάνεις, κόψε τον σβέρκο σου" και ... δεν θέλω να τον κόψω, αλλά να φτιαχτεί ο σταθμός!!!

Επειδή σας βρήκα και κατάλαβα ότι αρκετοί από σας είστε γνώστες του θέματος (το ραδιόφωνο εννοώ).

Επειδή έχουμε πολλές απορίες και μία από αυτές είναι : να εμπιστευτούμε την Ελληνική αγορά; Η όχι ;

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας πει μερικές διευθύνσεις Ελληνικών καταστημάτων που να μπορέσουμε να ψάξουμε, χωρίς όμως να κινδυνεύουμε, αλλά και να έχουμε στην συνέχεια σωστή τεχνική κάλυψη;

Εγγύηση δίνουν σ΄ αυτά τα μηχανήματα;

Τα Ιταλικά, τα Αμερικάνικα και τα Ολλανδικά, είναι όντως καλλίτερα ; Η μόνο φινέτσα διαθέτουν ; Και σε τι μπορεί να είναι καλλίτερα από τα Ελληνικά ;




Με εκτίμηση και σεβασμό στις γνώσεις σας ...

Γιάννης από Λιβαδειά.


Υ/Γ αν για οποιονδήποτε λόγο κωλύεστε να απαντήσετε ανοιχτά στο forum , παρακαλώ στείλτε μου Προσωπικό Μήνυμα η email.

Ευχαριστώ

Λοιπον, για να βαλουμε τα πραγματα στην σειρα τους...
Μπορεις να αγορασεις οτι μηχανημα θελεις... Ελληνικο ή ξενο. Στην περιπτωση του ξενου ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να εχει ευρωπαϊκη εγκριση τυπου!!! για την συνταξη του φακελου αδειοδοτησης... Για τα Ελληνικα απαιτειται επισης εγκριση τυπου ΕΚΤΟΣ αν δηλωθει :wink: ως κατασκευη!!! και κατατεθει ΠΛΗΡΕΣ ηλεκτρονικο αναλυτικο σχεδιαγραμμα με μετρησεις και υπογραφη Ηλεκτρονικου ΤΕ και πανω!!! οπου θα δηλωνεται ρητα η ΤΗΡΗΣΗ των απαιτουμενων κατα νομο προδιαγραφων!!! (Βλ ΠΔ25/86)... Αυτο ειναι απολυτο, και την ευθυνη αναλαμβανει ο συγκεκριμενος υπογραφων ηλεκτρονικος μηχανικος (και ΤΕ πλεον) :!:
Ομως επειδη σημερα κανενας δεν βαζει ευκολα την υπογραφη του σε αλλουνου κατασκευες, ειδικα οταν μαλιστα δεν τις εχει εργαστηριακα μετρηση απο πρωτο χερι, για αυτο θα δυσκολευτεις με αυτον τον τροπο! Επισης μεχρι στιγμης ΔΕΝ γνωριζω ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ πομπο ραδιοφωνιας που να εχει ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ!!! παροτι γνωριω απο πρωτο χερι (με σχετικες μετρησεις στα απαραιτητα οργανα!!!) οτι υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ μηχανηματα (δυστυχως ΟΧΙ ετοιμα, αλλα σε πλακετες :cry: ) που τηρουν και με το παραπανω ΟΛΕΣ τις απαιτουμενες διεθνως προδιαγραφες (ΟΧΙ ΟΛΑ τα Ελληνικα ομως...) :!: Μαλιστα εξαγονται εδω και χρονια (οχι τωρα τελευταια που αρχισε και καποιος γνωστος στην πιατσα :wink: ) σε σχεδον ολο τον κοσμο, σαν βασικα μερη μεγαλυτερων πομπων ραδιοφωνιας!
Ομως αν πηγαινεις για ευκολη (σχετικα :wink: ) αδειοδοτηση, χωρις πολλες μ...ιες απο τους αρμοδιους (φερε και αυτο το χαρτι, και που το βρηκες αυτο, ποιος το εφτιαξε, δεν ξερω το νομο αν λεει ετσι και να το εξετασουμε, κλπ) παρε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μηχανηματα απο εξω (που να εχουνε παρει ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ εστω σε ενα ΚΡΑΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) και θα εισαι ΟΚ :wink: Οπως το βλεπω με 500W πρεπει να εισαι ενταξει (αν μιλαμε για χωριο και καλα) :wink: Τωρα Ιταλικα, Αμερικανικα (πολυ πιο ακριβα!) θα ειναι (γιατι Ολλανδικα δεν μου θυμιζει κατι :wink: ), δεν μπορω να σου πω, αφου ειναι μαλλον θεμα τσεπης εντελει...
Περα απο αυτα, ομως θα χρειαστεις κεραιες, που μπορεις ανετα να παρεις ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κατασκευης πολυ πιο φθηνα απο ξενες, και να κανεις ΑΨΟΓΑ την δουλεια σου :!: Τωρα αν θελεις να σηκωσεις καμμια 30000W :P παρε κατι σοβαρο (ALDENA πχ www.aldena.it) και θα εισαι ενταξει για καμμια 15 χρονια!!!
Τωρα σε στουντιο πρεπει να δεις τι θα χρειαστεις βασικα! Πχ, ποσα μικροφωνα μπορει να χρειαστεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να βγουν στον αερα :?: Τι θα "παιζει" την μουσικη, κομπιουτερ μονο :?: , CD players, Pickup, κλπ? Βαλτα κατω σε ενα χαρτι, σκεψου και τις πιθανες εξτρα καταστασεις που ειναι εκτος του καθημερινου τροπου λειτουργειας και απο εκει θα βγει ΤΙ θα χρειαστεις στο στουντιο :wink:
Ακομα πρεπει να δεις αν θα στησεις το πομπο στο ιδιο κτιριο με το στουντιο, ή σε λοφο, βουναρακι, κοντα στο χωριο, οποτε θα χρειαστεις και πομπο και δεκτη ραδιοξευξης (Radio Link STL) :!: που επισης προσθετει ενα σημαντικο κοστος :cry:

ΟΛΑ τα παραπανω πρεπει να τα προυπολογησεις και αποφασισεις ΠΡΙΝ καν υποβαλεις φακελλο για αδεια. Μαλιστα θεωρητικα πρεπει να τα εχεις ΑΓΟΡΑΣΕΙ κιολας για να βαλεις τα τιμολογια τους στον υπο καταθεση φακελλο :!: :!: :!: ακομα και αν εντελει δεν παρεις ποτε αδεια :hammer: :head:

Εγγυηση βασει των Ευρωπαϊκων νομων εχουν ΟΛΑ τα προϊοντα για τουλαχιστον ΔΥΟ ετη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ :!:

Για περισσοτερα γραψε ΠΜ...

radiodj105
13-02-06, 17:49
Παρακαλώ μήν γράφετε με κεφαλαία, και μην ξεφεύγετε απο το θέμα.
ΟΚ dude!

jimk
14-02-06, 00:05
ti γνωμη εχεται για αυτον http://www.klf.gr/

radiodj105
14-02-06, 01:01
ti γνωμη εχεται για αυτον http://www.klf.gr/
Λίγο ο τιμοκατάλογος με μπέρδεψε! Αν αντί για κόμμα, έβαζε τελεία θα ήταν πιο κατανοητός!
Παραθέτω μικρό απόσπασμα για του λόγου το αληθές...
(σόρυ για τα κεφαλαία)!

RADIO LINK 2GHZ 2,300
TV LINK 2-2,4 GHZ 2,900
TV TRANSMITTER or TRANSPOSER 5W 1,320
TV TRANSMITTER or TRANSPOSER 10W 1,610
TV TRANSMITTER or TRANSPOSER 15W 1,760
TV UHF LINEAR 50W 1,760
TV UHF LINEAR 100W 2,780

PARANOIA
14-02-06, 02:14
Καλώς το Γιάννη, ελπίζω να σε βοηθήσουν περισσότερο εδώ στο φόρουμ

Γεια σου ΑΚΗ.

Αν και οι συμβουλές σου ήταν πολύτιμες για αρχικό ψάξιμο, συζητώντας με διάφορα άτομα αλλά και με τα μέλη του Δ.Σ, σύντομα διαπίστωσα ότι οι προτάσεις σου ήταν πολύ ... ερασιτεχνικές.

Σ΄ ευχαριστώ πάντως για την πολύτιμη βοήθειά σου (το ξαναλέω) μια και ήσουν ο πρώτος που επικοινώνησα και σίγουρα θα επικοινωνήσω και πάλι μαζί σου εφ΄ όσον πλέον θεωρώ ότι η πείρα σου και οι γνώσεις σου θα βοηθήσουν τον σκοπό μας.

Να είσαι καλά.

PARANOIA
14-02-06, 02:33
Σου διαφεύγουν μερικές μικρές λεπτομέρειες! Αναλυτικότερα....
1. Εφόσον ανοίγει ένας σταθμός, σημαίνει ότι το ήδη υπάρχον ακροατήριο μειώνεται (αφού μπαίνεται και εσείς στο παιχνίδι). 'Αρα οι ανταγωνιστές σου, αυτόματα βλέπουν να μειώνονται οι ακροατές τους. (Διαφωνείς ότι θα γίνει αυτό; )

Ούτε καν μας πέρασε από το μυαλό !!! :shock:



2. Αν οι ανταγωνιστές σας, πρόβαλαν τις εκδηλώσεις σας δωρεάν, τότε έχουν όλα καλώς. Αν όμως έπαιρναν το "κάτι τοις" για να σας μεταδώσουν τη διαφήμιση των εκδηλώσεων... σημαίνει ότι έστω και αυτά τα λίγα θα τα χάσουν.

Η αλήθεια είναι ότι κάτι μας έπαιρναν, (όχι κανονικό τιμολόγιο) αλλά ούτε αυτό μας πέρασε από το μυαλό, γιατί ΔΕΝ τους θεωρούμε ανταγωνιστές, αλλά μελλοντικούς συνάδελφους !!!



3. Το ότι δεν θα είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα ο σταθμός σας, δεν σημαίνει ότι δεν θα είστε ανταγωνιστικοί των άλλων σταθμών. Για να μην είστε ανταγωνιστικοί θα πρέπει να παίζεται μόνο βλακείες που δεν θα ακούει κανείς. Κάπου όμως διάβασα να λες για "μεράκι και αγάπη για ραδιόφωνο". 'Αρα έχετε σκοπό να κάνετε κάτι καλό και σοβαρό.

Το καλό και σοβαρό, όπως και οι βλακείες, είναι υποκειμενικό θέμα. Πιστεύω να συμφωνείς !!! :wink:

PARANOIA
14-02-06, 02:38
Λοιπον, για να βαλουμε τα πραγματα στην σειρα τους...
Μπορεις να αγορασεις οτι μηχανημα θελεις... Ελληνικο ή ξενο. Στην περιπτωση του ξενου ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ να εχει ευρωπαϊκη εγκριση τυπου!!! για την συνταξη του φακελου αδειοδοτησης... Για τα Ελληνικα απαιτειται επισης εγκριση τυπου ΕΚΤΟΣ αν δηλωθει :wink: ως κατασκευη!!! και κατατεθει ΠΛΗΡΕΣ ηλεκτρονικο αναλυτικο σχεδιαγραμμα με μετρησεις και υπογραφη Ηλεκτρονικου ΤΕ και πανω!!! οπου θα δηλωνεται ρητα η ΤΗΡΗΣΗ των απαιτουμενων κατα νομο προδιαγραφων!!! (Βλ ΠΔ25/86)... Αυτο ειναι απολυτο, και την ευθυνη αναλαμβανει ο συγκεκριμενος υπογραφων ηλεκτρονικος μηχανικος (και ΤΕ πλεον) :!:
Ομως επειδη σημερα κανενας δεν βαζει ευκολα την υπογραφη του σε αλλουνου κατασκευες, ειδικα οταν μαλιστα δεν τις εχει εργαστηριακα μετρηση απο πρωτο χερι, για αυτο θα δυσκολευτεις με αυτον τον τροπο! Επισης μεχρι στιγμης ΔΕΝ γνωριζω ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ πομπο ραδιοφωνιας που να εχει ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ!!! παροτι γνωριω απο πρωτο χερι (με σχετικες μετρησεις στα απαραιτητα οργανα!!!) οτι υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ μηχανηματα (δυστυχως ΟΧΙ ετοιμα, αλλα σε πλακετες :cry: ) που τηρουν και με το παραπανω ΟΛΕΣ τις απαιτουμενες διεθνως προδιαγραφες (ΟΧΙ ΟΛΑ τα Ελληνικα ομως...) :!: Μαλιστα εξαγονται εδω και χρονια (οχι τωρα τελευταια που αρχισε και καποιος γνωστος στην πιατσα :wink: ) σε σχεδον ολο τον κοσμο, σαν βασικα μερη μεγαλυτερων πομπων ραδιοφωνιας!
Ομως αν πηγαινεις για ευκολη (σχετικα :wink: ) αδειοδοτηση, χωρις πολλες μ...ιες απο τους αρμοδιους (φερε και αυτο το χαρτι, και που το βρηκες αυτο, ποιος το εφτιαξε, δεν ξερω το νομο αν λεει ετσι και να το εξετασουμε, κλπ) παρε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μηχανηματα απο εξω (που να εχουνε παρει ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ εστω σε ενα ΚΡΑΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) και θα εισαι ΟΚ :wink: Οπως το βλεπω με 500W πρεπει να εισαι ενταξει (αν μιλαμε για χωριο και καλα) :wink: Τωρα Ιταλικα, Αμερικανικα (πολυ πιο ακριβα!) θα ειναι (γιατι Ολλανδικα δεν μου θυμιζει κατι :wink: ), δεν μπορω να σου πω, αφου ειναι μαλλον θεμα τσεπης εντελει...
Περα απο αυτα, ομως θα χρειαστεις κεραιες, που μπορεις ανετα να παρεις ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κατασκευης πολυ πιο φθηνα απο ξενες, και να κανεις ΑΨΟΓΑ την δουλεια σου :!: Τωρα αν θελεις να σηκωσεις καμμια 30000W :P παρε κατι σοβαρο (ALDENA πχ www.aldena.it) και θα εισαι ενταξει για καμμια 15 χρονια!!!
Τωρα σε στουντιο πρεπει να δεις τι θα χρειαστεις βασικα! Πχ, ποσα μικροφωνα μπορει να χρειαστεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να βγουν στον αερα :?: Τι θα "παιζει" την μουσικη, κομπιουτερ μονο :?: , CD players, Pickup, κλπ? Βαλτα κατω σε ενα χαρτι, σκεψου και τις πιθανες εξτρα καταστασεις που ειναι εκτος του καθημερινου τροπου λειτουργειας και απο εκει θα βγει ΤΙ θα χρειαστεις στο στουντιο :wink:
Ακομα πρεπει να δεις αν θα στησεις το πομπο στο ιδιο κτιριο με το στουντιο, ή σε λοφο, βουναρακι, κοντα στο χωριο, οποτε θα χρειαστεις και πομπο και δεκτη ραδιοξευξης (Radio Link STL) :!: που επισης προσθετει ενα σημαντικο κοστος :cry:

ΟΛΑ τα παραπανω πρεπει να τα προυπολογησεις και αποφασισεις ΠΡΙΝ καν υποβαλεις φακελλο για αδεια. Μαλιστα θεωρητικα πρεπει να τα εχεις ΑΓΟΡΑΣΕΙ κιολας για να βαλεις τα τιμολογια τους στον υπο καταθεση φακελλο :!: :!: :!: ακομα και αν εντελει δεν παρεις ποτε αδεια :hammer: :head:

Εγγυηση βασει των Ευρωπαϊκων νομων εχουν ΟΛΑ τα προϊοντα για τουλαχιστον ΔΥΟ ετη ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ :!:

Κατατοπιστικότατος φίλε μου

Ευχαριστώ

VAGOURAS
14-02-06, 11:40
Γεια σας
1.Υποψιαζομαι (παρανοια) οτι ηδη εχετε ανοιξει κατι ερασιτεχνικο προς το παρον
2.Οσον αφορα τον ανταγωνισμο με τους αλλους, ετοιμασου για μεγαλες πλακες¨:παρεμβολες αγνωστου ταυτοτητας,
πισωπλατα καρφωματα κλπ (να φανταστειτε οτι μενω σε μερος που το ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο δεν θα ασχολιοταν ποτε)Ευτυχως υπαρχει ο υγειης ανταγωνισμος τυπου <<καλημερα ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο , ειμαι ο
ταδε απο την ταδε περιοχη και εχω να πω οτι εδω λειτουργουν οι ταδε σταθμοι οι οποιοι δεν εχουν αδεια και μονο τα δικα μου χαρτια ειναι πληρη και κανω και αναμεταδοση τον ταδε αθηναικο σταθμο που τυχαινει να ειναι απο τα αγπημενα σας παιδια>>.
--Α ναι ? εισαι ωραιος εσυ τσαμπα πληροφοριες(που καιρος για επιπλεον υπαλληλους) για πες μας κι αλλα !!!!!!! μη χαθουμε έ περνε κανα τηλεφωνο!!!!!!!!!!!
και νασου υπαλληλος του ΕΣΣΡ καποια στιγμη για διακοπες στην Ανω Πετρομαγουλα (διασημη η πετρομαγουλα στο ΕΣΣΡ)
Σταματω εδω προς το παρων γιατι ειμαι αγανακτισμενος .
Η βλακεια ειναι συνυφασμενη με την πλεονεξια και την φυλαργυρια.
Μου Θυμιζει την πληρη ενημερωση που εκανε ο ΣΤΑΘΗΣ ΨΑΛΤΗΣ στον αστυνομο στο "ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ" ..
Κουλα μ' ακους?

moutoulos
14-02-06, 16:17
ti γνωμη εχεται για αυτον http://www.klf.gr/

Κοιτάζοντας τον κατάλογό του, μου φαίνεται λίγο ακριβός ?? γνώμη μου τουλάχιστον ??

14-02-06, 17:42
ti γνωμη εχεται για αυτον http://www.klf.gr/

Κοιτάζοντας τον κατάλογό του, μου φαίνεται λίγο ακριβός ?? γνώμη μου τουλάχιστον ??
Ακριβος σε σχεση με ποιον :?: ΣΝΤΜ :?:
Επειδη τον ξερω προσωπικα παντως ποιοτητα του ειναι καλυτερη απο "αλλους" φθηνοτερους :wink:

moutoulos
15-02-06, 19:05
Ακριβος σε σχεση με ποιον :?: ΣΝΤΜ :?: Επειδη τον ξερω προσωπικα παντως ποιοτητα του ειναι καλυτερη απο "αλλους" φθηνοτερους :wink:

Απλά επειδή οι τιμές διαμορφώνονται (θα μιλήσω πχ, για Linear FM 600W) στην αγορά απο 1200ε κομπλέ στα κατώτερης ποιότητας όπως λές και φτάνει στο συγκεκριμένο που μιλάμε τα 2200 ή τα περίπου 2800 για της C&A.
Σου τα παρεθέτω πιο κάτω.
Όταν λοιπόν ένα Linear έχει καλή ψύξη, καλό τροφοδοτικό, προστασίες, φίλτρο, τα ίδια τρανζιστορ (2) με το άλλο , το ίδιο in/out με το άλλο ..., γιατί να φτάσει στο σημείο κάποιος να δώσει 1000ε παραπάνω για να αποκτήσει το άλλο :roll: , ποιά είναι η "παραπανίσια" ποιότητα που μπορεί να έχει το ακριβότερο?? και γιατί αξίζει αυτά τα χρήματα??. Μην αναφερθούμε σε RVR, ELENOS..., να παραμείνουμε στα "ελληνικά".

Απλά εκφράζω απορία που μπορεί να έχουν και άλλοι χρήστες την ίδια. :wink:

15-02-06, 20:23
Ακριβος σε σχεση με ποιον :?: ΣΝΤΜ :?: Επειδη τον ξερω προσωπικα παντως ποιοτητα του ειναι καλυτερη απο "αλλους" φθηνοτερους :wink:

Απλά επειδή οι τιμές διαμορφώνονται (θα μιλήσω πχ, για Linear FM 600W) στην αγορά απο 1200ε κομπλέ στα κατώτερης ποιότητας όπως λές και φτάνει στο συγκεκριμένο που μιλάμε τα 2200 ή τα περίπου 2800 για της C&A.
Σου τα παρεθέτω πιο κάτω.
Όταν λοιπόν ένα Linear έχει καλή ψύξη, καλό τροφοδοτικό, προστασίες, φίλτρο, τα ίδια τρανζιστορ (2) με το άλλο , το ίδιο in/out με το άλλο ..., γιατί να φτάσει στο σημείο κάποιος να δώσει 1000ε παραπάνω για να αποκτήσει το άλλο :roll: , ποιά είναι η "παραπανίσια" ποιότητα που μπορεί να έχει το ακριβότερο?? και γιατί αξίζει αυτά τα χρήματα??. Μην αναφερθούμε σε RVR, ELENOS..., να παραμείνουμε στα "ελληνικά".

Απλά εκφράζω απορία που μπορεί να έχουν και άλλοι χρήστες την ίδια. :wink:

Η ποιοτητα μαλλον εχει να κανει με αντοχη σε αντιξοες συνθηκες (κεραυνους, πτωσεις δικτυου), σε φιλτρα αρμονικων στην εξοδο (και ποσο αυτα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φιλτραρουν ή οχι :wink: ), σε αντοχη στασιμων, σε πιθανες προστασιες, αλλα και κατι που πολλοι ξεχνανε, την ποιοτητα συνολικα της κατασκευης εντος του κουτιου... βεβαιως :!:
Τωρα σε σχεση με την C&A η οποια κατα την ταπεινη μου αποψη, βγαζει γενικως καλα (ειπα καλα ΟΧΙ αριστα...) μηχανηματα, ειναι φθηνοτερος μαλλον :) ενω απο αλλους (που τα μεχρι σημερα δειγματα κρινονται επιοικως απαραδεκτα, για επαγγελματικων προδιαγραφων μηχανηματα) ειναι σιγουρα πιο ακριβος :!: Αλλωστε δεν ειπα οτι ειναι ο φθηνοτερος... και απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει κατα την κριση του (και το πορτοφολι του βεβαιως :!: ).
Ουτε ειπα βεβαιαως οτι ειμαι συμφωνος με ολα οσα φτιαχνει ο καθενας απο οσους φτιαχνουν και πουλανε μηχανηματα... Αλλα εχω εργαστηριακα μετρησει πολλα Ελληνικα (ακομα και κακα ή καλα αντιγραφα αλλου Ελληνικου που κανουν πολλοι και τα βαφτιζουν "δικα" μας και καλα) και υπαρχουν καποια που εχουν διαφορες (αλλοτε μικρες και αλλοτε τεραστιες)...
Και προσωπικα ναι μεν καλο ειναι το εμφανισιμο κουτι, αλλα περισοτερο με νοιαζει το εντος του και ειδικα οταν λειτουργει :wink:
Τα C&A ανηκουν στα καλα... αλλα μια εταιρεια με τριαντα και χρονια στον χωρο σιγουρα θα μπορουσε να εχει βγαλει και πολυ καλυτερα...
Οι Ιταλοι πχ το 82 βγαζαν ηδη PLL FM με Dip Switches ή και Thumbwheels BCD Encoders αλλα το 90 δουλευαν με κοντρολλερ (ειχαν 68HC11 σε ολα τα λινκ τους μεχρι το 2002) και μεσα σε 20 χρονια παιζουν με DSP Audio Processing, Digital LCD PLL και πολλα αλλα που δεν χρειαζεται να αναφερω, αφου οσοι ξερουν καταλαβαινουν τι εννοω :!:
Ακομα λοιπον στα Thumbwheels και στα Dip Switches θα φτιαχνουμε εδω :?: Κατι λεει αυτο κατα την αποψη μου... Εκτος αν δεν ξερουμε να δουλεψουμε κανα μικροκοντρολλερ, οποτε αλλαζει το θεμα και γινεται λυση αναγκης :!:
Η ποιοτητα τους βελτιωθηκε μαλιστα τοσο ωστε σε δεκα χρονια εχουν εισβαλλει στην Αμερικανικη αγορα, φτανοντας αυτη τη στιγμη να χτυπανε στα ΙΣΙΑ την BE, HARRIS, κλπ :!:
Βεβαια αντιστοιχα "ανεβηκαν" και λιγο οι τιμες τους...
Αλλα οτι πληρωνεις (στις περισοτερες φορες) παιρνεις...

radiodj105
15-02-06, 20:42
2.Οσον αφορα τον ανταγωνισμο με τους αλλους, ετοιμασου για μεγαλες πλακες¨:παρεμβολες αγνωστου ταυτοτητας,
πισωπλατα καρφωματα κλπ (να φανταστειτε οτι μενω σε μερος που το ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο δεν θα ασχολιοταν ποτε)Ευτυχως υπαρχει ο υγειης ανταγωνισμος τυπου <<καλημερα ραδιοτηλεοπτικο συμβουλιο , ειμαι ο
ταδε απο την ταδε περιοχη και εχω να πω οτι εδω λειτουργουν οι ταδε σταθμοι οι οποιοι δεν εχουν αδεια και μονο τα δικα μου χαρτια ειναι πληρη και κανω και αναμεταδοση τον ταδε αθηναικο σταθμο που τυχαινει να ειναι απο τα αγπημενα σας παιδια>>.
--Α ναι ? εισαι ωραιος εσυ τσαμπα πληροφοριες(που καιρος για επιπλεον υπαλληλους) για πες μας κι αλλα !!!!!!! μη χαθουμε έ περνε κανα τηλεφωνο!!!!!!!!!!!
και νασου υπαλληλος του ΕΣΣΡ καποια στιγμη για διακοπες στην Ανω Πετρομαγουλα (διασημη η πετρομαγουλα στο ΕΣΣΡ)
Πέστα Χρυσόστομε!

jimk
15-02-06, 23:50
παντος εγω δεν θα πρωτημουσα digital πιστευω οτι τα προβληματα ειναι αρκετα σε θεμα βλαβων....
ποιο πολυπλοκα.και εκτος απο αυτο ειναι ολα smd ειχα ανοιξει 2 ενα τις σιελ και ενα ρβρ πλλ και το πλλ ηταν μια πλακετα 5 Χ 5 σε ενα τεραστιο κουτι......αμα χαλασει τι να επισκευασεις..τι να τα κανω τα display και τα φοτακια που αναβοσβινουν .τα professional (οχι οτι δεν ειναι τα αλλα)αλαζουν το κρυσταλο στην συχνοτητα που θες κατευθειαν απο το εργοστασιο και τα φιλτρα ειναι συντονισμενα στην συχνοτητα σου.και δεν πηγενουν βολτα στα fm.....88-108.αλα κανενας δεν παραγγελνει τετοιο μηχανημα γιατι η τιμη λογικα θα ειναι φωτια.

16-02-06, 00:34
παντος εγω δεν θα πρωτημουσα digital πιστευω οτι τα προβληματα ειναι αρκετα σε θεμα βλαβων....
ποιο πολυπλοκα.και εκτος απο αυτο ειναι ολα smd ειχα ανοιξει 2 ενα τις σιελ και ενα ρβρ πλλ και το πλλ ηταν μια πλακετα 5 Χ 5 σε ενα τεραστιο κουτι......αμα χαλασει τι να επισκευασεις..τι να τα κανω τα display και τα φοτακια που αναβοσβινουν .τα professional (οχι οτι δεν ειναι τα αλλα)αλαζουν το κρυσταλο στην συχνοτητα που θες κατευθειαν απο το εργοστασιο και τα φιλτρα ειναι συντονισμενα στην συχνοτητα σου.και δεν πηγενουν βολτα στα fm.....88-108.αλα κανενας δεν παραγγελνει τετοιο μηχανημα γιατι η τιμη λογικα θα ειναι φωτια.

Αν αναφερεσαι σε μηχανηματα με ταλαντωση με κρυσταλλο μαλλον εισαι καμια 20αρια χρονια πισω, αφου και οι μεγαλυτερες εταιρειες εχουνε περασει σε PLL εδω και χρονια...
Τωρα για τα SMT εχεις σχετικο δικιο... εξαρταται απο τι σκοπο εχεις να κανεις με το μηχανημα... Να το πειραζεις βραδυ πρωϊ σαν ερασιτεχνης? Τοτε παρε ενα φθηνο Ελληνικο χαμηλης σχετικα ποιοτητας και κανε το παιχνιδι σου μαθαινοντας κιολας... Απο την αλλη αν εισαι επαγγελματικα στο χωρο... τοτα θα ξερεις να επισκευασεις πλεον και LQFP πολλων ποδων...
Τωρα βεβαια αν δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι χρειαζονται ολα αυτα τα φωτακια και τα display που μας δινουν πληροφοριες πχ διαμορφωσεως, υπερδιαμορφωσης, επιπεδο συμπιεσης, πληροφοριες με προβληματα που υπηρξαν κατα την απουσια μας (οταν το εχεις στο βουνο 30χλμ μακρια μαλλον θα σου ειναι χρησιμο καποια στιγμη...) κα! τοτε ενταξει...
Προσωπικα αναφερθηκα για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ μηχανηματα που τα περιθωρια λαθους και βλαβης στενευουν και μπορει να κοστισουν πολλα λεφτα σε ενα σταθμο. Τοσα ωστε να παιζεται η θεση του τεχνικου που τα εγκαταστησε και τα συντηρει, απο μια ξαφνικη υπερταση της ΔΕΗ και την αντοχη των μηχανηματων σε τετοιους ασταθμητους εκτος "προδιαγραφων" παραγοντων...
Οταν δουλευεις επαγγελματικα σαν τεχνικος σε Ρ/Σ βλεπεις τα πραγματα διαφορετικα, και οχι σαν παιχνιδια... Ουτε καθε μερα μπορεις να ασχολησε με το πομπο σου, ξερεις του στυλ "για να φτιαξω λιγο το κυκλωμα διαμορφωσεως, να δωσω και κανα βαττακι παραπανω στην εξοδο να με ακουσει η Μαρια καλυτερα, κλπ"...
πρεπει τα μηχανηματα που εσυ θα εχεις επιλεξει να μπορουν να εχουν οσοσ το δυνατον μεγαλυτερο MTBF, αντοχη σε -20 εως +50 oC τουλαχιστον, να τρωνε κεραυνους χωρις να πηγαινουν βολτα για τσαϊ, να καταναλωνουν οσοσ το δυνατον λιγοτερο ρευμα για την ισχυ που ειναι να βγαλουν (συντελεστης αποδωσης) αφου το ρευμα παιζοντας 24/7/365 με αρκετα βαττ στον αερα κοστιζει στο λειτουργικο του σταθμου (και προτιμοτερο ειναι να κρατησει την δουλεια του κανενας εργαζομενος του σταθμου, παρα να πηγαινεις σε μειωσεις προσωπικου λογω περιορισμου λειτουργικου κοστους, αρα σαν τεχνικος νοιτας να "συνεισφερεις" οσογινεται στην συγκρατηση αυτου χαμηλα)...
και χιλιοι αλλοι λογοι...
Τωρα να ανοιξω και 10 ωρες ενα μηχανημα που για να μου δωσει 100 βαττ καταναλωνει καμμια 500 (με το PLL παρεα)... δεν τρεχει και τιποτα... Αν ομως λειτουργω με ενα που θα καταναλωση 210 βαττ με την ιδια ισχυ εχω εξοικονομηση σε ρευμα, ητοι σε λεφτα! Και αυτο επαγγελματικα πιστεψε με, μετραει :!:

Σημειωσε δε οτι σε λιγο τα περισοτερα υλικα θα ειναι μονο SMT και πολλα παλαιοτερα τελειωνουν σιγα σιγα... Αν δεν μαθεις να παιζεις με αυτα, σε λιγο ουτε τα "φθηνα" δεν θα επισκευαζεις... Για να μην πω τι εχει να γινει απο του χρονου... με τα υλικα... :P