PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα ηλεκτρικού γκαζιού



Λουκάς
27-10-05, 21:11
Προς τους σπεσιαλίστες του φόρουμ.

Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή που δίνοντας της Ρεύμα να μου μεταβάλει την αντίσταση και εξηγώ.
Υπάρχει στη σχολή ένας κινητήρας συνδεδεμένος σε δυναμόμετρο πάγκου. Το σύστημα ελέγχου του ηλεκτρικού γκαζιού είναι μηχανικό. Ρυθμίζοντας τις επιθυμητές στροφές από τον πίνακα ελέγχου το control στέλνει σήμα σε ένα μικρό ηλεκτροκινητήρα ο οποίος γυρνάει ένα ποτενσιόμετρο το οποίο παριστάνει το ρόλο του πεντάλ . Το control μετά παίρνει σήμα από το δυναμόμετρο και κάνει διόρθωση στις στροφές γιατί είναι αδύνατο να πετύχει τον επιθυμητό αριθμό από την πρώτη προσπάθεια . Λόγω όμως διάφορων παραγόντων ο κινητήρας έχει συνεχώς μια ανεπαίσθητη αυξομείωση που την αντιλαμβάνεται το control και έτσι προσπαθεί να διορθώσει. Υπάρχει δηλαδή ένα μπρος πίσω του ηλεκτροκινητήρα.

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθεί το σύστημα ηλεκτροκινητήρα – ποτενσιόμετρου με κάτι ηλεκτρονικό??

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το μακρύ μου πόστ.

Killo_Watt
27-10-05, 22:33
Δεν φταίει αυτό φταίει το κύκλωμα ελέγχου που θα πρέπει να μετατραπεί ώστε να έχει μια ανοχή στις μεταβολές ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Killo_Watt
27-10-05, 22:36
Α… το πρόβλημα σου είναι αλλού αλλά πάλι αυτό που σου είπα είναι μια λύση μετά πάμε σε έλεγχο με τρανζίστορ. Καλύτερη λύση και πιο ακριβείς αφού δεν θα έχεις ανοχή και πάντα θα έχεις ακριβός τις στροφές

27-10-05, 23:54
Προς τους σπεσιαλίστες του φόρουμ.

Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή που δίνοντας της Ρεύμα να μου μεταβάλει την αντίσταση και εξηγώ.
Υπάρχει στη σχολή ένας κινητήρας συνδεδεμένος σε δυναμόμετρο πάγκου. Το σύστημα ελέγχου του ηλεκτρικού γκαζιού είναι μηχανικό. Ρυθμίζοντας τις επιθυμητές στροφές από τον πίνακα ελέγχου το control στέλνει σήμα σε ένα μικρό ηλεκτροκινητήρα ο οποίος γυρνάει ένα ποτενσιόμετρο το οποίο παριστάνει το ρόλο του πεντάλ . Το control μετά παίρνει σήμα από το δυναμόμετρο και κάνει διόρθωση στις στροφές γιατί είναι αδύνατο να πετύχει τον επιθυμητό αριθμό από την πρώτη προσπάθεια . Λόγω όμως διάφορων παραγόντων ο κινητήρας έχει συνεχώς μια ανεπαίσθητη αυξομείωση που την αντιλαμβάνεται το control και έτσι προσπαθεί να διορθώσει. Υπάρχει δηλαδή ένα μπρος πίσω του ηλεκτροκινητήρα.

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθεί το σύστημα ηλεκτροκινητήρα – ποτενσιόμετρου με κάτι ηλεκτρονικό??

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το μακρύ μου πόστ.
Συγγνωμη αλλα κατι δεν καταλαβα... ηδη εχεις ενα συστημα ηλεκτρονικο - μηχανικο και θελεις να το αντικαταστησεις με τι :?:
Ο κοντρολερ παιρνει μετρηση στροφων απο καποιο μοτερ? Το ποτενσιομετρο που αναφερεις τι μεταβαλλει στην εξοδο του? Ταση? Οδηγαει με αυτην καποιο αλλο κυκλωμα? αν ναι τι ειναι αυτο και τι κανει? Ο ηλεκτροκινητηρας απλα μεταβαλλει το ποτενσιομετρο μονο? Ποιος κινητηρας ειναι αυτος του οποιου θελεις να ελεγξεις τις στροφες? Δευτερευων? Με ποιο τροπο - μεθοδο "διαβαζει" ο κοντρολερ τις στροφες και μετα προσπαθει να τις αυξηση ή μειωσει? Συχνοτητας???
Μηπως εντελει απλα εχεις πολυ αργο χρονο διορθωσης με αποτελεσμα ποτε το ΣΑΕ σου να μην μπορει να κλειδωση?

Λουκάς
28-10-05, 01:17
Α… το πρόβλημα σου είναι αλλού αλλά πάλι αυτό που σου είπα είναι μια λύση μετά πάμε σε έλεγχο με τρανζίστορ. Καλύτερη λύση και πιο ακριβείς αφού δεν θα έχεις ανοχή και πάντα θα έχεις ακριβός τις στροφές

Killo_watt το κύκλωμα ελέχου είναι μέσα στον κοντρόλερ και δεν θέλω να επέμβω.

Λουκάς
28-10-05, 01:39
Προς τους σπεσιαλίστες του φόρουμ.

Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή που δίνοντας της Ρεύμα να μου μεταβάλει την αντίσταση και εξηγώ.
Υπάρχει στη σχολή ένας κινητήρας συνδεδεμένος σε δυναμόμετρο πάγκου. Το σύστημα ελέγχου του ηλεκτρικού γκαζιού είναι μηχανικό. Ρυθμίζοντας τις επιθυμητές στροφές από τον πίνακα ελέγχου το control στέλνει σήμα σε ένα μικρό ηλεκτροκινητήρα ο οποίος γυρνάει ένα ποτενσιόμετρο το οποίο παριστάνει το ρόλο του πεντάλ . Το control μετά παίρνει σήμα από το δυναμόμετρο και κάνει διόρθωση στις στροφές γιατί είναι αδύνατο να πετύχει τον επιθυμητό αριθμό από την πρώτη προσπάθεια . Λόγω όμως διάφορων παραγόντων ο κινητήρας έχει συνεχώς μια ανεπαίσθητη αυξομείωση που την αντιλαμβάνεται το control και έτσι προσπαθεί να διορθώσει. Υπάρχει δηλαδή ένα μπρος πίσω του ηλεκτροκινητήρα.

Υπάρχει τρόπος να αντικατασταθεί το σύστημα ηλεκτροκινητήρα – ποτενσιόμετρου με κάτι ηλεκτρονικό??

Ευχαριστώ, και συγνώμη για το μακρύ μου πόστ.
Συγγνωμη αλλα κατι δεν καταλαβα... ηδη εχεις ενα συστημα ηλεκτρονικο - μηχανικο και θελεις να το αντικαταστησεις με τι :?:
Ο κοντρολερ παιρνει μετρηση στροφων απο καποιο μοτερ? Το ποτενσιομετρο που αναφερεις τι μεταβαλλει στην εξοδο του? Ταση? Οδηγαει με αυτην καποιο αλλο κυκλωμα? αν ναι τι ειναι αυτο και τι κανει? Ο ηλεκτροκινητηρας απλα μεταβαλλει το ποτενσιομετρο μονο? Ποιος κινητηρας ειναι αυτος του οποιου θελεις να ελεγξεις τις στροφες? Δευτερευων? Με ποιο τροπο - μεθοδο "διαβαζει" ο κοντρολερ τις στροφες και μετα προσπαθει να τις αυξηση ή μειωσει? Συχνοτητας???
Μηπως εντελει απλα εχεις πολυ αργο χρονο διορθωσης με αποτελεσμα ποτε το ΣΑΕ σου να μην μπορει να κλειδωση?

Φίλε fmradio θέλω να αντικαταστήσω με κάτι πιο ακριβές γιατί ο ηλεκτροκινητήρας δεν μπορεί να δώσει ακριβές σήμα δίνει κίνηση για άυξηση και περναει ελαφρά το σημείο που του δίνω, μετα επειδή πέρασε το όριο ο κοντρόλερ δίνει σήμα για μέιωση και αυτο συνεχίζεται έχοντας έτσι μια συνεχόμενη ταλάντωση μπροστά πίσω του ηλεκτροκινητήρα ( το σύστημα δεν είναι κάτι τιποποιημένο αλλά κατασκευή απο ένα άλλο παιδί) εγώ προσπαθώ να το βελτιώσω αυτό και να το χρησιμοποιήσω και σε άλλη ιδια πειραματική διάταξη .
Ο Κοντρόλερ παίρνει μέτρηση στροφών απο το δυναμόμετρο που είναι συνδεδεμένο στον κινητήρα.
Το ποτενσιόμετρο μεταβάλει τάση (αντικαθιστά το πενταλ του γκαζίου στα αυτοκίνητα με ηλεκτρικό γκάζι, στέλει το σήμα στον εγκέφαλο της μηχανής.)'
Ο ηλεκτροκινητήρας μεταβάλει μόνο το ποτενσιόμετρο
Ο Κινητήρας που θέλω να ελέξω είναι diesel peugeot 2.0L

Πρέπει δηλαδή το κύκλωμα να κάνει τη δουλεία ηλεκροκινητήρα-ποτενσιομέτρου

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων και συγνώμη αν σας ζάλισα με τα πολλά που γράφω :oops: :oops: :oops:

28-10-05, 04:03
Εκεινο που εξακολουθει να με μπερδευει ειναι οτι αναφερεσαι σε "Δυναμομετρο' και μετρας απο αυτο στροφες :!: Το δυναμομετρο τυπικα δεν θα σου μετρησει στροφες αλλα την "ισχυ" που εκτονωνεται πανω του. Την δυναμη που εφαρμοζεται δηλαδη... και αυτο μπορει να μην εχει σχεση με τις στροφες ενος κινητηρα μονο :!: Αν τωρα θελεις να μετρησεις την δυναμη του κινητητηρα σε σχεση με τις στροφες που εχεις ανα πασα στιγμη... (και την ρυθμιση της συμπιεσης στο θαλαμο καυσης) τοτε το πραγμα γινεται ιδιαιτερα πολυπλοκο, αφου δεν εχεις δυο μεγεθη (ενα ελεγχου και ενα διορθωσεις) αλλα μαλλον διανυσματα ισχυος - στροφων - συμπιεσης... Επισης η σχεση σιγουρα δεν ειναι γραμμικη πραγμα που απαιτει μεγαλυτερη αποκριση στην διορθωση (ταχυτητα μεταβολης του σηματος διορθωσης). Ενα μηχανικο ποτενσιομετρο μεταβαλλομενο απο εναν μικρο ηλεκτροκινητηρα και μαλιστα οχι βηματικο θα εχει τρομερα αργη ταχυτητα διορθωσεως - αποκρισης στο σημα εισοδου εξοδου του συστηματος.
Επιμενω οτι το ολο σφαλμα οφειλεται σε μεγαλη χρονικη καθυστερηση μεταβολης του ΣΑΕ βρογχου. Δεν βλεπω να λυνεται ετσι απλα απο το ιντερνετ με μαιλ...

Λουκάς
28-10-05, 14:16
Εκεινο που εξακολουθει να με μπερδευει ειναι οτι αναφερεσαι σε "Δυναμομετρο' και μετρας απο αυτο στροφες :!: Το δυναμομετρο τυπικα δεν θα σου μετρησει στροφες αλλα την "ισχυ" που εκτονωνεται πανω του. Την δυναμη που εφαρμοζεται δηλαδη... και αυτο μπορει να μην εχει σχεση με τις στροφες ενος κινητηρα μονο :!: Αν τωρα θελεις να μετρησεις την δυναμη του κινητητηρα σε σχεση με τις στροφες που εχεις ανα πασα στιγμη... (και την ρυθμιση της συμπιεσης στο θαλαμο καυσης) τοτε το πραγμα γινεται ιδιαιτερα πολυπλοκο, αφου δεν εχεις δυο μεγεθη (ενα ελεγχου και ενα διορθωσεις) αλλα μαλλον διανυσματα ισχυος - στροφων - συμπιεσης... Επισης η σχεση σιγουρα δεν ειναι γραμμικη πραγμα που απαιτει μεγαλυτερη αποκριση στην διορθωση (ταχυτητα μεταβολης του σηματος διορθωσης). Ενα μηχανικο ποτενσιομετρο μεταβαλλομενο απο εναν μικρο ηλεκτροκινητηρα και μαλιστα οχι βηματικο θα εχει τρομερα αργη ταχυτητα διορθωσεως - αποκρισης στο σημα εισοδου εξοδου του συστηματος.
Επιμενω οτι το ολο σφαλμα οφειλεται σε μεγαλη χρονικη καθυστερηση μεταβολης του ΣΑΕ βρογχου. Δεν βλεπω να λυνεται ετσι απλα απο το ιντερνετ με μαιλ...

Φίλε fmradio όταν αναφέρομαι σε δυναμόμετρο εννοώ πραγματικό δυναμόμετρο πάγκου για κινητήρες.
Αυτό μπορεί να μετρήσει τις στροφές του κινητήρα που είναι συνδεδεμένος σε αυτό ανα πάσα στιγμή.
Μήν μπλέκεις τα φορτία, ξέχασε τα θέλω απλά να ελέξω τις στροφές , δες το πιο απλά είσαι οδηγός σε ένα αυτοκίνητο με ηλεκτρικό γκάζι όσω πατας το πενταλ τόσω αυξάνονται οι στροφές, εδώ το σύστημα ηλεκτροκινητήρα - ποτενσιόμετρου πέρνει τη θέσει του ποδιού. Δίνοντας πχ εντολή στον κοντρόλερ για 3000rpm αυτος μεταφέρει εντολή στο ποτενσιόμετρο μέσω του ηλεκτροκινητήρα αλλά λόγω της κατασκευείς πάντα υπάρχει μια ταλάντωση.

MHTSOS
28-10-05, 21:12
Δηλαδή θες να αλλάξεις το ποτενσιόμετρο με κάτι ηλεκτρονικό για μεγαλύτερη ακρίβεια και ταχύτερη απόκριση στις εντολές?

Λουκάς
28-10-05, 23:10
Δηλαδή θες να αλλάξεις το ποτενσιόμετρο με κάτι ηλεκτρονικό για μεγαλύτερη ακρίβεια και ταχύτερη απόκριση στις εντολές?

Το ποτενσιόμετρο μαζί με τον ηλεκτροκινητήρα.

Λουκάς
01-11-05, 01:01
Ρε παιδιά κανείς που να μπορεί να με βοηθησεί?????
:cry: :cry: :cry:

gsmaster
01-11-05, 01:55
Σε τι τάσεις δουλεύει αυτό το ποτενσιόμετρο? Αν δουλεύει με τάσεις μέχρι 5V και ρέυμα μικρότερο απο 1mA τότε πιθανώς να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο ψηφιακό ποτενσιόμετρο απο την maxim. Θα πρέπει βέβαια να κάνεις και ένα κυκλωματάκι το οποίο να ανιχνεύει την πολικότητα της τάσης που πρίν πήγαινε στον ηλεκτροκινητήρα και αντίστοιχα θα αυξάνει και θα μειώνει την θέση του δρομέα.


Το control ή πίνακας ελέγχου ξέρεις απο τι αποτελείται? ίσως να μήν χρειάζεται καμιά hardware αλλαγή, αλλά μόνο κάποια ρύθμιση, ή πιθανώς κάποια αλλαγή στον κώδικα, αν έχει μικροελεκτή.

Επιστήμων
01-11-05, 22:56
Λίγο αφελής η απάντησή μου :oops: αλλά δοκίμασε να συνδέσεις σε σειρά με τον ηλεκτροκινητήρα
μια μικρή αντίσταση έτσι ώστε να μειωθεί το ρεύμα του ηλεκτρικινητήρα με αποτέλεσμα να γυρίζει
πιο αργά και ίσως έτσι να προλαβαίνει να ελέγχεται χωρίς ταλαντώσεις.

Λουκάς
02-11-05, 00:04
Σε τι τάσεις δουλεύει αυτό το ποτενσιόμετρο? Αν δουλεύει με τάσεις μέχρι 5V και ρέυμα μικρότερο απο 1mA τότε πιθανώς να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο ψηφιακό ποτενσιόμετρο απο την maxim. Θα πρέπει βέβαια να κάνεις και ένα κυκλωματάκι το οποίο να ανιχνεύει την πολικότητα της τάσης που πρίν πήγαινε στον ηλεκτροκινητήρα και αντίστοιχα θα αυξάνει και θα μειώνει την θέση του δρομέα.


Το control ή πίνακας ελέγχου ξέρεις απο τι αποτελείται? ίσως να μήν χρειάζεται καμιά hardware αλλαγή, αλλά μόνο κάποια ρύθμιση, ή πιθανώς κάποια αλλαγή στον κώδικα, αν έχει μικροελεκτή.

gsmaster αυτό έψαχνα απλά δεν είχα βρεί κάπιο ποτενσιόμετρο που να μου κάνει
Δεν γνώριζα τη ΜΑΧΙΜ
το κύκλωμα για να ανιχνεύει τη πολικότητα της τάσης θα πρέπει να είναι κάτι απλό με διοδους η κάτι πιο ειδικό??

genesis
02-11-05, 17:45
Γειά σου Λουκά, νομίζω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις έχει να κάνει γενικότερα με τον χρόνο υστέρησης που έχει το όλο σύστημα ως σύστημα αυτομάτου ελέγχου.
Νομίζω ότι αν γίνει λίγο πιο γρήγορη η feedback πληροφορία (στροφές κινητήρα) ή λίγο πιό αργή η πληροφορία ελέγχου (τάση από το ποτενσιόμετρο του γκαζιού), το πρόβλημα θα λυθεί ή θα μειωθεί.
Για τη πληροφορία feedback δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί εξαρτάται από το πως διαβάζει στροφές το δυναμόμετρο.
Η πληροφορία ελέγχου θα μπορούσε να αποκτήσει καθυστέρηση τοποθετώντας ένα πυκνωτή στην έξοδο του ποτενσιόμετρου προς τον εγκέφαλο του κινητήρα.
Ίσως ο πυκνωτής να μην κάνει και πολλά πράγματα σκέτος και να χρειάζεται και αντίσταση σε σειρά (RC κύκλωμα).
Η ιδέα είναι να δώσεις χρόνο στο σύστημα που διαβάζει τις στροφές να "αντιληφθεί" ότι έχουν ανέβει στο επιθυμητό σημείο πριν ακόμα φτάσει η νέα εντολή για περαιτέρω άνοδο στον εγκέφαλο.
Αν δεν σε έμπλεξα περισσότερο εύχομαι καλή επιτυχία... :roll: