PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΤΜΕL ή PIC :



Επιστήμων
28-10-05, 20:00
Καλησπέρα σε όλους !

Θα κάνω μια αφελή ερώτηση . :-k
Ασχολούμε με τα ηλεκτρονικά παντός είδους απο τα 15 (τώρα ειμαι 27)! :-({|=

Τα τελευταία χρόνια άρχισα να χρησιμοποιώ και τους μικροελεγκτές οι οποίοι ομολογουμένως
μου έλυσαν τα χέρια (πρώτα παιδευόμουν με πύλες και τα συναφή).

Χρησιμοποιώ μικροελεγκτές τις ATMEL (8515,1200,Τiny15 κ.α)

Γιατί όλοι μιλάτε για τους PIC (δεν έχω ασχολειθεί καθόλου) :shock: :shock: :shock:

Τί το διαφορετικό έχουν ; Είναι ποιο φθηνοί ; Είναι πιο ευέλικτοι ;
Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει μια γνώμη .

Ευχαριστώ !


Υ.Γ. : Μπράβο σε όλους όσους ίδρυσαν αυτή τη σελίδα και σε όσους
συμμετέχουν με τις ιδέες τους :ok: :ok: :ok: :ok:

MHTSOS
28-10-05, 20:08
PIC χρησημοποιεί περισότερος κόσμος γιατί βρίσκονται στην αγορά πιο πολλά χρόνια όταν μαθαίνεις κάτι δύσκολα αλλάζεις. H ATMEL είναι νέα εταιρία αλλά αναπτύσεται με γοργούς ρυθμούς. Και νομίζω οτι είναι και πιο φθηνή (δεν ξέρω πόσο κάνουν οι PIC γιατί παίρνω μόνο SAMPLES :D )

Lykos1986
28-10-05, 23:07
Η Atmel είναι όντως πιο φθηνή σε μC ίδιον δυνατοτήτων και σε σύγκριση πάντα με την Microchip. Παραπάνω πράγματα δεν μπορώ να πω αφού δεν τους έχω δουλέψει ακόμα, για την ώρα τουλάχιστον.

Τα δωρεάν δείγματα είναι όντως ένας καλός λόγος για να αρχίσεις με τους PIC. Όπως όμως αναφέρθηκε και πιο πάνω αν μάθεις κάτι δύσκολα αλλάζεις. Σαν συνέπεια ένας καινούριος που θα θέλει να αρχίσει με μC δεν θέλει να δώσει πολλά χρήματα για να κάνει την αρχή, αφού ουσιαστικά δεν έχει ιδέα τι γίνεται οπότε κάθε λάθος αποβαίνει μοιραίο. Έτσι έρχεται η Microchip και του παρέχει τα δωρεάν δείγματα από την πλειοψηφία των μC που έχει για να κάνει την αρχή (το δωρεάν πάντα είναι καλύτερο). Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να κολλήσεις με τους PIC…

Δες εδώ ένα δημοψήφισμα για τους μC: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1663

Και εδώ για τα δείγματα που λέμε: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=135&highlight=%E4%F9%F1%E5%DC%ED+%EF%EB%EF%EA%EB%E7%F1 %F9%EC%DD%ED%E1

gsmaster
29-10-05, 20:52
Χοντρικά οι PIC είναι το ίδιο πράγμα με τους AVR. Πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες έχουν, τώρα για το τί θα επιλέξεις ειναι δικό σου θέμα, με ποιούς έχεις εξοικειωθεί περισσότερο, σε ποιούς έχεις πρόσβαση στην αγορά κτλ...