PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΥΠΝΗ ΟΘΟΝΗ LCD . ΠΟΥ ΘΑ ΤΗ ΒΡΩ ?



Επιστήμων
28-10-05, 21:38
Καλησπέρα σε όλους !

Θέλω να ρωτήσω απο που μπορώ να παραγγείλω (εντός Ελλάδος) την έξυπνη οθόνη LCD
που εμφανίζει γράμματα με απλούς διακόπτες. :D
(είμαι απο Σέρρες και δυστυχώς εδώ δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα)
Άμα ξέρει κάποιος κανένα τηλέφωνο μαγαζιού θα με διευκόλυνε πολύ. :D

Ευχαριστώ !

Lykos1986
28-10-05, 22:47
Δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς ή αν εννοείς το παρακάτω: http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=33

Μπορείς μέσο αυτού του οδηγού να ελέγξεις τις lcd οθόνες που βασίζονται στον ελεγκτή HD44780 της Hitachi. Αυτές τις οθόνες τουλάχιστον μπορείς να τις βρεις παντού. 100% παντού. Φυσικά με την παραπάνω ονομασία δεν τις ξέρουν αλλά αν τους πεις οθόνες 2χ16 ή 4χ16 ή 4χ20 κτλ αμέσως καταλαβαίνουν. Οι παραπάνω αριθμοί είναι οι διαστάσεις της οθόνης σε αριθμό χαρακτήρων. Αν διαβάσεις τους οδηγούς θα καταλάβεις!!!

Επίσης σε αυτήν την σελίδα http://www.rsgreece.com/cgi-bin/bv/home/Home.jsp?cacheID=grnetscape υπάρχει ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με ότι μπορείς να σκεφτείς. Προτού παραγγείλεις όμως ψάξε και αλλού γιατί το παραπάνω μαγαζί είναι λίγο… ακριβούτσικό σε μερικά πράγματα, ενώ σε άλλα είναι σκέτη μαύρη αφορά!!!
Άποψή μου πάντα
:roll:

gsmaster
29-10-05, 21:21
Αφού είσαι απο Σέρρες, μπορείς να πάρεις απο Θεσσαλονίκη απο τον MAR electronics που τις έχει μόνο 5 ευρώ και κάτι και οι άλλοι έχουν (Γεωργιάδης - Μουτσιούλης - Ραδιο 741) αλλά δεν ξέρω απο τιμές τι γίνεται και αν στέλνουν..... Διευθύνσεις-τηλέφωνα θα βρείς εδώ -> http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=8203#8203 πάρε και ρώτα καλύτερα.

Τώρα για το ότι μπορείς να γράψεις μόνο με διακόπτες είναι υποκειμενικό αφού μπορεί να σου πάρει και 5' για να γράψεις ένα μήνυμα 2 γραμμών. :oops:

Επιστήμων
30-10-05, 15:54
:D :D :D Σας ευχαριστώ όλους.

Όσο για τους διακόπτες , τοέχω υπόψιν μου :D αλλά για αρχή μάλλον έτσι θα ξεκινήσω. Μέτα θα αναλάβουν
οι AVR. :wink:

Lykos1986
31-10-05, 19:39
Σε ποιών διαστάσεων οθόνες LCD έχουμε και δεύτερο pin enable;;; Σε διαστάσεις 4χ20 έχουμε και δεύτερο pin;;; Αν ναι σε ποια θέση είναι;;;

gsmaster
31-10-05, 23:28
Μέχρι 4*20 είναι κανονικά, στις 4*40 είναι το δεύτερο enable.

Lykos1986
01-11-05, 09:32
Ξέρεις καμία καλή τιμή για 4χ20;;; Η να πάω στον Μαr;;;

gsmaster
01-11-05, 13:42
Έχω καιρό να πάρω 4*20, δεν θυμάμαι τιμές, κάνε μια έρευνα αγοράς και πές μας κι εμάς... ;) κάτω απο 20ευρά σίγουρα πάντως.

Lykos1986
01-11-05, 13:53
Ο mar μου είπε κάπου στα 26Εuros όλοι οι άλλοι στα 30+ και πάντα μιλάμε για 4Χ20. Που την βρήκες κάτω απο 20Euros;;; Στα 20Ε στον mar έχει μόνο η 4Χ16!!!

gsmaster
01-11-05, 13:58
Ο mar μου είπε κάπου στα 26Εuros όλοι οι άλλοι στα 30+ και πάντα μιλάμε για 4Χ20. Που την βρήκες κάτω απο 20Euros;;; Στα 20Ε στον mar έχει μόνο η 4Χ16!!!

Τι λές τώρα.... :shock: :shock: [-( [-( τι τιμές είναι αυτές... μένω άναυδος!... :o :o :shock: :?

Lykos1986
01-11-05, 14:10
Αυτό είπα και εγώ με το που το άκουσα. Θέλω να πάρω μια για το PC γιατί την 2x16 ούτε που την βλέπεις :?

savnik
01-11-05, 17:25
Ο mar μου είπε κάπου στα 26Εuros όλοι οι άλλοι στα 30+ και πάντα μιλάμε για 4Χ20. Που την βρήκες κάτω απο 20Euros;;; Στα 20Ε στον mar έχει μόνο η 4Χ16!!!
Ποιος ειναι ο mar;

leosedf
01-11-05, 18:49
Απο Σέρρες? πατρίδα αν χρειαστείς κάτι άλλο πές μου

_ab
01-11-05, 19:37
Παιδια κατι ασχετο.......Ημουν σερρες την προηγουμενη εβδομαδα και γραψανε τον φιλο μου που πηγαινε με 68 ΕΝΩ Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΛΕΓΕ 60!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μπροστα στο εργοστασιο ζαχαρης εαν θυμαμαι καλα........Τι εισαστε εσεις εκει πανω!!!!!!Μαλλον ειδαν και αθηναικες πινακιδες και καταλαβαινεις!!!!!!

leosedf
01-11-05, 19:40
E ναι, να φέρουμε λίγο χρήμα στα Σερρας.
Εχουμε και πολυ αυστηρό διοικητή εκεί τώρα.

Αφου έτρεχε ρε :D :D

Επιστήμων
01-11-05, 21:24
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους ! :D :D :D
leosedf μου φαίνεται πρέπει να αλλάξουμε πόλη. :( Με τη Marconi δεν γίνεται δουλειά. :(
Να'ναι καλά οι παραγγελίες απο Θεσ/νίκη. :D

Όσο για τις τιμές που αναφέρθηκαν παραπάνω μπήκα σε μια σελίδα προχθές
(δεν θυμάμαι απο ποιό μαγαζί) και οι τιμές κυμαινόταν απο 26Ε και πάνω.
Ε...είναι κάπως οι τιμές.Βέβαια κάνουν δουλειά.Τέλοσπάντων και πάλι ευχαριστώ. :D

Lykos1986
01-11-05, 21:38
Ποιος ειναι ο mar;

Ενα μαγαζί στην Θεσ/νίκη: http://www.marelectronics.gr/

savnik
01-11-05, 21:53
Ποιος ειναι ο mar;

Ενα μαγαζί στην Θεσ/νίκη: http://www.marelectronics.gr/
Σε ευχαριστώ

Επιστήμων
05-11-05, 22:23
Τελικά βρήκα και παρήγγειλα απο τη Mar Electronics .Πολύ καλή εξυπηρέτηση.
Σε μια μέρα τα είχα στα χέρια μου. Η τιμή της οθόνης 2χ16 την έχει 4,4 + ΦΠΑ. :D

Πολύ βολικη οθόνη χωρίς πολλές και ιδιαίτερες συνδέσεις. :ok:
Ήδη την έχω εδώ δίπλα προγραμματισμένη να 'ρολάρει' το όνομά μου. :D :ok:

Lykos1986
05-11-05, 23:15
Φυσικά συνεννοήθηκες μέσο τηλεφώνου έτσι δεν είναι;;;

Το λέω αυτό γιατί ποτέ μου δεν είδα κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα από την Mar! Η μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι;;; Πάντως ένα ηλεκτρονικό κατάστημα θα τους έκανε χρυσές δουλειές αφού οι τιμές τους στο 90% των προϊόντων τους είναι εξαιρετικά καλές και το καλό είναι πως η ποιότητα αυτόν των προϊόντων είναι από εξαιρετική ως και τέλεια!!! Μόνο σε αυτούς μπορείς να βρεις IC από Motorola, TI, κτλ ενώ οι άλλοι έχουν κάτι μάρκες “κάψε με” και μερικές φορές και no name που από τα datasheet ως την πραγματικότητα υπάρχει μεγάλο, πολύ μεγάλο κενό.

Τέλος πάντων πολύ διαφήμιση του κάναμε ούτε εκεί να δούλευα , αλλά κάπου έχουμε και δίκαιο. Αυτά από μένα.
:D

Επιστήμων
06-11-05, 17:17
Ναι . Μεσο τηλεφώνου. Το αν έχουν μαγαζί δεν με πολυ ενδιαφέρει μιας και είμαι
Σέρρες και μόνο μέσο παραγγελιών μπορώ να εξυπηρετηθώ.
Όπως και να'χει πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος . :D

leosedf
07-11-05, 09:54
Η MAR είναι για μένα απ τα καλύτερα καταστήματα εδώ Θεσσαλονίκη.
Οποτε πάω στους άλλους με γραφουν στα @@ τους οτι και αν ζηταω, ασε που δεν μπαίνουν στον κόπο να ασχοληθούν. Εχω ζητήσει άπειρες φορές εξαρτήματα και ενώ τα έχουν βαριούντε να με εξηπηρετήσουν, κοινώς..... τζάμπα τα έχουν ανοιχτά.

gtop
07-11-05, 20:15
Μιάς και το έφερε η κουβέντα, ανέκαθεν έψαχνα να στήσω ένα προτζεκτάκι με μία οθόνη (>= 4χ20?) που:
- θα είχε Ελληνικούς χαρακτήρες
- θα προγραμματιζόντουσαν τα κείμενα που θα έβγαζε
- θα εμφάνιζε το ανάλογο κείμενο ανάλογα με την ενεργοποίηση κάποιας εισόδου (low-high & αργότερα analog....)

Έχει κανένας καμμιά ιδέα για κάτι μισοέτοιμο; (δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε το χρόνο για να εφεύρω τον τροχό)

Σας ευχαριστώ
Γιώργος

Lykos1986
07-11-05, 20:28
Κοίτα για να χειριστής τέτοιες οθόνες ή θα πρέπει να κάνεις το μικρό κύκλωμα με τους διακόπτες που υπάρχει μέσα στον οδηγό για τις οθόνες LCD (δες παραπάνω) το οποίο δεν παρέχει και πολλές δυνατότητες ή θα πρέπει να βάλεις ένα μC. Τώρα το πόσο απλό θα είναι εξαρτάτε από το τι θέλεις να κάνεις και επίσης από την δική σου γνώση πάνω στο θέμα. Αυτό που θέλω να πω είναι το πώς ορίζεις το απλό. Και αυτό φυσικά ορίζετε από τις γνώσεις που έχεις για το θέμα.

Αν είσαι πολύ άπειρος τότε θα πρέπει πρώτα να αρχίσεις με το κύκλωμα με τους διακόπτες. Αν όχι, κάνοντας μια αναζήτηση στο google θα βρεις πολλά τέτοια κυκλώματα.

Καλώς ήρθες!!!!

gtop
08-11-05, 00:36
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα δώσω ένα παράδειγμα για το πως το σκέφτομαι το έργο:

Ας υποθέσουμε ότι ένα τέτοιο σύστημα συνδέεται σε ένα PC. Οι απεικονίσεις γίνονται στην LCD οθόνη ΣΕ ΚΕΙΜΕΝΟ, με τη μορφή scroll ή με το πάτημα ενός πλήκτρου, ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ:

Έκδοση 1 (η πλέον απλή μορφή) - μόνο ψηφιακές είσοδοι:
- Παρακολούθηση των καταστάσεων των εξόδων του τροφοδοτικού, της τροφοδοσίας των ανεμιστήρων, των ενδεικτικών Leds
Έκδοση 2 (ποιό σύνθετο) - ψηφιακές & αναλογικές είσοδοι:
- Μέτρηση & απεικόνιση των τάσεων του τροφοδοτικού, των τροφοδοσιών ή/και των στροφών των ανεμιστήρων
Έκδοση 3 - (σύνθετο, αυτό που θάθελα τελικά):
- Ότι στο 2 + δυνατότητα on/off ή/και ρύθμισης της ταχύτητας των ανεμιστήρων, ενεργοποιήσεις άλλων καταναλωτών σε συνάρτηση με τη κατάσταση των εισόδων...

Όπως αντιλαμβάνεται κανείς ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να έχει πάρα πολλές χρήσεις (συναγερμοί, παρακολούθηση λειτουργίας συσκευών/μηχανημάτων κλπ κλπ).

Το ερώτημα: Ξέρει κάποιος εάν υπάρχει κάτι μισο-έτοιμο, έστω και με τη μορφή σύνθεσης εξαρτημάτων (A/D+μC+LCD driver...) και με τον κατάλληλο προγραμματισμό να μπορεί να κάνει τα παραπάνω; (επαναλαμβάνω: απεικόνιση στα Ελληνικά)

* Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες αλλά δεν είμαι άσχετος ούτε με hardware ούτε με software. Το βασικό πρόβλημά μου είναι ο χρόνος που χρειάζεται κυρίως για να να φέρω τις γνώσεις μου στο επίπεδο που απαιτείται για τέτοια κατασκευή.

Any ideas?

gtop
08-11-05, 00:38
Τελικά βρήκα και παρήγγειλα απο τη Mar Electronics .Πολύ καλή εξυπηρέτηση.
Σε μια μέρα τα είχα στα χέρια μου. Η τιμή της οθόνης 2χ16 την έχει 4,4 + ΦΠΑ. :D

Πολύ βολικη οθόνη χωρίς πολλές και ιδιαίτερες συνδέσεις. :ok:
Ήδη την έχω εδώ δίπλα προγραμματισμένη να 'ρολάρει' το όνομά μου. :D :ok:

Στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά;

gsmaster
08-11-05, 01:05
Στα ελληνικά και μικρά με αυτό τον controller απλά ξέχνα το. Ίσως αν βρείς κάποια παραλλαγή του, ή αν το κάνεις με οθόνη γραφικών. Υπάρχει ένα απλό προγραμματάκι εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=36) το έχει φτιάξει μέλος μας, αλλά είναι σε αρχικό στάδιο.

Αν θες μόνο κεφαλαία, γίνεται, σε αυτό (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=33) το αρχείο αναφέρεται πώς θα το κάνεις.

Πάντως δέν έχω δει κάποια παρόμοια εφαρμογή να κυκλοφορεί σαν ιδιοκατασκευή, μιας και κατι αντίστοιχα με αυτό που θες να κάνεις υπάρχουν στο εμπόριο με το τσουβάλι με κόστος κάτω απο 30 ευρώ.

Αν θες να κάνεις κάτι όπως το θές, πρέπει να διαθέσεις κάποιο χρόνο...

gtop
08-11-05, 01:23
Πάντως δέν έχω δει κάποια παρόμοια εφαρμογή να κυκλοφορεί σαν ιδιοκατασκευή, μιας και κατι αντίστοιχα με αυτό που θες να κάνεις υπάρχουν στο εμπόριο με το τσουβάλι με κόστος κάτω απο 30 ευρώ.


Που και πως τα ζητάνε?

gsmaster
08-11-05, 13:36
δες στο google για "fan controller" να δείς περίπου για τί πρόκειται. Τέτοια θα βρείς σε μαγαζιά υπολογιστών.

ενδεικτικά δες αυτά 1 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805706) 2 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805202) 3 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700514) 4 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700517)

Επιστήμων
08-11-05, 14:29
Πρέπει να σε διορθώσω γιατι στην οθόνη που έφτιαξα χρησιμοποιώ και
μικρά ελληνικά γράμματα.Στο ρολογάκι που έφτιαξα (θα το δημοσιέυσω τέλος εβδομάδος)
εμφανίζω το " * Επιστήμων * " και απο κάτω την ώρα σε μορφή : ώρα,λεπτά,δευτερόλεπτα.
Απλά χρησιμοποιώ την ιδιότητα που έχει η οθόνη να προγραμματίζεται με οχτώ νέα format 5χ8.
Άλλωστε κάποια ελληνικά γράμματα τα έχει ήδη .

Επιστήμων
08-11-05, 14:35
Στέλνω και μια πρόχειρη φωτογραφία. :D

gsmaster
08-11-05, 18:15
Ναι αλλά μπορείς να εμφανίσεις μόνο αυτούς τους 8 χαρακτήρες ταυτόχρονα. Αν πχ θές να εμφανίσεις ένα κείμενο που θα έχει πολλά "παράξενα" και διαφορετικά γράμματα με τόνους και χωρίς, τότε δεν μπορείς. Έχεις τον περιορισμό των 8 χαρακτήρων, και δεν χωράνε όλα τα μικρά γράμματα που δεν υπάρχουν σε αυτές τις 8 θέσεις. Για στατικό κείμενο ή αν εμφανίζεις κάποια μόνο γράμματα κάθε φορά εντάξει είναι, δεν μπορείς να πείς όμως ότι θα εμφανίσεις ότιδήποτε. Ισως ήμουν λίγο απόλυτος στο προηγούμενό μήνυμα μου. :oops:

Τα κεφαλαία πάλι χωράνε ίσα-ίσα, αφού τα περισσότερα υπάρχουν απο το λατινικό αλφάβητο. Αυτά που χρειάζονται είναι τα Γ,Δ,Λ,Ξ,Π,Φ,Ψ,Ω.

gtop
08-11-05, 23:57
Αγαπητοί Επιστήμονα και Gsmaster σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό που ψάχνω δεν είναι απλά "μία οθόνη που δείχνει κάποια πράγματα" ούτε ένα "fan controller με οθόνη" αλλά ένα σύστημα που μπορεί να κάνει monitoring σε μία συσκευή (όχι PC) με σύνθετο software και αρκετές απαιτήσεις.

Το παράδειγμα του Επιστήμονα είναι αρκετά καλό αλλά δεν πλησιάζει σε αυτό που έχω περιγράψει.

Εάν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει κάτι έτοιμο ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι

Επιστήμων
09-11-05, 16:15
gsmaster έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα γράμματα.Αλλά μην τα θέλουμε και
όλα δικά μας . Μια απλή οθόνη είναι , απλή και πρακτική που σου λύνει τα χέρια
απο τα "οχτάρια" (LED-DISPLAY).Άσε που δεν πρέπει να στέλνεις συνέχεια
δεδομένα για να εμφανίσεις κάτι.Όλα καλά.

Το επόμενο βήμα είναι οι οθόνες των κινητών.
Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί :cry: αλλά που θα πάει. :wink:

gtop θα πρέπει να μας περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες αυτό που
έχεις στο μυαλό σου και να είσαι σίγουρος ότι κάτι καλό θα βγει.

gtop
10-11-05, 01:31
gtop θα πρέπει να μας περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες αυτό που
έχεις στο μυαλό σου και να είσαι σίγουρος ότι κάτι καλό θα βγει.
Επιστήμωνα πιστεύεις ότι μπορείς να ασχοληθείς με ένα τέτοιο project?
Εάν ναί, να στείλλω μία πιό συγκεκριμένη περιγραφή.

Επιστήμων
10-11-05, 12:09
Στείλε και βλέπουμε :D

QED
10-11-05, 22:58
Αν το σύστημα σου είναι Linux/*BSD τότε υπάρχει το LCDproc με πολλές δυνατότητες απ΄ότι φαίνεται

http://lcdproc.omnipotent.net/

είναι driver όχι με μC αλλά δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω παραπάνω.

Sorry τώρα είδα ότι δεν είναι pc...