PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος



johntas
30-10-05, 14:35
Έχω κάνει μια κατασκευή που κάνει τηλεχειρισμό συσκευών μέσω τηλεφώνου
Κάποιες φορές ενώ πάω να την ενεργοποιήσω, μου βγάζει θόρυβο στο ακουστικό και δε δέχεται τις εντολές. Τι μπορεί να φταίει;
Έχω απορρίψει το να φταίει το τηλεφωνικό δίκτυο γιατί το έχω δοκιμάσει σε διαφορετικά σπίτια
Ευχαριστω

_ab
31-10-05, 18:36
εαν κανεις ενα ποστ το κυκλωμα ισως να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε...... :wink: Ειναι με pic????

johntas
31-10-05, 19:23
ναι με Pic είναι
Το σχέδιο είναι στο χέρι και δεν έχω προς το παρόν διαθέσιμο scanner
Έχω αρχίσει να το φτιάχνω και στο paint των windows, αλλά δεν το έχω τελειώσει ακόμα
Θα επανέλθω δριμύτερος εντός ολίγων ημερών. Ευχαριστώ :)

_ab
01-11-05, 19:30
Ειναι αυτο του ελεκτορ???Εγω εχω κανει του ελεκτρορ και δουλευει ΑΨΟΓΑ!!!!!!!!Χωρις παρασιτα.....

johntas
02-11-05, 14:55
Είναι βασισμένο στο σχέδιο του ελέκτορ και σε κάποια άλλα σχέδια που έπεσαν στην αντίληψή μου
Επιπλέον έχει τη δυνατότητα απεικόνησης των ενεργοποιημένων συσκευών στην οθόνη του υπολογιστή όπως και αρχείο με το ιστορικό των καταστάσεων
Το τελευταίο μέρος είναι πατέντα και η σύνδεση γίνεται μέσω rs232

Να διευκρινίσω πως ο θόρυβος δεν εμφανιζόταν πάντα. Στην αρχή δούλευε κανονικά. Αργότερα εμφανίστηκε και νομίζοντας πως φταίει το καλώδιο που γειώνει το ποδαράκι του rs232, αποφασίσαμε να το αφήσουμε στον αέρα. Το πρόβλημα όντως (νομίζαμε πως) λύθηκε, αλλά ήταν μάλλον προσωρινό καθώς μετά από μέρες ξαναεμφανίστηκε ο θόρυβος :shock:

P.S: ακόμα το παλεύω με το σχέδιο καθώς δεν έχω βρει τον απαραίτητο χρόνο :roll: