PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης ορών



tzitzikas
31-10-05, 11:29
ενδιαφερομαι για κυκλωμα χρονοδιακοπτη που να οδηγει ρελε και το κυριοτερο να ρυθμιζεται απο μερικα λεπτα εως μερικες ωρες.εχετε υποψιν τιποτα?

_ab
31-10-05, 18:32
Θες με εναν pic16f84????Η θες κατι πιο απλο????Εχω και απο τα δυο να σου δημοσιευσω....Αυτο με τον pic ειναι τρομερο
!!!!!Ρυθμιζεις την ωρα στην eprom tou και εχει πολυ λιγα εξωτερικα εξαρτηματα..... :wink:

triplex
31-10-05, 18:38
Δεν τα βαζεις και τα δυο να τα δουμε και εμεις? :)

_ab
31-10-05, 18:40
οκ!!!!!Θα τα βαλω αυριο γιατι τωρα ειμαι σε νετ καφε.......Ξεμεινα απο windows και drivers.............. :oops:

tzitzikas
31-10-05, 21:55
με τον 16f84 οποσδηποτε.και το αρχειο .hex φυσικα.φορτωσε και τον αλλο βεβαια.

_ab
01-11-05, 19:09
Οριστε........ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!!!

http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/f84rtc/f84rtc.htm

moutoulos
01-11-05, 21:08
Οριστε........ΑΠΑΙΧΤΟ!!!!!!
Παναγιώτη το έχεις φτιάξει-κατασκευάσει, αν ναι, και δουλεύει καλά να μπεί στα "κυκλώματα".



Από περιοδικό ΕΛΕΚΤΟΡ βρήκα αυτό.
Δεν ξέρω αν δουλεύει (δεν το έχω φτιάξει), αλλά αν υπάρχει το IC,
και δουλεύει το όλο κύκλωμα είναι ... :ok: .

_ab
02-11-05, 22:53
Λοιπον εμενα δουλευει μια χαρα περιπου στους 5 μηνες....Σε εναν αλλον φιλο μου μετα απο 1 μηνα αρχισε να χανει καποια δευτερολεπτα τα οποια πρεπει να φταιει η ταση γιατι πρεπει να εχει παρασιτα......(Δεν ειναι καλα σταθεροποιημενη....)Και οπως επισης εχει βαλει απευθειας buzzer απο την εξοδο του pic χωρις να βαλει το bc που δειχει πιο κατω στο σχεδιο που αυτος οδηγει ρελε.....Ειναι πολυ καλο κυκλωμα,και δεν θυμαμαι εαν εχει watchdog timer.Επιδη τωρα μαθαινω μικροελενκτες δεν μπορω να του διμιουργησω τετοιο προγραμμα Εαν δεν εχει,και φτιαχτει με wdg timer δεν θα υπαρχει πιο αξιοπιστο......Α και το κυκλωμα που διμοσιευσες το εχω και εγω και ηθελα να το φτιαξω και εγω αλλα δεν εβρισκα με τιποτα το ic (Αθηνα)...

ΤΣΑΡΟΣ
03-11-05, 00:16
Εγω θα έλεγα να αγοράσεις έναν έτοιμο timer με 20ευρο περίπου.Είναι και on delay και off delay και οτι θες! .Υπάρχουν σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό.

radiodj105
03-11-05, 12:09
Εγω θα έλεγα να αγοράσεις έναν έτοιμο timer με 20ευρο περίπου.Είναι και on delay και off delay και οτι θες! .Υπάρχουν σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό.
Αν και λατρεύω τις κατασκευές (είμαι τύπος του "φτιάχτο μόνος σου)... ο φίλος Τσάρος έχει απόλυτο δίκιο! Οι χρονοδιακόπτες αυτοί είναι μια χαρά και πανέμορφοι (σε σχέση με αυτό που θα φτιάχναμε σαν ιδιοκατασκεύή).

EMUDELTA
08-06-08, 20:24
Καλησπέρα.
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, το έτοιμο timer μπορεί να λειτουργήσει με τάση 12V.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχω στο αυτοκίνητο μου κάποια πραγματάκια εξτρά
τοποθετημένα και λόγω αυτών η μπαταρία, μου τελειώνει σε λιγότερο από 72 ώρες.

Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω ενδιάμεσα ένα χρονοδιακόπτη που να κόβει την παροχή σε περίπου 25 με 30 ώρες.

Α!!! κι αν αναρωτιέστε γιατί δεν το βάζω να κλείνει με το γύρισμα του διακόπτη στο off, σας λέω ότι έχω μια οθόνη μαζί με όλα τα πραγματάκια η οποία αν της κόψεις το ρεύμα όταν θα την τροφοδοτήσεις πάλι δεν μπαίνει σε stand by mode αλλά ανοίγει και τότε πρέπει εγώ να την κλείσω χειροκίνητα σε stand by mode.

Θα με ευχαριστούσε πολύ κάθε σας βοήθεια. :lol: