PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμια νέα καλή ιδέα????



Επιστήμων
02-11-05, 18:36
Καλησπέρα και πάλι.
Τον τελευταίο καιρό έχω ψιλοβαρεθεί και ψάχνω για καμιά καλη και χρηστική κατασκευή.
Έχει κανείς καμιά ιδέα ? :head: :head: :head:

gsmaster
02-11-05, 19:29
Ρολόι-ξυπνητήρι.

Ναι, σιγά θα μου πείς τώρα....

Με τα παρακάτω:
-Λειτουργία snooze (αυτό που το κλείνεις και ξαναχτυπάει μετά απο 5 λεπτά) με ρυθμιζόμενο χρόνο και με επιλογή του ήχου που θα χτυπάει κάθε φορά.
-Δυνατότητα ηχογράφησης των ήχων αφύπνισης.
-Να έχει και μια έξοδο με triac που θα αναβοσβήνει το φωτιστικό. ;)
-Με ανίχνευτή βάρους στο κρεββάτι για να κλείνει αυτόματα όταν σηκωθείς, ή να συνεχίζει να χτυπάει αν ακόμα κοιμάσαι
-Παραλίγο να το ξεχάσω... Τις πρώτες φορές που θα χτυπάει να χτυπάει σιγά-σιγά, και αν έχει περάσει η ώρα (snooze) να χτυπάει δυνατά
-......

MHTSOS
02-11-05, 20:31
Χωρίς πλάκα κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ωραίο. Εγώ βάζω ξυπνητίρη στο κινητό μου κάθε πρωί αλλά την περασμένη Κυριακή μου έσπασαν τα νεύρα. Έχω 6 κινητά και είχα ξεχάσει σε ένα το ξυπνητήρι στις 9 το πρωί, και όπως ήμουν και ξενυχτισμένος έψαχνα μια ώρα να βρώ ποιό χτυπάει. :evil:

gsmaster
02-11-05, 20:40
A ξέχασα να συμπληρώσω...

-Εβδομαδιαίο πρόγραμμα (πχ την Δευτέρα στις 8, την Τρίτη στις 9... κτλ)

tzitzikas
03-11-05, 10:09
ε φορτωσε το να το δουμε.

radiodj105
03-11-05, 12:15
ψάχνω για καμιά καλη και χρηστική κατασκευή. Έχει κανείς καμιά ιδέα ?
Κουνουποδιώκτης ή "διαστημικοί ήχοι" από την Smart Kit.
Είναι κομψό... είναι έξυπνο... είναι και Smart Kit!
Χαχαχα! Κουνουποδιώκτης! Το φαντάζεσαι;
'Αντε να κοιμηθείς το βράδυ με τέτοιο πράγμα να σφυράει!
Δεν ξέρω για τα κουνούπια... αλλά εσύ θα μείνεις άϋπνος!
Πλάκα κάνω... μην με δείρετε!

Επιστήμων
03-11-05, 13:45
:roll: Έχω μείνει άφωνος :lol:

Επιστήμων
03-11-05, 14:14
gsmaster έχεις κάτι ποιό πολύπλοκο; :D Αυτά τα έχω για ψωμοτύρι :lol:

Πάντως πέρα απο την πλάκα τελευταία σκέφτομαι ένα μετεωρολογικό σταθμο.
Θερμοκρασία,Ταχύτητα αέρα,Βαρομετρική πίεση,Διεύθυνση ανέμου κα.
Έτσι για να ξέρουμε τι μας γίνεται. :D

Και κάτι τελευταίο. Εχει κανείς ασχοληθεί με αυτά τα κυκλώματα που 'και καλά' σε γυμνάζουν?
Είναι υγιεινά? Αν ναι να φορτώσω κανένα σχέδιο.

Μήπως είναι καιρός να δημιουργηθεί ένα θέμα με κατασκευές που αφορούν την υγεία? :wink:

Lykos1986
03-11-05, 14:35
Και μετά θα φτιάξουμε διαστημικό λεωφορείο!!!!!!!!! :D :D :D

radiodj105
03-11-05, 14:57
'Εχει κανείς ασχοληθεί με αυτά τα κυκλώματα που 'και καλά' σε γυμνάζουν? Είναι υγιεινά?
Αν σου αρέσει η ηλεκτροπληξία... τότε είναι υγιεινά!
Φίλε, εργαζόταν ένας κολλητός σε έναν απατεώνα που έφτιαχνε τέτοια κυκλώματα και τα μοσχοπούλαγε (αφού υπήρχε η κατάλληλη διαφήμιση/πλύση εγκεφάλου) από το TV Magic και το New Channel. Μακριά από αυτά φίλε. Απλά διοχετεύουν ρεύμα (όχι θανατηφόρο) μέσω ακίδων και υποτίθεται ότι κάνει κάποιους μύες να λειτουργούν (άρα να καίνε λίπος).

Επιστήμων
03-11-05, 15:47
Αυτό που λες radiodj105 το ξέρω.Άλλωστε είχα κάνει και εγώ μια τέτοια κατασκευή
και τη δοκίμασα πάνω μου :D .Δεν θα έλεγα ότι είναι ηλεκτροπληξία. Η αίσθηση έιναι η
ίδια όπως και όταν , μέσο του ανθρώπινου μυαλού , σφίγγεις έναν μυ.
Απλά δεν το σκέφτεσαι!

Killo_Watt
03-11-05, 16:14
Προσοχη μπορουν να προκαλεσουν καρδιακα προβληματα

_ab
03-11-05, 16:36
Ρε παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!Μην Κανετε τετοια πραγματα!!!!!!Με 30 ευρωπουλα γυμναζεσαι σε γυμναστηριο φυσικοτατα και γνωριζεις και καμια γκομενιτσα............ :wink:

gsmaster
03-11-05, 18:01
Το κύκλωμα για το ηλεκτροσόκ είναι κάτι σαν αυτό (http://lookfwd.doit4me.gr/ge99149/electronics/shock/index.htm) ή κάποια παραλλαγή του.

Το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά.
Τώρα αν το κάνεις να δίνει διακοπτόμενους παλμούς στον μετασχηματιστή το κάνεις όπως θές.


ε φορτωσε το να το δουμε.
Δεν το έχω φτιάξει ρε συ... Θέλω να το φτιάξω, αλλά πότε...

VAGOURAS
04-11-05, 00:28
Ενα κυκλωμα που να ελκύει γυναικες (ΑΛΛΑ ΕΩΣ 40 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 70 ΚΙΛΩΝ)
ΕΕΕΕ?Τι λες?

radiodj105
04-11-05, 10:00
Ενα κυκλωμα που να ελκύει γυναικες (ΑΛΛΑ ΕΩΣ 40 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 70 ΚΙΛΩΝ)
ΕΕΕΕ?Τι λες?
Κύκλωμα για να απωθεί γυναίκες... βρίσκεις πάντως πιο εύκολα. Χαχα!

tzitzikas
04-11-05, 10:21
φτιαχτε το ραδιακι φμ που φορτωσα.τωρα το χω διπλα και παιζει,βγαζει απιστευτο ηχο σε ηχεια υπολογιστη.

apa02gr
04-11-05, 11:11
Πάντως μια και το ανέφερες θα ήταν καλή ιδέα να φτιαχτεί ένα σύστημα μετεωρολογικού σταθμού (για αρχή ας μετράει μόνο θερμοκρασία και μετά ας έχει βαρομετρικούς αισθητήρες, άνεμο κτλ) ο οποίος θα εγκατασταθεί σε ένα σημείο και να στέλνει περιοδικά μετρήσεις σε βάση δεδομένων (web σελίδα) όπου θα φαίνεται η ημερίσια (γιατί όχι και ετήσια) διακύμανση διαφόρων παραμέτρων.

Μιλάω πάντα για περιοδική GPRS μετάδοση των δεδομένων! Τώρα μάλιστα που υπάρχουν και οι TCP/IP 8051 θα είναι σχετικά εύκολο...?

Επιστήμων
04-11-05, 14:05
Καλησπέρα και πάλι. gsmaster το κύκλωμα που μου είπες είναι περίπου αυτό . Απλά αντί για
μετασχηματιστή συνδέεις ένα πηνίο απο ρελέ. ΔΕΝ συνδέεις δίοδο μεταξύ των άκρων του ρελέ
και παίρνεις τους δύο ακροδέκτες ( που εφάπτονται στο σώμα , puds ) απο τα άκρα του ρελέ.
Αυτό που γίνεται είναι ότι , το ρεύμα (απο αυτεπαγωγή) του ρελέ , που δημιουργείται όταν
διακόπτεται ο παλμός , αντί να επιστρέψει πίσω στο κύκλωμα , διαπερνά το σημείο του σώματος σου
που βρίσκεται ανάμεσα στα εφαπτόμενα πάντς (puds). Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Την κατασκευή την είχα κάνει στο παρελθόν με ρυθμιζόμενη συχνότητα (αθάνατο 555) και
δούλεψε πολύ καλά.Μετά δεν ξαναασχολήθηκα.Δεν ξέρω αν αξίζει να φορτώσω το σχέδιο
γιατί είναι κάτι πολύ απλό. Ένα 555 ανοιγοκλείνει ένα ρελέ. :D

nikoskourtis
07-11-05, 01:03
Εχει κανενας το κυκλωμα του κουνουποδιωκτη; Ειναι μεγαλο προβλημα το καλοκαιρι στην επαρχια.

radiodj105
07-11-05, 09:53
Εχει κανενας το κυκλωμα του κουνουποδιωκτη; Ειναι μεγαλο προβλημα το καλοκαιρι στην επαρχια.
Ο Χριστός και η Παναγία.
Αν το βάλεις αυτό το κύκλωμα του κουνουποδιώκτη φίλε... εκτός από τα κουνούπια... θα φύγει και ο ύπνος σου. Ο λόγος είναι ότι κάνει ένα υψίσυχνο σφύριγμα που σου τρυπάει τα αυτιά. Αυτός είναι και ο λόγος που "την κάνουν" τα κουνούπια! Τρελά είναι να κάτσουν;
Η καλύτερη λύση... είναι ταμπλέτες! (να προτιμήσεις τις AUTAN που έχουν και ωραίο άρωμα)!

ηλεκτρ.23
07-11-05, 12:27
Για χαρά. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες για αισθητήρες λιμανιών και "σινιρον". Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.


GIA XARA.EIMAI NEO MELOS KAI THA HTHELA NA MATHO LEPTOMEREIES GIA AISTHITIRES LIMANION KAI SINIRON.OPOIOS KSEREI KATI AS BOHTHISEI.EYXARISTO EK TON PROTERON.

radiodj105
07-11-05, 14:20
GIA XARA.EIMAI NEO MELOS KAI THA HTHELA NA MATHO LEPTOMEREIES GIA AISTHITIRES LIMANION KAI SINIRON.OPOIOS KSEREI KATI AS BOHTHISEI.EYXARISTO EK TON PROTERON.
Βασικά φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Περιττό ότι μας στράβωσες με τα κεφαλαία και τα λατινικά.

Σχετικά με το πρόβλημά σου... αισθητήρες για το παρκάρισμα... ξέρω. Αισθητήρες λιμανιού δεν ξέρω.
Πάντως, για να καταλάβουμε... εξήγησέ μας... είναι αυτό που βοηθάει να παρκάρεις το γιώτ σου; Αν ναι...τότε έπεσες στην περίπτωση! Είμαστε όλοι μπατίρηδες και δεν έχουμε σκάφος!
Στο δεύτερο ερώτημα/σκέλος... μας μπέρδεψες! Αισθητήτες συνόρων ζητάς ή συνύρων; Και αν ζητάς συνύρων... τί είναι αυτό; Το έψαξα στου Τεγόπουλου-Φυτράκη και δεν μου βρήκε μια τέτοια λέξη.
Δυστυχώς κλείσαν και το κανάλι με τις τράπουλες που μάντευε το μέλλον!

_ab
07-11-05, 17:32
Σχετικά με το πρόβλημά σου... αισθητήρες για το παρκάρισμα... ξέρω. Αισθητήρες λιμανιού δεν ξέρω.
Πάντως, για να καταλάβουμε... εξήγησέ μας... είναι αυτό που βοηθάει να παρκάρεις το γιώτ σου; Αν ναι...τότε έπεσες στην περίπτωση! Είμαστε όλοι μπατίρηδες και δεν έχουμε σκάφος!
Στο δεύτερο ερώτημα/σκέλος... μας μπέρδεψες! Αισθητήτες συνόρων ζητάς ή συνύρων; Και αν ζητάς συνύρων... τί είναι αυτό; Το έψαξα στου Τεγόπουλου-Φυτράκη και δεν μου βρήκε μια τέτοια λέξη.
Δυστυχώς κλείσαν και το κανάλι με τις τράπουλες που μάντευε το μέλλον!

:D :D :D :D :D :D :D :D Καλα εισαι απιστευτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
LoooooooooooooooL

gsmaster
07-11-05, 18:08
Φίλτατε ηλεκτρ.23 το μήνυμά σου κανονικά θα το διέγραφα, αλλά μιας και ύπήρξαν απαντήσεις θα το αφήσω. Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με αυτόν τον τρόπο, δεν καταλαβαίνουμε τι γράφεις, μη μας κάνεις τη ζωή δύσκολη!

Επι της ευκαιρίας ρίξε και μια ματιά στους κανόνες (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/rules.php) που έχεις ήδη αποδεχτεί. Κάτι μου λέει ότι δεν τους διάβασες καλά ;)

φιλικά Γιάννης

moutoulos
07-11-05, 21:15
ηλεκτρ.23 Καλώς ήρθες στην παρέα μας ... , αλλά τη είναι αυτοί οι αισθητήρες :roll: , γράψε μας (σε ελληνικά πάντα) ποιό αναλυτικά, και ποιό κατανοητά, για να σε βοηθήσουμε. :wink:

proview
18-02-06, 16:26
Τυχαια ειδα τη συζητηση και θυμηθηκα κατι που μου ειχε πει ενας φιλος για ενα συστημα που οταν μπαινει ξενο αεροπλανο στον Ελληνικο εναεριο χωρο σε ενημερωνει στο κινητο σου αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.Αυτο αν εννοει τους αισθητηρες συνορων.

radiodj105
18-02-06, 16:53
Τυχαια ειδα τη συζητηση και θυμηθηκα κατι που μου ειχε πει ενας φιλος για ενα συστημα που οταν μπαινει ξενο αεροπλανο στον Ελληνικο εναεριο χωρο σε ενημερωνει στο κινητο σου αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.Αυτο αν εννοει τους αισθητηρες συνορων.

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι στα αλήθεια εφικτό...

Προϋπόθεση όμως... να σε λένε Καραμανλή, να λένε τη γυναίκα σου Νατάσσα, να έχεις δίδυμα και να μένεις κάπου στη Ραφήνα.
Επιπλέον... για να λάβεις την ενημέρωση αυτή στο κινητό σου... θα πρέπει να ασκείς το επάγγελμα του Πρωθυπουργού.

sv9cvk
18-02-06, 21:45
radiodj105
Δημοσιεύθηκε: Σαβ 18 Φεβ 2006, 4:53μμ

proview έγραψε:
Τυχαια ειδα τη συζητηση και θυμηθηκα κατι που μου ειχε πει ενας φιλος για ενα συστημα που οταν μπαινει ξενο αεροπλανο στον Ελληνικο εναεριο χωρο σε ενημερωνει στο κινητο σου αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.Αυτο αν εννοει τους αισθητηρες συνορων.



Νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι στα αλήθεια εφικτό...

Προϋπόθεση όμως... να σε λένε Καραμανλή, να λένε τη γυναίκα σου Νατάσσα, να έχεις δίδυμα και να μένεις κάπου στη Ραφήνα.
Επιπλέον... για να λάβεις την ενημέρωση αυτή στο κινητό σου... θα πρέπει να ασκείς το επάγγελμα του Πρωθυπουργού.


Και να εχεις συνδεση VODAFONE!!!! :D :D :D

proview
19-02-06, 16:48
Εμενα οταν μου το ειπε μου φανηκε περιεργο και τον ρωτησα αν αυτος που ειχε τη συσκευη ηταν στρατιωτικος η κατι αναλογο και μου απαντησε οτι δεν ειναι τιποτα απο αυτα.

gsmaster
19-02-06, 19:38
Φίλε proview αυτός που στο είπε, μάλλον σε δούλευε.
Όσο για τον φίλο μας με τους αισθητήρες συνίρων, καλό θα ήταν να μας διευκρινήσει τι εννοεί, αν και έχει κάτι μήνες να εμφανιστεί.