PDA

Επιστροφή στο Forum : Tα windowsΧΡ δεν αρχιζουν οταν τοποθετω δευτερο Σκληρο Δισκο



yet!
03-11-05, 22:42
Αγαπητοι μου φιλοι γεια σας.. Εαν το θεμα δεν ειναι στην σωστη θεση παρακαλω τους συντονιστες να το μετακινησουν..Σημερα πηρα εναν Σκληρο Δισκο μεγεθους 3Giga απο την δουλεια μου με σκοπο να τον τοποθετησω σαν δευτερο Σκληρο Δισκο στον Υπολογιστη μου (AMD Athlon 1800 Mhz)... Ο Δισκος ειναι μικρος αλλα μου κανει για να σωζω τα ΜΡ3 του Σταθμου μου.. Μολις τον ετοποθετησα σαν Slave κοιταξα στο ΒΙΟS και ειδα οτι ολα ειναι ενταξει και τον αναγνωριζει.. Μετα προσπαθησα να ανοιξω τον Υπολογιστη αλλα μολις εμφανιζεται το Logo απο τα Windows XP δηλαδη μετα απο 3 με 5 περιπου δευτερολεπτα ο υπολογιστης κανει Reset η οθονη γινεται Μαυρη και ξαναρχιζει παλι απο την αρχη σαν να τον ανοιξα μολις τωρα..Συνεχιζει προσπαθει να ανοιξει τα Windows αλλα μετα παλι το ιδιο και αρχιζει παλι απο την αρχη!! Μολις αποσυνδεσω τον δευτερο Σκληρο Δισκο τα Windows αρχιζουν κανονικα.. Προσπαθησα να συνδεσω δυο αλλους σκληρους Δισκους μικροτερης Χωρητικοτητας (2Giga ) αλλα μου κανει τα ιδια!! Και οι τρεις δισκοι δουλευουν κανονικα γιατι τους δοκιμασα στην Δουλεια μου..Ειναι αυτονοητο οτι δεν θελει εναν δευτερο Σκληρο Δισκο.. Ο Μαστερ δισκος (40 Giga ) ειναι στο IDE 1 και εκει τοποθετησα και τον δευτερο.. Στο IDE 2 εχω το CD Writer σαν Master και το CD Rom σαν Slave...Πρεπει να σας πω οτι ολοι οι μικροι Σκληροι δισκοι ειναι αδειοι,αλλα λιγο παλιοι και τους εβγαλα απο τα γνωστα Παιχνιδια Photo Play. Παντως ειναι ολοι δοκιμασμενοι και ενταξει.. Εαν εχει καποιος καποια καλη Ιδεα ας μου την γραψει..Σας ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων.. Με εκτιμηση Χρηστος..

vagos
03-11-05, 23:01
Δεν πρέπει να φταίνε τα Windows . Για δοκίμασε να τον βάλεις μόνο του σαν Master να δεις αν θα αρχίσει η διαδικασία για την εγκατάσταση του λειτουργικού . Εγώ έχω έναν 4 G για τα Windows και 2 άλλους έναν 30 και έναν 10 για mp3 μια χαρά δουλεύουν

gsmaster
03-11-05, 23:20
Επίσης μπορεί να είναι πρόβλημα τροφοδοτικού. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις κάποιες συσκευές που δεν χρειάζονται για να ξεκινήσει ο δίσκος, (cd rom, cd rw, usb συσκευές.... ή ότι περιττά φορτία...) για να ελαφρύνεις το φορτίο του τροφοδοτικού.

Αν ξεκινήσει χωρίς τα περιττά φορία τότε είσαι για νέο τροφοδοτικό.

Επίσης δοκίμασε να μετρήσεις με πολύμετρο τις τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό (5 και 12V) να δείς που κυμαίνονται.

yet!
04-11-05, 00:11
Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.. Εχω ομως ασχημα νεα.. Ο κανονικος δισκος με τα 40 Γκιγα.. με αποχαιρετησε πριν απο λιγο μεσω καπνου και ομιχλης.. Ολα τα ΜΡ3 και τα δικα μου Τραγουδια ειναι τωρα στα Θυμαρακια... Προχθες το 4/1 του Ολυμπιακου..χθες η πενταρα του Πανθηναικου και τωρα ολα τα δεδομενα μου... Ειμαστε για γελια η για Κλαματα;;;;;;;

gsmaster
04-11-05, 00:44
Αν δεν έχεις backup, μάλλον για κλάμματα....

Αλλά πάλι ευκαιρία είναι για αναβάθμιση σκληρού.... ;)

Καπνούς και ομίχλη διαβάζω.... πιθανόν να κάηκε κάποιο εξάρτημα στην πλακέτα του σκληρού. Ψάξε να βρείς καναν ακριβώς ίδιο για να αλλλάξεις την πλακέτα και ίσως δουλέψει....

stendor
04-11-05, 01:50
κάτι σε western digital μου μυρίζει το κάψιμο, παρεπιπτόντως όταν αγοράζουμε σκληρούς κοιτάμε πόση εγγύηση δίνει η εταιρία.(πλάκα κάνω(?))

1. δεν αρκεί να τζαμπερώνεις τους σκληρούς, θα πρέπει να τοποθετείς το σεντόνι (το πλακέ καλώδιο) σωστά. δοκίμασε να αλλάξεις την ακιδοσειρά. η τελευταία είναι για τον master hdd.

2. πρέπει να ελέγξεις από που ξεκινάει η ακιδοσειρά. το σεντόνι έχει μια κόκκινη γραμμή στήν μια άκρη που δείχνει το pin 1, οπότε υπάρχει μια πιθανότητα να έχεις βάλει ανάποδα τη μία από τις δύο ακιδοσειρές ή και τις δυο οπότε δεν μπουτάρει.

3.τα παλαιότερα σεντόνια δεν είχαν την εξοχή που έχουν στο μέσον οι νέες ακιδοσειρές και μπορούσες να τα βάλεις ανάποδα.

4. πολλές παλιές motherboard δεν μπορούν να έχουν στο ίδιο ide κανάλι 2 σκληρούς, δοκίμασε να βάλεις 1 σκληρό και 1 cd-rom στο 1, και αντίστοιχα 1 σκληρό και το άλλο cd στον άλλο.

5. θυλικά και μηχανές έχουν πίκρες (κυρίως) και χαρές

6. για να πάρει φωτιά κάτι έγινε, και το πιό πιθανό είναι να άλλαξες καλώδια ενώ λειτουργούσε, άρα πόρισμα Νο 42:ΠΟΤΕ δεν παίζουμε με καλώδια στον Η/Υ όταν βρίσκεται σε λειτουργία. το βραχυκύκλωμα είναι κοντά.

7-----> εφτά και το λουρί της μάνας: αν δεν πληρώσεις, δεν μαθαίνεις.

καλή επιτυχία.

yet!
04-11-05, 01:53
Γεια σου gsmaster..Δυστυχως για κλαματα ειμαστε.. Εχεις δικιο.. Καηκε ενα ολοκληρωμενο απο τον Σκληρο Δισκο...Αναβαθμιση εκανα... Εβαλα στον τριαρη Δισκο τα Windows XP και στον δυαρι οτι μπορεσα και εσωσα χθες κατα τυχη..απο τα δεδομενα.. Αυτο δεν ηταν αναβαθμιση ....μαλλον...κατωβαθμιση ηταν!!! Ξερεις χθες ηρθε η κοπελια μου και τραγουδησε λιγους στιχους σε ενα καινουργιο μου Τραγουδι..Αλλα επειδη το κοριτσι δεν εχει Φωνη αλλα ....γαιδουροφωναρα (ουτε για εκφωνητρια κανει.. αλλα εχει Ψωνιο..)της εβαλα πολλα εφφε και στο τελος ακουγονταν σαν την Βισση... Ετσι μου λεει το βραδυ: Αυτο το Κομπιουτερ κανει ΘΑΥΜΑΤΑ!!! Και το κοιταγε καλα καλα.. σημερα καηκε!!!Μην γελατε ρε Παιδια... Αυτο ηταν!!! Και μεχρι τωρα δεν πιστευα στο Ματι.... Αυριο θα αγορασω ενα κιλο μπλε χαντρες και πολλα...σκορδα.. και αμα ερχεται θα τις σκορπιζω σε ολο στο σπιτι μου....φιλακια... Χρηστος..

yet!
04-11-05, 02:01
Φιλε stendor σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!! Ολα αυτα που ειπες τα ηλεγξα.. Αυτος ειναι ο τριτος σκληρο δισκος που μου καιει.. μεσα σε εναν χρονο! Παντα το ιδιο λαθος!!! Βγαζει φωτια και λαυρα η πλακετα.. δεν πειραζει... Αυριο θα κοιταξω για αλλον... Αλλα οπως ειπα.. Το σκορδο και οι μπλε χαντρες ειναι κατι αναγκαιο.... :wink: :wink: Χαιρετισμους.. Χρηστος..

stendor
04-11-05, 02:23
τι να σου πώ, όλοι έχουμε τρελαθεί κατά καιρούς.

καλή δύναμη!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-11-05, 09:26
Επειδή ήμουν για 4 χρόνια hardwareίστας, είχα αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα. Απλά μερικά motherboarts θέλουν να "μπεί" σαν φυσικός πρώτος σκληρός ο πιο γρήγορος και δεύτερος ο πιο αργός. Δες λοιπόν τα χαρακτηριστικά των δίσκων (ταχύτητα περιστροφής και ms) και άλλαξε σειρά των δίσκων, μπορεί να δουλέψει. Πιστευώ ότι έχεις βάλει σωστά τα jumpers των δίσκων, που συνήθως έχουν τρεις θεσεις, stand alone (οταν ειναι μόνοσ σε ένα ide) , master (οταν ειναι πρώτος σε ένα ide), slave (όταν ειναι δεύτερος σε ένα ide μαζί με έναν master)

Killo_Watt
04-11-05, 16:08
Μάλλον κάτι γίνετε με το τροφοδοτικό η με την motherboard και σου καίει συνέχεια τους δίσκους θα μπορούσε να ήταν και πρόβλημα υπερθέρμανσης αλλά δεν πιστεύω… Μήπως στο συρτάρι του δίσκου δημιουργείτε κανα βραχυκύκλωμα…
Πάντως από την western digital πολλά προβλήματα παρουσιάζει η μου φαίνεται
Τώρα πάντως και εγώ στο ψάξιμο είμαι για δίσκο γύρο στα 120-200 GB….

Αλήθεια αυτά τα photo play έχουν τηλεχειριστήριο για αλλαγή mode?…

yet!
05-11-05, 00:45
Λοιπον παιδια εχω πολυ καλα νεα!! Σημερα εψαξα στην Δουλεια μου και βρηκα εναν χαλασμενο Σκληρο δισκο τελειως ομοιο με αυτον που καηκε εχθες δηλαδη Mextor 40 Gb. Ημουν τυχερος γιατι η πλακετα του ηταν ενταξει.. Ετσι οπως προτεινε ο Gmaster αλλαξα την πλακετα και μετα τον ετοποθετησα στον υπολογιστη. Με μεγαλη χαρα διαπιστωσα οτι δουλευει ΑΨΟΓΑ!! Ολα τα δεδομενα μου σωθηκαν και τα εσωσα σε DVD.. Μετα ετοποθετησα εναν δευτερο Σκληρο δισκο 10 Gb που πηρα απο την Δουλεια μου,σαν slave, και αυτος δουλευει τελεια!! Το γιατι Ο μεγαλος Δισκος δεν ταιρειαζε με τους μικρους απο το Photoplay δεν θα το μαθουμε μαλον ποτε!! Οι δυο μικροι μονοι τους δουλευουν πολυ καλα..μολις ομως συνδεσω τον Mextor το συστημα κανει Ρεσετ!! οσο για την ερωτηση σου Killo_Watt τα Photoplay στην Γερμανια ΔΕΝ εχουν τηλεχειρηστηριο γιατι απαγορευεται αυστηρα απο τον Νομο!!! Εμεις ημαστε μια πολυ μεγαλη Εταιρεια και κατι τετοιο δεν θα το καναμε ποτε!! Στην εταιρεια αυτη δουλευω απο το 1987 κατ αρχας σαν τεχνικος.. αργοτερα σαν Ταμειας, μετα 7 χρονια Εργοδηγος και τωρα που αθενησα ειμαι παιδι για ολες τις δουλειες.. Αλλα καλυτερα ετσι,χωρις ευθυνες πια.. Τοσα χρονια δεν καναμε ποτε κατι τετοιο Παρανομο.. Αυτα γινονται στην Ελλαδα απο ατομα που εκμεταλευονται τον Εθισμο που προκαλουν τα Τυχερα Παιχνιδια κυνηγοντας το ευκολο Χρημα.. Αλλα ετσι και αλλιως στην Γερμανια τα Τυχερα παιχνιδια με αληθινα Χρηματα και οχι Μαρκες ειναι απολυτως Νομιμα.. Γιατι τοτε να κανουμε κατι το Παρανομο;;;Να και μια Φωτογραφια απο την κορη μου που παιζει στο Photoplay BAR που εχουμε στο σπιτι μου..Τελος σας ευχαριστω πολυ και παλι για ολες τις Συμβουλες σας και την Βοηθεια σας.. Με εκτιμηση.. Χρηστος...