PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΚΤΗΣ FM με το TDA7000



tzitzikas
04-11-05, 01:14
εφτιαξα χτες με επιτυχεια το παρακατω δεκτη FM με πολυ καλα αποτελεσματα.βγαζει πολυ καλο ήχο και εχει πολυ καλη λήψη.
φορτώνω το zip με το σχηματικό διάγραμμα,την τοποθέτηση των υλικών και το pcb που σχεδίασα.
μπορουν οι moderators να το φορτωσουν στα κυκλώματα.

*** καμια πατέντα να αλλάζουμε συχνότητα με το τριμμερακι που θέλει κατσαβίδι κυκλοφορεί.εχετε καμια ιδέα?γιατι το μεταλλικο κατσαβιδι αλλαζει την συχνότητα.επισης θελω να το βαλω σε κουτι οποτε να αλλαζω συχνοτηταμε κουμπί.κυκλοφορούν πυκνωτές με κουμπιά χειρός?

gsmaster
04-11-05, 12:34
Τσουλάει καθόλου? Έχω φτιάξει ένα παρόμοιο, αλλά μετά από λίγο τσουλάει και θέλει ξανα συντόνισμα. Αντί για μεταβλητό πυκνωτή έχει ποτενσιόμετρο με βαρικαπ νομίζω. Θα το κοιτάξω.

tzitzikas
04-11-05, 12:49
και γω σκεφτικα με βαρικαπ να αλλαξω τον πυκνωτη.θα το ψαξω σε μερικες μερες.
οχι δεν τσουλαει καθολου.

Επιστήμων
04-11-05, 14:22
Το είχα φτιάξει και εγώ αυτό το κύκλωμα . Πράγματι πολύ καλό. Μάλιστα το είχα χρησιμοποιήση
για τηλεχειρισμό ( με τόνους DTMF) σε μια κατασκευή για εκπαίδευση σκύλων (κολλάρο).
Αν και δεν μπήκε ποτέ σε σκύλο το κύκλωμα δούλευε πολύ καλά.

tzitzikas
04-11-05, 21:23
προσαρμοσα καθετα στην βιδα του πυκνωτη με κολλα στιγμης μια λεπτη λωριδα πλακετας χωρις χαλκο.αλλαζει σχετικα ανετα συχνοτητα.παρατηρησα οτι οι σταθμοι αλλαζουν απο 10-20 pf του μεταβλητου περιπου.οποτε σκεφτομε αντι τον 4,7 pf να βαλω εναν 8,2pf και για μεταβλητο 0-15 pf περιπου ωστε να συντονιζει πιο ευκολα στους σταθμους.σε καμια 3 μερες θα σας πω τα αποτελεσματα.

tzitzikas
07-11-05, 21:35
λοιπον μετα απο πειραματισμο με καποιους πυκνωτες και το πηνιο κατεληξα στο παρακάτω σχεδιο.δουλευει αψογα και εχει αρκετα ευκολο συντονισμο σε σχεση με το παραπανω σχεδιο.το κυκλωμα με το νεο σχηματικο και το νεο pcb , τις αλλαγες και οδηγιες φορτωνεται πιο κατω.αν ενδιαφερονται οι webmasters μπορουν να το φορτωσουν.

07-11-05, 23:53
Παντως μια εφαρμογη με συνδυασμο PLL στην χρηση αυτου του ολοκληρωμενου υπαρχει σαν σχεδιο (για αναφορα αφου ο κωδικας του μικροκοντρολλερ δεν δινεται παρεα) εδω:
http://groups.yahoo.com/group/pirate-radio/files/
με το παρακατω ονομα:
FMRX_PLL12500.pdf
A new approach to TDA7000 FM reciever. A PLL use!

_ab
09-11-05, 17:42
Επειδη εγινα μελος και μου λεει πως δεν εχω φιλους στην κατηγορια piratse radio μπορεις να το δημοσιευσεις εδω????

09-11-05, 21:56
Επειδη εγινα μελος και μου λεει πως δεν εχω φιλους στην κατηγορια piratse radio μπορεις να το δημοσιευσεις εδω????
Αφου εισαι μελος πηγαινε στα http://groups.yahoo.com/group/pirate-radio/files/ και κατεβασε το. Αλλωστε δεν μπορω να το βαλω εδω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι ο Σωτηρης θα το ηθελε... Ασε που ειναι και 900Κ

_ab
11-11-05, 17:05
Μαλλον δεν με καταλαβες....Πως να το κατεβασω,αφου μου ζηταει να κανω sigh in,και αφου κανω μου λεει πως δεν μπορω να το κατεβασω γιατι δεν εχω friendships(φιλους)και δεν μου βγαζει τιποτα για download???? :oops:

11-11-05, 17:56
Μαλλον δεν με καταλαβες....Πως να το κατεβασω,αφου μου ζηταει να κανω sigh in,και αφου κανω μου λεει πως δεν μπορω να το κατεβασω γιατι δεν εχω friendships(φιλους)και δεν μου βγαζει τιποτα για download???? :oops:
:?: :!: Θα ρωτησω τον Σωτηρη αν και μου φαινεται κουφο! Παντως αν μπεις στο συγκεκριμενο γκρουπ πρεπει να γινεις μελος του γκρουπ! http://groups.yahoo.com/group/pirate-radio
μετα θα το κατεβασεις απο τα αρχεια του γκρουπ. Αλλοιως δεν σε αφηνει απο οσο ξερω!

_ab
11-11-05, 19:59
Εχω κανει 2 εγραφες με αυτους τους κωδικους.......
gklikli
123456

dsfjrjkg
123456

Διαλεξε οποιον θες και εαν μπορεις να ενοργοποιησεις κσποιον απο τους 2 πες μου τι ακριβως να κανω γιατι σιγουρα κατι κανω στραβα.....Μπες με αυτους τους κωδικους,και στην σελιδα μετα δεν θα δειχνει τιποτα μονο την μπαρα αριστερα.....

11-11-05, 20:13
Εχω κανει 2 εγραφες με αυτους τους κωδικους.......
gklikli
123456

dsfjrjkg
123456

Διαλεξε οποιον θες και εαν μπορεις να ενοργοποιησεις κσποιον απο τους 2 πες μου τι ακριβως να κανω γιατι σιγουρα κατι κανω στραβα.....Μπες με αυτους τους κωδικους,και στην σελιδα μετα δεν θα δειχνει τιποτα μονο την μπαρα αριστερα.....
Μαλλον δεν με καταλαβες καλα! Δεν μπορω να ενεργοποιησω εγω τιποτα!!! :!: Εχεις γραφτει στο Γιαχοου :?: Αν ναι μετα πας στο φορουμ και κανεις εγγραφη στο συγκεκριμενο φορουμ... Γραψε στο Σωτηρη στο μειλ pdmtr@yahoo.com αν εχεις παλι προβλημα...

_ab
13-11-05, 08:57
Το κυκλωματακι το εκανα εχθες και δουλευει καλα και χωρις να τσουλαει αλλα ανακαλυψα ενα μικροπροβληματακι.....Οταν δεν υπαρχει ηχος,κανει τον γνωστο βομβο τροφοδοσιας.....Διορθωνεται σε αυτο το κυκλωμα και εαν ναι πως????Εβαλα εναν 10000/63ν παρραληλα στην ταση τροφοδοσιας,και δεν ειδα και τρελλη διαφορα..... :(

savnik
13-11-05, 14:40
Επειδη εγινα μελος και μου λεει πως δεν εχω φιλους στην κατηγορια piratse radio μπορεις να το δημοσιευσεις εδω????
Παρτο απο εδω
http://rapidshare.de/files/7569772/FMRX_PLL12500.pdf.html

_ab
13-11-05, 22:47
Να σαι καλα βρε φιλε!!!!!!Γιατι στο αλλο τελικα πρεπει να περιμενεις εγκριση καποιες μερες απο οτι καταλάβα...... Βεβαια δεν ξερω....αν υπαρχει πιθανοτητα να φτιαχθει το κυκλωμα αυτο......Που θα βρεθει το tsa5511 οπως και το προγραμμα για το mc68hc08qt????? :( Και κατι τελευταιο τι εισοδο θελουν τα ακουστικα ωστε να μπορεις να ακους απο αυτα????(σιγουρα θελει ενισχυτακι......αλλα απλα πληροφοριακα ειναι γυρω στα 100μν???? Με το ποιο κατω σχεδιο γινεται τιποτα μην βαλω tda????? :roll:

tzitzikas
14-11-05, 12:17
σημερα η αυριο θα δοκιμασω ενα νεο ραδιο παλι με το tda7000 αλλα με συντονισμο με βαρικαπ.αν πετυχει σιγουρα θα εχει πιο καλο συντονισμο.
για το βομβο δε ξερω,δοκιμασε παρραληλα και κανα πυκνωτη πολυεστερας 100n

_ab
14-11-05, 16:09
Οκ εαν το καασκευασεις και δουλευει κανε και ενα post και το αλλο...... :wink: Σαν βαθμιδα ενισχησης af να κανω το πιο πανω σχεδιο η να βαλω κανα tda????

14-11-05, 16:25
Να σαι καλα βρε φιλε!!!!!!Γιατι στο αλλο τελικα πρεπει να περιμενεις εγκριση καποιες μερες απο οτι καταλάβα...... Βεβαια δεν ξερω....αν υπαρχει πιθανοτητα να φτιαχθει το κυκλωμα αυτο......Που θα βρεθει το tsa5511 οπως και το προγραμμα για το mc68hc08qt????? :( Και κατι τελευταιο τι εισοδο θελουν τα ακουστικα ωστε να μπορεις να ακους απο αυτα????(σιγουρα θελει ενισχυτακι......αλλα απλα πληροφοριακα ειναι γυρω στα 100μν???? Με το ποιο κατω σχεδιο γινεται τιποτα μην βαλω tda????? :roll:
Δεν νομιω οτι ο Σωτηρης θα δωσει τον κωδικα για τον 6808... Θα ρωτησω ομως... Το tsa5511 υπαρχει παντου αφου χρησιμοποιηται σε ΤΒ κλπ!
Βαλε με τον ενισχυτακη αυτο αν θελεις να εχεις εξοδο για οδηγηση ενισχυτη. Νομιζω οτι θα παιξει και σε ακουστικα με μεγαλη αντισταση (>32Ωμ)

14-11-05, 16:41
Λοιπον ρωτησα και μου ειπε οτι το κυκλωμα (και κατ'επεκταση και ο κωδικας το 08) ειναι φτιαγμενα για τους 76-90MHz οποτε ειναι μονο για αναφορα συνδεσμολογιας συνδεσεως του TDA7000 με ενα PLL... Για τον κωδικα θα με παρει να μου πει αφου μαλλον δεν ειναι προιον που τον ενδιαφερει!

_ab
14-11-05, 16:43
οκ!!!!Ναι βασικα λεω να συνδεσω τα ακουστικα.....οποτε θα κανω αυτο το κυκλωματακι και θα σου πω τα αποτελεσματα.....Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις σας....για τον μικρο βομβο τι προτεινεις εσυ???

14-11-05, 21:03
οκ!!!!Ναι βασικα λεω να συνδεσω τα ακουστικα.....οποτε θα κανω αυτο το κυκλωματακι και θα σου πω τα αποτελεσματα.....Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και τις απαντησεις σας....για τον μικρο βομβο τι προτεινεις εσυ???
Ποιο "βομβο"??? Σε αυτο το κυκλωμα???

_ab
14-11-05, 23:08
Το κυκλωματακι το εκανα εχθες και δουλευει καλα και χωρις να τσουλαει αλλα ανακαλυψα ενα μικροπροβληματακι.....Οταν δεν υπαρχει ηχος,κανει τον γνωστο βομβο τροφοδοσιας.....Διορθωνεται σε αυτο το κυκλωμα και εαν ναι πως????Εβαλα εναν 10000/63ν παρραληλα στην ταση τροφοδοσιας,και δεν ειδα και τρελλη διαφορα..... :(

:roll:

tzitzikas
15-11-05, 11:52
θα το κανω καποια αλλη στιγμη μαλλον τωρα δεν εχω πολυ χρονο.

tzitzikas
17-11-05, 19:08
χαιρετω για 20 μερες-1 μηνα, παω Λαρισα με αποσπαση.τα λεμε μετα

amiga
03-12-05, 14:17
Ισος σαν ενδιαφέρει...

_ab
03-12-05, 15:48
Θα το δοκιμασω και θα σου πω τα αποτελεσματα απο δευτερα.........Το στερεο ενισχυτακι βρισκεται ευκολα?????

amiga
03-12-05, 22:58
Δουλεύει καλά! Τον είχα φτιάξει παλιά!
Όλα βρίσκονται παντού!!

amiga
03-12-05, 23:00
Σκάναρα και αυτά ...
Και ελπίζω να μην μας πάει «μέσα» η Nuova Elettronica!

tzitzikas
18-01-06, 12:57
Ερωτηση: τα πηνια L1,L2 τι πηνια ειναι?
amiga το τυπωμενο μου το εμφανιζει μισο η σελιδα . αν μπορεις στειλτο tzitzikas@mailbox.gr

amiga
18-01-06, 15:52
L1 = L2 = 5 σπείρες με διάμετρο 4mm μονομένου χάλκινου σύρματος 0.6mm

Στο έστειλα!

tzitzikas
18-01-06, 21:38
θενκς

Panoss
14-03-06, 20:57
Λοιπόν, επανερχόμεθα στον αγαπημένο μας δέκτη...
Έχω φτιάξει το ραδιοφωνάκι της nuova elettronica.
Θέλω να του βάλω ενα led display που να μετράει την τάση στην R6 (που κάνει τον συντονισμό στους σταθμούς) για να διαβάζω έτσι ,έμμεσα, τη συχνότητα.
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον adc ενός PIC16F876A.
Αυτός είναι ο σωστός τρόπος ή μήπως θα είναι πολύ ανακριβές?
Μπας και υπάρχει τρόπος να μετράω την πραγματική συχνότητα λήψης?

Panoss
15-03-06, 10:38
Αγαπητέ τζίτζικα, επί τη ευκαιτία, να σου πώ ότι βρήκα αυτό που έψαχνες,ραδιοφωνάκι με στέρεο λήψη. Είναι φτιαγμένο με το TDA7088T που είναι ο διάδοχος του TDDA7000, και είναι SMD :
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/rrbook/chapter4/chapter4b.htm

Μην ξεχνιόμαστε όμως. Δε βλέπω καμιά απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα και ανησυχώ.

gsmaster
15-03-06, 12:33
Stereo & RDS....
RDS/RBDS decoder with optional FM stereo receiver. (http://www.techdesign.be/projects/021/021.htm)

siolosni
13-11-06, 18:21
exw parei mia ergasia sxetika me fm recever.
psaxnw na vrw sxedia gia ena analogiko kai ena psifiako radiofonaki se fm (85-108MHz) gia na to sxediasw se ORCAD kai na kanw metriseis.
katevasa ta datasheet ths philips gia ton tda 7000 kai alous sinafeis alla den vrika sxedio gia analogiko circuit xwris chip... episis fadazome oti den tha ypaxei library me thn oikogenia twn tda sto ORCAD kai malon tha prepei na vrw kai afta.
mipos yparxei tipota; episis an ginete tha ithela kai mia perigrafh litourgias tou kiklomatos.
eyxaristw.

email: skywaker_85@hotmail.com

dalai
30-05-09, 18:33
Αγαπητέ τζίτζικα, επί τη ευκαιτία, να σου πώ ότι βρήκα αυτό που έψαχνες,ραδιοφωνάκι με στέρεο λήψη. Είναι φτιαγμένο με το TDA7088T που είναι ο διάδοχος του TDDA7000, και είναι SMD :
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/rrbook/chapter4/chapter4b.htm

Μην ξεχνιόμαστε όμως. Δε βλέπω καμιά απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα και ανησυχώ.
http://www.mikroe.com/en/books/rrbook/chapter4/chapter4c.htm