PDA

Επιστροφή στο Forum : Δούλευε και δεν το έβλεπα !!! (ρολόι)



Επιστήμων
07-11-05, 14:00
Όχι δεν είμαι τυφλός , αν και έχω λίγη μυωπία.
Προχθές πήρα στα χέρια μου την LCD οθόνη 2χ16 και αποφάσιασα να την κάνω ένα απλό ρολόι
(ώρα , λεπτά , δευτερόλεπτα). Ξεκίνησα στο ράστερ και αν και έιχα κάποια προβληματάκια τελικά
δούλεψε. :D (άλλωστε ποτέ κάτι δεν δουλέυει με την πρώτη !!!)
Ξεκινάω λοιπόν να την κάνω και σε διάτρητη.Τα εξαρτήματα ήταν πολύ λιγα και δεν μου πήρε πολύ
χρόνο. :D Σύνδεσα την οθόνη μέσο κοννέκτορα , σύνδεσα και τον μικροελεγκτή στην βάση
(ΑΤ90S1200 της ΑΤΜΕL) και την τροφοδοτώ. Και ω του θαύματος ...ανάβει η οθόνη και δεν δείχνει
ΤΙΠΟΤΑ. :cry: Η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη.Έφαγα όλο το απόγευμα να κάνω αλλαγές και
στο κύκλωμα αλλα και στο πρόγραμμα.ΤΙΠΟΤΑ. Το κύκλωμα στο ράστερ δούλευε και αυτό στη
διάτρητη ΔΕΝ δουλευε. :cry: Απελπισία !!! Τα παράτησα .

Σήμερα το πρωί κατεβαίνω κάτω και ξαναπιάνομε.Ε ... λέω , που θα πάει θα το βρώ.
Η οθόνη , όπως ξέρουν όσοι έχουν ασχοληθει , έχει και ένα τριμμεράκι που ελέγχει το contrast.
Αυτό εγω το είχα στη μέση και δεν έδειχνε τίποτα. Πως κάνω λοιπόν και το πειράζω δεξια-αριστερά.
Ε αυτό ήταν. Η οθόνη έδειξε και το κύκλωμα αυτη τη στιγμή είναι στο γραφείο μου και δουλέυει
πολύ καλα.

Ηθικό δίδαγμα : Το σφάλμα είναι ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ εκεί που δεν το περιμένεις !

Αυτά τα ... πολλά .

Υ.Γ.: όποιος θέλει ας μου πεί να φορτώσω πλήρως την κατασκευή.

_ab
07-11-05, 17:27
Εγω παντως ενδιαφερομαι και θα χαρω πολυ να το δημοσιευσεις........ :D

Επιστήμων
07-11-05, 17:37
_ab αυτή τη στιγμή το έχω υπο έλεγχο για τυχόν διορθώσεις που θα γίνουν
στη συχνότητα ρολογιού.Μόλις θα γίνουν και οι τελευταίες διορθώσεις θα το δημοσιευσω
στη σελίδα "Κατασκευές". (τέλος εβδομάδας ελπίζω) :wink:

_ab
07-11-05, 17:40
:D Oκ φιλε μου οποτε εχεις χρονο......Ακουγεται πολυ ωραια η ιδιοκατασκευουλα σου...... :wink:

gsmaster
07-11-05, 18:15
Καλό ακούγεται. Έχω κάνει κάτι παρόμοιο. Ποιο ολοκληρωμένο χρησιμοποιείς?
Το πρόβλημα σου με την οθόνη έχει να κάνει με την μη εξοικείωση σου. Τώρα που την έπαθες, θα είναι το πρώτο που κοιτάς. Εγώ πάντως τις περρισσότερες φορές μπερδεύω τα Enable και RW.... :roll: :evil: :shock: :? Επειδή έχω κάψει 2-3 τέτοιες πάντα μετράω τάσεις και μετά την βάζω πάνω. Όπως και με τα ολοκληρωμένα ;)

ΥΓ ενότητα κατασκευές δεν μπορούν όλοι να στείλουν κυκλώματα. Ή θα το στείλεις σε μένα ή στον gRooV ή θα συνενοηθούμε να το κάνουμε να φαίνεσαι εσύ ο αποστολέας ;)

Επιστήμων
08-11-05, 14:42
Χρησιμοποίησα τον μικροελεγκτή της ATMEL (ΑΤ90S1200) ή απλά τον ΑΤ1200 με κρύσταλλο
στα 12MHz. Αυτή τη στιγμή είναι υπο έλεγχο για τυχόν λάθος χρονισμό όσον
αφορά τα δευτερόλεπτα.

Για την αποστολή της κατασκευής δεν το ήξερα. Οκ θα την στείλω πρώτα σε εσένα. :ok:

gsmaster
08-11-05, 18:26
Δεν εννοώ μικροελεκτή, αλλά rtc. Μάλλον όμως χρησιμοποείς τον χρονισμό του μΕ για την μέτρηση του χρόνου. Κοίτα όμως και τα DS13xx της dallas-maxim, είναι ακριβή με πολλές δυνατότητες (εξασφαλισμένη ακρίβεια, ημερομηνία, backup με μπαταρία...... κτλ)

Επισυνάπτω και μια φωτό απο κάτι πειράματα με το DS1302

gsmaster
09-11-05, 23:25
Επειδή το θέμα με τις οθόνες ξέφυγε το χώρισα ;)

τα υπόλοιπα είναι εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2078)


H συζήτηση για τα ρολόγια μπορεί να συνεχιστεί εδώ :)

_ab
15-11-05, 16:14
Φιλε μου επιστημων θα το δημοσιευσεις το κυκλωματακι σου???? :D Ειναι ετοιμο τελικα???? :?

Επιστήμων
15-11-05, 19:52
_ab θα το δημοσιεύσω αυτές τις μέρες.Να ξέρεις όμως ότι χάνει λίγο λόγω χρήσης του χρονομετρητή του μΕ.

_ab
15-11-05, 22:34
_ab θα το δημοσιεύσω αυτές τις μέρες.Να ξέρεις όμως ότι χάνει λίγο λόγω χρήσης του χρονομετρητή του μΕ.

Ok περιμενω....!!!!!οταν λες λιγο ποσο εννοεις????

Επιστήμων
16-11-05, 18:31
_αb το πέρασα στις κατασκευές ως "Ρολόι (κατασκευή)" :wink:

MHTSOS
16-11-05, 20:47
Έχει ωραία RTCs και η TEXAS. Κοιτάξτε εδώ (http://focus.ti.com/paramsearch/docs/parametricsearch.tsp?&familyId=475&showAdditionalParameters=no&compare=yes&download=yes&sort=yes&customize=yes&paramResults=yes&paramCriteria=no&familyTree=yes&military=no&baSystem=yes&paramTable=yes&sortOption=&sortMode=&pageId=64&templateId=2&navigationId=0&family=analog&paramTable=yes&military=no&path=default_home&compare=yes&download=yes&sort=yes&customize=yes&paramResults=yes&paramCriteria=no&familyTree=yes&military=no&baSystem=yes&paramTable=yes&sortOption=&sortMode=&pageId=64&familyAliasId=1100475)
Και στέλνει και δείγματα.