PDA

Επιστροφή στο Forum : 5/8



PANOS_333
08-11-05, 12:02
Πριν μερικά χρόνια εφτιαξα μια κεραία 5/8 (από σχέδιο κάποιου περιοδικού).
ο τύπος υπολογισμού των στοιχείων όμως μου φάνηκε ασαφής (αν και είμαι
ευχαριστημένος από την απόδοση γενικά).δεν αμφιβάλω για το κάθετο στοιχείο,
αλλά για τα οριζόντια .Ξέρει κανείς με βεβαιότητα τον τύπο υπολογισμού τους και
κατά ποιον τρόπο επηρεάζει την εκπομπή ο λάθος υπολογισμός τους;
Ποια διαφορά θα έχω με χρήση 3,4 ή 8 οριζόντια στοιχεία;

VAGOURAS
09-11-05, 01:26
Απο απαντηση που μου δοθηκε απο καποιον φιλο εδω στο forum το μηκος των οριζοντιων στοιχειων ειναι 10 τοις εκατο πιο μακρυα απο το καθετο αλλα δεν παιζει μεγαλο ρολο.Τα 8 στοιχεια ειναι το καλυτερο και το αριστο ειναι να βαλεις αντι για στοιχεια ενα οριζοντιο δισκο ιδιας διαμετρου,ακουγεται κουφο αλλα μαλλον ειναι αληθεια.Επισης κανε το καθετο κινητο(ρυθμιζομενο καθ υψος).

PANOS_333
09-11-05, 12:47
8 οριζόντια στοιχεία έχω χρησιμοποιήσει. όμως ο τύπος δίνει για το κάθετο στοιχείο περίπου 2 μέτρα ενώ τα όριζόντια στην προσπάθεια να έφαρμόσω τον τύπο (που μου φάνηκε ασαφής στην διατύπωσή του)τα έκανα 80 cm( η αναλογία μεγέθους φαίνονταν και σε ένα σχέδιο στο περιοδικό).Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως το μήκος τους επηρεάζει την εκπομπή στο χώρο.(Η θεωρία λέει πως αυτός ο τύπος κεραίας στέλνει το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβόλιας της κοντά στον οριζόντιο επίπεδο).

m28
09-11-05, 14:34
Από ότι ξέρω στην 5/8 τα radials κόβονται λ/4 επί τον συντελεστή βράχυνσης του στοιχείου που χρησιμοποιείς.
Όσο πιο πολλά στοιχεία βάλεις, τόσο το καλύτερο (8 στοιχεία είναι πολύ καλά).

PANOS_333
10-11-05, 10:35
σύμφωνα με αυτήν την άποψη το μήκος τους πρέπει είναι αντιστοιχο με τα στοιχεία ενός δυπόλου περίπου άρα ίσως και να τα έχω σωστά.

m28
10-11-05, 11:10
Σωστά, μην ασχοληθείς ιδιαίτερα. Οι διαφορές που θα πετύχεις θα είναι πολύ μικρές.
Απλά κοίταξε να προσαρμόζει σωστά στην συχνότητα εκπομπής σου και είσαι ΟΚ.
Αν θέλεις μεγαλύτερη απόδοση, θα πρέπει αναγκαστικά να πάς σε άλλον τύπο κεραίας.
Μια περίπτωση που θα μπορούσες να δοκιμάσεις εκτός από συστοιχία διπόλων είναι μια κεραία 3λ/4 που βρήκα στο Internet.
Δεν ξέρω αν κάνει αυτά που υπόσχεται αλλά δείχνει ενδιαφέρουσα.

Internet link:

http://progressive-concepts.com/info/item.html?id=433

PANOS_333
11-11-05, 12:08
Για τον συντονισμό χρησιμοποιώ πηνίο σε συνδιασμό με μεταβολή του μήκους του κάθετου στοιχείου(προσαρμόζω φυτευτό πρόσθετο κομμάτι). Η 3λ/4 ακούγεται ενδιαφέρουσα, κάποια στιγμή μπορεί να το κοιτάξω. προς το παρόν πρέπει να τελειώσω το μηχάνημα που βρίσκεται σε μορφή εξαρτημάτων πάνω στον πάγκο 2 χρόνια(μη φαντασρείτε τίποτα φοβερό, πρόκειται για PLL 5O WATT. Εχει λειτουργήσει στο παρελθόν αλλά μου έχει κάψει 3 μετασχηματιστές , δεν επαρκούσε το ρεύμα, και βρίσκεται υπό ανακατασκευή. Ευχαριστώ όσους δώσατε την άποψή σας.

billos1989
28-11-05, 10:33
καλημέρα!!!γνωριζετε μηπως ποσο κερδος εχει μια 2χ5/8??εχει πεερισσοτερο απο δυο διπολα?? :?

m28
28-11-05, 13:17
H 5/8 θεωρητικά δίνει 3.75dB, δηλαδή λιγότερο από 2 δίπολα κυκλυκής εκπομπής που δίνουν 5dB.

m28
28-11-05, 13:21
Αν θέλεις να φτιάξεις 2Χ5/8 μάλλον θα δυσκολευτείς γιατί θέλει 2 πηνία.Ένα στη βάση και ένα πάνω στο μαστίγιο.
Η απόλαβή της φαντάζομαι ότι θα είναι 6.75dB.