PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είναι?



del_gr
08-11-05, 19:44
Σας χαιρετώ και πάλι.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό που φαίνετε στη φώτο?
To γκούγκλισα σαν 97C αλλα δεν βρήκα κάτι.

*Είναι στην ψύκτρα ενός ενισχυτή ήχου.

Lykos1986
08-11-05, 20:07
Κάποιο thermistor ίσως, αν και η όψη του δεν μου θυμίζει κάτι τέτοιο!!!

del_gr
08-11-05, 21:45
Το είχα μετρήσει με το ωμόμετρο και προς τη μια ηταν ανοιχτό κύκλωμα, ανάποδα ήταν γύρω στα 200Kohm.
Επίσης ξέχασα να πω ότι είναι ολόκληρο πλαστικό, και απο την πίσω μερία, οπότε 2 οι ακροδέκτες που φαίνονται.

υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος τύπος διόδου?

gsmaster
08-11-05, 21:57
Ναι κάτι σαν δίοδος είναι λογικά αφού είχες αυτά τα αποτελέσματα... Αν εκεί που μέτρησες 200kΩ το ζεστάνεις λίγο λογικά θα έχει και κάποια μεταβολή.


Έχω δεί πρόσφατα κάτι παρόμοιο σε τροφοδοτικό αλλά έμοιαζε με δίοδο 1Ν4148, η οποία είχε σπάσει στη μέση.
Προσωρινά την αντεκατέστησα με μια αντίσταση 1ΚΩ για να δουλεύει το τροφοδοτικό, αλλά φυσικά η προστασία απο υπερθέρμανση πήγε περίπατο. #-o O:)

Ξέρετε κανέναν κωδικό τέτοιου τύπου διόδου????

radiodj105
08-11-05, 22:40
Δεν το βλέπω για ζένερ. Μάλλον απλή δίοδος είναι. Αν και θα με βόλευε να σου πω ζένερ γιατί ψύχεται από την ψύκτρα!

gsmaster
08-11-05, 22:44
Εξαρτάται πώς είναι συνδεδεμένο μπορούμε να αποκλείσουμε και κάποιες περιπτώσεις.

moutoulos
08-11-05, 23:51
Μάλλον για θερμίστορ μου φαίνεται, που ανοίγει στους 97C. Σαν τη βαλβίδα του βεντιλατέρ στα αυτοκίνητα, εκεί ανοίγει περίπου και εκείνη :mrgreen: :hammer: (άσχετο).
Εξάλου για να είναι πάνω στην ψύκτρα ... σημαίνει οτι ελέγχεται απο την θερμοκρασία.

Επιστήμων
09-11-05, 16:27
Σωστός !!!! :D

Και μένα για κάτι σε θερμίστορ μου κάνει και μάλιστα στους ....97 C. :D

Λουκάς
09-11-05, 19:44
θερμίστορ είναι έχω ένα ίδιο μπροστά μου το οποιο έβγαλα απο ενισχυτή. :D :D

del_gr
09-11-05, 21:29
Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. :ok:

Αλλα αν ήταν θερμίστορ δε θα μέτραγα και προς τις δυο κατευθύνσεις την ίδια αντίσταση?
Μπορεί να έκανα λάθος, θα το ξαναμετρήσω με την πρώτη ευκαιρία.

MHTSOS
09-11-05, 21:32
Πρέπει να το μετρήσεις εκτός κυκλώματος. Μπορεί να παρεμβάλεται και κάποιο άλλο εξάρτημα και γι' αυτό να μετράς άλλα.

del_gr
10-11-05, 01:00
Τα ξαναμέτρησα και τα δυο (εκτός κυκλώματος), ένα για κάθε κανάλι έχει. Δείχνουν γύρω στα 12ΜΩ το ένα 14ΜΩ το άλλο όταν τα μετράω προς τη μια και ανάποδα ανοιχτό κύκλωμα ( πάνω απο 20ΜΩ τουλάχιστον ).
Έκανα και κάτι δοκιμές με τον αναπτήρα :twisted: και πέφτουν 3-4ΜΩ αν τα ζεστάνω λίγο.

Τώρα για το που συνδέονται, αν δεν χάνομαι κάπου στο κύκλωμα το ένα άκρο τους πάει στη βάση ενός BD139 (NPN) και το άλλο μέσω ενός trimmer και μιας αντίστασης στη βάση ενός BD138 (PNP).


Γενικά με αυτόν τον ενισχυτή επειδή δεν βρίσκω άκρη, αλλάζω οτιδήποτε φαίνεται ύποπτο, και αυτά τα δύο αγνώστου-ταυτότητας-κολλημένα-στην-ψύκτρα-αντικείμενα δείχνουν πολύ ύποπτα. :-s

Οποιαδήποτε ιδέα/συμβουλή/παρατήρηση κτλ είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη :)

xampos
30-12-05, 22:41
αν εχεισ ανεμιστηρα μαλλον ειναι καποιο θερμιστορ ωστε να θετει σε λειτουργεια τον ανεμιστηρα οταν ανεβασει θερμοκρασια η να σου κοβει την τροφοδοσια οταν ανεβασει θερμοκρασια για να μη σου καψει τιποτα

Μανιώτης Δημήτρης
02-01-06, 14:47
Ζέστανετο λίγο με το κολητήρι η με έναν αναπτήρα (αν αλάξει η αντιστασή του τότε είναι θερμίστορ). Πάντος εμένα μου φένεται για δίοδος. Οχι Zener, απλή δίοδος είναι.

Danza
16-02-06, 14:30
Τώρα για το που συνδέονται, αν δεν χάνομαι κάπου στο κύκλωμα το ένα άκρο τους πάει στη βάση ενός BD139 (NPN) και το άλλο μέσω ενός trimmer και μιας αντίστασης στη βάση ενός BD138 (PNP).


BD139 - BD138 <--- Drivers των τελικων τρανζιστορ αν δν κανω λαθος. για να κανει ''διαδρομη'' το 97C μεσω trimmer και αντιστασης πρεπει να ριθμίζει το ρευμα ηρεμίας των τελικών tranzistors μεσω της θερμότητας της ψυκτρας (αφου ειναι στερεωμένο στην ψύκτρα)... πιστέυω πως ειναι αυτη η δουλειά του...