PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο μέλος και "άσχετο"



Rainman
09-11-05, 20:42
Γειά σας όπως καταλάβατε είμαι καινούργιος στην παρέα σας και έχω πολλές απορίες. :D Ήθελα να ρωτήσω, γιατι δεν βρήκα κάπου μέσα στο forum κάτι συγκεκριμένο, για να μπορώ να εκμπέμπω στα ΑΜ ή σε κάποια άλλη συχνότητα τι μηχανήματα χρειάζομαι γιατι έχω μπερδευτεί λιγάκι :roll: Μπορώ να προμηθευτώ μηχανήματα που να κάνουν αξιόλογα τη δουλειά τους χωρίς μεγάλο κόστος? γιατί τα οικονομικα δεν πανε τόσο καλα :( :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

gsmaster
09-11-05, 23:20
Καλώς μας ήρθες,
Εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=9) έψαξες?

εκεί μέσα θα βρεί θέματα σαν αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1410) και αυτό (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1892)

:)

Rainman
09-11-05, 23:37
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εδώ έχω κοιτάξει ήδη, αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορειτε να μου προτίνετε εσέις κάποια πράγματα που είσαστε ποιο έμπειροι και μπορείτε να με βοηθήσε καλύτερα, γιατί εγώ είμαι άπειρος ακόμα (δλδ σχετικά με πομπούς και κεραίες δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και τι πραγματικά χρειάζομαι)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

electronic
11-11-05, 09:46
Χρειάζεσαι έναν πομπό για τα μεσαία μία κεραία που στο συνολικό μήκος θα είναι 45-47 μέτρα (απλό καλώδιο ηλεκτρολογικό 1,5 mm) έναν ενισχυτή ήχου για να διαμόρφωσης ακουστικά τον πομπό σου, έναν μίκτη ήχου για να συνδέσεις επάνω τον ήχο από ένα πικάπ ή ένα CD και τέλος ένα μικρόφωνο για να μιλάς. Πέρα από όλα αυτά χρειάζεσαι και αρκετό μεράκι για να τα στήσεις όλα αυτά κάπου έτσι ώστε να κάνεις το Hobby σου.


:cry: ΠΡΟΣΟΧΗ θα πρέπει να γνωρίζεις ότι η εκπομπή σε όλες τις συχνότητες είναι παράνομη και διώκετε ποινικά από τον νόμο. Χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτέχνη έτσι ώστε να εκπέμπεις μόνο σε συγκεκριμένες μπάντες και ποτέ μουσική. :cry:
Όλοι όσοι ασχολούνται με τις κατασκευές κυκλωμάτων ραδιοσυχνότητας το γνωρίζουν αυτό και για τον λόγο σε ενημερώνω.
Ότι άλλο χρειαστείς μας ρωτάς..
:wink:

Rainman
11-11-05, 17:01
Λοιπόν δηλαδή πρέπει να αγοράσω έναν πομπό, κεραία, ενισχυτή ήχου, για μίκτη μικρόφωνο και cd player μπορώ να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου? Αυτά από που μπορώ να τα προμηθευτώ με το λιγότερο κόστος? Δεν με νοιάζει να είναι μεταχειρησμένα αρκεί να είναι φνηνά, σε καλή κατάσταση και να κάνουν αξιωπρεπός τη δουλειά τους. Άδεια ραδιοερασιτέχνη δεν έχω, μπορούν να με πιάσουν εύκολα, μένω στην Ύδρα, θα το ξερετε φανταζομαι το νησί, είναι κοντα στον Πειραιά.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

radiodj105
12-11-05, 09:16
Άδεια ραδιοερασιτέχνη δεν έχω, μπορούν να με πιάσουν εύκολα, μένω στην Ύδρα, θα το ξερετε φανταζομαι το νησί, είναι κοντα στον Πειραιά.
Και πιστεύεις ότι αν εκπέμψεις στα FM (για παράδειγμα) θα μπορέσεις να υπερκαλύψεις τα θηρία που παίζουν από Υμμητό; Μπορεί να είναι επαρχία η 'Υδρα αλλά νομίζω ότι ο Υμμητός ακούγεται εκεί κανονικά. Αν θελήσεις να παίξεις στα μεσαία κύματα, εκεί τα πράγματα είναι πιο καλά, αλλά καρφώνεσαι από την κεραία (κάποιος που ξέρει... θα σε καταλάβει).

leosedf
12-11-05, 15:51
Εάν δεν ενοχλεί κανένα δεν πιστεύω να του πούν τίποτα, αρκεί ο πομπός να είναι καλά συντονισμένος κλπ
δεν πιστεύω να του πούν τίποτα

Rainman
12-11-05, 20:24
Δεν θέλω να εκπεμψω στα FM γιατί από ότι έχω καταλάβει και από αυτά που διαβάζω στο forum είναι δύσκολο γι' αυτό είχα σκεφτεί να εκπέμψω στα μεσσαία. Δεν νομίζω να με δούν (την κεραία) ειδικά τώρα το χειμώνα γιατί δεν μένω ακριβώς στην πόλη αλλά λίγο ποιο μακρια, οπότε μόνο το καλοκαιρι ίσως να υπάρχει πρόβλημα που κυκλοφορούν περισσότεροι τουρίστες που ίσως να γνωρίζουν κάτι παραπάνω, αλλά οι γείτονες μου είναι σίγουρα παντελώς άσχετοι και σίγουρα δεν θα ξέρουν ότι χρειάζεσαι άδεια για τέτοιες κεραίες. Τώρα το πρόβλημα, όπως ανέφερα και ποιο πρίν είναι τα μηχανήματα, τα οποία δεν ξέρω τι ακριβώς χρείαζομαι(εννοώ εταιρία, ισχύς κτλ.) γιατί είμαι καινούργιος και για αυτο θα σας είμουν υπόχρεως αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο να επιλέξω τα μηχανήματα που πραγματικά χρειάζομαι, να μην κάνω άσκοπες σπάτάλες χρημάτων.......

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας....

electron
13-11-05, 07:46
To θέμα γενικότερα των παρεμβολών λόγω κακου συντονισμου ενός πομπου,θα πρέπει να γνωρίζεις rainman ότι ισχυει το ίδιο τόσο στα fm όσο και στα am,επομένως αν πιστευεις ότι στα μεσαία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα τέτοιο πρόβλημα ειναι λάθος.Ενας λάθος συντονισμένος πομπός ακόμα και μεσαιων κυμάτων ειναι ικανός να δημιουργήσει παρεμβολές σε ένα τηλεοπτικό δέκτη.

radiodj105
13-11-05, 12:55
To θέμα γενικότερα των παρεμβολών λόγω κακου συντονισμου ενός πομπου,θα πρέπει να γνωρίζεις rainman ότι ισχυει το ίδιο τόσο στα fm όσο και στα am,επομένως αν πιστευεις ότι στα μεσαία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα τέτοιο πρόβλημα ειναι λάθος.Ενας λάθος συντονισμένος πομπός ακόμα και μεσαιων κυμάτων ειναι ικανός να δημιουργήσει παρεμβολές σε ένα τηλεοπτικό δέκτη.
Βασικά το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον τηλεοπτικό δέκτη. Εμένα γείτονάς μου, μου παρέμβαλε το τηλέφωνο. Μιλάμε για εποχή 1980 που δέσποζε στην Αθήνα η πειρατία στα ΑΜ. Τον άκουγα σε τηλέφωνο (αναλογικό φυσικά. Που ψηφιακό τότε), σε ραδιοκασετόφωνο και αργότερα και στην τηλεόραση. Δυστυχώς ο Σταύρος ήταν ο επίσημος κουρέας της οικογένειάς μου και δεν μας έπαιρνε να του κάνουμε παρατήρηση γιατί θα μας κλάδευε κανένα αυτί. Επιπλέον του είχαμε παραχωρήσει στην ταράτσα μας έναν στύλο για να δέσει το άλλο άκρο της κεραίας του.

Rainman
13-11-05, 20:37
Αυτό είναι σίγουρα ένα πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι να βρώ πρώτα τα μηχανήματα γιατί όπως σας είπα δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και ρωταώ μήπως μπορείτε να με συμβούλεψετε εσείς που είστε εδικοί για το τι πραγματικά χρειάζομαι για αυτή τη δουλειά......

radiodj105
14-11-05, 01:40
Αυτό είναι σίγουρα ένα πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι να βρώ πρώτα τα μηχανήματα γιατί όπως σας είπα δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και ρωταώ μήπως μπορείτε να με συμβούλεψετε εσείς που είστε εδικοί για το τι πραγματικά χρειάζομαι για αυτή τη δουλειά......
Μα εδώ είναι το ζήτημα! 'Οτι και να πάρεις... θα παρεμβάλεις! Μήπως να το σκεφτείς καλύτερα; Είναι κρίμα να περάσεις το βράδι στο κρατητήριο. Ρώτα και εμάς που την έχουμε πατήσει!

Rainman
14-11-05, 16:10
1)Δηλαδή είναι πολύ δύσκολο να συντνήσω έναν πομπό?
2)Δηλάδη εσείς με συμβουλέυτετε να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό ή να πάρω πρώτα δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη και να έχω μάθει πως να συντονίζω σωστα έναν πομπό?

radiodj105
14-11-05, 16:39
1)Δηλαδή είναι πολύ δύσκολο να συντνήσω έναν πομπό?
2)Δηλάδη εσείς με συμβουλέυτετε να μην ασχοληθώ καθόλου με αυτό ή να πάρω πρώτα δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη και να έχω μάθει πως να συντονίζω σωστα έναν πομπό?
1a. Είναι δύσκολο να τον συναντήσεις τον ίδιον αυτοπροσώπως εκτός και αν έχετε κλείσει ραντεβού.
1β. Ακόμα και αν θέλεις να τον συντονίσεις... θέλει λίγη εμπειρία (όσο αφορά την κεραία του).
2. Σε συμβουλεύω να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό (=αφού είναι παράνομο). 'Οσο για το δίπλωμα ραδιοερασιτέχνη, είναι άσχετο. Αυτό το δίπλωμα δεν σου επιτρέπει να εκπέμπεις σε συχνότητες που ακούει ο κόσμος. Το δίπλωμα αυτό σου επιτρέπει απλά να συνομιλείς με άλλους ραδιοερασιτέχνες. (O συγκεκριμένος εξοπλισμός κοστίζει πάααρα πολλά). Επίσης η άδεια δεν είναι κάτι που βγάζεις εύκολα. Πρέπει επιπλέον να ξέρεις και τον κώδικα ΜΟΡΣ. Και όταν λέμε "Μορς".... όχι απλά να αναγνωρίσεις το Σ.Ο.Σ που είδες στον "Τιτανικό" με τον Λεονάρντο Ντι Κάπριο, αλλά να μπορείς να γράψεις "έκθεση ιδεών" με τον κώδικα!
Τελικά επαναλαμβάνω... η άδεια ραδιοερασιτέχνη... ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ στον κοσμάκη... (νόμιμα τουλάχιστον)!

Rainman
14-11-05, 17:00
1) Όταν είπα για δίπλωμα δεν εννοούσα την άδεια να εκπέμπω σε όποια συχνότητα θέλω και να βάζω μουσική αλλά τις βασικές γνώσεις που πέρνει κάποιος όταν διαβάζει, δίνει εξετάσεις και πέρνει το δίπλωμα.... αν περάσει.
2)'Οσο αναφορά τον κώδικα Μορς δεν χρειάζεται να τον μάθω, τον ξέρω από όταν ήμουν 12 χρονών
3)Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσετε και να απαντήσετε στις απόρίες μου οπότε δεν πειράζει ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Α! Το ραντεβού με τον πομπό μου ακυρώθηκε γιατί είχε κάποια οικογενειακή υποχρέωση και έτσι δεν θα μπορέσω να τον συναντήσω.... :lol: :lol: :P :) :lol: :wink:

leosedf
14-11-05, 17:37
Rainman δεν ειναι το πρόβλημα αν θέλουμε να σε βοηθήσουμε αλλα αφου μόνος σου λές οτι μπορούν να σε κυνηγήσουν.
Εαν γίνει κάτι τέτοιο μετά θα είμαστε εμείς οι κατηγορούμενοι γιατί σε ωθήσαμε προς αυτό. Η τελική απόφαση εξαρτάται απο σένα και μόνο, σου λέμε απλώς οτι αν θες να το ρισκάρεις μπορείς να δοκιμάσεις αλλα πρέπει να ξέρεις και τους κινδύνους/συνέπειες

Rainman
14-11-05, 17:48
Εφοσον ρώτησα και ζήτησα την βοήθειά σας σημαίνει πως ξέρω τους κινδύνους που διατρέχω κάνοντας αυτό και ότι θέλω να το κάνω και δεν εξαρτάτε από εσας το αν θα το κάνω και ουτε θα είστε εσεις οι κατηγορούμενοι αν με πιάσουν, ο μόνος κατηγορούμενος και ο μόνος παράνομος θα είμαι εγώ, για αυτό και ρώτησα εσας οι οποιοι είστε γνώστες των πραγμάτων και μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο απο κάθε άλλον που γνωρίζω, και το παραπάνω ποστ το έκανα γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει καμία απάντηση από αυτά που ρώτησα που ρώτησα και το μόνο που κάνετε είναι να με αποθαρήνετε από αυτο που θέλω να κάνω.....

leosedf
14-11-05, 17:53
A!
Πάω πάσο.
Τότε ολο και κάποιος θα σου δώσει πληροφορίες. Μπορείς να διαλέξεις να τα αγοράσεις όλα έτοιμα η να τα φτιάξεις μόνος σου.
Αν μάλιστα ψάξεις στο φόρουμ σίγουρα θα βρείς τρόπους να στήσεις πομπό γιατί εχουν γίνει ήδη οι ερωτήσεις απο άλλα μέλη.
Αν δεν βρείς κάτι σίγουρα κάποιος θα σε κατατοπίσει, κάνε μια βόλτα στις σχετικές κατηγορίες.

αυτά που χρειάζεσαι στην ουσία είναι ΚΕΡΑΙΑ, ΠΟΜΠΟΣ, ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ(οχι απαραιτητο ομως) ΠΗΓΗ ΗΧΟΥ (οπως CD η ενας υπολογιστής) ΚΑΛΩΔΙΑ και είσαι έτοιμος για πειράματα και εκπομπές

radiodj105
14-11-05, 19:57
Φίλε... όλοι μας θέλουμε να σε βοηθήσουμε. 'Ομως αν ανέβει καμμιά Ε.Ε.Τ.Τ. επάνω και σε μαζέψει... θα μας κυνηγάνε οι γονείς σου (και δεν είναι δίκαιο). Θα σου φέρω παράδειγμα που συνέβη πριν από ένα μήνα στην περιοχή μου. Τον ιδιοκτήτη ενός σταθμού της Μεγαλόπολης τον πήγαν αυτόφωρο. Αν και ο άνθρωπος είχε κανονικά χαρτιά στην εφορία και πλήρωνε και ΑΕΠΙ, δεν είχε βγάλει άδεια λειτουργίας για το σταθμό του. Του ζήτησαν από το ΕΣΡ να κλείσει και επειδή άργησε να κάνει έφεση (αίτηση θεραπείας λέγεται) κατέβηκε εισαγγελέας με κλιμάκιο και τον πήγαν αυτόφωρο αφού του κατάσχεσαν ΟΛΑ τα μηχανήματα ήχου και εκπομπής. Αποτέλεσμα, εκτός από την κατάσχεση είναι το αυτόφωρο (που δεν νομίζω ότι θα σου αρέσει ιδιαίτερα, άσε που θα το κάνουν βούκινο οι βλάχοι εκεί την επόμενη μέρα).
Επιμένεις ακόμα;

14-11-05, 20:52
Δεν θέλω να εκπεμψω στα FM γιατί από ότι έχω καταλάβει και από αυτά που διαβάζω στο forum είναι δύσκολο γι' αυτό είχα σκεφτεί να εκπέμψω στα μεσσαία. Δεν νομίζω να με δούν (την κεραία) ειδικά τώρα το χειμώνα γιατί δεν μένω ακριβώς στην πόλη αλλά λίγο ποιο μακρια, οπότε μόνο το καλοκαιρι ίσως να υπάρχει πρόβλημα που κυκλοφορούν περισσότεροι τουρίστες που ίσως να γνωρίζουν κάτι παραπάνω, αλλά οι γείτονες μου είναι σίγουρα παντελώς άσχετοι και σίγουρα δεν θα ξέρουν ότι χρειάζεσαι άδεια για τέτοιες κεραίες. Τώρα το πρόβλημα, όπως ανέφερα και ποιο πρίν είναι τα μηχανήματα, τα οποία δεν ξέρω τι ακριβώς χρείαζομαι(εννοώ εταιρία, ισχύς κτλ.) γιατί είμαι καινούργιος και για αυτο θα σας είμουν υπόχρεως αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο να επιλέξω τα μηχανήματα που πραγματικά χρειάζομαι, να μην κάνω άσκοπες σπάτάλες χρημάτων.......

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας....
Φιλε μια συμβουλη για να μην σε "πιασουν"... ?
Εχεις ηδη πει ΠΟΛΛΑ!!! :wink:

Rainman
14-11-05, 20:52
Εγώ το μόνο που ζήτησα ήταν μερικές πληροφορίες για το τι είναι καλό να αγοράσω, πριν αποφασίσω κάτι το σκέφτομαι πολύ καλα και αυτή τη στιγμή που αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό σημαίνει ότι το έχω σκεφτεί καλά αυτο που θέλω να κάνω και τις συνέπειες που μπορεί να έχει. Έσας όπως είπα και ποιο πριν δεν θα σας κατηγορίσει κανένας.....και όσο για τους "Βλάχους" τους έχω γραμμένους στα α#$%*&α μου.......

14-11-05, 21:01
Μηπως θα ηταν σκοπιμο το θεμα αυτο να μεταφερθει στο "Συστήματα Εκπομπής RF » Γενικά" αφου μαλλον δεν εχει να κανει με τον νομιμως εννοουμενο "ραδιοερασιτεχνισμο"? Αλλωστε εκει ο φιλος μας θα παρει πολυ περισσοτερες απαντησεις που δεν θα τον στεναχωρουν...

gsmaster
15-11-05, 00:31
Μεταφέρθηκε στα RF

Am for ever
15-11-05, 16:42
Rainman αν όντως σε ενδιαφέρει η εκπομπή στα ΑΜ στείλε μου ΡΜ να σε ενημερώσω λεπτομερώς για ότι θές σχετικά με μηχανήματα, συντονιστικά και κεραίες.

MAKHS
17-11-05, 19:57
καλησπερα σε ολους.Η ενασχοληση με τα ΑΜ σημερα ειναι ισως η πιο ενδιαφερουσα.Δεν ειναι φιλε μου απαραιτητο να βγαλεις μεγαλη ισχυ.10 βατ για πειραματισμο ειναι καλα αρκει να εχεις καλη κεραια και μαλλον θα καλυψεις μια καλη αποσταση χωρις να παρεμβαλεις τηλ.τηλεορασης και τα σχετικα.Θελει προσοχη τις συχνοτητες που θα εκπεμπεις να μην παρεμβαλεις εστω με αρμονικη καποια συχνοτητα των βραχεων κυματων.Για να αποκτησεις τις αρχικες γνωσεις αναλογα με την ηλικια σου πρεπει να διαβασεις σχετικη βιβλιογραφια.Οσο αφορα τους ραδιοερασιτεχνες βραχεων ειναι αλλη ιστορια που αξιζει τον κοπο αλλα να γνωριζεις οτι οι περισσοτεροι"κυριως οι παλαιοτεροι" ξεκινησαν απο τις λεγομενες χαμηλες συχνοτητες οπως τα ΑΜ και κατεληξαν στις δορυφορικες επικοινωνιες αλλα εχουν και ενα πομπο των ΑΜ με μικρυ ισχυ για πειραματισμο για να θυμουνται απο που ξεκινησαν.

geokok
10-02-06, 14:13
γεια χαρά τώρα καινούργιος είμαι εγώ στο όλο ζήτημα και είπα να ψαχτώ γιατί είμαστε μία μεγάλη παρέα στην Πάτρα της οποίας είναι όνειρο να γίνει ένας αξιόλογος ραδιοφωνικός σταθμός νεανικός που να παίζει και να χαρακτηρίζεται για τον χαβαλέ την πλάκα....

γι'αυτό λοιπόν θέλω να ρωτήσω πιο πολλές λεπτομέρειες δηλαδή ωραία... χρειάζομαι αυτά τα πέντε αλλά είναι εύκολα να τα ρυθμίσω να τα στήσω, σε ποια μαγαζιά να απευθυνθώ, τιμές περίπου.....;;;

τον σταθμό σκεφτόμασταν να τον στήσουμε στο πανεπιστήμιο στο οποίο δεν μπορεί η αστυνομία να επέμβει...

το ξέρω ότι ζητάω να μάθω πολλά, αλλά είναι για καλό σκοπό...

radiodj105
10-02-06, 14:38
Τον σταθμό σκεφτόμασταν να τον στήσουμε στο πανεπιστήμιο στο οποίο δεν μπορεί η αστυνομία να επέμβει...
το ξέρω ότι ζητάω να μάθω πολλά, αλλά είναι για καλό σκοπό...
Πράγματι η αστυνομία δεν μπορεί να επέμβει άμεσα λόγω "πανεπιστημιακού ασύλλου", αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το άσυλλο, κάνει τον σταθμό νόμιμο. Αν σε κάθε πόλη της Ελλάδας, άνοιγε το πανεπιστήμιο έναν σταθμό, τότε ειδικά στην Αθήνα θα είχαμε πάνω από 15 πανεπιστημιακά ραδιόφωνα!
Δεν είμαι "κατά" του να το κάνεις! Προς Θεού. 'Οσοι περισσότεροι, τόσο καλύτερα. Πρέπει να υπάρχει πολυφωνία. Απλά πρόσεξε γιατί οι "επαγγελματίες" ραδιοφωνατζήδες της πόλης, δεν θα το δουν με καλό μάτι και πιθανόν να κοιτάξουν να σας την κάνουν. (Π.χ. Παρεμβολές, κ.λ.π.)

10-02-06, 16:41
γεια χαρά τώρα καινούργιος είμαι εγώ στο όλο ζήτημα και είπα να ψαχτώ γιατί είμαστε μία μεγάλη παρέα στην Πάτρα της οποίας είναι όνειρο να γίνει ένας αξιόλογος ραδιοφωνικός σταθμός νεανικός που να παίζει και να χαρακτηρίζεται για τον χαβαλέ την πλάκα....

γι'αυτό λοιπόν θέλω να ρωτήσω πιο πολλές λεπτομέρειες δηλαδή ωραία... χρειάζομαι αυτά τα πέντε αλλά είναι εύκολα να τα ρυθμίσω να τα στήσω, σε ποια μαγαζιά να απευθυνθώ, τιμές περίπου.....;;;

τον σταθμό σκεφτόμασταν να τον στήσουμε στο πανεπιστήμιο στο οποίο δεν μπορεί η αστυνομία να επέμβει...

το ξέρω ότι ζητάω να μάθω πολλά, αλλά είναι για καλό σκοπό...

Το μεγαλυτερο προβλημα που θα συναντησεις ειναι η καταλληλη κεραια, αν μιλαμε για Μεσαιων κυματων σταθμο! Βεβαια για την περιπτωση που θε ειναι εντος του Πανεπιστημιου θα υπαρχει ΑΠΛΕΤΟΣ χωρος για οριζοντια μεγαλου μηκους!!! και σιγουρα τεραστια δυνατοτητα εγκαταστασης μιας αξιοπρεπους καθετης για καλυτερη καλυψη!!!

Το θεμα με το πανεπιστημιο μου θυμιζει την περιπτωση στο ΔΠΘ οταν το 1981 επαιζε απο την εδρα Ηλεκτρονικης στην Ξανθη πομπος κατασκευης των εργαστηριακων του ιδρυματος με στερεοφωνικη εκπομπη και ισχυ ~150W!!! Δεν τον αγγιζε κανενας :wink: :lol: Μεχρι και επισημη διαμαρτυρια ειχε γινει απο το τοτε ΥΜΕ αλλα και την διευθυνση FUSE της περιοχης στην πρυτανεια, με μηδενικο αντικτυπο!!!! Μαλιστα επισημως η τοτε πρυτανεια τους απαντησε οτι η λειτουργεια του εν λογω πομπου θεωρειτο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για την αρτια εκπαιδευση των σπουδαστων στα συστηματα Ραδιοφωνιας, κλπ! και δεν επροκειτο να σταματησει την εκπομπη του!
Για λογους "εθνικους" (λογω του γεωγραφικου χωρου και της 'πολυπολιτισμικης' του ιδιομορφιας) ζητηθηκε ευγενικα απλα να εκπεμπει σε συγκεκριμενη συχνοτητα οπου 'τυχαια' θα παρεμβαλε σταθμους προερχομενους απο αποστασεις μεγαλυτερες των 200Κμ στα ανατολικα :wink:

Αυτο ομως μαλλον δεν ισχυει στην δικη σας περιπτωση... Ε :?:
οποτε οι 'πιεσεις' στην πρυτανεια μαλλον θα εχουν αλλο αντικτυπο!!!

10-02-06, 16:51
Πράγματι η αστυνομία δεν μπορεί να επέμβει άμεσα λόγω "πανεπιστημιακού ασύλλου", αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το άσυλλο, κάνει τον σταθμό νόμιμο. Αν σε κάθε πόλη της Ελλάδας, άνοιγε το πανεπιστήμιο έναν σταθμό, τότε ειδικά στην Αθήνα θα είχαμε πάνω από 15 πανεπιστημιακά ραδιόφωνα!.

Ισως ετσι θα ειχαμε πραγματικα πολυ καλυτερο ραδιοφωνο σε αυτη την χωρα!!! θα ακουγαμε αν μη τι αλλο πολυ μουσικη απο ολα τα ειδη, λιγοτερες ειδησεις και διαφημησεις, αλλα ολα αυτα μονο οταν δεν θα υπηρχαν καταληψης, απεργιες καθηγητων, αποχες φοιτητων!!!

Τωρα δηλαδη που το σκεφτομαι μαλλον δεν θα ειχαμε ποτε καλυτερο ραδιοφωνο, εντελει :!: :?:



Δεν είμαι "κατά" του να το κάνεις! Προς Θεού. 'Οσοι περισσότεροι, τόσο καλύτερα. Πρέπει να υπάρχει πολυφωνία. Απλά πρόσεξε γιατί οι "επαγγελματίες" ραδιοφωνατζήδες της πόλης, δεν θα το δουν με καλό μάτι και πιθανόν να κοιτάξουν να σας την κάνουν. (Π.χ. Παρεμβολές, κ.λ.π.)

Αν το κανουν στα μεσαια κανενας δεν θα ασχοληθει μαζι τους, απο αυτους που αναφερες...

geokok
11-02-06, 16:46
και δηλαδή ρε παιδιά.... πρέπει να αρχίσω να ψάχνω πομπό και κεραία... για να εκπέμπω κάμποσα χιλιόμετρα τι θα πρέπει να κοιτάω στους πομπούς και κεραίες αντίστοιχα;;;

Υ.Γ. ρωτάω και για μεσαία και για FM

vayeros
11-02-06, 22:06
Αναλογα με το ποσο μακρυα 8ες να ακουγεσαι! Αν επιθυμεις να βγεις στον αερα μεσα απο το Πανεπιστημιο θα πρεπει να κοιταξεις για καλη ισχυ. Πιστευω με 50W πρεπει να ειναι ενταξει και να καλυπτεις την πόλη. Στον πομπο πρεπει να κοιταξεις την ποιοτητα του καθως και την ισχυ,ενω στην κεραια να προσεξεις να ειναι συντονισμενη στη μπαντα των FM ή ΑΜ, να κανει προσαρμογη με τον πομπο για να αποφυγεις τα στασιμα(κακο πραγμα) και τελος να προσεξεις μην παρεμβαλεις σε αλλες συχνότητες για να μην στην πουνε οι επαγγελματιες της πολης

radiodj105
12-02-06, 20:20
Πάντως... ακόμα και αν δεν παρεμβάλεις (για να στην "πούνε" οι επαγγελματίες της πόλης), καλό είναι να φυλάγεσαι!
Με παρεμβολές ή χωρίς, μην περιμένεις να σε υποδεχτούνε με λουλούδια, ακόμα και αν το ραδιόφωνο το κάνεις για την πάρτη σου, χωρίς οικονομικό ώφελος!

moutoulos
12-02-06, 23:13
... μην περιμένεις να σε υποδεχτούνε με λουλούδια, ακόμα και αν το ραδιόφωνο το κάνεις για την πάρτη σου, χωρίς οικονομικό ώφελος!

Δυστηχώς έτσι είναι.

ok1gr
13-02-06, 01:14
Αυτό είναι σίγουρα ένα πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι να βρώ πρώτα τα μηχανήματα γιατί όπως σας είπα δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και ρωταώ μήπως μπορείτε να με συμβούλεψετε εσείς που είστε εδικοί για το τι πραγματικά χρειάζομαι για αυτή τη δουλειά......
Μα εδώ είναι το ζήτημα! 'Οτι και να πάρεις... θα παρεμβάλεις! Μήπως να το σκεφτείς καλύτερα; Είναι κρίμα να περάσεις το βράδι στο κρατητήριο. Ρώτα και εμάς που την έχουμε πατήσει!

Φίλε Βασίλη 2 ερωτησούλες:

1. Αν είσαι ανήλικος μπορούν να σε πάνε αυτόφωρο???
2. Αν σε πιάσουν τί κατάσχουν? Ενοώ μόνο τον πομπό ή ότιδήποτε ηλεκτρονικό υπάρχει εκεί κοντά? Ακόμα και άσχετα που δεν χρησιμοποιήθηκάν? Πχ. pickup, δίσκους, cd, pc, παλμογράφους....

radiodj105
13-02-06, 01:46
Φίλε Βασίλη 2 ερωτησούλες:

1. Αν είσαι ανήλικος μπορούν να σε πάνε αυτόφωρο???
2. Αν σε πιάσουν τί κατάσχουν? Ενοώ μόνο τον πομπό ή ότιδήποτε ηλεκτρονικό υπάρχει εκεί κοντά? Ακόμα και άσχετα που δεν χρησιμοποιήθηκάν? Πχ. pickup, δίσκους, cd, pc, παλμογράφους....
Δυστυχώς για την πρώτη ερώτηση δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί πολύ απλά, όταν με πήγαν αυτόφωρο για το σταθμό, δεν ήμουν ανήλικο (αλλά κάπου στα 18 μου)! Παρόλα αυτά... θυμάμαι σαν να'ναι χτες το μπερντάχι από τον πατέρα μου, αφού εκτός από εμένα, ξενύχτησε και αυτός στο τμήμα!
Πρόσφατα (το φθινόπωρο)... έχω παράδειγμα με έναν ραδιοφωνικό σταθμό που τον πήγαν αυτόφωρο. Από ότι ξέρω του κατάσχεσαν ΜΟΝΟ ότι ήταν συνδεδεμένο με τον πομπό τη στιγμή της εκπομπής. Μίκτης, υπολογιστής και μικρόφωνο!
(Π.χ. ο φούρνος μικροκυμάτων τη γλύτωσε - χεχε)!

13-02-06, 17:43
Αυτό είναι σίγουρα ένα πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι να βρώ πρώτα τα μηχανήματα γιατί όπως σας είπα δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω και ρωταώ μήπως μπορείτε να με συμβούλεψετε εσείς που είστε εδικοί για το τι πραγματικά χρειάζομαι για αυτή τη δουλειά......
Μα εδώ είναι το ζήτημα! 'Οτι και να πάρεις... θα παρεμβάλεις! Μήπως να το σκεφτείς καλύτερα; Είναι κρίμα να περάσεις το βράδι στο κρατητήριο. Ρώτα και εμάς που την έχουμε πατήσει!

Φίλε Βασίλη 2 ερωτησούλες:

1. Αν είσαι ανήλικος μπορούν να σε πάνε αυτόφωρο???
2. Αν σε πιάσουν τί κατάσχουν? Ενοώ μόνο τον πομπό ή ότιδήποτε ηλεκτρονικό υπάρχει εκεί κοντά? Ακόμα και άσχετα που δεν χρησιμοποιήθηκάν? Πχ. pickup, δίσκους, cd, pc, παλμογράφους....

1.Σε πανε αυτοφωρο ανηλικων... Το εχω περασει 4 φορες και το ξερω απο 'τεταρτο' χερι :P Καθε δυο περιπου χρονια μεχρι που ενηλικιωθηκα και πηγαινα στο Ενηλικων πλεον :lol: Ειχα παρει "προαγωγη" μαλλον :!:
2. Θεωρητικα ΟΤΙ ειναι συνδεδεμενο :!: Δηλαδη κανονικα επρεπε να παιρνουν και τον υποσταθμο της ΔΕΗ και το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ, κλπ...
Βεβαια τις περισσοτερες φορες σταματανε στην πριζα... εκτος αν του γυαλισει το ψυγειο σου, η τηλεοραση σου, και οτι αλλο τους λειπει :wink:

13-02-06, 17:48
και δηλαδή ρε παιδιά.... πρέπει να αρχίσω να ψάχνω πομπό και κεραία... για να εκπέμπω κάμποσα χιλιόμετρα τι θα πρέπει να κοιτάω στους πομπούς και κεραίες αντίστοιχα;;;

Υ.Γ. ρωτάω και για μεσαία και για FM

Για Μεσαια θα χρειαστεις καμμια 100 - 300W και μια σχετικα καλη κεραια ενω για FM οπως ειναι σημερα τα πραγματα θελεις σιγουρα 1KW και μια 2αρα Collinear (απο το πανεπιστημιο πανω που ειπες)...

geokok
17-03-06, 01:36
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και κουβέντα (thanks greg) κατάλαβα ότι πιο προσιτό είναι να εκπέμπουμε στα μεσαία. Γιατί;
Γιατί είναι ασφαλέστερο, αφού δεν τους πολυνοιάζει στα μεσαία και με μία κεραία στο κέντρο της Πάτρας μπορούμε να εκπέμπουμε σε όλη την Πόλη σχεδόν (αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος).
Τώρα...τιο θέμα είναι:
1)ΘΑ χρειαστώ ενισχυτή;Πόσα watt
2)Πομπός πόσων watt και με αυτά σε μία ταράτσα 7όροφης πολυκατοικίας μέχρι που θα πιάνω
3)Άκουσα ότι η κεραία των ΑΜ έχει μία ιδιομορφία σε σχέση με αυτή των FM
4)Μηχανήματα ξέρετε που θα μπορούσα να βρω. Προτιμούντα τα καλά ποιοτικά μηχανήματα γιατί δεν έχουμε και την τεράστια εμπειρία έτσι ώστε να μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τυχόν τεχνικά προβλήματα.
5)Τίθεται κάποιο θέμα υγείας λόγω της ακτινοβολίας;
Γενικά πληροφορίες θα μου ήταν χρήσιμες.... Ευχαριστώ

geokok
20-03-06, 20:41
???
κανείς;

electron
20-03-06, 21:10
Aν και δεν ειμαι ο πλέον αρμοδιότερος σχετικά με τα am αφου ποτέ δεν ασχολήθηκα με αυτά,θα σου πω γενικά ότι ακόμα και μεένα μηχάνημα των 5 μόλις watts θα κάνεις άψογα την δουλειά σου και φυσικά για μιας τέτοιας τάξης ισχυς δεν τίθεται θέμα επιβλαβους ακτινοβολίας.Σχετικά με την κεραια στα am αυτή δεν έχει τόσο την απαίτηση να τοποθετηθει σε ιδιαίτερα ψηλό σημειο,όσο ότι εξ αιτιας του μεγάλου μήκους κυματος που προορίζεται,σε σχέση πάντα με τα fm,έχει μεγάλο πραγματικό μήκος και αυτό ειναι ένα πρόβλημα όταν υπάρχει περιορισμένος χώρος.Κάποτε οι παλιοι ερασιτέχνες των am περνουσαν την κεραία από αυλή σε αυλη.Σχετικά με την αγορά ενος ποιοτικου και αξιόπιστου πομπου υπάρχει και ακουει στο όνομα ενος pll.