PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρολόι



Επιστήμων
16-11-05, 18:29
Εδώ σας παρουσιάζω ένα απλό κύκλωμα ρολογιού (που όμως θέλει κάποιες βελτιώσεις. :lol: )

_ab
16-11-05, 23:21
Ok!!!!Σε ευχαριστω θα το δοκιμασω και εγω...... :D :D :D

.................................
Αγαπητε μου φιλε κοντευω να τελειωσω αυτην την κατασκευουλα σου.....Μια τελευταια ερωτηση.....Εαν θελω να
αλλαξω το κειμενο λογικα θα πρεπει να δηλωσω τους χαρακτηρες οπως το εχεις πιο κατω.....Μπορεις να δημοσιευσεις
τους κωδικους για την αλφαβητο????Π.Χ
Για το ε ειναι το :$45
Για το π ειναι το :$F7
Για το ι ειναι το :$02
Για το σ ειναι το :$Ε5
......

_ab
06-12-05, 18:26
και κατι ακομα......Πηγα να προγραμματισω τον avr και εβγαλε το παρακατω error τι μπορει να φταιει?????

ic-prog 105D
ultra low cost programmer (serasidis.gr)

gRooV
06-12-05, 23:29
@Επιστήμων: Οποτε βρεις χρόνο ετοίμασε μια μικρή περιγραφή (μια παράγραφο) για να το προσθέσω στα Κυκλώματα.

Επιστήμων
07-12-05, 01:20
Καταρχήν να απαντήσω στον _ab.Τα γράμματα θα τα συνθέσεις μόνος σου.Θα διαβάσεις το datasheet
της οθόνης και θα τα καταφέρεις. Θα πας να διαβάσεις εκει που περιγράφει πως εισάγεις
κάποιους νέους χαρακτήρες ή σχήματα στη CGRAM(EXPERIMENT 6).Κάνε κατι κάι εσύ.Αλλίως άσε το Επιστήμων .
Άλλωστε στις ποιό πάνω γραμμές του κώδικα προγραμματίζω τα διάφορα γράμματα. Ρίξε μια καλύτερη ματιά.
Όσο για τον προγραμμάτιστή εγώ προγραμματίζω με το PonyProg. Τον προγραμματιστή που μου δείχνεις
δεν τον έχω δουλέψει και δεν ξέρω να σου πω.

groov όταν λές περιγραφή τι εννοείς. Ένα απλό ρολόι είναι το κύκλωμα με κάποια διακοπτάκια
για τις ρυθμίσεις της ώρας.

PiCBuRn3r
07-12-05, 15:55
Πολύ καλό!

Επιστήμων
10-12-05, 21:15
Παρολαυτα όποτε βρω χρόνο θα καθίσω να ετοιμάσω μία (μου θυμίζει κάτι απο σχολή και βαριέμαι :lol: )

Επιστήμων
10-12-05, 21:42
Περιγραφή κυκλώματος

Λοιπόν το κύκλωμα που παρουσιάζεται εδώ είναι ένα απλό ρολόι με ένδειξη και ημερομηνίας σε οθόνη LCD.
Το κύκλωμα χρησιμοποιεί το γνώστο ολοκληρωμένο της ATMEL ΑΤ90S1200 που σε συνδυασμό
με έναν κρύσταλλο στους 12ΜΗz υπολογίζει την ώρα και την ημερομηνία.
Το κύκλωμα χρειάζεται ελάχιστα εξωτερικά εξαρτήματα μιάς και όλες οι λειτουργίες εκτελούνται
μέσα στον μικροελεγκτή.Τα μόνα εξωτερικά εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται είναι δύο διακοπτάκια ,
τύπου dip-switch , ένα pusu-button και ένα τρίμμερ για τη ρύθμιση της φωτεινότητας της οθόνης.
Τα υλικά φαίνονται παρακάτω.


Υλικά
-ΑΤ90S1200 (και βάση)
-τρίμμερ 10ΚΩ
-κρύσταλλος 12ΜΗz
-αντίσταση 1ΚΩ
-πυκνωτές 22pF (x2)
-οθόνη LCD (2x16)

Κατά την τροφοδοσία του κυκλώματος εμφανίζεται, στη δεύτερη γραμμή , η ημέρα ΔΕΥ(Δευτέρα) και η ώρα 00:00:00.
Στην πρώτη γραμμή εμφανίζεται ένα λογότυπο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση: * Επιστήμων *

Για να ρυθμίσουμε το ρολόι κάνουμε τα εξής.
Για τη ρύθμιση των λεπτών κλείνουμε το διακοπτάκι Δ1 και πατάμε το push-button.
Μετά την απελευθέρωση του , τα λεπτά έχουν αυξηθεί κατά ένα.
Για να αυξήσουμε κι άλλο τα λεπτά ξαναπατάμε το push-button κ.ο.κ.
Για να ρυθμίσουμε την ώρα κλείνουμε μόνο το διακοπτάκι Δ2 και επαναλαμβάνουμε την παραπάνω διαδικασία.
Τέλος για τη ρύθμιση της ημέρας κλείνουμε και τα δύο διακοπτάκια (Δ1 και Δ2) και πατάμε το push-button τις ανάλογες φορές.
Τα δευτερόλεπτα δεν ρυθμίζονται!
Όλες οι ρυθμίσεις είναι μόνο αύξουσες.

Η τροφοδοσία του κυκλώματος γίνεται με 5V.

Καλή Επιτυχία !

gRooV
14-12-05, 01:15
Πολύ καλό!

petros10
14-12-05, 09:35
Θα μπορούσε να μπει επί πλέον κάποια διάταξη που να κάνει on και off ένα ή περισσότερα κυκλώματα σε ώρες που θα μπορώ να ρυθμίσω από πριν? (π.χ. ξυπνητήρι, άνοιγμα φώτων, ποτιστικό κ.λ.π.) Θα ήταν πολύ εξυπηρετικό.

Επιστήμων
14-12-05, 19:35
Φίλε Πέτρο το ρολόι που δημοσίευσα είναι θα έλεγα ver 1.0 . Επιφυλλάσομαι για το μέλλον :ok:

geoper2
13-05-07, 00:07
να ρωτησω κατι επειδη ειμαι καινουργιος σε τι γλωσσα ειναι γραμμενο???
και κατι ακομα ειμαι 1ο εξαμηνο στο τει ηλεκτρονικης το να μου φαινεται δυσκολο εως ακατορθωτο το να κανω αυτο το ρολοι ειναι φυσικο η σημαινει οτι δεν ξερω την τυφλα μου ??? :D

tzitzikas
13-05-07, 11:07
για τον προγραμματισμο του ΑΤ90S1200 εχετε κανα καλο κυκλωμα προγραματιστη να προτεινεται να φτιαξω? και κανα αντιστοιχο μετα software. πολυ καλο το ρολοι. εγω ειχα φτιαξει ενα αλλο που ειχε καποιος δημοσιευεσει εδω με τον pic16f84.υτο μου αρεσει γιατι γραφει και το ονομα σου.

tzitzikas
16-05-07, 18:39
κανεις??????????????????

th_shak
16-05-07, 19:24
Απλός προγραμματιστής με software: http://www.lancos.com/prog.html
Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τους AVR καλύτερα να πάρεις το STK500 απο το Μουτσιούλη με 106 ευρώ.

tzitzikas
17-05-07, 17:46
Στις διαφορες συνδεσεις που βλεπω τα μπιν με χ ειναι ασυνδετα?

th_shak
17-05-07, 19:08
Ναι είναι ασύνδετα.

fkdpbpar
06-12-07, 16:46
Eπειδή δεν βρίσκω πουθενα το chip ΑΤ90S1200 (έχει καταργηθεί απ' ότι μου είπαν), μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το ΑΤ90S2313 γαι να φτιάξω το ρολόι?

th_shak
06-12-07, 16:59
Eπειδή δεν βρίσκω πουθενα το chip ΑΤ90S1200 (έχει καταργηθεί απ' ότι μου είπαν), μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το ΑΤ90S2313 γαι να φτιάξω το ρολόι?

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Να προσέξεις τα configuration bits.

fkdpbpar
06-12-07, 17:12
Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά τι είναι τα configuration bits?

th_shak
06-12-07, 17:24
Εννοούσα τα fuses που πρέπει να χρησιμοποιήσεις. Δες τη φωτογραφία και θα καταλάβεις (είναι από το μενού το STK500). Ποιον προγραμματιστή έχεις;

fkdpbpar
06-12-07, 17:40
Εγώ θα χρησιμοποιήσω το Pony prog

th_shak
06-12-07, 20:49
Αν χρησιμοποιήσεις τον AT90S2313 δεν χρειάζεται να πειράξεις τα fuses αν όμως χρησιμοποιήσεις τον ATtiny2313 θα πρέπει να προγραμματίσεις κάποια fuses όπως στη φωτογραφία που έστειλα. (πρέπει να βρεις τα αντίστοιχα fuses στο μενού του ponyprog)

fkdpbpar
07-12-07, 11:56
Τελικά έχω τον ATtiny2313, επειδή δεν βρίσκω αυτές τις ρυθμίσεις στο ponyprog θα πάω να ρωτήσω μήπως και βρω το AT90S2313. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εσύ στο ponyprog? (το κατεβάζεις από εδώ: http://www.lancos.com/ppwin95.html ). Τα pins στην οθόνη LCD είναι τα εξής: RW->5, E->6, RS->4, D0->7, D1->8, D2->9...... D7->14, τα pins 15, 16 δεν τα συνδέουμε πουθενά? Ευχαριστώ για την βοήθεια.

th_shak
07-12-07, 13:03
Το Ponyprog δεν το χρησιμοποιώ και δεν είμαι σίγουρος αν επέλεξα σωστά τα fuses. Δοκίμασε όπως σου τα έστειλα και αν δεν δουλέψει προσπάθησε κάτι άλλο με τα SUT και CKSEL. Ο κρύσταλλος που πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι 12Mhz. Όσο για τα pin 15 και 16 της LCD είναι τα (+) και (-) του φωτισμού της οθόνης (backlight).

fkdpbpar
07-12-07, 14:14
Τα pins 15, 16 της LCD τα ενώνω πουθενά? Όταν λες "προσπάθησε κάτι άλλο με τα SUT και CCSEL" τι εννοείς?

th_shak
07-12-07, 18:07
Για τα pin 15,16 σου απάντησα στο προηγούμενο post (τα συνδέεις στα +5v και στη γείωση). Όσο για τα SUT και CKSEL δεν είναι και πολύ δύσκολο (τσέκαρε και κάποιο άλλο π.χ. SUT1 και CKSEL2) αλλά μην ρωτάς χωρίς να έχεις προσπαθήσει αυτό που σου έχω πει πρώτα.

eebabs2000
09-12-07, 01:48
Θα πρότεινα να κάνεις το εξής πριν πειράξεις τα fuses γιατί μπορεί να μην προγραμματίζεται μετά το τσιπ. Από το μενού command διάλεξε program options και κάνε την επιλογή που δείχνω στη πρώτη εικόνα...

Μετά Αφού τοποθετήσεις τον tiny2313 επάνω στη πλακέτα από το μενου command διάλεξε read osc. calibration byte όπως δείχνω στη δεύτερη εικόνα...

Για να είμαι ειλικρηνής με tiny2313 δεν έχω δουλέψει αλλά πιστεύω θα πετύχει το κόλπο, το έχω κάνει για 8515...

fkdpbpar
10-12-07, 00:04
Ευχαριστώ eebabs2000 θα το δοκιμάσω και αυτό και θα σου πω. Η κατασκευή έχει κολλήσει διότι έχω τον εξής προγραμματιστή: http://www.electronics-lab.com/projects/mcu/009/index.html ο οποίος ενώνεται με την σειριακή του υπολογιστή μέσω ενός connector DB9 female (στο οποίο έχω αντάπτορα για αρσενικό), ενώ εγώ έχω στον υπολογιστή μου ενσωματωμένο ένα connector με 15 τρύπες (female). Μπορώ με κάποιο τρόπο να συνδέσω τον μικροελεγκτή στον υπολογιστή μου ή συνδέεται μόνο σε υπολογιστές με connector DB9 male?

Υ.Γ Συγγνώμη για τις ορολογίες που χρησιμοποίησα, μπορεί να μην είναι και τόσο σωστές!!!!

plouf
10-12-07, 17:41
είσαι σίγουρος οτι είναι
rs232 αυτό το 15 πινο ??

15πιν είχε το joystik

μήπως δεν έχεις καθόλου σειριακή ??
(πλεον τα καινούργια δεν έχουν σχεδον ολα)

fkdpbpar
10-12-07, 20:17
Κοίτα δεν τα ξέρω καλά, ο υπολογιστής μου νομίζω έχει σειριακή (τον έχω πολλά χρόνια). Κοίτα το σχήμα 1. Δεν νομίζω να είναι για το joystick γιατί έχει και υποδοχή για βίδες. Το σχήμα του connector είναι όπως το σχήμα 2

fkdpbpar
10-12-07, 20:19
2ο σχήμα

plouf
13-12-07, 03:53
αυτού του τύπθ το 15πινο ειναι για κάρτα γραφικών και μόνο προφανώς έχεις ενσωματωμενη στη μητρική (2ή)

ίσως να μην βγαινει έξω η σειριακή

πες μας το ακριβες μοντελο της μητρικής σου

pit21
31-01-08, 11:04
κοιτουσα αυτο το κυκλωμα κ καταλαβα οτι μαλον ειναι δυσκολο για μενα για την ωρα γιατι χρησημοποιει AVR.υπαρχει κυκλωμα να φτιαξω ενα ρολοι χωρις μΕ?θελω να το εμφανιζει σε μια 7segment display.σκεφτομουν να το κανω με 3 μετρητες(ωρες-λεπτα-δευτερολεπτα) που οταν ο μετρητης των sec θα γινοταν 60 θα μηδενιζοταν κ θα εδινε σημα στον επομενο μετρητη να ανεβει κατα 1 αλλα ρωταω μηπως υπαρχει ευκολοτερος τροπος.

Επιστήμων
31-01-08, 18:08
Το ρολόι στην ουσία αποτελείται απο δύο μέρη :
- απο έναν μετρητή παλμών και το σημαντικότερο ...
- μια γεννήτρια που να παράγει παλμούς 1Ηz ή δεκαδικά του .

Μπορείς να φτιάξεις έναν μετρητή όπως λές και μετά
θα πρέπει να φτιάξεις ένα κύκλωμα που να παράγει
ΑΚΡΙΒΩΣ 1Ηz .

pit21
31-01-08, 18:25
φιλε επιστημων να σε ευχαριστησω πρωτα πρωτα για το ενδιαφερον.
ας αφησουμε για λιγο την γενητρια παλμων κ ας πουμε οτι ειναι 1Ηz ΑΚΡΙΒΩΣ!(ελπιζω να το κανω με κρυσταλλο)
πειραματιστηκα λιγο στο multisim κ εχω καποιες αποριες.
εχω το counter το οποιο μετραει απο 0-9.πως θα το κανω να μετραει απο το 0-6(για τα 60 λεπτα) η απο 0-2για τις 24 ωρες?σκευτομουν το clear αλλα δν καταφερα κ πολλα...

eebabs2000
31-01-08, 18:28
Το κύκλωμα που ζητάς είναι ήδη σχεδιασμένο
http://users.otenet.gr/~athsam/samgordon_clock_gr.htm

Αν και είναι κρίμα να κάνεις ένα τόσο μεγάλο κύκλωμα τη στιγμή που η δουλειά γίνεται με ένα ολοκληρομένο και μάλιστα θα είναι και ποιο ωραίο. Υπάρχει και ένα άλλο κύκλωμα πολύ απλό και στηρίζεται στην ακρίβεια των 50Ηz του δικτύου... Το ολοκληρομένο αν και παλιό παίζει να το βρεις...
Για δες http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/9249/NSC/MM5316.html

pit21
31-01-08, 19:25
ευχαριστω φιλε eebabs2000!το χω υποψη το κυκλωμα μα το θεμα ειναι να το φτιαξω οσο γινετε πιο μονος μου...!παντως μου φαινεται αρκετα κουλο παντως το κυκλωμα του sam.καμια ιδεα για το πως να ρυθμισω το counter?

Επιστήμων
31-01-08, 20:49
Αν γνωρίζεις το CD7493 τότε θα πρέπει να συνδέεις
τις εξόδους του μέσο μιας πύλης AND στην είσοδο CLEAR.

Δηλαδή έστω οι έξοδοι :

Α (ΜSΒ)
Β
C
D (LSB)

τότε για να μηδενίσει ο μετρητής στον αριθμό 6 θα πρέπει
να συνδέσεις τα Β,C σε μια πύλη AND και την έξοδο της AND
θα τη συνδέσεις στο CLEAR του 7493.

Για το 1->2->0 συνδέεις τα C,D . Στην ουσία δηλαδή μηδενίζει μόλις
γίνει τρία αλλα αυτό δεν φαίνεται ποτέ.

Να ξέρεις είναι μεγάλο και δαπανηρό αυτο που θες να κάνεις .
Θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να μαθαίνεις μικροελεγκτές .

Καλή επιτυχία .

pit21
01-02-08, 15:05
κ κατι ακομα ισως λιγο off topic αλλα επειδη εχω μπερδευτει πολυ με τους μΕ.
μαζι μετα σχεδια του κυκλωματος δινεις κ δυο αρχεια που ειναι το προγραμμα ετοιμο.αυτο το προγραμμα κανει κ για αλλα AVR εκτος απο το ΑΤ90S1200 κ πως το περνας μεσα στον μΕ?

το κυκλωμα γινεται με pic?τα pic χρησημοποιουν αλλο τυπο προγραμματος κ αλλη πλακετα κ αλλο προγραμμα για να τον προγραμματισμο τους?

εν πασει περιπτωσει τις βασικες διαφορες αναμεσα σ'αυτα τα δυο?

Επιστήμων
01-02-08, 17:29
Όταν έφτιαξα αυτο το ρολόι απλά χρησιμοποίησα έναν
μικροελεγκτή που μου περίσευε . Τον ΑΤ1200.
Έπειτα αυτός καταργήθηκε . :(
Για να προσαρμοστεί το πρόγραμμα
σε κάποιον άλλο μικροελεγκτή γίνεται πανεύκολα αρκεί
να ξέρεις απο προγραμματισμό . Θα πρέπει να μετατρέψεις
της λειτουργίες και τα ποδαράκια του μικροελεγκτή στον
άλλο που θέλεις .

Με pic δεν έχω ασχοληθεί αλλα η φιλοσοφία είναι
η ίδια . Αρκεί να ξέρεις προγραμματισμό .

pit21
01-02-08, 17:44
αν εγω τωρα βρω ενα ΑΤ90σ1200 ποιο αρχειο θα του βλω μεσα?το hex η το asm?η κ τα δυο?

αληθεια τι προγραμματα χρησημοποιεις κ ποιο αναπτυξιακο?
ειμαι πρωταρης κ ψαχνω ενα σετ προγραμματων κ κυκλωματος απο ενα ευκολο αναπτυξιακο για να ξεκινησω.καποια προταση?

nikos_l
01-09-08, 12:29
Καλημερα παιδια!

Επειδη εγω δεν ειμαι ηλεκτρονικος, αλλα ψαχνω εναγωνιως ενα ρολογακι LCD και αυτο εδω ειναι φοβερο, θα ηθελα να ρωτησω: υπαρχει κανεις που να ειναι προθυμος να μου φτιαξει αυτο το ρολοι;

Προφανως και θα πληρωθει για τη δουλεια του.
Αυτο που θελω να κανω ειναι βασικα να αντικαταστησω το ρολογακι στο καντραν της μηχανης μου (Honda Transalp) το οποιο ποτε δεν δουλεψε! :(
Στην αντιπροσωπεια μου ζητανε 200+ ευρω για ανταλλακτικο καντραν και προφανως δεν θα τα δωσω για ενα ρολοι!

Ετσι σκεφτηκα να αντικαταστησω το ρολοι με ενα αλλο LCD.
Αν ενδιαφερεται κανεις ας μου στειλει ενα ΠΜ. Επισης θα ηθελα να ξερω τις διαστασεις του LCD (πλατος-μηκος-παχος ολοκληρωμενου) γιατι ο χωρος στο καντραν ειναι σχετικα μικρος...

Επιστήμων
01-09-08, 15:53
θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάτι έτοιμο και να το προσαρμόσεις .
μην έχεις την εντύπωση ότι το ρολόι αυτό στοίχισε λίγο .

akisssssssss
22-02-09, 16:44
kalispera sas!eimai sxetika kainoyrgios.spoudazo hlektronikh .ta kyklomata pou uparxoun sth selida einai teleia k merika ap ayta t xo ulopoihsei.vasika exo kolisei m to kykloma tou rologiou m tn lcd othonh.
sta podarakia ts othonhs ayta ta E,RS,RW kai ta D0-d7 pou syndeontai m tn mikroelegkth ti shmenoun??? :confused1: pos tha katalavo poia podarakia einai otan tha xo sta xeria m tn othonh??

Επεξεργάστηκε απο moutoulos:
Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

billtech
23-02-09, 17:14
κοιταξε το datasheet της οθονης που εχεις..συνηθως το 9-10-11 ειναι τα E,RS,RW ειναι για τις εντολες που δινεις στη οθονη(πχ γραψε), τα D0-D7 ειναι τα ποδαρακια των δεδομενων. δηλαδη με αυτα στελνεις τα δεδομενα στη οθονη απο τον επεξεργαστη.μπορεις να στειλεις και δεδομενα για εμφανιση και με τα 4 ποδαρακια μονο.
για να εισαι σιγουρος ποια ποδαρακια στην οθονη σου ειναι το καθε ενα κοιταξε το datasheet της.

akisssssssss
27-02-09, 21:46
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..θα το κοιταξω και γω και αν υπαρξει καποο προβλημα θα σου πω..