PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρολόι με οθόνη κινητού ΝΟΚΙΑ



gsmaster
17-11-05, 02:01
Κάνω αυτό το θέμα για να συζητηθούν όποιες απορίες υπάρχουν για αυτό το κύκλωμα.
Προς το παρών δεν έχω βγάλει κάποιο τυπωμένο, αν κάποιος έχει όρεξη....
Μελλοντικά ίσως ο φωτισμός ελέγχεται από τον μικροελεκτή, και με το πάτημα ενός πλήκτρου να ανάβει για 3 δευτερόλεπτα για εξοικονόμηση ενέργειας.

Απο άποψη κώδικα μπορεί να γίνει και πιο οικονομικό σε θέμα ενέργειας, (να το βάλω να κοιμάται για 5" και να ανανεώνει μόνο κάθε 5"...) Προς το παρών το έχω να δουλεύει με 2 μπαταρίες 1,5V και έναν πυκνωτή 3300μF για backup στο ρολόι να δώ πόσες μέρες θα δουλέψει.
αυτά

Επιστήμων
17-11-05, 10:14
gsmaster δημοσίευσε όποτε μπορείς σχέδιο και πρόγραμμα. Το πρόγραμμα είναι για PIC ?

gsmaster
17-11-05, 13:21
Εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2138) είναι.

_ab
17-11-05, 17:28
To ds βρισκεται ευκολα???Ποσο κανει?????

gsmaster
17-11-05, 23:33
To DS1302 το βρήκα όπως και τον κρύσταλλο, δεν θυμάμαι πόσο αλλά δεν νομίζω να ήταν ακριβά.

Τον PIC16F88 δεν ξέρω αν θα τον βρείς. Και τα δυο ομως μπορείς να τα πάρεις σαν δείγματα.

ok1gr
27-01-06, 02:58
με f84, f628 ή f877 τίποτα?

gsmaster
27-01-06, 03:31
Το είχα ξεκινήσει με τον 628, αλλα δεν χώραγε άλλο η μνήμη του και πήγα στον F88 που έχει την διπλάσια μνήμη.

Επισυνάπτω τα τελευταία .hex
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύχρηστα, και χωρίς προβλήματα, πάντως κάτι πρέπει να δείχνει η οθόνη.
Το κύκλωμα είναι το ίδιο με του F88.

gsmaster
06-02-06, 01:23
Λοιπόν απο το παραπάνω zipάκι, το αρχείο που δουλεύει σωστά με τον 16F628 είναι το "nokia_lcd_Clock_95%.HEX" το δοκίμασα μόλις τώρα. Είναι πλήρως λειτουργικό. Η ρύθμιση της ώρας γίνεται πατώντας το left (=menu) για λίγο και με τα Up-Down βάζουμε την τιμή που θέλουμε. Στην πρώτη λειτουργία του μπορεί να σας βγάλει τρελλά νούμερα (πχ 36:65 - 54/35/2076...) αλλά μπορείτε να τα ρυθμίσετε στα σωστά. Οποιαδήποτε στιγμή πατήσετε το right(=exit) βγαίνετε απο τις ρυθμίσεις χωρίς να αποθηκεύσετε τίποτα.

Η ρύθμιση γίνεται με την σειρά: ώρα/λεπτά/ημερα/μήνα/ημέραεβδομάδας/έτος και οι αλλαγές αποθηκεύονται μετά απο την ρύθμιση και του έτους.


Η έκδοση με τον 16F88 έχει 3 υπομενού:
- ρύθμιση ώρας (ώρα-λεπτά)
- ρύθμιση ημερομηνίας (ημέρα-μήνας-ημέραεβδομάδας-έτος)
- ρύθμιση οθόνης (αντιστροφή χρωμάτων) αυτό δεν υπάρχει πουθενά στον 16F628 (αν και νομίζω χωράει να μπεί...)

Επιπλέον στην έκδοση με τον 16F88 στο κάτω μέρος της οθόνης εμφανίζονται οι λειτουργίες των πλήκτρων left-right και το μενού έχει και απο ένα μικρό εικονίδιο δίπλα απο το κείμενάκι του. ;)

Αυτά.

EDIT: ανανέωσα το παραπάνω zip και έχει μόνο το σωστό αρχείο.
Ξέχασα επίσης να αναφέρω, ότι αν θέλετε να μην βάλετε τα κουμπιά, θα πρέπει οπωσδήποτε να βάλετε τις αντιστάσεις 10kΩ, αλλιώς δεν θα δουλέψει.

panoslive
06-02-06, 09:00
Να ρωτησω μήπως μπορει αντι για οθονη Nokia να δουλεψει και με LCD??

ok1gr
06-02-06, 12:59
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2544&postdays=0&postorder=asc&start=0

gsmaster
06-02-06, 13:14
Να ρωτησω μήπως μπορει αντι για οθονη Nokia να δουλεψει και με LCD??

Μάλλον εννοείς οθόνη LCD χαρακτήρων γιατί και αυτή του ΝΟΚΙΑ LCD είναι αλλά γραφικών.

Γίνεται, αλλά υπάρχουν ήδη κάτι έτοιμο με τέτοια οθονη.
με PIC (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2544)
με AVR (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2283)

Edit: με πρόλαβες ok1gr

panoslive
07-02-06, 00:53
Το ξερω οτι υπαρχει με τον PIC 16F84 αλλα δεν εμφανιζει ημερομηνία ενω η αλλη κατασκευή με την οθονη της Nokia εμφανιζει την ωρα και την ημερομηνια. Με ενδιαφερει

eebabs2000
27-04-06, 21:57
Μήπως θα μπορούσε να προστεθεί και λειτουργία ξυπνητηριού σ΄αυτό το κυκλωματάκι ή υπάρχει κάτι παρόμοιο με έξοδο ξυπνυτηριού;

gsmaster
28-04-06, 01:09
Μπορεί να προστεθεί και σε αυτό, αλλά έχω στα σκαριά και ένα άλλο με οθόνη χαρακτήρων με ξυπνητήρι. Κάτι θα γίνει στο μέλλον.

eebabs2000
01-05-06, 19:00
Μήπως υπάρχει καμιά ιδέα για το πως θα βάλω στο συγκεκριμένο ρολόι εφ' όσον γίνεται γιατί μ' αρέσει πολύ το στιλ του και φαίνεται απλό σαν κατασκευή. Που θα επέμβω;

gsmaster
02-05-06, 01:46
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Θα πρέπει να γίνουν αλλαγές στον κώδικα του pic, για να δώσει έξοδο σε ένα πιν που θα διεγείρει πχ ένα buzzer ή ότι άλλο. Επιπλέον μενού για ρύθμιση της ώρας αφύπνισης κτλ....

Έχει την φασαρία του κι αυτό.

waverunner
28-03-08, 14:43
Το προγραμμα που θα περασω στον μικροελεκτη μπορω να το γραψω με το MPLAB και το EPICWIN ?

gsmaster
30-03-08, 13:07
To hex το δίνω παραπάνω αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν χρειάζεσαι το MPLAB. Μόνο το epicwin, ή όποιο άλλο προγραμματιστήρι

waverunner
31-03-08, 18:15
Ωραια ευχαριστω

themis1
05-04-10, 06:02
Καλημερα, ειμαι καινουριος εδωμεσα αλλα και γενικα με τα ηλεκτρονικα.....
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να συνδεσω το κυκλωμα αυτο και με τον υπολογιστη παραλληλα. Δηλαδη να μπορω να ρυθμιζω ωρα και ημερομηνια οχι μονο απο τα μπουτον αλλα και μεσω του η/υ, και αν ναι πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο.
Εχω να κανω μια εργασια για ΤΕΙ (ξυπνητηρι) και αν μπορουσατε να βοηθησετε με το τι ή πως μπορω να το κανω θα σας ημουν ευγνωμων, καθοτι πολλοι εκπαιδευτικοι ζητανε πραγματα που δεν εχουμε τις γνωσεις να κανουμε.....
Περιμενω καποια απαντηση, ευχαριστω......