PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά δορυφορικού πακέτου "pls help"



ganagnost02
21-11-05, 10:39
Καλημέρα !
Εδώ και αρκετό καιρό έχω πρόβλημα με την κεραία μου, έχω βάλει κ άλλη αλλά το πρόβλημα συνεχίζετε , είμαι σε χαλιά περιοχή μπροστά σε βουνό.
Θα ήθελα να δοκιμάσω ένα δορυφορικό πακέτο, έχω βρει κάποια πακέτα στα 70-80 €
Δε με ενδιαφέρει nova τα free κανάλια θέλω μόνο, το πρόβλημα μου είναι ότι έχω στο σπίτι 3 TV , άρα θα ήθελα να παίζω σε όλες κ αν γίνετε σε διαφορετικά κανάλια σε κάθε TV.
1.Αυτό που θέλω να μάθω είναι με 1 τέτοιο πακέτο θα κάνω δουλεία θα βλέπω κάπως καλύτερα
2 Τι χρειάζομαι ακόμα για τα όλες τις TV κ για το αν γίνετε άλλο κανάλι σε κάθε TV τι θέλει ξεχωριστώ δεκτή
3 Τα free κανάλια ελληνικά θα τα πιάνω όλα κ με κακό καιρό .

Ευχαριστώ για την βοήθεια

gRooV
21-11-05, 15:07
Καλησπέρα, λογικά θα είσαι πίσω από τον λόφο του Προφ.Ηλία στον Πειραιά για να λες ότι έχεις βουνό μπροστά σου. Προς Αίγινα έχεις δοκιμάσει να στρέψεις την κεραία σου;
Οσον αφορά το δορυφορικό πακέτο πλέον, υπάρχουν ακόμα και στα σούπερ μάρκετ διάφορα πακετάκια. Η γνώμη μου είναι να μην τα προτιμήσεις. Μπορείς με λίγα λεφτάκια παραπάνω να πάρεις έναν πολύ αξιόλογο δέκτη Ηumax, DreamBox (ακόμα και μεταχειρισμένους) και να πάρεις ένα πολύ ποιοτικότερο πιάτο (80άρι από 15Ε και LNB από 10Ε). Υπάρχουν LNB που βγάζουν παραπάνω από 1 έξοδο για να τροφοδοτήσεις περισσότερους δέκτες ανεξάρτητα μεταξύ τους. Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείς δεύτερο ή και τρίτο δέκτη. Επόμενη λύση με έναν δέκτη είναι να πάρεις ένα μικρό πομπουδάκι για εκπομπή μέσα στο σπίτι ή να συνδέσεις έναν διαμορφωτή στην κεντρική καλωδίωση του σπιτιού σου. Αυτό συνεπάγεται 1 μόνο κανάλι εκπομπής σε όλες της τηλεοράσεις.

Τα δορυφορικά κανάλια έχουν κάποια στάθμη ποιότητος ανάλογα την συμπίεση που κάνει καθένα στην εικόνα του και ανάλογα με το bandwith που του αναλογεί στον αναμεταδότη. Η ποιότητα εικόνας στα περισσότερα μεγάλα ξένα κανάλια είναι άριστη. Υπάρχουν πλέον αρκετά ελληνικά καναλάκια/ραδιόφωνα ειδικά στον HellasSat πλέον. Η λήψη τους σε συνθήκες βροχής εξαρτάται από την δική σου λήψη πόσο καλή είναι (καλό κεντράρισμα και μέγεθος πιάτου). Κάποια κανάλια θα τα "χάνεις" όταν ρίχνει καρέκλες έξω και δεν μπορείς να δεις στα 3 μέτρα!! :wink:

ganagnost02
21-11-05, 17:18
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ gROOV για την βοήθεια σου , κατάλαβα τι παίζει στο περίπου γιατί είμαι τελείως άσχετος με αυτό το θέμα.
2 τελευταία πράγματα αν μπορούσες να με βοηθήσεις είναι να μου προτείνεις κάποια οικονομική λύση σε δεκτή, LNB με 4 εξόδους κ 1 ποιοτικότερο πιάτο στο οποίο δε θα έχω πρόβλημα με τον καιρό μάρκες εννοώ.
Το καλωδιο ειναι το ιδιο με τις απλες κεραιαες

Ευχαριστώ πολύ again!

ganagnost02
21-11-05, 22:29
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ !!!!!
Το όλο σύστημα αποτελείται από LNB, δέκτη, πιάτο και καλώδιο Scart σε Scart.Συγκεκριμένα, το ZL 15 είναι ένα Universal Single LNB, με δείκτη θορύβου που ανέρχεται στα 0,5dB, ενώ το AF 80 LH είναι ένα μεταλλικό κάτοπτρο διαμέτρου 80cm (78x84,6cm), του οποίου ο βαθμός απόδοσης είναι μεγαλύτερος από 75%. Αφήσαμε τελευταίο τον ψηφιακό δορυφορικό δέκτη Zodiac DZR 7000 FTA, ο οποίος διακρίνεται για την υψηλή χωρητικότητα καναλιών του, αφού στη μνήμη του μπορεί να αποθηκεύσει 3.000 τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά προγράμματα.

ptsamout
22-11-05, 01:46
www.pts-sat.gr Ανοιγει συντομα με τις χαμηλωτερες τιμες τις αγορας.Πολυ καλλη υποστηριξη σε θεματα πειρατειας και οχι μονο λογω download section και Forum και πολλη μεγαλη γκαμα προιοντων

gsmaster
22-11-05, 02:14
www.pts-sat.gr Ανοιγει συντομα με τις χαμηλωτερες τιμες τις αγορας.Πολυ καλλη υποστηριξη σε θεματα πειρατειας και οχι μονο λογω download section και Forum και πολλη μεγαλη γκαμα προιοντων

Αυτό είναι διαφήμιση και θα σε παρακαλέσω να μην επαναληφθεί.

VAGOURAS
22-11-05, 03:29
Αυτον τον Ζodiac απο που τον ξεθαψες?
Υπαρχουν οικονομικοι πλεον δεκτες με 120 το πολυ ευρω οι οποιοι εχουν 2 υποδοχες για μελοντικη τοποθετηση μοντουλας για καποιο συνδρομητικο πακετο ελληνικο πακετο.
Επισης λιγο πιο ακριβοι με επιπλεον 1 ή 2 cardreader UCAS (πολλων συστηματων κωδικοποιησης) δηλ βαζεις καρτα συνδρομητικη σχεδον οποιουδηποτε γνωστου συστηματος και ο δεκτης την αναγνωριζει και ανοιγει το πακετο (ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ!!!!!!).
Να μην ξεχασω οτι οι περισσοτεροι πλεον δεκτες αποθηκευουν απο 5000 εως απειρα καναλια κι οχι Zodiac 3000 καναλια ,συγνωμη δηλαδη αλλα ειναι σαν να προτεινουμε σε καποιον αμαξι που εχει 4 ροδες λες και τα αλλα εχουν 3.Για να πουμε την αληθεια αν το κατοπτρο δεν ειναι κινητο και μνημη 1000 καναλιων ειναι αρκετη.
Επισης σημαντικο ειναι ο δεκτης να εχει υποστηριξη σε επισημα λογισμικα εταιριας στο ιντερνετ (οχι απαραιτητα για να ανοιγει κωδικοποιημενα καναλια αλλα και για επιλυση οποιασδηποτε δυσλειτουργιας του δεκτη.Εχω ενα τετοιο δεκτη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την υποστηριξη της αντιπροσωπιας (Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα).
Δεν αναφερω μοντελο για ευνοητους λογους, αλλα σε οποιοδηποτε εξειδικευμενο καταστημα μπορεις να ενημερωθεις για τετοιους δεκτες.Τα υπολοιπα υλικα LNB κλπ ειναι λιγο πολυ γνωστα.
Αυτο το καταστημα παλι με την υποστηριξη σε θεματα πειρατειας τι φρουτο ειναι?
Θα υποστηριζει αφιλοκερδως τους πειρατες?Θα μοιραζει δωρεαν καρτες για πακετα καναλιων με αμφιβολο αποτελεσμα και αγνωστη ημερομηνια ληξεως?
Και επι τη ευκαιρια ! για να μην κρυβομαστε, επειδη ολοι οι ανδρες την ψαχνουμε για πορνοκαναλα παρτε νομιμες καρτες (υπαρχουν πολυ φτηνες για 1-2 χρονια συνδρομη) και μην ασχολειστε με τους τυπους που βγαζουν μαυρα χρηματα με δηθεν καταπληκτικες καρτες που ανοιγουν τα παντα, για να ησυχασετε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.

ganagnost02
22-11-05, 11:39
Το zodiac το δίνει πρόσφορα μια εταιρεία 69 € , απλά είπα μήπως το γνώριζε κανένας!

ganagnost02
22-11-05, 11:59
Φίλε εμένα δε με ενδιαφέρουν τα πορνοκαναλα πίστεψε με, να βλέπω ελληνικά κανάλια χωρίς πρόβλημα αυτό θέλω έχω αλλάξει δυο κεραίες και δεν έχω καταφέρει τίποτα πιάνω καλά 3-4 κανάλια κ όλα τα υπόλοιπα δεξί-αριστερό είδωλο κ ρολαρισμα! Ψάχνω ένα δορυφορικό σύστημα οικονομικό να κάνω την δουλεία μου...

leosedf
22-11-05, 17:05
Mono to Dreambox αξίζει για μένα

radioamateur
23-11-05, 22:41
Συμφωνω με τον φίλο leosedf δεδομενου ότι απευθύνεται σε γνωστες linux και κατα συνέπεια σε όσους ψάχνονται.Η τιμή βέβαια του περιφημου 7020 (αν και ετοιμαζεται ο 7025 να κυκλοφορήσει σε λιγο καιρο) μου φαίνεται κάπως τσουχτερη για τα ελληνικά οικονομικά δρώμενα.Ωστόσο θα ηθελα να εστιάσω την προσοχή όλων των αναγνωστων στο γεγονός ότι πολλα είναι τα σημεια πωλησης δορυφορικών δεκτων αλλα δεν παρέχουν όλοι υποστήριξη με ό,τι μπορει να σημαίνει αυτο και αυτο το λεω διοτι έτυχε να αγορασω κάποιο δέκτη και ακόμα τρέχω πισω από το δέκτη...εντος εγγυησης.Οι σωστοι επαγγελματίες ενημερωνουν τους πελάτες για τη σωστη αγορα προϊόντος και παρεχουν πολυ συγκεκριμενες πληροφορίες και δεν μιλανε γενικά και αόριστα δεδομένου ότι στην αγορα κυκλοφορουν πολλοί ίδιοι δέκτες (κλώνοι) με διαφορετικό όνομα & τιμή πράγμα που μπορείς να πληροφορηθείς κυριως απο αξιοπιστα σημεια πωλησεων.Δεν σημαινει ότι ό ακριβός δέκτης ειναι ο καλος και το αντιστροφο.Κατα τη γνωμη μου όλα ειναι πολυ σχετικα.Ωστόσο για τον συντονισμο θα χρειαστεις ένα μικρο sat-finder ενα μικρο τηλεοπτικό δέκτη και υπομονή στη ταράτσα για να βρεις τους δορυφόρους.Εχε υπόψιν ότι με το ίδιο κατοπτο δεν μπορεις να λαβεις ταυτοχρονα τον HOTBIRD και τον HELLAS SAT.
Mια ακόμα λυση αν εισαι λατρης του hardware υπολογιστων θα ήταν να αγορασεις μια καρτα ή εξωτερικο περιφερειακό μεσω usb2.0 για να τη συνδέση απευθείας με υπολογιστη και βεβαια για να εγγραφη στο σκληρο δίσκο.
Περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την δορυφορική ληψη μπορεις να βρεις στους παρακάτω σύνδεσμους
http://www.sdtv.gr/
http://www.satleo.gr/

Καλες δορυφορικες ληψεις!!!