PDA

Επιστροφή στο Forum : Προμήθεια και προγραμματισμός 16F84A



vvasilis
21-11-05, 12:36
Παιδιά γειά σας. Είμαι ηλεκτρονικός αλλά αρχάριος στους μικροεπεξεργαστές και θα ήθελα άν γίνεται
να με βοήθησετε σε δυό πράγματα. 1) Που μπορώ να βρώ και να αγοράσω 16F84A στην Αθήνα , εγώ
είμαι Ηράκλειο - ΚΡΗΤΗΣ και 2) Πως θα φτιάξω ένα αξιόπιστο και λειτουργικό προγραμματιστή σε συνδιασμό
με ένα κύκλωμα δοκιμής του προγραματιζόμενου chip για να διαπιστώνω ότι λειτουργεί σωστα.

Επίσης ενδιαφέρομαι για εκπαιδευτικά βιβλία στους PIC
Ευχαριστώ. Βασίλης._ :?:

gourtz
21-11-05, 15:24
samples.microchip.com μπες να παραγγειλης δειγμα εχω παρει καμια 15αρια απο εκει
προγραμματιστη κανε τον p16pro κυκλωμα δοκιμης βρες κανενα απο τα κυκλωματα η κανε ενα Post μιπως σου βρουν τα υπόλοιπα παιδια κατι

gsmaster
21-11-05, 17:27
Για να δείς αν γράφτηκε σωστά το πρόγραμμα στον μικροελεκτή, θα το δείς μέσω της εντολής verify (επαλήθεση) που έχει το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις.

Προγραμματιστές υπάρχουν άπειροι στο νετ, δες και αυτούς που έχουμε εδώ. (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=23)

ΥΓ Οι προγραμματιστές τύπου JDM έχει διαπιστωθεί ότι δεν δουλεύουν πάντα.

savnik
10-01-06, 08:31
Γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο topic.
Ειμαι αρχαριος στο να γραφω κωδικα αλλα οχι στο να προγραμματιζω επεξεργαστες.
Εχω ενα hex αρχειο (pic16f628a) για tuner UHF το οποιο δουλευω.Θελω να μου πειτε αν γινετε να αλλαξω μερικες
παραμετρους , π.χ. συχνοτητα κρυσταλλου , τα ορια πανω και κατω της συχνοτητας που κλειδωνει το pll (tuner).

gsmaster
10-01-06, 22:10
Γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο topic.
Ειμαι αρχαριος στο να γραφω κωδικα αλλα οχι στο να προγραμματιζω επεξεργαστες.
Εχω ενα hex αρχειο (pic16f628a) για tuner UHF το οποιο δουλευω.Θελω να μου πειτε αν γινετε να αλλαξω μερικες
παραμετρους , π.χ. συχνοτητα κρυσταλλου , τα ορια πανω και κατω της συχνοτητας που κλειδωνει το pll (tuner).


Αν έχεις μόνο το .hex αρχείο δεν γίνεται να πειράξεις κάτι. Αν είχες το .asm αρχείο (το αρχείο με τον πηγαίο κώδικα έστω κι αν γράφηκε με compiler) και καταλάβαινες πως δουλεύει ο κώδικας, ίσως μπορούσες να κάνεις κάποιες αλλαγές.

gourtz
10-01-06, 23:27
τι ειναι το compiler.? υπαρχει ενα προγραμμα η κατι τεοτιο οπου να βαζω τι θελω να κανω και να μου φτιαχνει τον κωδικα?

savnik
11-01-06, 09:06
Γραφω εδω για να μην ανοιξω αλλο topic.
Ειμαι αρχαριος στο να γραφω κωδικα αλλα οχι στο να προγραμματιζω επεξεργαστες.
Εχω ενα hex αρχειο (pic16f628a) για tuner UHF το οποιο δουλευω.Θελω να μου πειτε αν γινετε να αλλαξω μερικες
παραμετρους , π.χ. συχνοτητα κρυσταλλου , τα ορια πανω και κατω της συχνοτητας που κλειδωνει το pll (tuner).


Αν έχεις μόνο το .hex αρχείο δεν γίνεται να πειράξεις κάτι. Αν είχες το .asm αρχείο (το αρχείο με τον πηγαίο κώδικα έστω κι αν γράφηκε με compiler) και καταλάβαινες πως δουλεύει ο κώδικας, ίσως μπορούσες να κάνεις κάποιες αλλαγές.
Δυστηχως εχω μονο το .hex αρχειο.

panoslive
11-01-06, 11:15
Παιδιά έχει η Smart Kit στην Αθήνα χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση τα αναπτυξιακά συστήματα της microelectronica μαζί με τους compiler το site της microelectronica είναι http://www.mikroelektronika.co.yu/ έχει και στα ελληνικά το site