PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 παραλληλες lcd to pc



gourtz
21-11-05, 15:40
ρε παιδια γινεται να βαλω πχ δυο lcd 2χ16 και στο προγραμμανα την εχω σαν 4χ16 γινεται??

Lykos1986
21-11-05, 15:49
Ναι αν παίζεις με τα Enable της κάθε οθόνης και φυσικά με πρόγραμμα που έχεις φτιάξει εσύ γιατί αυτά που ξέρω δεν ύποστηρίζουν κάτι τέτοιο!!!

gsmaster
21-11-05, 17:19
Oι οθόνες 4*40 έχουν και δεύτερο pin enable.

Θα βάλεις λοιπόν στην μια οθόνη το ένα enable, και στην άλλη το άλλο. Απο το πρόγραμμα θα επιλέξεις οθόνη HD44780 (4*40) Ποιό είναι το δεύτερο enable θα το δείς και εδώ (http://www.crystalfontz.com/software/crystalcontrol2/manual/lcdsetup-hd44780d.html) (το 17 είναι ;))

Από το πρόγραμμα τώρα, θα δείς πώς χωρίζεται η οθόνη και θα τις ρυθμίσεις αναλόγως.
Το πιο πιθανό είναι στο πρόγραμμα οι 2 πρώτες γραμμές να είναι για την μια οθόνη, και οι άλλες 2 για την δεύτερη οθόνη. Δηλαδή μία οθόνη 4*40 χωρίζεται οριζόντια.

Θα το δοκιμάσω κι εγώ γιατί μου κέντρισες την περιέργεια.

ΥΓ Δεν ξέρω αν έχουν όλα τα προγράμματα επιλογή για οθόνη 4*40, πάντως το CrystalControl θυμάμαι ότι έχει.

gourtz
21-11-05, 17:53
αν μπορεις βαλε κανενα σχεδιακι γιατι με τα enable και αυτα μπερδευτικα

gsmaster
21-11-05, 19:10
Λοιπόν μόλις το δοκίμασα και δουλεύει όπως φαντάστηκα.

Επισυνάπτω μερικές φωτό και σχέδιο.

Είναι απλό: Θα βάλεις την μια οθόνη κανονικά και την άλλη οθόνη θα την βάλεις όπως ακριβώς την πρώτη, αλλά το πιν 6 δεν θα το συνδέσεις στο πιν 1 της παράλληλης αλλά στο πιν 17

gourtz
21-11-05, 20:12
ωχ ρε συ πως το εκανες και ειναι ολη η οθονη μαυρη και τα γραμματα πρασινα?

gsmaster
22-11-05, 01:37
Αυτό γίνεται με περιστροφή της μεμβράνης (φίλτρο) που έχει το κρύσταλλο της οθόνης κολλημένο πάνω της.
Είναι σχετικά δύσκολο να την ξεκολλήσεις και είναι επικίνδυνο να σπάσεις την οθόνη. Αυτο αφού το ξεκολλήσεις το περιστρέφεις κατα 90μοίρες και η οθόνη δείχνει αρνητικά. Τώρα το πώς θα το στηρίζεις έτσι, (αφού δεν ταιριάζει να καλυφθεί όλη η οθόνη) είναι μια άλλη ιστορία. Μπορείς να βρείς απο κάποια άλλη μεγαλύτερη οθόνη και να το βάλεις. Το αποτέλεσμα ποτέ δεν είναι τέλειο, αφού η μεμβράνη θα έχει "σπασίματα" απο το ξεκόλλημα.