PDA

Επιστροφή στο Forum : Οζονοποιηση νερου για ιατρικους σκοπους



karamh
23-11-05, 02:36
Γεια σας μηπως ξερει κανενας κ μπορει να βοηθησει οσον αφορα τον τροπο οζονοποιησης του νερου πως δηλαδη το ατομο του οξυγονου αποκτα ενα τριτο ηλεκτρονιο?
Ξερω οτι υπαρχει μια ηλεκτρικη-ηλεκτρονικη συσκευη αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα σχεδια της
Αν καποιος εχει καμοια προταση-ιδεα κ εχει τη διαθεση ας την μοιραστει μαζι μου-μας

NUKE
23-11-05, 18:21
Αυτο που λες περι να αποκτησει το οξυγονο ενα τριτο ηλεκτρονιο ειναι κατι το τελειως ακυρο οσον αφορα την χημεια.Τωρα αν ετσι λεγεται η διαδικασια δεν εχει σχεση με χημεια.

MHTSOS
23-11-05, 18:37
Το όζον αποτελείται από 3 άτομα οξυγόνου. Αν φτιάξες όζον από νερό θα έχεις και σαν παραπροϊόν καθαρό υδρογόνο. Αυτό θέλει ποροσοχή γιατί σε μεγάλες ποσότητες κάνει πολύ μεγάλο ΜΠΑΜ :shock:

NUKE
24-11-05, 15:27
Λοιπον, επειδη γενικα (αν και μικρος) εχω ασχοληθει με την χημεια αρκετα και ξερω τα βασικα πραγματα.Αυτο που λες να κανεις γαι οζον δεν εχει σχεση με ηλεκτρονικα.Και ακομα και αν εχει τα περισσοτερα δεν εχουν σχεση.

Και καταρχας για να κανεις κατι τετοιο πρεπει να ξερεις τα βασικα στην χημεια η να ρωτησεις καποιο φορουμ σχετικα με χημεια.

Τεσπα η ερωτηση σου ηταν αρκετα ακυρη και δεν νομιζω να μπορω να βοηθησω.Αλλα αν μου εξηγησεις τι ακριβως θες να κανεις...

Τωρα σχετικα με το αν το υδρογονο κανει μπαμ, ενταξει αλλα δεν ειναι απαραιτητο.Μπορεις καπως να το βγαζεις και η ποσοτητα που θα υπαρχει θα ειναι παντα λιγοστη.

Γενικα γνωριζω οτι το οζον δεν εχει και τις καλυτερες σχεσεις με τον ανθρωπο.Γενικα νομιζω πως κρινεται ως δηλητηριο.Και δεν νομιζω οτι αυτο που ακουσες κανει ακριβως οζονοποιηση.Κατι αλλο θα ειναι, ισως παραπληροφορηση.

Στην τελικη να σου πω και εναν αλλον τροπο για να βγαλεις οζον.Παρε λιγο Υπερμαγγανικο καλιο(ΚΜnO4) και ριξε σε αυτο θειικο οξυ.Αυτο που βγαινει ειναι και οζον.Αλλα ολα αυτα ειναι δηλητηρια.Και Μην το κανεις πραγματικα.Γιατι σε καποιες αναλογιες και σθνθηκες συμπεριφερεται ως εκρηκτικο.

valis
25-11-05, 11:08
Ο πιο ευκολος τρόπος να παράγεις οζον γίνεται με λάμπα UV.
Παράγεται και με εκφόρτιση "κορώνας" (θέλει τροφοδοτικό DC 10 με 20KV).
Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι δύσκολα για πολλούς λόγους:
Χρειάζεται σταθερή συγγέντρωση στο νερό, διασπάται εύκολα και όλη η διαδικασία παράγει και
NOX που δεν πρέπει να καταλήξουν στο νερό.
Ενας εύκολος τρόπος για δοκιμές είναι να πάρεις μία λάμπα υδραργύρου να σπάσεις
το εξωτερικό γυαλί χωρίς να καταστραφή η αμπούλα και οι συνδέσεις και να κάνεις τις δοκιμές σου

karamh
26-11-05, 21:23
Καταρχην να πω σε ολους σας ενα ευχαριστω που κανατε τον κοπο.
Δευτερον να ξεκαθαρισω οτι η σχεση μου με την χημεια ειναι.... ας πουμε κρυα
ξερω καποια πραγματα αλλα οχι πολλα.
Για να επανελθω στο θεμα τωρα ισως πρεπει να κανω λιγο πιο λεπτομερη αναφορα περι τοινος προκειται.
Λοιπον οσοι ξερουν απο ποδοσφαιρο θα ξερουν οτι στους παικτες εφαρμοζουν θεραπειες ταχειας αποκαταστασεις οταν τραυματιζονται δηλαδη στο τραυματισμενο σημειο ειτε κακωση μυων ειναι ειτε κακωση οστων (κ με την ιατρικη δεν εχω μεγαλη σχεση ετσι συγχωριστε μου τυχων αδοκοιμους ορους)επεμβενουν κ με ενεσεις τροφοδοτουν οζον στην περιοχη.
Επισεις υπαρχει μια κατηγορια (ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ νομιζω οτι λεγεται) γιατρων που αναφερει οτι το οζον ειναι μια εναλλακτικη μεθοδος θεραπειας η οποια εχει ξεκινησει απο το 1900 περιπου και συνιστουν εκτος απο την ποση νερου κ καποιες ενεσεις σε πασχουσες περιοχες ειναι λενε κ αριστο αντιμικροβιακο κ δεν αναφερουν πουθενα βλαβερες συνεπειες .Την πρωτη συσκευη την ειχε φτιαξει ο Τεσλα.Βρηκα στο ιντερνετ μια συσκευη η οποια εκανε 650ε κ εμπλουτιζει το νερο με οζον απ οτι ελεγε,δεν ανεφερε ομως λεπτομεριες σχετικα με την κατασκευη της η τον τροπο λειτουργειας της.Επειδη ειχα παθει ζημεια στον η/υ εχασα την συγκεκριμενη διευθυνση γιαυτο δεν μπορω να σας παραπεμψω να δειτε σχετικα.
Εγω οπως σας ειπα ουτε χημικος ειμαι ουτε γιατρος αλλα ειμαι περιεργος λοιπον οποιος μπορει να διαφωτησει ευπροσδεκτος

karamh
26-11-05, 22:00
Α κ κατι αλλο που ισως βοηθησει κ το ξεχασα η παραγωγη γινετε χωρις τροφοδοσια καποιου χημικου στοιχειου στο νερο. Τοποθετητε ενα μαλλον χοντρο ηλεκτροδιο (σε σχημα ειναι οπως το ανωδιο που μπαινει στα καλοριφερ) μεσα σε ενα ποτητρι νερο για ενα χρονικο διαστημα κ το νερο αναβραζει.Δεν θελω να παραγω οζον ως ξεχωριστω προιον αλλα εμπλουτισμο του νερου με οζον .
Αυτο που ειπες φιλε valis με τη λαμπα μπορεις να το αποσαφινησεις λιγο σε παρακαλω?

NUKE
27-11-05, 00:13
Φιλε αυτο που λες μου φαινεται πολυ επικυνδυνο.Στις αρχες του 20ου αιωνα ειχαν ολοι πορωθει με την ραδιενεργεια και οι κερδοσκοπει πουλουσαν φαρμακα που ειχαν μεσα ραδιενεργα στοιχεια.Εννοειτε αρχισαν να γενιουνται παιδια με γενετικα προβληματα και να αυξανονται οι καρκινοι.Μαι αλλη μαυρη ιστορια της φαρμακοβιομηχανιας.Και τωρα ενεσεις οζον δεν παραεινε για να πειραματιστεις?

Τεσπα οσον αφορα τα ηλεκτρονικα δεν νομιζω οτι γινεται απο το νερο κατευθειαν να παραγει κανεις οζον.Αλλα δεν ξερω κιολας...

petros10
28-11-05, 08:43
Συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση του όζον, αλλά αν το ζητούμενο είναι η υποβοήθηση της θεραπείας μυικών και οστικών κακώσεων, ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ο θάλαμος υπερβαρικής ιατρικής που βρίσκεται κοντά στη διασταύρωση Πειραιώς και Χαμοστέρνας στο Ταύρο (συγκεκριμένα Κλαζομενών και Χαμοστέρνας). Είναι υπό την αιγίδα του Πολεμικού Ναυτικού και δέχονται και πολίτες επί πληρωμή (το 2000 έκανε 15.000 δρχ η ώρα). Επιταχύνει τρεις φορές την αποκατάσταση καταγμάτων και συμβάλει στην παράπλευρη αγγείωση και νεύρωση υπολειτουργούντων ιστών και οργάνων (και όχι μόνο…). Ελπίζω να βοήθησα.

valis
28-11-05, 10:28
Ούτε εγώ έχω ακούσει για παραγωγή όζοντος από το νερό και μάλιστα για θεραπεία. Αν υπάρχει καποιο link στείλε το.
Η αρχική ιδέα ήταν να αντικατασταθεί το σύστημα χλωριωσης του νερου με αντίστοιχο για όζον αλλά λόγω κόστους και αστάθειας του όζοντος παράμεινε το χλώριο.
Η διαδικασία με την λάμπα UV είναι η πιο εύκολη. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς εδώ:

http://www.popularmechanics.com/science/technology_watch/1284066.html
http://www.mold-kill.com/models.html
http://www.quackwatch.org/01QuackeryRelatedTopics/Cancer/oxygen.html