PDA

Επιστροφή στο Forum : Eρωτηση για μικτη!



rpgcleric
24-11-05, 14:52
Χαιρετω το forum....!!!

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με κεραιομικτη.
Εστω οτι εχουμε ενα δορυφορικο πιατο με ενα LNB στην εγκατασταση μας καθως και επιγειους δεκτες UHF,VHF

Γνωριζω οτι υπαρχει ενας μικτης οπου παιρνει το καλωδιο του LNB οπως και το κλασικο ομοαξονικο των επιγειων δεκτων και βγαζει ως εξοδο ενα μονο ομοαξονικο καλωδιο για να γινει η διανομη στα διαμερισματα...(και δορυφορικης και κλασικης ληψης)

Η ερωτηση μου ειναι πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα δημιουργηθουν παρεμβολες του δορυφορικου σηματος στο επιγειο μετα τον μικτη?....και μαλιστα μεσα απο το ομοαξονικο που απο τα πολυ λιγα που γνωριζω δεν μπορει να περασει πολυ υψισυχνο σημα οπως ειναι αυτο του δορυφορου...(ακομα και μετα απο το lnb)

Επισης γνωριζω..(εδω εσεις θα μου πειτε βασικα) οτι αν πραγματοποιηθει το παραπανω συστημα ο δορυφορικος δεκτης πρεπει να ειναι στην μπαντα ανω των 950ΜHZ για να μην δημιουργηθει προβλημα απο το επιγειο σημα..(Ισχυει???)...

Ευχαριστω για τις απαντησεις προκαταβολικα..και με ατοκες δοσεις..... :lol:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-11-05, 09:51
Καταρχάς υπάρχει μίκτης οπου η μία είσοδος είναι του δορυφορικού πιάτου και η άλλη από τις επίγειες κεραίες.
Θα πρέπει το ομοαξονικό καλώδιο από την έξοδο και μετά να είναι καλής ποιότητας ώστε να μπορεί να μεταφέρει και τα σήματα υψηλής συχνότητας του δορυφορικού δέκτη. Θα πρέπει βέβαια στο σπίτι μέσα, να βάλεις μία πρίζα που να διαχωρίζει και πάλι τα σήματα σε επείγια και δορυφορικά. Πρέπει όμως να προσέξεις οτι οι μίκτες αυτοί δεν δέχονται τάση στο καλώδιο της εξόδου (από κάποιο τροφοδοτικό που ίσως έχεις στην γραμμή της κεραίας για τον ενισχυτή ιστού).
Σίγουρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με παρεμβολές των σημάτων, μια και οι συχνότητες τους είναι τελείως διαφορετικές και μπορούν να περάσουν από ένα καλώδιο. Η εγκατάσταση αυτού του είδους ήδη λειτουτουργεί στο σπίτι μου χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα με δύο LNB

rpgcleric
25-11-05, 10:57
Καταρχάς υπάρχει μίκτης οπου η μία είσοδος είναι του δορυφορικού πιάτου και η άλλη από τις επίγειες κεραίες.
Θα πρέπει το ομοαξονικό καλώδιο από την έξοδο και μετά να είναι καλής ποιότητας ώστε να μπορεί να μεταφέρει και τα σήματα υψηλής συχνότητας του δορυφορικού δέκτη. Θα πρέπει βέβαια στο σπίτι μέσα, να βάλεις μία πρίζα που να διαχωρίζει και πάλι τα σήματα σε επείγια και δορυφορικά. Πρέπει όμως να προσέξεις οτι οι μίκτες αυτοί δεν δέχονται τάση στο καλώδιο της εξόδου (από κάποιο τροφοδοτικό που ίσως έχεις στην γραμμή της κεραίας για τον ενισχυτή ιστού).
Σίγουρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα με παρεμβολές των σημάτων, μια και οι συχνότητες τους είναι τελείως διαφορετικές και μπορούν να περάσουν από ένα καλώδιο. Η εγκατάσταση αυτού του είδους ήδη λειτουτουργεί στο σπίτι μου χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα με δύο LNB


Aχα!!!Πολυ ωραια.....ευχαριστω πολυ..!!!
Και κατι ακομα..μιλησες για καλης ποιοτητας ομοαξονικο.....ξερεις μηπως κανενα??

Το RG6/U κανει...???ή οχι??
Και οσον αφορα τον δεκτη ισχυει αυτο που ειπα??Οτι δηλαδη πρεπει να ειναι ρυθμισμενος στην μπαντα ανω των 950Μhz???ή ειναι πατατα?

Και παλι ευχαριστω....!!!!! :)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-11-05, 15:14
Εχω την εντύπωση οτι κάποια ρύθμιση στον δέκτη δεν γίνεται (δεν είμαι σίγουρος) γιατί ξέρω οτι ουτως η άλλως η συχνότητα είναι αυτή.

Οσο για το καλώδιο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω. Εγώ χρησιμοποιώ το VECTOR II χρώματος γκρι με πολύ καλά χαρακτηριστικά.

25-11-05, 16:48
Aχα!!!Πολυ ωραια.....ευχαριστω πολυ..!!!
Και κατι ακομα..μιλησες για καλης ποιοτητας ομοαξονικο.....ξερεις μηπως κανενα??

Το RG6/U κανει...???ή οχι??
Και οσον αφορα τον δεκτη ισχυει αυτο που ειπα??Οτι δηλαδη πρεπει να ειναι ρυθμισμενος στην μπαντα ανω των 950Μhz???ή ειναι πατατα?

Και παλι ευχαριστω....!!!!! :)
Ολοι οι δορυφορικοι δεκτες λειτουργουν στους 950 με 2150MHz που ειναι και η ενδιαμεση συχνοτητα του LNB που βγαζει στην εξοδο του!

radiodj105
27-11-05, 11:27
'Ολοι οι δορυφορικοι δεκτες λειτουργουν στους 950 με 2150MHz που ειναι και η ενδιαμεση συχνοτητα του LNB που βγαζει στην εξοδο του!
ΤΟ LNB δεν βγάζει ενδιάμεση συχνότητα. Απλά κάνει μια διαίρεση συχνότητας "δια 10" και υποβιβάζει το σήμα για να μεταφερθεί καλύτερα. Βλέπεις οι απώλειες στους 10 GHz που εκπέμπουν πραγματικά τα κανάλια από τους δορυφόρους, έχουν πολλές απώλειες. 'Ετσι το LNB εξυπηρετεί στο να...
1. Διαιρέσει τη συχνότητα δια 10 και να μεταφερθεί προς τον δέκτη σου.
2. Χάρη στην τροφοδοσία που λαμβάνει από τον δέκτη (12 ή 18 Volt) επιλέγει αν θα λάβει κανάλια με οριζόντια ή κάθετη πόλωση. Βλέπεις, για εξοικονόμηση συχνοτήτων, μερικά κανάλια εκπέμπονται σε οριζόντια και άλλα σε κάθετη πόλωση.
3. Χάρη σε έναν τόνο που λαμβάνει από τον δέκτη (1 KHz), επιλέγει σε ποια μπάντα θα λάβει. Δηλαδή 9.500 MHz έως 12.150 MHz ή στην "επάνω μπάντα" που ξεκινάει στους 12.150 MHz και καταλήγει στους 13.350 ΜΗz (αν θυμάμαι καλά 13.350, μπορεί να κάνω λάθος). Ακόμα και αν λαμβάνει στην "πάνω" μπάντα... δεν θα το καταλάβεις. Ειδικά στους νέους ψηφιακούς δέκτες... ούτε καν καταλαβαίνεις την αλλαγή της μπάντας. Στους αναλογικούς δορυφορικούς δέκτες... έπρεπε να ξέρεις τί είναι ο "τόνος 1 KHz" και να πάρεις και LNB που να είναι Universal. Αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, βρίσκεις μόνο Universal και μάλιστα λόγω ανάπτυξης της τεχνολογίας, όλα με ελάχιστο θόρυβο.
(Θυμάμαι κάποτε έκανα τον σπουδαίο που ξεφραγκιάστηκα για να πάρω LNB με θόρυβο 0,7db).

Για να σου αποδείξω ότι δεν σου λέω βλακείες, βάλε ένα πολύμετρο στην είσοδο LNB ενός παλιού αναλογικού δέκτη και θα δεις ότι ισχύουν τα παραπάνω.

savnik
27-11-05, 14:37
'Ολοι οι δορυφορικοι δεκτες λειτουργουν στους 950 με 2150MHz που ειναι και η ενδιαμεση συχνοτητα του LNB που βγαζει στην εξοδο του!
ΤΟ LNB δεν βγάζει ενδιάμεση συχνότητα. Απλά κάνει μια διαίρεση συχνότητας "δια 10" και υποβιβάζει το σήμα για να μεταφερθεί καλύτερα. Βλέπεις οι απώλειες στους 10 GHz που εκπέμπουν πραγματικά τα κανάλια από τους δορυφόρους, έχουν πολλές απώλειες. 'Ετσι το LNB εξυπηρετεί στο να...
1. Διαιρέσει τη συχνότητα δια 10 και να μεταφερθεί προς τον δέκτη σου.
2. Χάρη στην τροφοδοσία που λαμβάνει από τον δέκτη (12 ή 18 Volt) επιλέγει αν θα λάβει κανάλια με οριζόντια ή κάθετη πόλωση. Βλέπεις, για εξοικονόμηση συχνοτήτων, μερικά κανάλια εκπέμπονται σε οριζόντια και άλλα σε κάθετη πόλωση.
3. Χάρη σε έναν τόνο που λαμβάνει από τον δέκτη (1 KHz), επιλέγει σε ποια μπάντα θα λάβει. Δηλαδή 9.500 MHz έως 12.150 MHz ή στην "επάνω μπάντα" που ξεκινάει στους 12.150 MHz και καταλήγει στους 13.350 ΜΗz (αν θυμάμαι καλά 13.350, μπορεί να κάνω λάθος). Ακόμα και αν λαμβάνει στην "πάνω" μπάντα... δεν θα το καταλάβεις. Ειδικά στους νέους ψηφιακούς δέκτες... ούτε καν καταλαβαίνεις την αλλαγή της μπάντας. Στους αναλογικούς δορυφορικούς δέκτες... έπρεπε να ξέρεις τί είναι ο "τόνος 1 KHz" και να πάρεις και LNB που να είναι Universal. Αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, βρίσκεις μόνο Universal και μάλιστα λόγω ανάπτυξης της τεχνολογίας, όλα με ελάχιστο θόρυβο.
(Θυμάμαι κάποτε έκανα τον σπουδαίο που ξεφραγκιάστηκα για να πάρω LNB με θόρυβο 0,7db).

Για να σου αποδείξω ότι δεν σου λέω βλακείες, βάλε ένα πολύμετρο στην είσοδο LNB ενός παλιού αναλογικού δέκτη και θα δεις ότι ισχύουν τα παραπάνω.
Εχεις γράψει πολλά πράγματα που είναι λάθος
πχ ο τόνος για αλλαγη μπαντας ειναι 22khz
το LNB ειναι converter (εχει τοπικο ταλαντωτή)
η μπαντα ειναι απο 10500 εως 12850(στο περιπου δεν θυμαμε ακριβώς - έγινε διόρθωση) η οποια χωριζεται σε δυο μερη(Low and High Band)
στην ελληνικη αγορα δεν υπαρχουν μονο Universal LNB(βλεπε LNB με χοανη)

radiodj105
27-11-05, 18:25
Εχεις γράψει πολλά πράγματα που είναι λάθος
πχ ο τόνος για αλλαγη μπαντας ειναι 22khz
το LNB ειναι converter (εχει τοπικο ταλαντωτή)
η μπαντα ειναι απο 9500 εως 12150 η οποια χωριζεται σε δυο μερη
στην ελληνικη αγορα δεν υπαρχουν μονο Universal LNB(βλεπε LNB με χοανη)
'Εχεις απόλυτο δίκιο για τη συχνότητα του τόνου.
Και στα υπόλοιπα έχεις δίκιο. 'Εχεις γενικά δίκιο... αλλά τουλάχιστον επιβράβευσέ με που έκατσα και έγραψα ένα κατεβατό, έστω και αν είχε μέσα κάποια λαθάκια. 'Αλλοστε δεν νομίζω να μου κόψει κάποιος την "καλημέρα" επειδή ο τόνος του LNB είναι 22KHz και όχι 1KHz. Χε-χε!
Παρόλα αυτά, τα LNB με χοάνη δεν νομίζω ότι παίζουν στη μπάντα KU αλλά είναι για την μπάντα C. 'Εχω και εδώ λάθος; Αν ναι, μη με δείρεις!
Επίσης όσο αφορά την μπάντα και το αν χωρίζεται σε δύο μέρη... μπορεί πράγματι να χωρίζεται...
Αλλά αν είναι έτσι... πως εγώ λαμβάνω στον Hellasat (παραθέτω το λινκ παρακάτω) κανάλια που είναι στους 12524 (πέρα από την μπάντα που όπως λες καταλήγει στους 12150;)
http://www.hellas-sat.net/index.php?cat=115
Κλείνοντας πρέπει να απολογηθώ λέγοντας ότι στην ελληνική αγορά υπάρχουν διάφορα LNB. Δεν έρχονται όμως πλέον LNB που δεν "υποστηρίζουν" τη λειτουργία του τόνου. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα για "universal". Νόμιζα ότι Universal είναι αυτά... που χάρη στον τόνο, λάμβαναν "υψηλότερες" συχνότητες.

27-11-05, 21:59
'Ολοι οι δορυφορικοι δεκτες λειτουργουν στους 950 με 2150MHz που ειναι και η ενδιαμεση συχνοτητα του LNB που βγαζει στην εξοδο του!
ΤΟ LNB δεν βγάζει ενδιάμεση συχνότητα. Απλά κάνει μια διαίρεση συχνότητας "δια 10" και υποβιβάζει το σήμα για να μεταφερθεί καλύτερα. Βλέπεις οι απώλειες στους 10 GHz που εκπέμπουν πραγματικά τα κανάλια από τους δορυφόρους, έχουν πολλές απώλειες. 'Ετσι το LNB εξυπηρετεί στο να...
1. Διαιρέσει τη συχνότητα δια 10 και να μεταφερθεί προς τον δέκτη σου.
2. Χάρη στην τροφοδοσία που λαμβάνει από τον δέκτη (12 ή 18 Volt) επιλέγει αν θα λάβει κανάλια με οριζόντια ή κάθετη πόλωση. Βλέπεις, για εξοικονόμηση συχνοτήτων, μερικά κανάλια εκπέμπονται σε οριζόντια και άλλα σε κάθετη πόλωση.
3. Χάρη σε έναν τόνο που λαμβάνει από τον δέκτη (1 KHz), επιλέγει σε ποια μπάντα θα λάβει. Δηλαδή 9.500 MHz έως 12.150 MHz ή στην "επάνω μπάντα" που ξεκινάει στους 12.150 MHz και καταλήγει στους 13.350 ΜΗz (αν θυμάμαι καλά 13.350, μπορεί να κάνω λάθος). Ακόμα και αν λαμβάνει στην "πάνω" μπάντα... δεν θα το καταλάβεις. Ειδικά στους νέους ψηφιακούς δέκτες... ούτε καν καταλαβαίνεις την αλλαγή της μπάντας. Στους αναλογικούς δορυφορικούς δέκτες... έπρεπε να ξέρεις τί είναι ο "τόνος 1 KHz" και να πάρεις και LNB που να είναι Universal. Αυτή τη στιγμή στην ελληνική αγορά, βρίσκεις μόνο Universal και μάλιστα λόγω ανάπτυξης της τεχνολογίας, όλα με ελάχιστο θόρυβο.
(Θυμάμαι κάποτε έκανα τον σπουδαίο που ξεφραγκιάστηκα για να πάρω LNB με θόρυβο 0,7db).

Για να σου αποδείξω ότι δεν σου λέω βλακείες, βάλε ένα πολύμετρο στην είσοδο LNB ενός παλιού αναλογικού δέκτη και θα δεις ότι ισχύουν τα παραπάνω.
Παρο'τι απαντησε ο savnik πρεπει να σου πω οτι το βασικοτερο λαθος σου ειναι τα περι διαιρεσεως δια 10!!! Και διαβασα το βιογραφικο σου οπου αναφερει οτι εχεις τελειωσει ΤΕΙ :!: Ηλεκτρονικων :?:
Θα επρεπε να γνωριζεις οτι ενας διαιρετης δεν 'μεταφερει' στην εξοδο του διανυσματικα αναλλοιωτα τα σηματα εισοδου του... Αυτο ισως σου πει κατι, αν το σκεφτεις, γιατι ΑΠΟΚΛΕΙΟΤΑΝ να ειναι διαιρετης [-X εντος του LNB... Επισης θα ηταν σκοπιμο να 'ανοιξεις' καποια μερα ενα να το γνωρισεις καλυτερα απο 'μεσα'... Τωρα για το αν λες ή οχι βλακειες, δεν το αμφισβητω καθολου...

radiodj105
27-11-05, 22:14
Τουλάχιστον φίλε, στο βιογραφικό μου, αναφέρω ποιός είμαι. Δεν γράφω ένα... από "Αθήνα"!
ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν εννοώ εσένα προσωπικά (άλλοστε δεν σε γνωρίζω), γιατί είδα ότι οι περισσότεροι που γράφουν σε αυτό το φόρουμ, γράφουν απλά μια περιοχή και ποτέ το παραμικρό όσο αφορά το ποιός είναι ο κάθε ένας. 'Οχι φυσικά ότι θα άλλαζε κάτι αν μάθαινα παραπάνω στοιχεία ή αν ο "άλφα" ή ο "βήτα" έχει τελειώσει το Χάρβαρντ ή αν μένει στο Κατάκωλο και όχι στο Μαρούσι.
Πιστεύω επίσης, ότι ο administrator θα πρέπει να δώσει τη δυνατότητα επιλογής τοποθεσίας "πλανήτης ΓΗ". Αν το κάνει αυτό, νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά που μπαίνουν στο φόρουμ αυτό, αυτή την επιλογή τοποθεσίας θα διαλέξουν.

savnik
27-11-05, 23:19
πως εγώ λαμβάνω στον Hellasat (παραθέτω το λινκ παρακάτω) κανάλια που είναι στους 12524 (πέρα από την μπάντα που όπως λες καταλήγει στους 12150;)
Εχεις δικιο και το διορθωσα.

Τα Forum ειναι για να ανταλλασονται γνωμες και να μαθαίνει ο ενας απο τον αλλο.