PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυα Ερώτηση



Andrewx
24-11-05, 17:58
Εστω οι κομβοι α και β βρισκονται στο ιδιο τμημα ethernet 10mbps και η καθυστερηση διαδοσης μεταξυ των 2 κομβων ειναι 200 χρονικες διαρκειες bit.ο κομβος α ξεκινα να μεταδιδει ενα πλαισιο και πριν τελειωσει ξεκινα και ο κομβος β την μεταδοση ενος πλαισιου. Θα τελειωσει
Ο κομβος α την μεταδοση του πλαισιου του πριν να ανιχνευσει οτι ο β εχει ξεκινησει μεταδοση?

d.r soutras
24-11-05, 22:01
μιλας για πρωτόκολλο MAC (CSMA-CD) πρωτόκολλο πολλαπλής πρόσβασης με ανίχνευση φέροντος και ανίχνευση συγκρουσης?

Andrewx
26-11-05, 19:12
ναι ρε φιλε,ξερεις την απαντηση?

gRooV
26-11-05, 20:18
Γιατί μου φαίνεται λίγο παράξενο; Τα 200bit είναι 25byte ενώ η μορφή του πλαισίου έχει ελάχιστη τιμή τα 64byte και μέγιστη τα 1518byte.

d.r soutras
09-12-05, 22:55
Andrewx
το πρωτόκολλο MAC ορίζει ότι ένας σταθμός πρέπει να περιμένει να περιέλθει το κανάλι σε απραξία πριν προχωρήσει σε μετάδοση (ανίχνευση φέροντος), καθώς και ότι πρέπει να σταματήσει τη μετάδοση μόλις ανιχνεύσει σύγκρουση (ανίχνευση σύγκρουσης)

λοιπόν έχουμε PROP(δηλώνει το χρόνο μονόφορης διάδοσης ενόσ σήματος απο το ένα άκρο στο άλλο) = μήκος καλωδίου/2.3*10^5km/sec

Ν = αριθμός των κόμβων

TRANST = χρόνος μετάδοσης κουπονιού

TRANSP = χρόνος μετάδοσης = πληροφορία σε bits του ενός πακέτου/ρυθμό μετάδοσης = χ/10mbps (χ=δεν το ξέρουμε)
ΤΗΤ = χρόνος διατήρησης κουπονιού

ο τύπος είναι PROP+N*TRANST+TRANSP+(N-1)*THT

δεν μπορείς να τον δουλέψεις όμως διότι σου λείπουν τα μισά στοιχεία

παρόλ' αυτα και χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τον τύπο, δεν νομίζω ότι θα μεταδοθεί το πακέτο διότι στο συγκεκριμένο ethernet δεν γίνεται να μεταδώσει ο Α και πριν προλάβει να τελείωσει, να μεταδώσει ο Β, το αποτέλεσμα θα είναι μία ωραιότατη σύγκρουση, πρέπει να είναι ερώτηση παγίδα,
αν σε βοήθησα έχει καλώς
:lol: