PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνότητες



Astroskopos
25-11-05, 07:02
Χαιρετω απαντες συχαρητηρια για την σελιδα....

Ηθελα να σας ρωτησω αν καπιος ξερει αν το πολεμικο μας ναυτικο η ο στρατος συνεχηζη να κανει
Εκπομπες φωνης (Voice) ssb οχι digital (RTTY) κτλ στα βραχεα
βεβαια αν κ εχω ακουση τον ¨ματωμενο Βοα¨ να συνομηλη με τον ‘’λευκο Λεωντα’’ σε καπια συχνοτητα (ναυτικο) αλλα δυστηχος τα λενε γρηγορα κ μετα πηγενουν χαμιλα και μεχρη να σκαναρης ενα ολοκληρο ΜΗΖ γεματο Ιταλους, βουλγαρους, τουρκους ,κτλ να τους ξανα ακουσης την εχουνε ‘’κανει’’ δια του θαλλασεου
Ξερει κανεις τις συχνωτητες που μιλουνε οι Ηρωες της πατριδας μας στα βραχεα;
Αν ναι θα του ειμαι ευνομων αν μου εστελνε ενα email να μου της ελεγε ξερωντας πως ειναι απορητες η εστω στα ποσα πανω κατω 0-30 ΜΗΖ βγενουν το ναυτικο η οι ενοπλες δυναμης και τα ‘’λενε’’ μονο για ‘’κουρτινιακους’’ λογους
Ευχαριστω….73

Astroskopos
26-11-05, 10:22
Διορθωση στην παραπανω ερωτηση

Μετα απο 3 - 4 απροσμενα αγριεμενα emails που ελαβα πχ οπος ( δεν εχεις καμια δουλεια με αυτες τις συχνοτητες…..εισαι κατασκοπος;;;;;….. μην ρωταω βλακείες….κτλ) εγω ρωτησα για της συχνότητες Ship to Ship του Π ναυτικου που ομιλουνε οι φρεγατες αναμεταξυ τους και οχι για τις συχνοτητες της Ναυτικης Διοικησης Αιγαιου κτλ, ετσι κ αλλιως εκει μιλανε με το Digital Terminal Voice και τα καναλια ειναι γνωστα αλλα εγω ρωτησα αν εξακολουθουνε να μιλανε στα βραχεα ship to ship οπως παλια που οι ασυρματιστες των πλοιων μιλουσανε για διαφορα πραγματα (καφενείο) οπώς και οι τσιμπιδες του Στρατου καθως εκαναν περιπολιες και ασκησεις η μετα το 1998 μεταβήκανε τα καφενεια στα V και U ;
Πιστεύω πως ηταν μια απλη ερωτηση κ δεν περιμενα τοση αναστάτωση
Τελος παντον….και κατι τελευταίο για τον φιλο με το email squels***@yahoo.com να σε ρωτησω... Και πες οτι ναι ετυχε να πεσει το βραχεο του μπαμπα μου στα χερια μου Και ναι καθομαι και μιλαω στο Π. ναυτικο, τι προκειτε να τους πω; γεια σας ειμαι ο ταδε απο το ταδε σημειο τι κανετε; πως τα περνατε; η αν κουνιουντε οι βαρκες;;………………… ημαρτων... αναφερα μονο για κουρτινιακους λογους ακροαση κτλ............
Ευχαριστω……. 73

sw1jcs
28-11-05, 09:18
μα είναι δυνατόν συχνότητες HF να είναι απόρρητες;
Απόρρητη θεωρητικά είναι η αλληλογραφία αλλά η μη κωδικοποιημένη ασύρματη επικοινωνία είναι ποτέ δυνατόν να είναι απόρρητη;

Astroskopos
28-11-05, 10:06
βασικα θεωριτικα αποριτες διοτι δεν υπαρχουν πχ στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ καμια σελιδα που να λεει να εκει στο 7.080 ΚΗΖ βαλε κ ακου την φρεγατα να ομιλη με το αντιτορπιλικο κτλ...
ετσι το ενοω αποριτες κτλ..........