PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις OrCad...



Lykos1986
25-11-05, 23:13
Υπάρχει κανένας αυτόματος τρόπος να δημιουργήσω την μάσκα χαλκού που υπάρχει συνήθως γύρω από ένα κύκλωμα;;; Συνήθως το χρησιμοποιούν για γη και συνήθως έχει πολύ καλά αποτελέσματα στον θόρυβο. Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ.

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι το OrCad 9.1

Επίσης πως θα μεγαλώσω τους αγωγούς που σχεδιάζω;;; Η ερώτηση είναι πολύ κουφή για όποιον χειρίζεται το πρόγραμμα καιρό αλλά εγώ τώρα έκανα την μετάβαση από το Eagle!!!

gsmaster
26-11-05, 20:44
Απο την εργαλειοθήκη επιλέγεις το Obstacle Tool (αριστερά απο το Text Tool)

Φτιάχνεις ένα νέο obstacle που θα περικλείει την περιοχή που θες να κάνει όλη χαλκό.
Κάνεις δεξί κλίκ πάνω του και επιλέγεις properties
Στο πεδίο Obstacle Type επιλέγεις Copper Pour
Στο πεδίο Obstacle Layer επιλέγεις Bottom (ή Top ή όποιο layer θες να κάνεις.)
Στο πεδίο Clearance επιλέγεις την απόσταση που θες να κρατήσει απο τους υπόλοιπους αγωγούς.
Αν θες και το κομμάτι αυτό του χαλκού να είναι ενωμένο με την γείωση, Στο πεδίο Net Attachment επέλεξε GND. Εδώ μπορείς να επιλέξεις όποια γραμμή θέλεις αλλά συνήθως μπαίνει η γείωση για μείωση του θορύβου.

-Τους αγωγούς πως θα τους μεγαλώσεις? - Τάισέ τους :P

Πας Tool -> Net -> Select from Spreadsheet -> και επιλέγεις για κάθε net (γραμμή) το πάχος της... Εκεί έχει κι άλλες ωραίες επιλογές χμμμμ..... Ή την ώρα που σχεδιάζεις την γραμμή, πατάς W και βάζεις το νέο πάχος.


Αυτό εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=file&id=41) το έχεις διαβάσει να υποθέσω...

Lykos1986
26-11-05, 20:50
Κοίτα να δεις!!! Τώρα ετοιμαζόμουνα να κάνω post και να πω “Ρε gsm που είσαι;;;” Τελικός προτού να πατήσω enter για αποστολή to κινητό χτύπησε! Τελικός ήταν η αναφορά ότι πήρα απάντηση σε αυτό το topic!!! Αυτό θα πει συγχρονισμός. Δευτέρα έχουμε και μετρήσεις ε… (off topic)

Α, θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες και θα σου πω απορίες, αν φυσικά υπάρχουν.


Επίσης τον οδηγό τον έχω διαβάσει αλλά πουθενά δεν είδα για αυτό που ρώτησα :? :? :?

Lykos1986
27-11-05, 08:15
Μήπως υπάρχει και κανένα εργαλείο διαγραφής;;; Κάτι σαν σβήστα ώστε να διαγράψω μερικά κομμάτια του νέου χαλκού που προστέθηκε

gsmaster
27-11-05, 14:32
Λύση 1:
Όταν κάνεις το Obstacle μην περιλαμβάνεις τα σημεία που δεν θες να έχει χαλκό.
Αυτό βολεύει όταν έχεις ένα κομμάτι που είναι κοντά στην άρκη της πλακέτας.

Λύση 2:
Κάνε ένα νέο Obstacle στο σημείο που δεν θές να έχεις χαλκό. Στο πεδίο όμως Obstacle type επέλεξε Anti Copper. (Κι εγώ τώρα το βρήκα αυτό. :))
Αυτό βολεύει πάντα :P

Lykos1986
09-12-05, 19:48
Πως θα βγάλω από την τελική εκτύπωση του τυπωμένου τον κόκκινο πίνακα που εμφανίζετε στο layout;;; Αναφέρομαι στον πίνακα “Drill Chart”


Και κάτι ακόμα, λίγο άσχετο!!! Το περιβάλλον του OrCad δεν σας φαίνετε λίγο… μουντό, λίγο… ξεθωριασμένο!!! Το Eagle ή το Protel είναι πολύ πιο ευχάριστο στο περιβάλλον εργασίας τους. Ακόμα και τα παράθυρα ρυθμίσεων του OrCad είναι λίγο… παλιά!!! Έχει ακόμα και παράθυρα ρυθμίσεων του τύπου text… :x :x :x

gsmaster
09-12-05, 20:26
Πάς Options/Colors και στο παράθυρο που σου ανοίγει, επιλέγεις το Default DRLDWG και πατάς το - απο το πληκτρολόγιό σου.

Ελα ρε λυκε, που τα είδες τα παράθυρα τύπου text, οι βασικές ρυθμίσεις του προγράματος είναι με κανονικά παράθυρα, μόνο ότι αφορά την σχεδίαση pcb είναι σε spreadsheet (σαν το excel ενα πράγμα). Είναι λίγο κάπως σε εμφάνιση, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι υστερεί σε λειτουργικότητα. Εντάξει, αμα δεις και πώς είναι το OrCad 4.3 που κάναμε κάποτε στη σχολή θα πείς πάλι καλά...

Lykos1986
09-12-05, 21:44
Το “τύπου text” ήταν απλά μια ονομασία που του έδωσα και όπως είδα μάλλον δεν ήταν και η πιο σωστή!!! Αναφέρομαι στα παράθυρα που μοιάζουν όπως είπες σαν το Excel.

Καλά σε λειτουργικότητα δεν μπορώ να πω τίποτα. Είναι εξαιρετικό, σε όλους τους τομείς, ειδικά το PSpice που έχει είναι τέλειο!!!

Το OrCad 4.x δεν το έχω δει αλλά έχω ακούσει απόψεις από συναδέλφους της σχολής μας. Φυσικά δεν ήταν και οι καλύτερες!!!

tzitzikas
09-12-05, 22:16
κανα σαιτ να το κατεβασουμε?ποσα μεγαμπαιτ ειναι?

Lykos1986
10-12-05, 09:51
Από εδώ: http://www.orcad.com/download.orcaddemo.aspx
μπορείς να καταβάσεις την demo έκδοση του OrCad Psice 10.5, που φυσικά έχει περιορισμούς. Φυσικά αξίζει να την κατεβάσεις για να δεις πως είναι το πρόγραμμα.

Lykos1986
08-01-06, 02:50
Πώς θα μεταφέρω ένα τυπωμένο κύκλωμα από το Layout του OrCad στο Acrobat Reader χωρίς να χάσει καθόλου από το μέγεθος του ώστε να το εκτυπώσω αργότερα;;;

gsmaster
08-01-06, 03:09
Η απάντηση είναι εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=681)

Lykos1986
08-01-06, 12:15
Δεν κατέβασα το πρόγραμμα ακόμα γιατί διαβάζοντας το κείμενο στην σελίδα που παραθέτεις είδα πως αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί έναν εικονικό εκτυπωτή Adobe. Λόγο όμως ότι έχω την πλήρη έκδοση της Adobe και όχι απλά τον Acrobat Reader έχω ένα τέτοιον εικονικό εκτυπωτή. Πήγα να το εκτυπώσω με αυτόν τον εκτυπωτή και όντως μου δημιούργησε έναν αρχείο pdf με το σχηματικό μέσα αλλά η κλίμακα που το βγάζει είναι κατά πολύ μικρότερη. Αυτό φυσικά φαίνεται και από την οθόνη του υπολογιστή προτού καν να το εκτυπώσεις. Μήπως πρέπει να κάνω κάποια άλλη αρχική ρύθμιση είτε από το ΟrCad είτε από το Adobe;;;

gsmaster
08-01-06, 21:04
-Ψάξε στις ιδιότητες του εικονικού εκτυπωτή. μάλλον το εκτυπώνεις σε Α3.

-Μπορείς επίσης να πειράξεις το scaling factor απο το παράθυρο επιλογών εκτύπωσης του orcad, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα το πετύχεις στο τελικό αποτέλεσμα.

-Κατέβασε το pdf995 ούτε 2MByte δεν είναι (όχι δεν παίρνω ποσοστά.)

Lykos1986
08-01-06, 21:26
Μπα η σελίδα είναι κανονικά σε Α4. Πείραξα όλες τις ρυθμίσεις που έχει για να δω αν θα καταφέρω τίποτα αλλά τελικά… απέτυχα. Μια φορά με ρύθμιση στο scaling factor κατάφερα να φτάσω πολύ κοντά αλλά πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος!!! Τελικός κατέβασα το πρόγραμμα που μου είπες και έκανα την δουλειά μου.

Ηθικό δίδαγμα:
Το να κάθεσαι 2 ώρες μπροστά σε ένα PC και να παίζεις με ρυθμίσεις που δεν οδηγούν πουθενά… αξία 2 ώρες χαμένες
Το να ακούς τι σου λέει ο gsm που ξέρει από αυτά… αξία ανεκτίμητη!!!

Α, ευχαριστώ για όλα… :wink:

Tyler
12-12-06, 17:04
Μια ερώτηση πάνω στο OrCad 10.5.....
Πως μπορώ να βάλω διακοπτάκι τύπου button στο κύκλωμά μου (το σχεδιάζω στο Capture CIS)?? Σε ποια βιβλιοθήκη βρίσκονται??? Ευχαριστώ!

gsmaster
13-12-06, 02:54
Στο 9,1 πάντως βρίσκεται στην "electromechanical" σαν "sw pushbutton" ή "pushbutton" δεν θυμάμαι ακριβώς, η βιβλιοθήκη αυτή είναι πάντως.

ALAMAN
11-01-07, 20:58
Πού μπορώ να βρώ το Orcad για να το κατεβάσω;;;

gsmaster
25-01-07, 01:52
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....

Έστω ότι έχουμε ένα σχηματικό και βάζουμε σε αυτό ένα εξαρτημα απο μια βιβλιοθήκη.
Αφού βάλω το εξάρτημα στο σχηματικό, αν μετά πάω απο την βιβλιοθήκη και επεξεργαστώ το συγκεκριμένο εξάρτημα, και αφού το αποθηκεύσω, όταν πάω να το προσθέσω στο σχηματικό μου πετάει μήνυμα ότι δεν είναι συγχρονισμένη η βιβλιοθήκη με το εξάρτημα ή κάτι τέτοιο, και με προτρέπει να κάνω "Update Cache" για να προχωρήσω.
ΠΟΥ είναι αυτο το ρημάδι το "Update Cache" που δεν μπορώ να το βρώ και μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που πετάγεται???

Προσωρινά κάνω την δουλειά μου, αντιγράφοντας και αποθηκεύοντας το εξάρτημα με άλλο όνομα, αλλά αυτή δεν είναι δουλειά...

babisko
25-01-07, 18:02
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση....

Έστω ότι έχουμε ένα σχηματικό και βάζουμε σε αυτό ένα εξαρτημα απο μια βιβλιοθήκη.
Αφού βάλω το εξάρτημα στο σχηματικό, αν μετά πάω απο την βιβλιοθήκη και επεξεργαστώ το συγκεκριμένο εξάρτημα, και αφού το αποθηκεύσω, όταν πάω να το προσθέσω στο σχηματικό μου πετάει μήνυμα ότι δεν είναι συγχρονισμένη η βιβλιοθήκη με το εξάρτημα ή κάτι τέτοιο, και με προτρέπει να κάνω "Update Cache" για να προχωρήσω.
ΠΟΥ είναι αυτο το ρημάδι το "Update Cache" που δεν μπορώ να το βρώ και μου σπάει τα νεύρα κάθε φορά που πετάγεται???

Προσωρινά κάνω την δουλειά μου, αντιγράφοντας και αποθηκεύοντας το εξάρτημα με άλλο όνομα, αλλά αυτή δεν είναι δουλειά...

Όταν έχεις επιλεγμένο το Design Cache (ξέρεις στο παράθυρο που είναι ο όνομα του αρχείου που δουλεύεις, το Output, library κ.λ.π., αυτό με την μορφή του explorer στα αριστερά της οθόνης), από το μενού Design επιλέγεις Update Cache (ή Delete Cache για να διαγράψεις την cache)

gsmaster
25-01-07, 23:55
Ναι το είχα δεί αυτό, αλλά δεν μπορούσα να το κάνω να ενεργοποιηθεί. Τελικά πρέπει να επιλέξεις το εξάρτημα μέσα στη λίστα του design cache για να ενεργοποιηθούν οι δυο επιλογές.

Ευχαριστώ Μπάμπη με γλίτωσες απο το σπάσιμο νεύρων που μου προκαλούσε το συγκεκριμένο μήνυμα όταν εμφανιζόταν.

babisko
26-01-07, 07:14
Ναι το είχα δεί αυτό, αλλά δεν μπορούσα να το κάνω να ενεργοποιηθεί. Τελικά πρέπει να επιλέξεις το εξάρτημα μέσα στη λίστα του design cache για να ενεργοποιηθούν οι δυο επιλογές.

Ευχαριστώ Μπάμπη με γλίτωσες απο το σπάσιμο νεύρων που μου προκαλούσε το συγκεκριμένο μήνυμα όταν εμφανιζόταν.

Δεν χρειάζεται να έχεις επιλεγμένο το συγκεκριμένο εξάρτημα στην λίστα του design cache, αλλά αρκεί να έχεις επιλεγμένο οτιδήποτε μέσα στην λίστα, ή έστω και να είναι επιλεγμένη η λέξη design cache.

Χαίρομαι που μπόρεσα να βοηθήσω. :D :D :D

gsmaster
26-01-07, 13:33
Δεν ξέρω ποια έκδοση χρησιμοποιείς αλλά εγώ έχω την 9,1 και το Update cache ενεργοποιείται μόνο για κάθε εξάρτημα ξεχωριστά. Αυτό επαληθεύεται και απο το επόμενο μήνυμα που βγάζει το οποίο λέει "Update selected parts in the design cache?" τέσπα έγινε η δουλειά...


Άσχετο, ποιά είναι η τελευταία έκδοση βγήκε 11? μπήκα στο site αλλά δεν έβγαλα άκρη, αφού δεν λέει για εκδόσεις http://www.cadence.com/orcad/

EDIT: Αουτς είμαι πολύ πίσω έχει βγει και έκδοση 15,7!!!! για demo cd εδώ http://www.cadence.com/products/orcad/downloads/orcad_demo/index.aspx

babisko
26-01-07, 17:39
Ακριβώς, υπάρχει η έκδοση 15.7 την οποία και χρησιμοποιώ.
Αλλά μην κάνεις έτσι, με την σειρά μετά την 9.1 βγήκαν: 9.2 - 10.0 - 10.5 - 15.7

gsmaster
05-02-07, 19:09
Σήμερα παρέλαβα και το Demo CD της έκδοσης 15,7. Ηρθε με speedex απο τον αντιπρόσωπο της Cadence στην Αθήνα.

babisko
06-02-07, 17:47
Σήμερα παρέλαβα και το Demo CD της έκδοσης 15,7. Ηρθε με speedex απο τον αντιπρόσωπο της Cadence στην Αθήνα.

Ωραία, να μας πεις εντυπώσεις