PDA

Επιστροφή στο Forum : MINI RDS pira



panvas
26-11-05, 15:27
Έχω το mini RDS του pira και έχω κάποιο πρόβλημα. Δε βγάζει το κείμενο σε όλους τους δέκτες. Διαβάζουν μεν οτι υπάρχει σήμα RDS αλλά δε βγάζουν το κείμενο. Σε ένα δέκτη που το είδα αργεί πάρα πολύ (2 λεπτά περίπου). Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει. Μήπως φταίει το οτι το δουλεύω με 9V και θέλει μεγαλύτερη τάση;

amiga
26-11-05, 19:12
H τάση δεν παίζει τόσο ρόλο, 9V καλά είναι. Άλλωστε έχει το 7905 και δουλεύει στα 5V. Απ ότι ξέρω όμως το miniRDS έχει προβλήματα με κάποιες γεννήτριες stereo. Εσύ mono η stereo εκπέμπεις;;;
Επίσης δοκίμασε να δώσεις λίγο level παραπάνω από το RDS σου.

gRooV
26-11-05, 19:26
Επίσης δοκίμασε να δώσεις λίγο level παραπάνω από το RDS σου.
Εγώ δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα σε συγκεκριμένους δέκτες. Η πλακέτα του rds έχει ένα τρίμερπου ρυθμίζει την έξοδο, όπως προτείνει και ο amiga. Τέλος αν θυμάμαι καλά ένας δέκτης για να εμφανίσει το rds text χρειάζεται περίπου 30% του σήματoς, οπότε θα πρέπει και η λήψη να είναι αρκετά καλή.

radiodj105
27-11-05, 11:16
Δεν είναι μόνο θέμα "στάθμης του RDS" αλλά είναι και θέμα ΤΙ data στέλνει το mini-RDS.
Και για να ακριβολογήσω θα σου πω κάτι αντίστοιχο που μου είχε συμβεί και μερικοί δέκτες "έχαναν" λέξεις.
Το πρώτο RDS που είχα πάρει και ήταν ένα PRAIS 732 έχανε λέξεις (τυχαία και όχι στάνταρ) σε μερικά επιτραπέζια Tuner SONY. 'Οταν μετά από λίγο καιρό το αντικατέστησα με το 735, όλα λειτουργούσαν τέλεια.
Με το mini-RDS που είχε πάρει ένας συγχωριανός μου κάποτε, το ραδιόφωνο SONY στο αυτοκίνητό μου, έβλεπε ότι στέλνει RDS αλλά ποτέ δεν εμφάνιζε ούτε μια λέξη. Αντίθετα στο σπίτι μου, τον ίδιο σταθμό τον "έβλεπα" κανονικά.[/b]

amiga
27-11-05, 12:06
Εμένα πάντως και το miniRDS και το PIRA32 μου έκαναν κάτι προβλήματα όταν εκπεμπα stereo μόλις έπαιζα mono όλα ήταν οκ. (η γεννήτρια μου ήταν DB elettronica) αφού παιδεύτηκα με το level και το fase trimer της γεννήτριας όλα παίζαν οκ!