PDA

Επιστροφή στο Forum : λινκ που τσουλάει...



amiga
28-11-05, 23:34
Ένας φίλος μου έχει ένα link στους 870-1100 της DB elettronica που κάθε τρεις και λήγω τσουλάει η συχνότητα του. Με αποτέλεσμα να παίζει με ξξοοουυυυ-ξουυυυυ.
Το Link μέσα έχει ένα MC145152P1 και έναν prescaler. Τον prescaler μιας και είχα τον άλλαξα αλλά πάλι τα ίδια…
Εγώ πιστεύω ότι περισσότερες πιθανότητες έχει να τσουλάει ο δέκτης παρά ο πομπός μιας και όταν κλείνω τον πομπό και τον ανοίγω δεν διορθώνετε τίποτα και πιστεύω ότι θα έπρεπε έτσι να διορθωνόταν έστω και στιγμιαία κάτι.
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί το MC145152P1 ή ο κρύσταλλος και παρότι του έχω τα dip-switches στα 871.3 να παίζει αλλού γι αλλού ή να πάω στο βουνό και να ασχοληθώ με το δέκτη;

electron
29-11-05, 13:17
Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να φταίει ο πομπός,αν όπως λες είχε πρόβλημα το τσιπάκι της motorola το πρόβλημα θα ήταν συνεχές.Επομένως ίσως θα πρέπει να αναζητηθεί το πρόβλημα στον δέκτη,ο οποίος ίσως να επιρεάζεται και από της έντονες υγρασίες που επικρατούν αυτό τον καιρό.

amiga
29-11-05, 15:43
Η συγκεκριμένη εποχή δεν φταίει γιατί το πρόβλημα το κάνει από τον Ιούνιο. Αλλά μάλλον θα παίξω με το δέκτη…