PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζηταω Βοηθειαααααααααα!!! (για Θερμόμετρο-Βολτόμετρο)



ΨΗΛΟΣ
28-11-05, 23:39
Καλησπερα σε ολους σας.
Θελω να κατασκευασω ενα θερμομετρο (-30 εως +70 περιπου) και ενα βολτομετρο μεχρι 17v dc, αλλα και τα δυο να δουλευουν με 12v dc (για να συνδεθουν σε μοτοσυκλετα) και να ειναι και τα δυο με φωτισμο για το βραδυ και το κυριοτερο με οθονη lcd. Ζηταω πολλα??
Αν υπαρχουν και ετοιμες κατασκευες ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω πολυ

radiodj105
29-11-05, 00:49
Πατριώτη γειά σου. Νομίζω ότι πιο φτηνά θα την "βγάλεις" αν αγοράσεις κάποιο έτοιμο. 'Ασε που θα έχει και καλύτερο design αλλά και πιο αντοχή σε κακουχίες από αυτό που θέλεις να κατασκευάσεις. Σίγουρα βρίσκεις έτοιμα αντίστοιχα κυκλώματα σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Δοκίμασε σε Τρίπολη, Σπάρτη ή ακόμα καλύτερα στην Αθήνα. Αν θυμάμαι καλά, η TELE έχει βγάλει τέτοια έτοιμη συσκευή για χρήση στο αυτοκίνητο. 'Αρα σε βολεύει κι εσένα!

gsmaster
29-11-05, 01:29
H εύκολη λύση-> αγοράζεις έτοιμα απο αξεσουάρ αυτοκινήτων, σίγουρα θα βρείς βολτόμετρο, για θερμόμετρο δεν ξέρω.

Η ενδιάμεση λύση-> μικροελεκτής με 2 τουλάχιστον αναλογικα κανάλια ο οποίος οδηγεί led display ή οθόνη lcd 2*16. Για την θερμοκρασία μπορείς να βάλεις και ψηφιακό αισθητήριο και να περιορίσεις σε ένα το αναλογικό κανάλι, και να έχεις και καλύτερη ακρίβεια στην θερμοκρασία.

Η δύσκολη λύση-> Ένα ολοκληρωμένο τύπου 7117 αυτά που είναι με έξοδο για led display ή για Lcd, μια για βολτ και μια για θερμοκρασία. Δεν απαιτεί προγραμματισμό και δεν έχει και πολύ ακρίβεια.

ΨΗΛΟΣ
29-11-05, 22:49
Μηπως εχεις και καποιο σχεδιο η ξερεις που μπορω να βρω.
Για να παρω ετοιμο που πουλανε για αυτοκινητα δεν μου κανει γιατι δεν ειναι αδιαβροχα, ενω αυτο που θα φτιαξω εχω κουτι ειδικο.
ευχαριστω

radiodj105
29-11-05, 22:54
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ Η ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ.
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΤΟΙΜΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ, ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΧΩ ΚΟΥΤΙ ΕΙΔΙΚΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ε... πάρε ένα (αυτοκινήτου) και προσάρμοσέ το! Δεν θα είναι δύσκολο!

ΨΗΛΟΣ
29-11-05, 23:11
Δικιο εχεις αλλα επειδη ειναι λιγο μεγαλο το μηκος του θε πρεπει να το κοψω και να το κοντηνω και δεν ξερω αν γινεται.

radiodj105
29-11-05, 23:29
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΘΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΝΤΗΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Και πιστεύεις ότι αν φτιάξεις κάτι μόνος σου... θα είναι μικρότερο;
Συνήθως οι ιδιοκατασκευές μας δεν έχουν υλικά SMD (καμμία σχέση με τα SMS, τα SMDείναι υλικά επιφανειακής σύνδεσης/στήριξης) που καταλαμβάνουν ελάχιστο χώρο.
Θέλεις ένα καλό παράδειγμα;
Το κινητό σου!
Αν το έφτιαχνες εσύ ή εγώ, θα ήταν μεγάλο σαν τα ηχεία του Τρέντι! Το πήρες έτοιμο όμως, και είδες; Είναι μικρό και κομψό!

Εύχομαι να μην έχεις κανένα "δορυφορικό" τηλέφωνο σαν αυτό που είχε ο ρεπόρτερ Βαφειάδης στον περσικό!

gsmaster
29-11-05, 23:39
ΨΗΛΕ μην γράφεις με κεφαλαία.... υποδηλώνουν ότι φωνάζεις! ;P