PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί LM3914



tolis_gr
04-12-05, 01:23
Καλησπέρα σε όλους, παιδεύομαι με το LM3914 για την δημιουργία ενός A/F meter. Αυτό που θέλω είναι όταν το μίγμα είναι φτωχό να ανάβουν όλα τα LED, δηλαδή κάτι αντίστοιχο με το Alarm στο datasheet αλλά να δουλεύει "ανάποδα", όταν είναι αναμένο το πρώτο LED. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να δουλεύει είτε σε bar είτε σε dot mode. Καμιά ιδεά? Αν πάρω "σήμα" από το πρώτο LED, στην περίπτωση του bar mode θα είναι πάντα αναμένο το πρώτο LED, οπότε θα δουλεύει πάντα το "alarm" ...

stendor
04-12-05, 02:23
το έχεις δοκιμάσει εάν δουλεύει σωστά, υπο κανονικές συνθήκες? συνήθως αυτά τα κυκλώματα λειτουργούν σωστά με wide band αισθητήρες οξυγόνου. εξάλλου με ένα απλό διαγνωστικό μπορείς να πάρεις κατ'ευθείαν το βολτάζ που βγάζει ο αισθητήρας και να καταλάβεις και σε τι κάτάσταση βρίσκεται από την διακύμανση των τιμών που επιστρέφει.
εάν ο σκοπός σου είναι πονηρός...(tunning) πρόσεξε γιατί πολλοί καινούργιοι επεξεργαστές (ecu) δεν σου δίνουν τη δυνατότητα να προγραμματίσεις τον λόγο a/f (πολύ λίγοι κατασκευαστές δίνουν αυτή την δυνατότητα).
κάποιοι "κοροϊδεύουν" τον επεξεργαστή αξιοποιώντας τον αισθητήρα map ή maf με κάποιες διατάξεις, με γελοία έως επικίνδυνα αποτελέσματα και πάντως με άσκοπη δαπάνη χρόνου και χρήματος.

tolis_gr
04-12-05, 03:41
Οι "απλοί" λάμδα δίνουν 0-1.2V έξοδο (φτωχό 0 πλούσιο 1.2V). Οπότε με το LM3914 στην ουσία έχεις ένα βολτόμετρο με κλίματα 0-1.2 σε 10 LED. Απ'όσα διάβασα στο νετ δεν χρειάζεσε παραπάνω ακρίβεια. Εγώ ψάχνομε για τον τρόπο που δουλεύει το LM3914 σε "κατάσταση" alarm για οποιαδήποτε χρήση ;)

Θα χρησιμοποιηθεί για tuning, αλλά σε μοτοσυκλέτα με καρμπυρατέρ :)

MHTSOS
04-12-05, 16:13
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=454 Για δες και αυτό.....

gf
06-12-05, 11:45
Γιατι θελεις να δουλευει και dot και bar?

tolis_gr
06-12-05, 17:18
Μήτσος :) το είδα κι αυτό, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει η χρήση του LM3914.

gf, θέλω να έχω την επιλογή να αλλάζω μεταξύ dot/bar - κάτι εύκολο με ένα διακοπτάκι, αυτό που θέλω - δεν ξέρω αν γίνετε όμως, είναι να χρησιμοποιήσω το alarm του LM3914 "αντίστροφα", δηλαδή να αναβοσβήνουν όλα τα LED όταν η είσοδος είναι 0V

herctrap
07-07-10, 15:33
δεν παιζει να οδηγησω τα δικα μου lm3914 με pwm ε?

Stergios_[.gr]
01-03-12, 21:03
Δεν θα ήταν δυνατόν αυτό με κάποιο κύκλωμα αντίστασης-πυκνωτή? (RC όπως εδώ: 29996)