PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με LED's



ManosS
09-12-05, 16:30
Γειά σας παιδιά,
καινούργιο μέλος αν και σας διαβάζω καιρό, γράφτηκα για να μπορώ να συμμετέχω ενεργά στα κοινά.
Το site είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και καταπληκτική πηγή πληροφοριών για όσους αγαπάνε τα ηλεκτρονικά.
Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με αυτό το όμορφο χόμπυ και θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι που με απασχολεί.
Ψάχνω να βρώ led's με τάση λειτουργίας 12V αλλά το σημαντικότερο να είναι 5Watt.
Πρόσφατα εγκατέστησα στο αυτοκίνητό μου ένα κιτ φώτων xenon 6000Κ και όπως καταλαβαίνετε τα μικρά λαμπάκια
που υπάρχουν (ψείρες) είναι πλέον κατακίτρινα και χαλάνε την εμφάνιση. Η συνήθης πρακτική είναι να αλλάζονται οι ψειρίτσες (5W5) με led's λευκού χρώματος που έρχονται σχεδόν στην ίδια θερμοκρασία χρώματος.
Το πρόβλημα στο δικό μου αυτοκίνητο είναι ότι μόλις έβαλα κάποια led , το board computer επειδή έχουν χαμηλή κατανάλωση, νομίζει ότι είναι καμμένα και βγάζει λάθος στην οθόνη το οποίο και παραμένει ενεργό μην επιτρέποντας άλλες πληροφορίες να εμφανίζονται στην οθόνη. Η λύση που συνήθως προτείνεται είναι load equalizers κοινώς μία αντίσταση (25-30Ω /10W) παράλληλα με το led. To πρόβλημα όμως είναι ότι θα πρέπει είτε να βάλεις την αντίσταση μέσα στο σώμα του φωτιστικού με ότι συνεπάγεται αυτό από άποψη ασφάλειας/θερμοκρασίας ,είτε να κάνεις τρύπα στο καπάκι του φωτιστικού και να βάλεις την αντίσταση κάπου στον χώρο της μηχανής με προέκταση καλωδίου.
Επειδή απορίπτω και τις 2 παραπάνω λύσεις θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο led με τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Συγνώμη για το μεγάλο post και καλώς σας βρήκα.

Φιλικά

Μάνος

billy
25-12-05, 21:35
χμμμμμμμμμμμμμμμ...καλή ερώτηση !

Όλα τα leds βασικά από ότι ξέρω δέν έχουνε χαρακτηριστικά Volts και Watts.
Είναι φωτοδίοδοι, οι οποίοι απλά ανάβουν ρίχνοντας τη τάση του κυκλώματος
κατά 1.7V καταναλώνωντας 15-30 mA ανάλογα με το αν είναι ψηλής ή όχι
φωτεινότητας.

Οπότε χρειάζονται μια αντίσταση σε σειρά έτσι ώστε αυτή να καταναλώνει
την περισσευούμενη ενέργεια. Οπότε

VR = V-1.7 και R = VR/i

αν τα συνδέσεις με μπαταρία 12V

VR = 12-1.7 = 10.3 V και χρειάζεσαι R = 10.3 / 0.030 = 343.33 = 350 Ω για να διαρρέονται με 30 mA

Οπότε η αντίστασή σου θα καταναλώνει ισχύ P = 350*0.030^2 = 315 mW

Δεν γίνεται διαφορετικά...πως να αυξήσεις αλλιώς τη κατανάλωση ? Μένει να συνδέσεις
παράλληλα μια μικρή αντίσταση μεγάλης ισχύος (από την οποία θα περνάει πολύ ρεύμα)
για να κοροιδέψεις τον εγκέφαλο...

Έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα ?

gsmaster
26-12-05, 01:08
Βασίλη για ξανακοίτα το μήνυμά σου ...

- 12-1,7 = 10,3V απο παλιά
- η ισχύς (P) μετριέται σε Watt και όχι mA

Αν θες διόρθωσέ το. (αλλιώς θα το κάνω εγω) :)

Killo_Watt
26-12-05, 11:28
Έκανες ένα λαθάκι 0,315W

billy
26-12-05, 11:39
Σορρυ ρε παιδιά, τη πρώτη φορά έβαλα τη μπαταρία στα 9V και μετά την έκανα 12 για να ταιριάζει με το αμάξι του φίλου και ξέχασα να τα αλλάξω όλα. Και στη δεύτερη περίπτωση είχα βάλει κατα λάθος mA και το άλλαξα σε W αντί για mW !!!! Ελπίζω να μην έχω άλλο λάθος :) :) :)

stentor
23-01-06, 14:49
Πως μπορω να τροφοδοτησω ενα led απο μπαταρια ΑΑ (1,2v) λογικα θα πρεπει να φτιαξω μονος μου πηνια κτλ αλλα εχει καποιος συγκεκριμενες σπειρες, διαμετρο φερριτη κτλ?
Ευχαριστω

gsmaster
23-01-06, 17:01
stentor, δοκίμσε αυτό: http://elm-chan.org/works/led1/report_e.html το έχω φτιάξει και δουλεύει μια χαρά.

Οδηγίες για την κατασκευή του πηνίου θα βρείς εδώ: http://elm-chan.org/works/led2/report.html

stentor
27-01-06, 16:32
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση :)

leosedf
27-01-06, 17:23
Υπάρχουν και έτοιμα LED's τέτοια με βάση για να μπαίνει ακριβώς στην υποδοχή της λάμπας αν σε νοιαζει η ασφάλεια και δεν θέλεις να κάνεις καμια ζημιά. Το βάζεις και δουλεύει, τέλος :)

otakis
11-06-07, 01:19
καλησπέρα all

ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ (Ελλάδα) φθηνά led "υψηλής", κατά πως λένε οι μαγαζάτορες τα ultra bright. :) :)
εδώ που είμαι (Χαλκίδα) πουλάνε ~50 λεπτά αυτά των 5 mm, ενώ των 10 mm φτάνουνε κοντά στο 1 € το ένα!!!

GeorgeVita
14-02-11, 15:41
λάθος καταχώρηση.