PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανη καπνου



_ab
10-12-05, 13:23
Γνωριζει κανεις πως δουλευουν????? Υπαρχει πιθανοτητα να κατασκευαστει μια τετοια μηχανη?????Αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχει αντιστασεις που ακουμπανε σε ενα ειδος υγρου που καθως ατμοποιειται επειτα το φυσαει εξω ενας αναμιστηρας???? :roll:

leosedf
24-12-05, 02:02
Οχι καμία σχέση.

λοιπόν:
Σκέψου ένα κουβαδάκι στο οποίο μέσα έχεις δυο αντιστάσεις οι οποίες ζεσταίνονται, επίσης μέσα σε αυτό το κουβαδάκι υπάρχει ενα πηνίο (στην ουσία σωληνάκι) και ένας θερμοστάτης (χρειάζεται κατάλληλη θερμοκρασία αλλιώς βγαίνουν τοξίνες) και μέσα σε όλο αυτό πυρόχωμα (απο αυτό που βάζουν στα τζάκια)
Στην είσοδο με τη βοήθεια της αντλίας περνάει στο πηνίο, λόγω της θερμοκρασίας το υγρό αυτό μετατρέπεται σε πολύ μικρά σταγονίδια (ατμός στην ουσία αλλα πολύ λεπτός) και ταυτόχρονα δημιουργείται πίεση (φυσιολογικό) στην έξοδο συνήθως υπάρχει και ενα μπέκ ωστε να αυξάνει την πίεση και να φεύγει με περισσότερη φόρα ο καπνός.
Μπορείς άνετα να φτιάξεις υγρό.
Η βάση του είναι το νερο, γλυκερίνη, ισοπροπυλική γλυκόλη (μπορεί να κάνω λάθος, πρέπει να ψάξω λίγο) σε κατάλληλες αναλογίες.
Σε διάφορα πειράματα που έχω κάνει εχω καταφέρει να δώσω μέχρι και διάφορα αρώματα στον καπνο οπως καρύδα(το πιο ωραίο) φράουλα, πορτοκάλι, κανέλα κλπ
δεν μπορείς δυστηχώς να τον χρωματίσεις και αυτό γιατί ολο αυτό το μιξ μέσα στον εναλλάκτη θερμότητας πχ το νερό εξατμίζεται στους 100 βαθμούς η γλυκερίνη στους 180 κλπ κλπ αλλα το χρώμα δεν φεύγει και παραμένει μέσα στον ενναλάκτη με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να βοθλώσει.
Τα πιό επαγγελματικά που εχω δεί (καλής ποιότητας) δεν είναι με πυρόχωμα αλλα με χυτό σίδηρο, αυτο το "κουβαδάκι" πρέπει να γεμίσει γιατι πρέπει να κρατάει σταθερή θερμοκρασία.

_ab
24-12-05, 10:15
Αρα πιστευεις πως φτιαχνεται ευκολα μια τετοια μηχανη????Εχεις την καλωσηνη να κανεις ενα μλοκ διαγραμμα η ακομα και εαν εχεις καποιο link γιατι εγω δεν εχω βρει κατι αξιολογο....?????Αυτες οι ουσιες δεν ειναι βλαβερες για τα πνευμονια μας?????

leosedf
25-12-05, 19:28
Xμμμ βασικά κάνουν ζημιά μόνο αν χρησιμοποιηθούν λάθος, πχ εαν κάνεις λάθος στις μίξεις η αν δεν έχεις σωστή θερμοκρασία στον εναλλάκτη θερμότητας.
Το καλύτερο εαν δεν ξέρεις είναι να πάρεις έτοιμο υγρό.
Η ΦΩΣ ΕΛΛΑΣ που βρίσκεται Θεσσαλονίκη έφτιαχνε ενα απ τα καλύτερα μηχανήματα για καπνο που έχω δεί ως τώρα, φοβερές ποσότητες καπνού χωρίς να κρυώνει ο εναλλάκτης.
Γενικά είναι πολύ εύκολο να το κάνεις εαν ξέρεις να συνδέεις αντιστάσεις με ενα θερμοστάτη και μια αντλία υγρού.
το διάγραμμα το έκανα με το paint
Το κόκκινο που είναι ο χαλκοσωλήνας πρέπει να είναι τυλιγμένο μέσα αλλα χωρίς να ακουμπάει τις αντιστάσεις κλπ.