PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη δορυφορικου δεκτη της Alpha digital?



MAKHS
10-12-05, 15:58
Καλησπερα.Ειναι αδυνατο σε καποιον να γνωριζει τα παντα.Ετσι και εγω χρειαζομαι μια βοηθεια.Εχω ενα δορυφορικο δεκτη της Alpha digital που ασφαλως δεν χρησιμοποιειται και σκεφτηκα εαν υπαρχει δυνατοτητα να λειτουργησει ως απλος δορυφορικος δεκτης ωστε εαν αξιζει να βαλω ενα δορυφορικο πιατο.Περιμενω συμβουλες.Ευχαριστω

Lykos1986
11-12-05, 10:52
Ότι μπορεί να γίνει, μπορεί 100%. Το έχω ακούσει από έγκυρα άτομα! Το πρόβλημα είναι ότι ο δέκτης είναι λίγο… χάλι μαύρο από μόνος του!!!

radiodj105
11-12-05, 13:18
Θα κάνεις δουλειά, αλλά μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Ο δέκτης ΔΕΝ αναβαθμίζεται και κατά γενική ομολογία είναι "μπάζο". Μπορείς όμως με λίγα χρήματα να πετύχεις αποτέλεσμα.
Πάρε ένα πιάτο (80 cm κάνει περίπου 20 ευρώ). Προτείνω να πάρεις 2 LNB (για να βλέπεις 2 δορυφόρους ταυτόχρονα) και ένα DISECQ. Αυτό το τελευταίο θα σου χρειαστεί για να μπορείς να επιλέξεις λήψη ανάμεσα σε 2 δορυφόρους.
Πάνω από 50 ευρώ, δεν νομίζω να σου πάει όλη η δουλειά (με 2 LNB και τον διακόπτη Disecq).
Αν όμως θέλεις, ξεκίνα με 1 δορυφόρο (πιάτο και 1 LNB δηλαδή) και αν δεις ότι είσαι ικανοποιημένος, πρόσθεσε το 2ο LNB και το Disecq!