PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπιλογη τρανζιστορ



VAGOURAS
11-12-05, 12:45
Παιδια μηπως καποιος εχει υπόψη του το τρυκ να τοποθετηθει στις τελικες βαθμίδες ενος PLL transistor που να μην ενισχύει συχνότητες πανω απο 110 ΜΗΖ ουτως ωστε να μην περνάνε οι αρμονικες?
Τωρα θα μου πειτε αν υπηρχε κατι θα το ξεραμε αλλα καπου καποτε το ειδα σε μια κατασκευη μικρου πομπου και αν θυμαμαι καλα ο κατασκευαστης τοποθετουσε BC548 !!!!! Ξερετε κατι ????
Περιμενω γνώμες.
ΦΙΛΙΚΑ VAGOURAS
ΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΡΑΙΟΣ ???????????

amiga
11-12-05, 12:57
Γιατί δεν βάζεις LOW-PASS;;;

radiodj105
11-12-05, 14:06
Παιδια μηπως καποιος εχει υπόψη του το τρυκ να τοποθετηθει στις τελικες βαθμίδες ενος PLL transistor που να μην ενισχύει συχνότητες πανω απο 110 ΜΗΖ ουτως ωστε να μην περνάνε οι αρμονικες?
Τωρα θα μου πειτε αν υπηρχε κατι θα το ξεραμε αλλα καπου καποτε το ειδα σε μια κατασκευη μικρου πομπου και αν θυμαμαι καλα ο κατασκευαστης τοποθετουσε BC548 !!!!! Ξερετε κατι ????
Περιμενω γνώμες.
ΦΙΛΙΚΑ VAGOURAS
ΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΡΑΙΟΣ ???????????
Φίλε δεν πρόκειται για τρυκ! Πραγματικά ούτε ο Χουντίνι μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Δεν χρειάζεσαι "τρανσίστορ" αλλά ένα φίλτρο διέλευσης (σε σειρά) που να σου κόβει τις υψηλές συχνότητες, ώστε να ΜΗΝ τις ενισχύει το linear σου μετά. Τo BC548 δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά. Χρησιμοποειίται κατά κόρον για να οδηγεί ρελέ και σε μερικά κυκλώματα ήχου, το δουλεύει και η Smart Kit. 'Αρα το BC548 δεν κάνει.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕΡΡΑΙΟΣ... αλλά είμαι Ωραίος!
Χε-χε

^Active^
11-12-05, 15:33
Αν θυμαμαι καλα το BC548 δεν ειναι για ακουστικες συχνοτητες; Το ειχα χρησιμοποιησει σε ενα μικτη που ειχα φτιαξει. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που λενε και οι φιλοι παραπανω με Low pass filters για να κοψεις της αρμονικες.