PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπος FM Στα 175MHz



NUKE
12-12-05, 23:44
Υπαρχει κανα κυκλωμα πομπου που να φτανει στους 175MHz.Εμβελεια να εχει καμοια 10αρια μετρα.Κατι πολυ απλο.Η να αλλαξω κατι σε καποιον αλλον για να πετυχω αυτο που θελω...

amiga
12-12-05, 23:49
Πάρε τον 0.2 W της SmartKit και κόψε 2 σπείρες απο το L1.

Αν δέν θες να το αγωράσεις πές μου να σου στείλο schematic!

NUKE
13-12-05, 16:08
Και εγω αυτο ειχα σκεφτει να καλω, δηλαδη να χρησιμοποιησω αυτον τον πομπο γιατι τον εχω αγορασει.Αλλα δεν ηξερα πως να τον αλλαξω.Θα μπορεσω να του βαλω στην εισοδο ενα Cd-player?

Α, και σε ευχαριστω πολυ.

amiga
13-12-05, 16:25
Φυσικά και μπορείς
Αν θυμάμαι καλά έχει ένα πυκνωτικό μικρόφωνο με ένα τρανζίστορ για την ενίσχυση του. Βγάλε το μικρόφωνο και βάλε ένα τρίμερ στην θέση του και από το τρίτο ποδαράκι του τρίμερ (το μεσαίο) βάλε το σήμα του cd σου.
(ίσως χρειαστεί και κάποιος πυκνωτής δεν θυμάμαι το κύκλωμα τώρα αλλά πειραματίσου, εγώ το είχα κάνει αλλά στους 85 Mhz αν θυμάμαι καλά , για cdplayer)

amiga
13-12-05, 17:00
Τώρα που το θυμάμαι κάπου έχω σχέδιο πομπός – δέκτης 160-175 MHz Ιταλικής εταιρίας δοκιμασμένο με τέλειο ήχο.
Αν σε ενδιαφέρει να ψάξω να το βρω.

NUKE
13-12-05, 17:26
γενικα με ενδοαιφερει καθε σχεδιο που θα μπορουσε να μου δωσει καποις.Γενικα μαζευω οτι μπορω να βρω.Αλλα το συγκεκριμενο που μου λες ειναι αρκετα ενδοαιφερων.Αν μπορεις ανεβασετω.

gsmaster
13-12-05, 23:01
......
...
Βγάλε το μικρόφωνο και βάλε ένα τρίμερ στην θέση του και από το τρίτο ποδαράκι του τρίμερ (το μεσαίο) βάλε το σήμα του cd σου.
(ίσως χρειαστεί και κάποιος πυκνωτής δεν θυμάμαι το κύκλωμα τώρα αλλά πειραματίσου, εγώ το είχα κάνει αλλά στους 85 Mhz αν θυμάμαι καλά , για cdplayer)


Το μεσαίο ποδαράκι του τρίμμερ θα πάει εκεί που ήταν το μικρόφωνο. Ετσι όπως το είπες, όταν το τρίμμερ πάρει πολύ μικρές τιμές θα βραχυκυκλώσει την έξοδο του CDplayer με άγνωστα αποτελέσματα.

Οπότε:
Βάζεις το + του cdplayer στο ένα άκρο του τρίμμερ, και το άλλο άκρο το βάζεις στη γέιωση του κυκλώματος, μαζί με το - του cdplayer. Τον δρομέα του τρίμμερ τον συνδέεις στην είσοδο εκεί που ήταν το μικρόφωνο. (ανάλογα με το κύκλωμα εισόδου είναι πιθανό να παρεμβάλεις έναν πυκνωτη σε σειρά εκεί, για να μηνπεάσει DC στο cdpalyer). Αν το κύκλωμα έχει καναν προενισχυτή για το μικρόφωνο καλό είναι να μην τον χρησιμοποιήσεις αφού το σήμα απο το cdplayer είναι αρκετά πιο ενισχυμένο σε σχέση με του μικροφώνου.

Αν εβλέπαμε και το κύκλωμα....

amiga
13-12-05, 23:21
φτιάξε αυτό είναι τέλειο. αν θέλεις cdplayer και όχι mic απλά δεν θα συνδέσεις το transistor και θα βάλεισ το cd στον πυκνωτη

amiga
13-12-05, 23:25
και τα υλικά...

Καλά λες gsmaster.
Βέλε πάντως και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1μF/16V ανάμεσα απο το + τις εισόδου του audio και του cd player

amiga
13-12-05, 23:29
κάπου έχω και τον δέκτη.. προσεχώς θα τον ποστάρω.
είναι για τους 160-175 ΜΗΖ πομπός-δέκτης

NUKE
13-12-05, 23:32
Αυτο το σχεδιο παραειναι πολυπλοκο.Θα κανω αυτο με τον πομπο της smart-kit.

amiga
13-12-05, 23:52
Της SmartKit είναι πανεύκολο αλλά τα αποτελέσματα είναι εντελώς διαφορετικά.
Για αρχή κάνε της smart

ok1gr
06-06-06, 01:34
nuke σαν δέκτη τί θα χρησιμοποιήσεις?

NUKE
08-06-06, 17:46
Αν σου πω οτι δεν με ενδοιαφερει ο δεκτης θα το πιστεψεις?

Giannis511
08-06-06, 18:26
Τι θα το κάνεις εκεί πάνω?????Το πολύ πολύ να σε ακούσει κανένας ταξιτζής η παρακολούθηση μωρού!

NUKE
11-06-06, 15:57
Δεν θελω να με ακουσει κανενας.Θελω απλα εναν πομπο σε εκεινη την συχνοτητα.Θελω να κανω μια παρεμβολη σε εναν δεκτη σε εκεινη την συχνοτητα.Νομιζω ομως οτι ειναι ψηφιακος οποτε δεν θα γινει τιποτα τελικα.

iosifidisgiorgos
11-06-06, 16:07
μηπως ξερει κανεις κανενα καταστημα στην θεσ/νικη για να αγορασω εναν ενισχυτη και μια γεφυρα? τιμες πανω κατω ?οχι πολυ ακριβα

ok1gr
11-06-06, 16:14
Δεν θελω να με ακουσει κανενας.Θελω απλα εναν πομπο σε εκεινη την συχνοτητα.Θελω να κανω μια παρεμβολη σε εναν δεκτη σε εκεινη την συχνοτητα.Νομιζω ομως οτι ειναι ψηφιακος οποτε δεν θα γινει τιποτα τελικα.


Για τί ακριβός δέκτη πρόκειτε?

gsmaster
11-06-06, 22:43
μηπως ξερει κανεις κανενα καταστημα στην θεσ/νικη για να αγορασω εναν ενισχυτη και μια γεφυρα? τιμες πανω κατω ?οχι πολυ ακριβα
Εδώ όλη η λίστα...
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1267