PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή τηλεκοντρόλ mini hi-fi



Panoss
17-12-05, 22:01
Μου χάλασε το τηλεκοντρόλ του mini hi-fi και θέλω να φτιάξω άλλο γιατί το τσιπάκι που κάηκε δεν υπαρχει πλέον (είναι παλιό το hi fi). Πώς μπορώ να το κάνω. Αν συνδέσω μια δίοδο υπερύθρων στην έξοδο ενός microcontroller και δοκιμάσω διάφορους συνδυασμούς ως προς τη διάρκεια που εκπέμπει η δίοδος λέτε να πετύχω τίποτα? Δοκίμασα ένα τηλεκοντρόλ τηλεόρασης (απ αυτά που ναι για όλες τις τηλεοράσεις) και κατάφερα να αυξήσω την ένταση της μουσικής. Μόνο αυτό όμως. Από τις άλλες λειτουργίες τίποτα. Για πέστε καμιά ιδέα.

Lykos1986
17-12-05, 22:15
Χωρίς το πρωτόκολλο επικοινωνίας (αν θες παραπέρα πληροφορίες για πρωτόκολλα τότε ψάξε στον gooooogle για RC5, αν και αυτό νομίζω πως κάνει μόνο σε TV), δεν θα κάνεις τίποτα με χρήση μC.. Δεν πα να αυξάνεις την διάρκεια του παλμού, την περίοδο κτλ. Θα έχεις πλήρη αποτυχία.

Σίγουρα θα βρεις μια λύση με τέτοιου είδους τηλεκοντρόλ που λες. Το έχω δοκιμάσει και ξέρω. Ζήτα αν θες τηλεκοντρόλ μόνο για Hi-Fi, αν και θα βρεις πολύ δύσκολα. Τώρα για το ότι έχει καεί το chip του το βρίσκω λίγο δύσκολο. Συνήθως από άλλες βλάβες πάσχουν τα τηλεκοντρόλ. Πολλές εκ τον οποίων είναι για γέλια!!! :wink:

Επιστήμων
17-12-05, 22:58
Δοκίμασε να αλλάξεις τον κρύσταλλο του τηλεκοντρόλ.