PDA

Επιστροφή στο Forum : Midi interface



Killo_Watt
22-12-05, 15:32
Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα που μόλις δίνω λογικό 1 στην μια είσοδο να στέλνει π.χ την ακολουθία 1010 στην θύρα midi και όταν δίνω λογικό 1 στην δεύτερη είσοδο να στέλνει π.χ 1001. (η κάτι σε γενικές γραμμές παρόμοιο που να δίνω κάποιο tiger και να στέλνει κάποια συγκριμένη παλμοσειρά)

Lykos1986
22-12-05, 17:41
Το πρώτο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ είναι να χρησιμοποιήσεις την λογική κατασκευής μιας μηχανής FSM. Είναι πολύ εύκολο να κατασκευαστούν και ειδικά αυτό που λες. Θα σκεφτώ και δεύτερη λύση και θα σου πω.

Killo_Watt
22-12-05, 18:27
FMS = finite state machine ???

Και αν δεν κάνω λάθος αυτό στηρίζετε σε ttl τα οποία αλληλοοδηγούνται και έτσι έχουμε το delay με τελικό αποτέλεσμα συγχρονισμό στην έξοδο???

Lykos1986
22-12-05, 22:43
1.FMS = finite state machine ???

2.Και αν δεν κάνω λάθος αυτό στηρίζετε σε ttl τα οποία αλληλοοδηγούνται και έτσι έχουμε το delay με τελικό αποτέλεσμα συγχρονισμό στην έξοδο???



Για το πρώτο συμφωνώ (FMS = finite state machine, Μηχανές πεπερασμένων καταστάσεων).

Τώρα για το δεύτερο μου τα έχεις μπερδέψει λίγο. Μπορείς να το κάνεις και με CMOS, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τεχνολογία υλοποίησης εκτός αν θες κάποια ειδική κατασκευή με λίγη κατανάλωση ρεύματος ή με γρήγορη αντίδραση ή με μεγαλύτερη δυνατότητα οδήγησης άλλων πυλών κτλ. Πάντως σχεδιάζονται πάρα πολύ εύκολα αρκεί να έχεις δουλέψει λίγο το θέμα.

Μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις.

Τι ακριβός θέλεις να κάνεις;;;;

Killo_Watt
23-12-05, 15:40
Θέλω να φτιάξω ένα χειριστήριο για ένα πρόγραμμα που δέχεται εντολές από την midi. Αν σου ήταν εύκολο να έφτιαχνες ένα κυκλωματακη που να στέλνει μια οιαδήποτε παλμοσειρά για να πάρω μια ιδέα του τρόπου σχεδιασμού θα σου ήμουν υπόχρεος.

Lykos1986
26-12-05, 18:56
Φυσικά και θα σου κάνω ένα παράδειγμα για να δείς πως γίνονται και μετά μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις εσύ. Θα αργήσω όμως λίγο, μάλλον με το νέο έτος!!! Ε, δεν είναι και τόσο μακριά!!!

Φυσικά το ίδιο μπορεί να γίνει και με χρήση μC. Αυτό που πετυχαίνεις με το τελευταίο είναι η χρησιμοποίηση λιγότερων IC, παρά να αρχίσεις να βάζεις chip πυλών (αν βασικά δεν χρησιμοποιήσεις CPLD ή FPGA κτλ) και επίσης η παραμετροποίηση του στο μέλλον με χρήση για παράδειγμα του ICSP των PIC!!!

Αυτά για την ώρα. νέα με το νέο έτος
:wink:

Killo_Watt
26-12-05, 20:50
Σε ευχαριστώ πολύ θα περιμένω :)

_ab
27-12-05, 16:03
κατι τετοιο κανει δουλεια??????Μπερδευτικα λιγο......

http://www.serasidis.gr/circuits/MidiGenerator/MidiGenerator.htm

Killo_Watt
27-12-05, 21:47
Βασικά όντος κάνει αυτό που ζητάω αλλά πάλι πιο περίπλοκα αφού είναι κάτι σαν συνθεσάιζερ και έχει κατασκευαστεί για να φτιάχνει μουσική και όχι να δίνει εντολές ακόμα επειδή η πληροφορίες που στέλνονται είναι αρκετές πράγμα που μπερδεύει την κατάσταση. Εγώ θέλω να στείλω συγκεκριμένη παλμοσειρα.