PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα για κεραια ΑΜ



tzitzikas
23-12-05, 19:38
Πρόσφατα έφτιαξα ένα τελικό σταδιο για πομπο ΑΜ με μια 813 που οδηγειται από μια 807 στα 430 volt.
Στα 2100 βολτ ανόδου η 813 κοκκινιζει αρκετα. Στα 1400 καθολου. Η οδήγηση είναι αρκετα καλα συντονισμενη. Παλια αντι για την 813 υπηρχε μια 4-400 η οποια καηκε αρκετες φορες και μαλιστα σε ταση 2800 βολτ που για μια τετοια λαμπα δεν είναι πολλα.
Να περιγραψω λιγο την κεραια μας:
Είναι τυπου Γ (20 μετρα καθετο και καμια 30 μετρα οριζοντιο) από ηλεκτρολογικο καλωδιο δυμισαρι, τροφοδοτειται μεσω ενός ομοαξονικου RG-214 μηκους περιπου 2-2μιση μετρων. Η κεραια συνδεεται μεσω σταθρου πυκνωτη 1600pf/8kv με την ανοδο της 813.επισης υπαρχει ένα καλωδιο δυομισαρι και αυτό σαν radial μηκους περιπου λ/4 απλωμενο οριζοντια στο υψος του πομπου και συνδεδεμενο με το πλεγμα του ομοαξονικου.
Επισης παλια ειχα δοκιμασει ένα συντονιστικο με πυκνωτη αρεοφυλλο 500 pf συνδεδεμενο μετα τον 1600pf/8kv & την γειωση και μετα σε σειρα πηνιο με ληψεις αλλα δεν μου απεδωσε, χειροτερεψε το σημα.
Τελος λιγα μετρα αφου ξεκιναει η κεραια εχω βαλει καμια 150-200 σπειρες πηνιο αναμεσα σε κεραια-γη για να γειωνω τα στατικα.
Επισης 2 λαμπες φθορισμου που εχω βαλει κοντα στην κεραια αναβουν για την συχνοτητα μας.(χωρις ομοαξονικο δεν αναβουν)
Στα 1400 βολτ dc με οδηγο της 813 περιπου 17 mA εχω 150 mA ανοδικα.
Περιμενω να μου πειτε γνωμες τι μπορει να φταιει και το σημα δεν είναι ικανοποιητικο, κανα άλλο πιο αποδοτικο τυπο κεραιας, η οτιδηποτε άλλο.
Η συχνοτητα μας είναι 1431 khz.
άπλα υπαρχει πολλυ.η κεραια αναρτειται απο 2 ενιαοροφα κτιρια

Killo_Watt
24-12-05, 11:06
Αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα η γνώμη μου είναι πρώτον να βγάλεις το ομοαξονικό και να βάλεις ανοιχτή γραμμή τροφοδοσίας… αλλιώς θες coupler στην βάση τις κεραίας πράγμα που πιστεύω ότι δεν σε συμφέρει ακόμα θες και Π στην έξοδο του πομπού οπότε βράσε όριζα από απώλειες…
Πρόσεξε την γείωση σου παίζει σημαντικό ρόλο στα μονοπολα

Εγώ αν είχα χώρο θα έβαζα δίπολο…. Αν και η κάθετη έχει καλύτερη απόδοση τοπικά αλλά χαντακώνει κατά τα αλλά το μηχάνημα (άσε που η κάθετη θέλει γειώσεις και radial)

tzitzikas
24-12-05, 11:21
διπολο ενοεεις να ανεβενει ομοαξονικο 50 ομ μεχρι το υψος των κτιριων και μετα οριζοντιο διπολο λ/2?τι συντονιστικα θελει αυτο στην εξοδο?
γειωση μονο του πινακα εχουμε,δυσκολο να κανουμε αλλη.

"Αν και δεν είμαι ειδικός στο θέμα η γνώμη μου είναι πρώτον να βγάλεις το ομοαξονικό και να βάλεις ανοιχτή γραμμή τροφοδοσίας… "
το ειχα κανει και η λαμπα κοκκινιζε περισοτερο και δεν εναβαν οι λαμπες φθορισμου.(μπορει να μην συντονιζε βεβαια)
για την κεραια τυπου Γ οπως αυτη που χω πως βγαινουν τα μηκη του καθετου και του οριζοντιου με βαση την συχνοτητα?

Killo_Watt
24-12-05, 15:27
Ναι ακριβός αυτό που αναφέρεις εννοώ και θέλει στην έξοδο του μηχανήματος προσαρμογή Π (πυκνωτής – πηνίο – πυκνωτής)

Μην σου πω καλύτερα πώς βγαίνει το μήκος στην Γ γιατί θα τρελαθείς… απλά υπολόγιζε να είναι λ/4 το συνολικό μήκος με το κάθετο τμήμα τουλάχιστον 10μετρα. Ακόμα για να βαράει ιονοσφαιρικο κάνε το οριζόντιο να έχει μια μικρή κλίση σε σχέση με το έδαφος.

ΥΓ πάντως η γείωση του πίνακα δεν είναι και η καλύτερη ιδέα ειδικά αν το οίκημα είναι παλαιό οπότε και η γείωση όχι τόσο καλή.

ΥΓ2 Ο τύπος υπολογισμού του κάθετου τμήματος είναι 173/Φ όπου Φ σε MHz

tzitzikas
24-12-05, 19:10
""ΥΓ2 Ο τύπος υπολογισμού του κάθετου τμήματος είναι 173/Φ όπου Φ σε MHz""
ενοεις τύπου Γ ε?οποτε το οριζοντιο θα ειναι λ/4-173/Φ.
εμενα με ενδιαφερει να παιζει καλα τοπικα, ιονοσφαιρικα δε με ενδιαφερει γιατι βγαινουμε μεσα στην μπαντα.
173/Φ όπου Φ σε MHz π.χ για 1,431 MHz βγαινει 120,9 μετρα.μηπως εχεις κανει λαθος?

δευτερο αραιοφυλλο δεν εχουμε μονο εναν 500 pf στα 4,3 kv & πηνιο.(σπλα δε τους χρησιμοποιουμε γιατι μολις τα εβαλα πανω χειροτερεψε το σημα)

επισης να σου πω οτι απο το σημειο που ξεκιναει η κεραια απο το ομοαξονικο μεχρι το σημειο που ξεκιναι το καθετο υπαρχει ενα τμημα κεραιας περιπου οριζοντιο και περιπου 2-3 μετρα.συγκεκριμενα το σημειο που ξεκιναει το καθετο ειναι κανα 2 εκατοστα κοντα στο τσιμεντο της ταρατσας.μηπως δεν ειναι καλο να ειναι τοσο κοντα???

επισης το πηνιο 200 σπειρες που γειωνει τα στατικα πως σου φενεται??
τ
ο ena radial που περιεγραψα πιο πανω ως φενεται?

Killo_Watt
25-12-05, 11:09
Ο τύπος χρησιμοποιείτε όπως ακριβός τα λες δηλαδή από το ολικό μέγεθος της Γ που είναι λ/4 αφαιρουμε το 173/φ και βρίσκουμε το οριζόντιο (δηλαδή όπως είπα το 173/φ δίνει το κάθετο τμήμα). Όμως αυτός ο τύπος πρέπει να δίνει το μήκος σε πόδια γιατί υπάρχει και ένας άλλος τύπος που δίνει το κάθετο τμήμα (1/5,4)*λ αλλά όπως διαπίστωσα βγάζει τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα… Άμα ξέρεις πόσο είναι το ένα πόδι για βγαλτω και με τους δυο πρέπει να βγει το ίδιο???

Ακόμα απομακριναι όσο μπορείς το κάθετο τμήμα από το ντουβάρι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο

Κάνε και μια δοκιμή με το συντονιστικό L πάνω αλλά χωρίς το ομοαξονικό

Το radial πολύ σωστά το έχεις βάλει μιας και δεν έχεις και καλή γείωση και άμα μπορείς ρίξε και αλλά (λογικά από την κατεύθυνση που έχεις το radial πρέπει να έχεις πιο δυνατό σήμα)Όσον αφορά το πηνίο ναι μεν σου γειώνει τα στάσιμα αλλά μήπως σου γειώνει και σήμα για κάνε δοκιμές με περισσότερες σπείρες (τύπος δεν θυμάμαι)


Υ.Γ Σαν μια εναλλακτική λύση μπορείς να φτιάξεις κάθετη με φορτίο κορυφής όπως αυτή που έχει δημοσιευτεί στο forum παλαιότερα η με πηνίο βάσεως

tzitzikas
27-12-05, 12:19
στην εξοδο μπορω να βαλώ για συντονιστικο τομσον με 500πφ πυκνωτη?

3 ποδια ειναι πριπου 1 μετρο.και παλι δηλαδη ο τυπος δινει ενα μηκος 40 μετρα.

Killo_Watt
27-12-05, 14:21
Αν και δεν θυμάμαι να έχω ξανά ακούσει για συντονιστικό thomson αν εννοείς να μπει ο πυκνωτής σε σειρά αυτό γίνετε με την προϋπόθεση ότι ο πυκνωτής είναι καλής ποιότητας. (μάλιστα είχα ακούσει ότι έχει και καλύτερα αποτελέσματα…. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει)

Όσον αφορά το μήκος δυστυχώς όντως για τόσο χαμηλές συχνότητες βγαίνει μεγάλο…

tzitzikas
27-12-05, 16:14
ενοω μετα τον σταθερο πυκνωτη που φευγει απο την ανοδο να υπαρχει μεταβλητος παρραληλα με πηνιο.το ενα ακρο θα συνδεεται σε αυτο το πυκνωτη και το αλλο στη γη και να κανω βυθιση αρχικα χωρις κεραια ωσπου να μηδενισει το μιλιαμπερομετρο ανοδου και μετα να συνδεσω πανω κεραια.

Killo_Watt
27-12-05, 21:40
Γενικός αυτός ο τρόπος συντονισμού δεν συναντάτε συχνά και όσον αφορά τον τρόπο ρύθμισες που αναφέρεις έχω επιφυλάξεις για την ορθότητα του αφού το λογικό είναι η ρυθμίσει να γίνετε με κεραία ενώ όπως το αναφέρεις έχουμε μια ρύθμιση ανεξαρτήτως κεραίας. Ακόμα κάπου που το είχα δει το εν λόγω κύκλωμα είχε και ένα δεύτερο πηνίο αν θυμάμαι καλά που συνδεότανε ο πυκνωτής και το πηνίο και μέσο αυτού γειωνόταν. Περισσότερες πληροφορίες και τον ενλόγω τρόπο συντονισμού δεν γνωρίζω.

tzitzikas
27-12-05, 23:17
δεστε ενα γραφικο της κεραιας μας να μου πειτε τη γνωμη σας.

MAKHS
28-12-05, 12:08
Καλημερα. Χρονια Πολλα. Η κεραια σου σαν μηκος ειναι καλη αλλα βγαλε εκτος λειτουργιας το RG και κανε ενα συντονιστικο Π και με κροκοδηλακι θα παρεις σπειρες απο το πηνειο του Π και θα συντονιζεις και τοτε θα δεις πως θα αναβουν οι φθοριου κλπ..Θελεις πηνειο 50 σπειρες σε πενταρι τουμπο και 2 πυκνωτες απο 250 πφ και πανω και καλη γειωση απο το μηχανημα στη γη με γειωση χαλκοσωληνα.Καλη χρονια.

tzitzikas
28-12-05, 17:59
χρονια πολλα ΜΑΚΗ.χωρις Π δεν μπορει να γινει δουλεια?δυσκολο να αγοραστει ακομη ενας αεροφυλλος 500 pf.
υπαρχει ενας μεταβλητος 500 pf /4,3 kv.με αυτον και με πηνιο 50 σπειρες να κανω συντονισμο αν γινεται.
φανταζομαο οτι ενοεις συντονισμο απλα να πετυχω την μεγαλυτερη βυθιση του ρευματος ανοδου ε?
ειχα κανει μια αποπειρα παλια, μετα τον σταθερο εβαλα το μεταβλητο πυκνωτη ως προς την γη και μετα σε σειρα προς την κεραια το πηνιο αλλα χειροτερεψε το σημα σε οποιαδηποτε θεση του πηνειου και του μεταβλητου.οι λαμπες δεν εναβαν καθολου.βεβαια ειχα και το ομοαξονικο πανω.δε ξερω αν επαιζε ρολο.
στη θεση του ενος μεταβλητου του Π δε θα μπορουσα να βαλω σταθερο αν ειναι τοσο αναγκαιο το Π?
επισης τελευταια ερωτηση: οσο πιο πολυ αναβουν οι λαμπες ειναι ενδειξη πολλων βαττ ή μπορει να ειναι και απλα στασιμα?

MAKHS
28-12-05, 18:14
Γεια σου φιλε.Μπορεις να βαλεις μονο τον ενα πυκνωτη και μετα το πηνειο και απευθειας τη κεραια χωρις σταθερο πυκνωτη που ειναι το κλασικο συντονιστικο λαμδα .Οταν αναβει η λαμπα κοντα στο συρμα να ξερεις οτι ειναι ισχυ πραγμα που θα σου φανει οταν διαμορφωσεις που θα αυξομειωνεται αναλογα με την ενταση και απο τα φυσιολογικα για την λυχνια μιλαμπερ απο την ανοδο που θα σου τραβαει.Πρακτικα αντι για λαμπα μπορεις να χρησημοποιησεις ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι.

tzitzikas
28-12-05, 18:51
500 pf σου φαινεται καλος ο μεταβλητος η θα χρειαστω περισοτερη χωριτηκοτητα?(αν ειναι να βαλω κανα σταθερο παραλληλα σε αυτον)
προτείνεις να ξεκινησω την κεραια λ/4 κατευθειαν με συρμα ε?
επισης θελω να μου πεις αν το πηνιο 200 σπειρες που εχω αναμεσα στην αρχη τις κεραιας και την γη μπορει να μου κανει ζημια.το θελω να μου γειωνει τα στατικα.
δε μου πες μετα θα κανω συντονισμο οπου τραβαει λιγοτερα mA.α παιξω με πηνιο και πυκνωτη ε?
τοσο σημαντικη ειναι η γειωση στην εμβελεια?
αυτα ευχαριστω.

MAKHS
28-12-05, 21:29
Ειναι πολυ καλος και αρκει.Θελεις συρμα περιπου στα 44 μετρα και θα ξεκινησεις με τον πυκνωτη μεσα και σπειρες πηνειου περιπου στις 50.Ο Υπολογισμος της κεραιας ως συρμα ειναι διαφορετικος απο οτι με διπολο.ΠΧ, με διπολο 44 μετρα θα σου συντονισει καλα με 50 ΩΜ στους 1650 περιπου ενω το ιδιο συρμα με Χ Αντισταση θα σου συντονισει 200 Κηζ πιο κατω.Ισως να χρειασθεις και παραπανω, ας πουμε 70 σπειρες. Αρχικα μην το γειωνεις το πηνειο στην ακρη. Αφησετο ελευθερο και ξεκινα το συρμα.Περιμενω νεα σου.

tzitzikas
29-12-05, 10:10
αν βαλω κεραια ακριβως λ/4 (χωρος υπαρχει) τοτε φανταζομαι δε θα χρειαζεται το πηνιο.
50 σπειρες δε θα "κοβουν" πολυ σημα??
στα 1400 volt δεν μου κοκκινιζε η λαμπα ενω στα 2100 κοκκινιζε πολυ.αυτο δειχνει κακο συντονισμο στην κεραια?

MAKHS
30-12-05, 19:42
Παντα στις λυχνιες να γνωριζεις οτι το πηνειο χρειαζετε για να μαλακωνει την εξοδο,αρα και την διαμορφωση.Προτιμησε τα 44 μετρα(περιπου για τους 1700 Κηζ) και αφου δεις οτι σου συντονιζει αφησε οπως ειναι το συντονιστικο και προσθεσε συρμα.Οσο αφορα τη ταση θα σου ελεγα να δουλεψεις τη λαμπα με χαμηλη ταση για να δεις πως θα συμπεριφερθει στη λειτουργια της οταν συντονισεις και μετα αναλογα της δινεις κατι παραπανω απο 1000 βολτ.Οταν δινεις μεγαλη ταση σε ανοδο δεν σημαινει οτι θα σου βγαλει και μεγαλη ισχυ εαν δεν εχεις σωστο συντονισμο.Ολα απο εκει ξεκινουν.Καλη χρονια φιλε.

807
03-01-06, 12:52
καλημερα σας και καλη χρονια,να πω δυο λογακια μονο στα λεγομενα σας,γνωμη μου που εγγυημενα δουλευει αψογα ειναι να κανεις το κυκλωμα λ με πηνιο και πυκνωτη500πιφι αραιο και πηνιο οπως ειπε ο φιλοσ με 50σπ η και περισοτερο,βγαλε το αρ-τζι και εγω οποτε το εβαζα κοκινιζε η εξοδος,σκεψου..βαζεις καθοδο 50ωμ να τροφοδοτησει μια αντεννα 2?10?300?500? ποσων ωμ αραγε? που το ξερεις?? και μετα ειναι η εξοδος του πομπου σου ακριβως 50ωμ????ασφαλως ΟΧΙ αφου εχεις κυκλωμα ελ και οχι πι και φυσικα αφου δεν εφερες με γεφυρα τα 50ωμ στον πομπο σου,αρα...εχεις μηχανημα π.χ με εξοδο 300ωμ, το συδεεις σε καθοδο 50ωμ και τροφοδοτεις κεραια π.χ 150ωμ ωραια.....τι να βγαλει το κακομοιρο?κανε το κυκλωμα λαμδα,βγαλε κατευθειαν κεραια και....βαλε ολο το πηνιο εξοδου ενεργο,π.χ 70 σπειρες ανοιξε ανοδικη και βρες με τον εξοδου το μινιμουμ,τα μιλλιαμπερ που θα τραβαει μπορει ναναι και 40 μην απογοητευτεις,το βρηκες? αφαιρεσε πηνιο και ξανασυντονισε..οσο αφαιρουμε πηνιο ο μεταβλητος συντονιζει πιο μεσα του και αντιστροφα,ξανα και ξανα αφαιρεις σπειρες και βαζεις μεσα μεταβλητο μεχρι να ερθεις στα κανονικα ρευματα λειτουργιας δηλαδη στα 180-200μιλλι.αν δεις οτι δεν πετυχες αυτα τα μιλλιαμπερ γιατι ο μεταβλητος μπηκε ολος μεσα και δεν φτανει η αστο εκει...η βαλε μεγαλυτερο μετ-το.και 150μιλλιαμπερ να τραβαει μια διακοσαρα βατακια θα βγαλει, προσοχη τωρα οταν αρχικα εχεις πολυ πηνιο και η λαμπα τραβαει 40μιλλι π.χ η βυθιση θελει καλο ματι να την δεις, θα ειναι ελαχιστη.αν δεν την βρεις βγαλε παλι σπειρες μεχρι να την βρεις.ενα τετοιο δοκιμαζω τωρα και εγω αλλα εμενα μου συντονιζει αψογα. αυτος ειναι ο τροπος συντονισμου με ελ και αν γιναι σωστα η 813 θα σκοτωνει,αλλιως με αρ-τζι ασυντονιστο κ.λ.π θα ανοιγουν αυτοταλαντωτα και θα βγαινουν πιο μακρια,οταν με το καλο το κανεις βαλε και μια αλλη 13αρα παραλληλα και θα δεις!!!!!!!! αυτα μπαι απο δω και πολλες ευχες>

tzitzikas
03-01-06, 20:52
807 εχω τις εξης αποριες στα λεγομενα σου:


1) λ συντονιστικο ενοεις φανταζομαι το κλασσικο συντονισμο οπου μετα τον σταθερο πυκνωτη ανοδου συνδεεις τον μεταβλητο και το άλλο ακρο του το γειωνεις.επισης συνδεεις το πηνιο αναμεσα στον μεταβλητο και στην κεραια.

2) Λες ότι βαζωντας πυκνωτη αυξανεται η βυθιση.μηπως όμως με πολύ πυκνωτη μεταβλητο μεσα γειώνεται και πολύ σημα??

3) Πηνιο εξοδου 70 σπειρες σε τι διαμετρο?

4) Κεραια θα βαλω λ/4 (υπαρχει χωρος). Aν κανω τα εξης: αρχικα να μην βαλω πηνιο εξοδου πανω.να κανω συντονισμο μονο με τον μεταβλητο και αν το ρευμα δε πεφτει στο φυσιολογικο να προσθεσω πηνιο.αν ομως με πηνιο ανεβουν τα mA και αλλο να κοψω κεραια.πως σας φαινεται??αφου θα βαλω λ/4 κεραια μου φενεται απλος και λογικος τροπος συντονισμου.

807
04-01-06, 15:49
γεια σου φιλε. λοιπον,,,οσον αφορα το πρωτο εισαι σωστος, δευτερον...αν εκει συντονιζει η εξοδος με την κεραια,δηλαδη ο μετ-τός π.χ ολος μεσα εκειι θα το αφησεις,αφού εκει συντονιζει,τι να κανουμε?ο πυκνωτης δεν κοβει απο την αρ-εφ,το πηνιο κοβει σημα και το κανει θερμοτητα,και 800πιφι να παει ΔΕΝ κοβει σημα,ασε που συνηθως με μια λ/4 συντονιζεις με 250πιφι περιπου,διαλεγεις λοιπον...η εχεις πολυ πηνιο που θα ζεσταινεται κοβοντας σημα και καθολου π.χ πυκνωτη και η 813 να τραβαει 50μιλλιαμπερ δηλαδη αστα να πανε..η ελαχιστο πηνιακι,πυκνωτη λίγο ,180-200μιλλιαμπερ, και μια 350αρια βατ στον αερα,διαλεγεις.....τριτον..ενταξει μην κολλας σε αυτο δεν ειναι σημαντικα ουτε τοσο κρισιμα τα νουμερα,εγω για να μην ζοριζω οτι δοκιμαζω πρωτη φορα εχω ενα πηνιο 100 σπ σε τουμπο 5ποντων διαμ. και βαζω ανα 10σπ ληψη, ξεκινω με ολες τις 100,αν τραβαει ελαχιστα μιλλιαμπερ,που τραβαει γιατι εχω 52μ κεραια,ελλατωνω σπειρες σταδιακα,περιεγραψα τον τροπο,τελως παντων βαλε τουμπο 5ποντων,αλλα με ληψεις.
τεταρτον ,,κανε εσυ την δοκιμη με πηνιο,ας εχεις και λ/4,μην δοκιμαζεις ξερα την λαμπα ετσι, και την ζοριζεις και ειναι και ακριβη,το ιδιο το μηχανημα θα σου δειξει τι θα κανεις,εγω εχω μεγαλυτερη απο λ/4 και ομως θελει 5-7 σπ πηνιο αλλιως ζοριζονται οι λαμπες εξοδου,απλα τι γινεται,χωρις πηνιο ανοιγοντας την ανοδο θα σου τραβαει πολυ ρευμα αν ειναι ασυντονιστο,που να προλαβεις να κανεις βυθιση οταν η 13αρα γινεται παπαρουνα σε 5δευτ-τα? Δεν τετραγωνισα τον κυκλο οπως λεει καποιος απλα...ετσι συντονιζονται τα λαμπατα,πως να το κανουμε? τελος μπαι.

807
04-01-06, 15:53
και κατι που ειδα τωρα. να κοψεις κεραια???αλλοι θελουν να την μεγαλωσουν και εσυ να την κοψεις??!!!!οχι βεβαια,αν ειναι λ/4 θα την αφησεις εκει και τελειωσε,αν ειναι ασυντονιστο το μηχανημα και τραβαει μιλλιαμπερ ευθυνεται το μηχ-μα και οχι η κεραια, γιαυτο βαζουμε πηνια κ.λ.π για να το συντονισουμε με την κεραια του.

tzitzikas
04-01-06, 20:51
απο τα λεγομενα σου 807 καταλαβα οτι αν εχεις μεγαλη κεραια για μια συχνοτητα τοτε η λαμπα τραβαει λιγοτερο ρευμα απο το κανονικο.αν ομως εχει μικροτερη κεραια απο το κανονικο τοτε τραβαει παραπανω ρευμα απο το νορμαλ.σωστον?

807
05-01-06, 16:50
αν ειναι πολυ μεγαλυτερη τραβαει καπως λιγοτερα,μεχρι να γινει στο μηκος λ/2,οποτε ειναι και αυτη μια συντονισμενη κεραια οποτε τραβαει τα ιδια με την λ/4 κ.λ.π και ειναι ολοκληρο μπλεξιμο μετα,καταλληλα ειναι μετα τα βιβλια κεεραιων, το μονο σιγουρο ομως ειναι αν εχεις μικροτερη απο τι πρεπει και ΕΙΝΑΙ συντονισμενη με πηνια και πυκνωτες θα τραβαει το προβλεπομενο,αν ομως και μικρη ειναι και δεν εχει συντονιστει σωστα,οχι μονο θα τραβαει μιλλιαμπερ, αλλα θα κανει τρομερες αναδρασεις,θα βγαζει φλογες στους αραιοφυλλους,και αλλα ωραια>>δοκιμασε να ριξεις πεντε-εξι μετρα απο την κεραια σου κατω στην γη και θα δεις,τελως παντων, τελικα,αν ειναι ασυντονιστη τραβαει,αν οχι ειναι φυσιολογικα ολα,δεν ξερω αν δοκιμασες τον προαναφερομενο συντονισμο,αυτα,γεια και χαρα.

tzitzikas
05-01-06, 17:58
ok thanks για ολες τις απαντησεις.τις επομενες μερες θα στηθει η κεραια και θα γινουν δοκιμες.

tzitzikas
07-01-06, 21:32
Σήμερα εκανα τις αλλαγες στην κεραια.
Σας αναφερω αναλυτικα πως είναι τωρα η κεραια και το προβλημα που αντιμετωπιζω:

Η κεραια εχει συνολικο μηκος 52,4 μετρα (λ/4). [21,3 μετρα καθετο και 31,1 μετρα οριζοντιο]. Στην εξοδο εβαλα τον μεταβλητο και το πηνιο (συντονιστικο τυπου λ όπως ειχαμε πει). Εκανα συντονισμο με τον τροπο που ανεφερε ο 807 και δουλευει αυτή τη στιγμη η 813 με 15-16 mA οδηγό και 160 mA στην ανοδο με ταση 1400 βολτ DC. Η λαμπα δε κοκκινιζει αλλα στα 2200 DC τραβαει 190 mA και κοκκινιζει πολύ. Επίσης εριξα ένα ακομα radial λ/4. Το μηχανημα συντονισε με περιπου 20 σπειρες πηνιο (τουμπο 6 cm).

Το σήμα μου καλυτερεψε αλλα όχι σε πολύ μεγαλο βαθμο. Δεν ειμαι ικανοποιημενος.

Σκεφτομαι μηπως το προβλημα είναι από την ταλαντωση. Μηπως δεν συντονιζει σωστα. Δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο. Δυστηχως η ταλαντωση είναι ένα παλιο μηχανημα που αγοραστηκε από καποιον παλια και είναι σε αθλια κατασταση. Εχει 3 σταδια: ταλαντωση ΕF-89, δευτερη λυχνια 6V6GT και στην εξοδο μια 807 στα 430 βολτ. Εχει συντονιστικα μετα την 6V6GT και μετα την 807 (τα γνωστα για πομπους ΑΜ με πηνιο παρραληλα μεταβλητο). Μαλιστα μετα την 807 το πηνιο εχει και ληψεις. Όταν κανω συντονισμο των σταδιων 6V6GT και 807 συντονιζω πρωτα την 6V6GT απομονωνοντας το σταδιο της 807 ώστε να εχω μηδενικο ρευμα στην ανοδο της 6V6GT και μετα κανω τα ιδια για την 807 απομονωνωντας την 813. Κατά τον συντονισμο της 6V6GT το ρευμα ανοδου της δεν μηδενιζεται σε καμια θεση του μεταβλητου αλλα είναι γυρω στα 40 mA. Της 807 μετα παει γυρω στα 20 mA (χωρις συνδεση με 813).
Λέτε το πεσμενο σημα να οφειλετε στο συντονισμο των σταδιων αυτών? ?Σκεφτομαι να φτιαξω καινουργιο μηχανημα με 6L6 ταλαντωση και μετα 807. Στη θεση της 6L6 για ταλαντωση θα μπορουσα να βαλω την 6V6GT (για να μην περνω καινουργια).

(Υ.Γ η EF-89 εχει ανοδο 180 βολτ και η 6V6GT 250 βολτ)

tzitzikas
08-01-06, 10:34
??

807
10-01-06, 12:50
λοιπον γεια χαρα,καταρχην το προβλημα δεν οφειλεται στην βαθμιδα εξοδου προφανως,εφοσον αναβει η λαμπα κατι δεν την οδηγει σωστα,πολλα σταδια οδηγησης βλεπω,και οπου υπαρχει πολυπλοκοτητα απαιτει και ακριβεια στην ρυθμιση και δυσκολια συντονισμου, λοιπον...ξεχνα λιγο την13αρα,δουλεψε το μηχανημα με τα πρηγουμενα σταδια,και δες..εκπεμπει η 807 ετσι οποως τα συντονιζεις?εννοειται οτι στο κυκλωμα τομσον της 807 θα τραβηξεις απο μια ληψη του πηνιου απευθειας την κεραια του,και δες...με κανονικες συνθηκες πρεπει με αυτην την κεραια να καλυπτει μερικα χιλιομετρα,πως θα βρεις την σωστη ληψη? βαζοντας μια λαμπιτσα νεον κοντα στην κεραια σου,οπου αναβει πιο εντονα αυτην την ληψη θα παρεις,υποψιαζομαι οτι εχεις συντονισει σε αρμονικες, και προσοχη στην ταλαντωση,ειναι η καρδια του μηχ-τος....ασε που θα προτεινα να ξεκινησεις πρωτα σαν αυτοταλαντωτο και μετα να δεις τι γινεται,και με 5βατ της ταλαντωσης με αυτην την κεραια θα ακουστει καμποσο, κατι αλλο την οδηγεις υπρβολικα την 13αρα, γιατι η 807 στα 430βολτ? η 813 θελει μονο 4βατ οδηγηση, συνεπωσ απαλυνε λιγο την ταση της 807, και 300βολτ ανοδο ειναι αρκετα, 4 βατακια θελουμε. η αντισταση πολωσης της 813 ειναι περιπου 15εως 18κωμ??κανονικα τα αρνητικα της αν τα μετρησεις πρεπει να ναι -130εως -180βολτ για μετρησε τα(βαζοντας το συν του πολυμετρου στο σασσι) α και κατι αλλο ,ποσο δινεις σκρην? δεν πιστευω να δινεις πανω απο 400βολτ στα 2250 βολτ ανοδου? οι λαμπες που ρωτησες ειναι ολοιδιες κανενα προβλημα>>> αρα..ξεκινα απο την ταλαντωση και συντονισε το εργαλειο βαθμιδα-βαθμιδα σωστα..βαζε κεραια και παρε κοντρολ να δεις τι γινεται,ο τροπος ρυθμισης της εξοδου ειναι σωστος,οταν φτασεις εκει ξανακαντον ομοια. Τωρα εγω εχω φτιαξει το εξης..6βε6(βαριεμαι να αλλαζω σε Αγγλικα) η και 6ελ6 ταλαντωση στα 310βολτ,μπαφερ μια 807 στα 310βολτ(κοινη ταση με την ταλαντωση)μια 13αρα στα 2100βολτ ντι-σι, και σκρην 380-400βολτ,το κυκλωμα υπαρχει στο βιβλιο τοτυ παπακων-νου σαν Α.Μ 350ΒΑΤ αυτα..καλη επιτυχια.

807
10-01-06, 12:58
σορρυ αλλα ειδα και κατι αλλο....ρευμα της 6βε6ειναι 40μιλλι. και της 807 στα 430βολτ20μιλλι????????? τουλαχιστον 80 με 90επρεπε να τραβουσε!!!κατα την γνωμη μου....απλουστεψε το κυκλωμα...βαλε σαν ταλαντωση την 6βε6, στην ιδια ταση δουλεψε την 807 και ετσι θα εχεις ΕΝΑ μονο κυκλωμα τομσον να συντονισεις, αν δεν θελεις να χαλασεις το υπαρχων καντο σε αλλο σασσι...αυτα

tzitzikas
11-01-06, 00:34
λοιπον καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.
εχω σχεδια απο ενα βιβλιο(σε φωτοτυπιες.ελληνικο ειναι.νομιζω οτι ειναι αυτο).δινει ενα σχδιο με 6L6-807-813W/RCA που βγαζει λεει 400 βατ.εχει 6L6 στα 310 βολτ,807 στα 500, 813 στα 2500 (στο σκτην της 813 δινει 500 βολτ μεσω αντιστασης 1-2Κ και στο οδηγο εχει ανισταση 10ΚΩ)
το δικο μου εχει ταλαντωση EF89 στα 180 βολτ-μετα 6V6GT στα 250 βολτ,μετα 807 στα 430 βολτ,και η 813 εχει σκρην 400 βολτ μεσω αντιστασης 1,5ΚΩ(για να ριξω την ταση αυτη) και στο οδηγο 10ΚΩ.με αυτην την ταση στην 807 η 813 εδειχνε οδηγο 20mA και μειωσα στα 15mA αυτο το ρευμα μειωνωντας στα 820pf τον πυκνωτη που δινω σημα στην 813.
ειπες: ""σορρυ αλλα ειδα και κατι αλλο....ρευμα της 6βε6ειναι 40μιλλι. και της 807 στα 430βολτ20μιλλι????????? τουλαχιστον 80 με 90επρεπε να τραβουσε!!!""
οταν συντονιζω τα σταδια τραβανε τοσο.δηλαδη οταν συντονιζω την 807 χωρις να εχω συνδεδεμενο πανω τον πυκνωτη που δινει σημα στην 813 γυριζωντας το μεταβλητο στο τομσον μετα την 807 προσπαθω να μηδενισω το ρευμα.δε μηδενιζει πουθενα(κι ας αλλαζω σπειρες) αλλα τραβαει καμια 20mA.μετα μολις συνδεω και το κυκλωμα της 813 πανω η 807 τραβαει καμια 60mA.
εσυ για πιο λογο λες να κοκκινιζει η 813?απο την οδηγηση ειναι το προβλημα?η κεραια μου φενεται οκ στα μετρα της δειχνει να συντονιζει το μηχανημα.μηπως θελει κι αλλα radial?(2 εχω με λ/4 μηκος).
αν μπορεις στειλε μου το σχεδιο αυτο με την 813 που εχεις απο το βιβλιο.
περιμενω αποψεις σου.

tzitzikas
12-01-06, 17:02
?????????????

807
14-01-06, 12:48
ελα αργω να απαντησω γιατι δεν βρισκομαι παντα κοντα σε υπολογιστη.λοπον δεν μπορω να πω ετσι γιατι αρπαζει η λαμπα, απλα πιανουμε οσο γινεται τα πιθανα ενδεχομενα, οπως ενα ενδεχομενο ακομα ειναι η λαμπιτσα να τα εχει παιξει η αμοιρη!!για εμενα σου ειπα οτι το κυκλωμα ειναι λιγο πολυπλοκο,μεσολαβουν πολλα ενδιαμεσα σταδια, και το πραμα μπλεκεται,μετα αν ειναι ξεσυνδεδεμενη απο το τομσον η 813 δεν εχω προσεξει σε εμενα τι γινεται,θα το κανω ομως και θα σου πω τα αποτελεσματα,θα ρωτησω και μερικους συναδελφους εδω(λαμπατους)και θα μαθουμε πιο ειναι το σωστο,...λογικα.χωρις την 13αρα η λαμπα δουλευει χωρις φορτιο αρα θα τραβαει τρελλα μιλλιαμπερ,τελως παντων θα μαθουμε...για μενα σου ειπα..δοκιμασε καθε σταδιο ξεχωριστα.ενα-ενα..βαλε την ταλαντωση, βαλε την μπαφερ,βελε λαμπιτσα νεον κοντα στα πηνια των τομσον..αναβει? αν ναι αναβει μηπως σε δυο η και σε τρεις θεσεις του μεταβ-του?αν ναι πρεπει να βρεις την θεμελιωδη συχνοτητα,βαλε κεραια στην 807 να δεις τι κανεις παρε κοντρολ απο τοπικους και μετα βαλε την 13αρα,αν η ταλαντωση ειναι στο 1650 και η μπαφερ συντονιζει στο 3300(διπλασιο)δεν θα ακουγεσαι ουτε ενα χιλιομετρο.τα ελεγξες αυτα? Παντως οταν ανοιξεις ανοδικη στην 13αρα θελει παλι ενα συντονισμο στα ενδιαμεσα σταδια γιατι φευγουν ελαφρα. για μενα μην φτιαξεις την 813w η ταση ειναι υπερβολικα υψηλη -για ξεσυντονιστο μηχανημα- δεν θα κερδισεις τιποτα, κανε αυτο που ειπες με την διαφορα οτι μετα την 807 βαλε την 13αρα στα 2200ντι-σι οπως το εχεις δηλαδη,αυτα,κοιταξε την 13αρα μην ειναι διαλυμμενη,ε?