PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί FM reciever



Panoss
27-12-05, 11:16
Κατ'αρχάς χρόνια πολλά σε όλους. Και τώρα στο θέμα μας..(γρήγορος ε?)
Αγόρασα αυτές τις μέρες ενα FM ραδιόφωνο, το US Blaster USB 4275, από το Ακτίνιον στην Πατησίων, για 70 ευρώ. Παιδιά είναι φοβερό. Αξίζει να πάτε μονο και μόνο να το ακούσετε. Έίναι αναλογικό, έχει ενσωματωμένο ενισχυτή και ηχείο, βγάζει 7 βατ, μπορεις να συνδέσεις εξωρτερικά ηχεία οπότε βγάζει 5+5 βατ.Επίσης έχει εσωτερική κεραία, και μ'αυτήν έχει ΦΟΒΕΡΗ λήψη. Τέλος πάντων είναι φοβερό, και για να μην ξαναδώσω 70 ευρώ, σκέφτομαι να φτιάξω ένα για τον εαυτό μου που να έχει τουλάχιστον την ίδια ποιότητα. Κατ'αρχάς, έχεται σχέδιο για κάποιον καλό FM reciever? Υποπτεύομαι ότι οι καλοι δέκτες FM χρησιμοποιούν κεφαλή Tuner, οπως οι παλιοί δέκτες. Τώρα να βρω τα σχέδια USB 4275 μάλον απίθανο. Γι αυτό ρωτάω μπας και γίνεται να φτιάξω κάτι παρόμοιο με αυτή την ποιότητα, αλλα΄με λιγότερα λεφτα.

tzitzikas
28-12-05, 00:03
δυσκολο με λιγα χρηματα.γενικα εχουν και δυσευρετα υλικα.εγω εφτιαξα αυτο με το TDA7000 με καλη ποιοτητα και ληψη με ελαχιστα φραγκα.
δες εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2052&start=0

Panoss
09-01-06, 11:12
Τζίτζικα να σαι καλά. Αν και Τζίτζικας για εργατικό μυρμήγκι μου φαίνεσαι. Άργησα να απαντήσω γιατί ασχολιόμουνα με ένα ενισχυτή. Θα φτιάξω το τελαιυταίο σχέδιο που υπάρχει στο post που μου είπες (το ραδιοφωνάκι της nuova elettronica) και θα σου πω τις εντυπώσεις μου.

tzitzikas
09-01-06, 18:18
φτιαξε αυτο με το TDA7000 που χω φτιαξει δυλευει οκ

tsikitas27
09-01-06, 22:38
Καλη χρονια και απο μενα.
Το TDA7000 ειναι καλο αλλα ειναι μονοφωνικο,μηπως εχετε να προτεινεται καποιο στερεο με καλη αποδοση;;

Panoss
17-01-06, 09:22
Τλικά έφτιαξα το ραδιοφωνάκι της Nuova elettronica (με το TDA7000 και το ΤDΑ2822 για ενισχυτή). Η ποιότητά του ήχου όμως είναι απογοητευτική. Δεν ξέρω αν είναι κακή λήψη ή αν φταίει ο ενισχυτής (TDA2822). Θα δοκιμάσω να πάρω έξοδο του σήματος από το μεσαίο ποδαράκι του ποτενσιόμετρου R1 και να το βγάλω σε άλλο ενισχυτή να δω τι λέει.Το έχει κατασκευάσει κανείς άλλος? Πώς δουλεύει?

amiga
17-01-06, 10:38
το έχω κατασκευάσει εγώ που το έκανα Post και μου δουλεύει τέλεια με πολύ καλο ήχο (μόνοφωνικό φυσικά)

Panoss
17-01-06, 13:59
Για δίοδο έβαλα την BB139 που απ'ότι μου παν είναι αντίστοιχη της BB329. Aντί για το MPF102 έβαλα το F245C που ναι αντίστοιχο. Οι αντικαταστάσεις έγιναν φυσικά γιατί δεν έβρισκα τα original. Λες να φταίει κάτι από αυτά?

Panoss
17-01-06, 14:58
Επίσης τα ποτενσιόμετρα (R1 & R6), δε βρήκα τον ένα τύπο, δεν ξέρω να τα ξεχωρίσω, ή το Lin ή το Log. Παίζει αυτό κάνα ρόλο στην ποιότητα της λήψης ή του ήχου? Ποια η διαφορά ανάμεσα σε γραμμικό (Lin) και Λογαριθμικό (Log)?

tzitzikas
17-01-06, 22:20
το λογαριθμικο στην αρχη αυξανεται η αντισταση πιο αργα και οσο μετακινεις το δρομεα αυξανεται πιο γρηγορα.δηλαδη οσο μετακινεις τον δρομεα η αντισταση αυξανεται πιο αποτομα.
στο γραμμικο εχεις την ιδια αυξηση παντου.

Panoss
18-01-06, 09:44
Τελικά δουλεύει μια χαρά. Το πρόβλημα ήταν η τροφοδοσία. Εγώ είχα βάλει 3 μπαταρίες των 1,5 βολτ (3x1,5=4,5 βολτ) και για αυτό δε δούλευε σωστά, μάλλον δηλαδή δεν επαρκούσε το ρεύμα των μπαταριών για τη σωστή λειτουργία. Σύνδεσα ένα μετασχηματιστή και δουλεύει άψογα. Η ποιότητα του ήχου βέβαια δεν φτάνει καθόλου το US BLASTER. Βέβαια, αυτό ίσως να οφείλεται στον ενισχυτή. Θα κατασκευάσω τον Ενισχυτή ήχου 2x22 Watt που έχουμε εδώ στο φόρουμ ( http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1009 ) και θα το συνδέσω με το ραδιοφωνάκι.

tzitzikas
18-01-06, 12:54
Ερωτηση: τα πηνια L1,L2 τι πηνια ειναι?
amiga το τυπωμενο μου το εμφανιζει μισο η σελιδα . αν μπορεις στειλτο tzitzikas@mailbox.gr

Panoss
18-01-06, 13:25
Αν ρωτάς εμένα Τζίτζικα, τα πηνία εινα αυτοσχέδια, διάμετρος (όχι του σύρματος αλλά του σωλήνα στον οποίο τα τύλιξα) 7 χιλιοστά,4 σπείρες, πάχος σύρματος 0,6 χιλιοστά. Έφτιαξα κιόλας τον ενισχυτή!Μου πήρε μόνο 3 ώρες!!!!. Δουλεύει άψογα. Το σύνδεσα με το ραδιοφωνάκι παίρνοντας έξοδο απο τη R1 και έχει πολύ καλύτερο ήχο!!

amiga
18-01-06, 15:49
L1 = L2 = 5 σπείρες με διάμετρο 4mm μονομένου χάλκινου σύρματος 0.6mm

Panoss
18-01-06, 16:41
Τώρα απομένει να φτιάξω ένα ηχείο. Κάπου στο φορουμ είχα δει ένα με οδηγίες κατασκευής, με φτηνά μεγαφωνα, δύο δρόμων, αλλά απ'ότι λέει αυτός που το φτιαξε, πολύ καλό. Βέβαια εγώ θα βάλω μεγάφωνα με λιγότερα βατ γιατί αυτός το χει φτιάξει για ενισχυτή 100 βατ νομίζω.

Panoss
19-01-06, 12:40
Εντάξει καλό το ραδιοφωνάκι με το TDA7000 αλλά μόνο αυτό.Απλώς καλό. Μέτριο. Απέχει πολύ απο το US Blaster. Μου φαίνεται θα ανοίξω το US Blaster να δω τι στο διάολο έχει μέσα!!! Αλλά θα χάσω την εγγύηση...οπότε άστο...

amiga
19-01-06, 15:47
εεεε τι θέλεις! με 10 ευρώ υλικά να έχεις και ποιότητα μηχανίματος που κάνει 10 φορές παραπάνω! :)

Panoss
20-01-06, 10:40
Ναι ρε Amiga. Αυτό ακριβώς. 7 φορές παραπάνω. 69 ευρώ το πήρα. Τώρα που το σκέφτομαι, το US Blaster έχει ενσωματωμένη εσωτερική κεραία, μάλλον και ενισχυτή κεραίας, οπότε μπορεί αυτό να κάνει τη διαφορά.