PDA

Επιστροφή στο Forum : RF Modules



Lykos1986
28-12-05, 14:56
Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα RF Modules. Αρχικά που μπορώ να τα αγοράσω στην Θεσσαλονίκη και που κυμαίνονται οι τιμές τους για μεμονωμένο δέκτη και πομπό, όχι πομποδέκτη. Πριν καιρό είχα ρωτήσει σε μερικά μαγαζιά απλά για να ξέρω και μου είπαν πως δεν έχουν φέρει ποτέ. Συνήθως όμως αυτό το λένε όταν δεν ξέρουν τι είναι αυτό που τους ζητάω. Μπορεί βασικά να τα ζητάω εγώ λανθασμένα, αλλά νομίζω πως ο όρος RF Modules είναι ο σωστός. Αν πάλι κάνω λάθος τότε διορθώστε με.

Σε τι συχνότητες λειτουργούν και με τι διαμόρφωση εκπέμπουν;;; Νομίζω πως η πλειοψηφία δουλεύει με χρήση της PAM (Pulse Amplitude Modulation) αν δεν κάνω λάθος και τα περισσότερα εκπέμπουν σε μπάντες ISM. Ένα άλλο ερώτημα είναι αν χρησιμοποιούν κάποιο κωδικοποιητή για την αποστολή του σήματος ή τουλάχιστον κάποιο συγκεκριμένο πρωτόκολλο επικοινωνίας. Και πάλι αν δεν κάνω λάθος δεν χρησιμοποιούν τίποτα από πλευράς κωδικοποίησης, δουλεύουν απλά και μόνο με την χρήση της PAM!!! (όπου κάνω λάθος διορθώστε με).

Αν το τελευταίο ισχύει, θεωρητικά δεν θα μπορούσα να το συνδέσω άμεσα στον εσωτερικό ελεγκτή USART του PIC μου (πχ του 16F877);;;

Στο θέμα κεραιών τι κάνουμε;;; Φυσικά η κεραία εξαρτάτε από την συχνότητα που εκπέμπει αλλά μήπως υπάρχει και κάτι πιο γενικό;;; Τι τύπου είναι, τι μήκος, λ/2, λ/4;;; Σαν αυτές που έχουν κάτι κάρτες WiFi για το PC, τα ασύρματα τηλέφωνα κτλ;;; Μπορώ να βρω στην αγορά της Θεσσαλονίκης ή είναι μια ακόμη πονεμένη ιστορία των ηλεκτρονικών;;; Η τιμή τους;;; Δεν θέλω να τα παραγγείλω μέσο internet, για την ώρα τουλάχιστον, αλλά αν πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα τότε πείτε σελίδες για παραγγελία (κατάλαβα, πάλι σε κανένα darlas θα καταλήξουμε!!!).

Ποια θα είναι η συμπεριφορά τους αν θα έχουμε δύο ίδια αρθρόματα στον ίδιο χώρο, αφού πιθανότατα δεν χρησιμοποιούν κωδικοποίηση;;;
Περιμένω απαντήσεις. Α, αν υπάρχει και κανένα tutorial σχετικό με το θέμα τότε κάντε κανένα post!!!

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
28-12-05, 16:46
Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!
Μπορείς να επισκεφτείς το http://www.aurelwireless.com/wireless.asp και αφού επιλέξεις αυτό που θέλεις επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο.

Greece
PANTECH - Mr. Panagiotis
Kalimnou, 26 AGIOI ANACASA,Athens
Phone: +30 (210) 2316061 Fax: +30.210.2316062

MHTSOS
28-12-05, 19:45
Διόρθωση: Η διεύθυνση είναι Άγιοι Ανάργυροι - Ανάκασα. Άγιοι Ανάκασα δεν στέκει :D

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
28-12-05, 19:53
Σωστά!

Lykos1986
30-12-05, 19:29
Ωραία όλα αυτά αλλά τα παραπάνω που λεω είναι σωστά ή λεω μπαρούφες;;; Το θέμα είναι πως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο, μόνο έχω δει και συνεπώς αν δεν ξέρω για την ορθότητα των παραπάνω θα πάει χαμένο το άρθρωμα ή στην χειρότερη περίπτωση θα το καταστρέψω!!!