PDA

Επιστροφή στο Forum : Pic16pro by mitsouko



Killo_Watt
29-12-05, 11:00
Χτες έφτιαξα τον Pic16pro by mitsouko όπως διαπίστωσα το σχέδιο έχει πρόβλημα αφού δίνει ανάποδα την τάση προγραμματισμού 13v στους 18 pinous pic. Καλό θα ήταν να βγάλετε το συγκεκριμένο σχέδιο από τα κυκλώματα. Όλα έχουν γίνει κανονικά και έχει ληφθεί υπόψη ότι το σχέδιο είναι κατοπτρισμένο κατά την δημιουργία της κλακέτας.

electron
29-12-05, 19:14
Ίσως το σωστότερο είναι να φτιάχνουμε το κύκλωμα του προγραμματιστή από το site του p16pro και όχι από παραλλαγές του που κυκλοφορούν στο internet.

Killo_Watt
29-12-05, 21:43
Τώρα που το έφτιαξα θα βάλω έναν κονεκτορα στην πλακετα μέσο του οποίου θα παίρνω τα σήματα και θα το οδηγό σε εξωτερική πλακετα… Περίμενα να μην έχει λάθος γιατί είναι καιρό δημοσιευμένο στα κυκλώματα

gsmaster
30-12-05, 00:53
Το συγκεκριμένο τυπωμένο μπήκε στα κυκλώματα μετά απο υπόδειξη κάποιου μέλους ότι λειτουργεί κανονικά. Θα το βγάλω προσωρινά και θα το κοιτάξω.

Όταν λές δίνει την τάση ανάποδα τι εννοείς?


EDIT: Μήπως εννοείς ότι όταν πρέπει να δώσει τάση δεν δίνει, και όταν δεν πρέπει να δώσει τάση δίνει? Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς? τι τρανζίστορ χρησιμοποιείς?

Killo_Watt
30-12-05, 09:29
Βασικά κοίταγα λάθος pad γιαυτο είπα ανάποδα… δεν δίνει την τάση καθόλου αφού ο διάδρομος από το τρανζίστορ πάει μόνο στο pin1 της 40 πινις. Φυσικά και έχω κάνει όλα τα σχετικά γεφυρώματα.

Killo_Watt
30-12-05, 14:49
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε δια μαγιάς σήμερα έβαλα να προγραμματίσω έναν 16φ876 και τον προγραμμάτισε κανονικά όπως αναμενόταν μετά βάζω πάλι πάνω τον 16φ84 και τον προγραμματίζει φυσικά παρατηρώντας πιο προσεχτικά το κύκλωμα διαπίστωσα ότι και τα τρία τρανζίστορ είναι για τάση προγραμματισμού ανάλογα τον επεξεργαστή ενώ στην αρχική μου υπόθεση δεν το είχα λάβει υπόψη μου… Συγνώμη για την αναστάτωση αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προγραμμάτιζε αφού δεν έχω αλλάξει ρυθμίσεις στο winpic

_ab
30-12-05, 15:49
..................o μονος που μου δουλεψε χωρις προβληματα ειναι ο ozi'pic er :roll:

ok1gr
30-12-05, 18:59
Και εμένα με έκανε κάτι χαζά, έφτιαξα άλλο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: δεν δούλεψε... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: τα πήρα πολύ άγρια :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ... και τα παράτησα.... :evil:
Σε γνωστό ελληνικό forum δημοσιεύτηκε αυτό..... λέτε να δουλεύει καλά? το έχει κάνει κανείς???
Αν ναι οι δεύτερη δίοδος τί είναι??? και αυτή ζένερ??

_ab
30-12-05, 23:48
Σε γνωστό ελληνικό forum δημοσιεύτηκε αυτό..... λέτε να δουλεύει καλά? το έχει κάνει κανείς???
Αν ναι οι δεύτερη δίοδος τί είναι??? και αυτή ζένερ??

Για ποιον απο τους 2 αναφερεσαι??????

ok1gr
31-12-05, 00:24
sorry Πήγα να βάλω txt αρχείο αλλά δεν το πήρε.... Το διόρθωσα... :)

_ab
31-12-05, 15:05
Αυτο ειναι ιδιος με εναν που ειχε δημοσιευσει και το ελεκτορ.......Δουλευει αλλα δεν συμβαδιζει με το ic-prog απ'οσο θυμαμαι θα το ψαξω καλυτερα και θα σου ξαναπαντησω.....Και οπως βλεπεις προγραμματιζει μονο τους γνωστους 16f84........η τους πιο παλιους c84.

Killo_Watt
31-12-05, 15:35
Λογικά μπορείς να τον προσαρμόσεις και στους υπόλοιπους… Αν βάλεις κοινή βάση πρέπει να έχει και ένα διακοπτακι τριών θέσεων για την τάση προγραμματισμού ανάλογα τον επεξεργαστή.

gsmaster
31-12-05, 16:13
Το σχέδιο που έβαλε ο ok1gr είναι απλός προγραμματιστής τύπου JDM.

Τα σχέδια του P16PRO by mitsuko ξαναπήρε την θέση του στα κυκλώματα.

Kilo Watt, Ρίξε μια ματιά στο θεωρητικό κύκλωμα και θα δείς ότι για του 28-40pin και για τους 18pin PIC χρησιμοποιείται διαφορετικό τρανζίστορ για το VPP. Καλύτερα δες το θεωρητικό που είναι στο πρώτο μήνυμα, και όχι το θεωρητικό του mitsuko το οποίο είναι λίγο μπέρδεμα.

leosedf
01-01-06, 17:57
Εμένα πάντως ο ΜΟΝΟΣ που δουλεύει σωστά είναι ο picstart η ο συμβατός του, τι να παιδεύεσαι τώρα με πλακετίτσες κλπ. Κάρφωσε το στο mplab και κάψτο

ok1gr
01-01-06, 18:13
Τί τιμή έχει ο φθηνότερος picstart συμβατός?

leosedf
01-01-06, 19:53
200 κάπου εκεί

ok1gr
01-01-06, 20:26
Πώς γίνεται αυτό αφού η microchip τον έχει 160 ή 180? Λογικά οι κλόνοι θα είναι ποιό φθηνοί.... ή όχι?

antonis
02-01-06, 14:52
παιδια για σας και χρονια πολλα. Οσο αναφορα τον προγραματιστη να σας αναφερω οτι δεν θα σας προτεινα ποτε κατι αν δεν το δοκιμαζα πρωτα και αν θυμαμαι καλα καπου εχω αναφερει οτι για να δουλεψει του εχω δωσει ταση 16v στην εισοδο οπως και ενα πυκνωτη 330ρ στη γειωση και στο pin 7 οπως βλεπουμε την πλακετα απο τη σειρα του κονεκτορα τησ θυρας με τα περισσοτερα ποδαρακια διαβαζοντας απο αριστερα

leosedf
02-01-06, 19:35
Πώς γίνεται αυτό αφού η microchip τον έχει 160 ή 180? Λογικά οι κλόνοι θα είναι ποιό φθηνοί.... ή όχι?
Ναι για τον picstart ελεγα, οι κλώνοι κάνουν 100-120 και με υποστίρηξη για νεότερα μοντέλα.

Paris
17-02-06, 01:11
antonis εννοεις 16V ac ή dc?

gsmaster
17-02-06, 16:50
16V DC αρκούν

Paris
17-02-06, 17:30
Εννοεις να βγαζει 16V Dc μετα την γεφυρα?

gsmaster
17-02-06, 17:59
Ναι, αν δεν είναι 16 και είναι 15 ή και 14 δεν τρέχει τίποτα, έχω προγραμματίσει με τον P16pro με τάση τροφοδοσίας ~11V. (κατα λάθος)

Paris
17-02-06, 18:26
Εχω δυο Pic16f84a. Οταν βάζω τον έναν στο Vdd δινει 4,91Vκαι ζεσταινονται τα 78L05,78L08 ενω στο MCLR 13,05V.
Αντίθετα οταν βάζω τον αλλον, στο Vdd δινει 4,59V και στο MCLR 12,61V.
Ειναι φυσιολογικο αυτό?

gsmaster
18-02-06, 05:01
Το 4,91 είναι σχεδόν φυσιολογικό. Πώς ακριβώς μετράς τις τάσεις αυτές? Δεν εννοώ το πολύμετρο, εννοώ πότε μετράς. Αν μετράς την ώρα του προγραμματισμού, ή αν το κάνεις χρησιμοποιώντας κάποια επιλογή απο το πρόγραμμα. Καλό είναι όταν κάνεις τα πειράματά σου, να μην έχεις pic πάνω στην βάση γιατί κινδυνεύει.

Συγκεκριμένα αν το Vdd είναι 0 και του δώσεις 5V πχ στο CLK μπορεί να το κάψεις. Αυτό συμβαίνει γιατί αν δεις στο datasheet τα absolute maximum ratings θα δείς κάτι σαν "voltage on any pin: 0,2*Vdd ή Vdd+0.5V ". Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές.

Paris
18-02-06, 07:18
τις μετραω με τον pic στην βαση, ενεργοποιώντας μια καθε φορα απο το πρόγραμμα. Εχω ψάξει το τυπωμενο κύκλωμα απειρες φορες για τυχον λαθη, πηρα και 2ο pic που ως γνωστον ειναι και ακριβος μηπως εχει καει, αλλα πάλι τίποτα.
Τι αλλο πρεπει να ψάξω?

gsmaster
18-02-06, 13:47
Μέτρα χωρίς pic πάνω, μπορεί να έχεις κάψει κάποιον, δες στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Αν χωρίς pic μετράς τις σωστες τάσεις σε όλα τα πιν, ενεργοποιώντας απο το πρόγραμμα κάποιο κάθε φορά, ξαναλέω χωρίς PIC πανω, τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημά σου.

Paris
18-02-06, 14:15
εννοεις να ψαχτω στο software? Εσύ ποιο χρησιμοποιείς?
Υπαρχει καποιος φθηνότερος pic για δοκιμές?

gsmaster
18-02-06, 14:34
-Το PICALL είναι καλό και εύκολο, και το winpicpr είναι πολύ καλό αλλά λίγο παράξενο στην χρήση του.
-ο 16F628 που κάνει ~4ευρώ.

Paris
18-02-06, 14:44
Κι εγω το picall χρησιμοποιώ. Θα ξαναδοκιμάσω με καινουριο pic και θα επανελθω...

Paris
21-03-06, 20:22
Φίλε gsmaster, δοκίμασα σήμερα και άλλον pic16f84a (καινούριο) και δεν εγινε τιποτα. τί άλλο πρέπει να ψάξω?

DT200
14-04-06, 17:49
ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 50 ΕΥΡΩ ΣΤΟ e-bay

spirosta
06-03-07, 18:00
Να και έτοιμη η κατασκευούλα...Όπως φαίνεται στις φοτο τα τρανζίστορ μου ήταν λίγο διαφορετικά οπότε μπήκαν ανάποδα..Δουλεύει άψογα αλλά θέλει λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις των προγραμμάτων...

Nemmesis
19-07-07, 19:11
παιδια μετα απο καιρο αποφασισα τελικα να κανω τον προγραματιστι Pic16pro το βραδυ θα τυπωσω την πλακετα... αλλα οταν πηγα να παρω τα υλικα ημουν τοσο τυχερος που το μαγαζι εχει μονο 2 bc557 και ο μαγαζατορας μου εδωσε και 1 bc556 λεγοντας μου οτι ειναι ιδια... κοιταξα και το pdf και εχουν καπιες διαφορες στην ταση λειτουργιας τους... πειραζει αν βαλω τα 2 bc557 και το 1 bc556... για οσους ενδιαφερονται επισυναπτω το pdf για να δουν τις διαφορες και να μου πουν αν παιζει στην τελικη κατασκευη... thanks

thanos
19-07-07, 19:26
Εμενα ο μονος που μου δουλεψε σωστα και χωρις προβληματα ειναι ο ozi'pic er .Φιλε Nemmesis δεν νομιζω να εχεις προβλημα αλλα καλυτερα βρες ενα 557.(Ασχετο μια φορα ζητησα απο ενα μαγαζι ενα 558 αλλα ειχε τελειωσει και μου δωσανε 556!!!Παρτο φιλε ειναι το ιδιο... :hammer: )

Nemmesis
19-07-07, 21:07
αυτο εκανα... αλλα ειδη μου ειπαν απο το μαγαζι οτι την τριτη θα εχουν 557 αλλα τεσπα θα κανω μια δοκιμη και βλεπουμε...

babisko
19-07-07, 21:13
Το BC556 αντέχει σε μαγαλύτερη τάση από το BC557 και το BC558 (80V, 50V, 30V αντίστοιχα). Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους είναι τα ίδια ακριβώς. Στην περίπτωσή σου όποιο από τα παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις είναι το ίδιο, καθόσον οι τάσεις που λειτουργεί το κύκλωμα είναι μέσα στις προδιαγραφές και των τριών τρανζίστορς.

Nemmesis
19-07-07, 21:16
απο οτι καταλαβα στο κυκλωμα τα bc557 δινουν τις τασεις προγραμματισμου αναλογα ποιο pic προγραματιζεις... οποτε αν βαλω ενα μονο bc557 (αυτο που συνδεετε με το πιν 15 του 40πιν ζιφ) θα μπορω για αρχη μονο με 16f84a να κανω πειραματα... τα λεμε καλα οι μλκς λεω?

Zener_
10-12-08, 18:52
Παιδιά βοηθήστε pls. Έφτιαξα το συγκεκριμένο κύκλωμα.
Το δοκίμασα και με Ls05 και με LS07. Δεν δουλεύει όμως. Και εξηγώ.
Όταν ανοίγω το picallw, δεν το βρίσκει και λέει check connections κ.τ.λ

Το pic μου είναι το 16F628. Η σωστή σύνδεση δεν είναι αυτή της foto117?
Στην αρχή το σύνδεσα όπως στην 116 και ίσως το έκαψα.

Π.χ με το ls07, Όταν δεν έχω συνδέσει την παράλληλη ανάβει το πράσινο led, όταν συνδέω την παράλληλη ανάβουν και τα κόκκινα αλλά δεν κατάφερα ούτε να το διαβάσω το pic.
Έχω βάλει και τον πυκνωτή στο gnd και το 7 της paraller.

Μερικές φορές καίει το 7805 και άλλες το T1(bc557), συνήθως όμως κανένα.

Καμιά ιδέα;

Zener_
11-12-08, 09:32
Εξαιτίας ενός datasheet(ίσως να μην κατάλαβα πως το έδειχνε) είχα βάλει ανάποδα τους σταθεροποιητές. Αυτό το κατάλαβα βλέποντας άλλα datasheet.

Θα τους βάλω κανονικά και βλέπουμε.

Zener_
11-12-08, 13:52
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Τώρα οι τάσεις Vcc και Vpp είναι σωστές και τα led ανάβουν αλλά το picall δεν το πιάνει και λέει ότι δεν βρήκε picpro16 hardware...

Χωρίς pic ή αν κάηκε το pic θα έπρεπε να το αναγνωρίζει?

lynx
11-12-08, 16:46
με τι ταση το τροφοδοτεις? κοιταξεις αν τα υπολοιπα υλικα δουλευουν?

Zener_
11-12-08, 22:20
16VDC. Κοίτα το δοκίμασα με ls07 και ls05 τα οποία λειτουργούν αντίστροφα.
π.χ με το LS05, όταν δεν συνδέσω την LTP, ανάβει μόνο το πράσινο lED, ενώ αν την συνδέσω ανάβουν και τα κόκκινα. Κάθε κόκκινο είναι το ενδεικτικό της λειτουργίας των 2 τρανζίστορ που λειτουργούν ως διακόπτες και άρα λειτουργούν σωστά. Το πράσινο είναι το ενδεικτικό READY και παίρνει ρεύμα από το 3ο τρανζίστορ.

¶ρα εκτός από το pic που δεν ξέρω, τα υπόλοιπα δεν μου φαίνονται καμμένα.
Θα ελέγξω καλύτερα τις κολλήσεις.

Δοκίμασα την κατασκευή με άλλο pic ένα 28pino και πάλι τπτ δεν έγινε.


*Όταν π.χ κάνω restart το pc, τα led σβήνουν και μετά ξανανάβουν που σημαίνει πως ανάλογα με την λογική κατάσταση των ακροδεκτών του LTP ανάβουν η όχι.

Αλλά όταν βάζω το picall δεν βρίσκει hardware.

lynx
11-12-08, 22:33
εχω και εγω εδω διπλα μου ενα αποτυχημενο p16pro καθως και ενα καινουργιο τυπωμενο που περιμενει να ανοικτουν τρυπες.

οτι βρεις ενημερωσε γιατι στο παρελθον ειχα ξοδεψει και εγω αρκετο χρονο σε αυτο το κυκλωμα.. :001_unsure:

Zener_
11-12-08, 22:42
Τελικά όμως το κύκλωμα να φταίει ή εμείς δεν κάνουμε κάτι καλά;

Αν και έχω αρχίσει να πιστεύω πως κάτι δεν γίνεται σωστά στην διασύνδεση με το pc και όχι με το κύκλωμα.

lynx
11-12-08, 22:51
εμεις δεν κανουμε κατι σωστα.

Zener_
12-12-08, 12:54
Έλεγξα τα σήματα που δίνει το winpic στην LTP και είδα πως σημαντικά σήματα όπως αυτά του DATA προς pic clock kai vpp τα δίνει σε pins που στο σχέδιο είναι στον αέρα(δηλ δεν συνδέονται πουθενά). Επίσης το σήμα RED LED το δίνει στον αέρα. Το connect target μου ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το D1(κόκκινο). Τώρα ψάχνω να βρώ που στέλνει τα υπόλοιπα σήματα. Πάντως το vdd on/off το στέλνει σε συνδεδεμένο pin.

Τα περισσότερα συδεδεμένα pins έχουν σταθερά λογικό 1. ΠΟΛΛΑ όμως που δεν είναι συνδεδεμένα πουθενά αλλάζουν κατάσταση σύμφωνα με τα σήματα που τους δίνω μέσω του winpic με το αρχείο Bojan_Dobaj_Intf_P16PRO40.ini ή/και Bojan_Dobaj_Intf_P16PRO.ini.

Επίσης δοκίμασα κι ένα tait ini για να δω που δίνει το _Connect Target
Θα ανεβάσω foto σε λίγο με σημειωμένα που δίνει τα σήματα.

Zener_
12-12-08, 13:19
Να και η foto.

Χρησιμοποιώ θυληκό βύσμα στο p16pro, θυληκό έχει το pc, και έχω ένα καλώδιο αρσενικό σε αρσενικό 1,8μέτρα.
Υπάρχει περίπτωση το καλώδιο να είναι switched(crossover);

Προφανώς με αυτά τα δεδομένα υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή μου.

Τί μπορώ να κάνω για να το διορθώσω;

*Όπου γράφω logiko 1 ή logiko 0 σημαίνει πως η τιμή αυτή δεν αλλάζει.

Zener_
12-12-08, 15:15
Πάντως απ'ότι κατάλβα όπως το έχω συνδέσει εγώ το βύσμα της LTP είναι λάθος(βλακεία του layout).

Τώρα θα κάτσω να βρώ τις αντιστοιχίες της LTP D1,2,ACK και τα λοιπά και μετά θα τροποποιήσω το καλώδιο μάλλον.

lynx
12-12-08, 15:45
μηπως να το ξανα ελεγξεις? αν τα Pins στην πλακετα οδηγουνται σε N/C τοτε στους υπολοιπους πως εχει δουλεψει?

Zener_
12-12-08, 15:53
Κοίτα π.χ σε φότο της 4ης σελίδας το μέλος που του πέτυχε έβαλε το βύσμα με καλωδιάκια πάνω, δηλαδή όπως χρειαζόταν φαντάζομαι.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα mirror(άν η πλακέτα είναι δηλ ή πως την εκτύπωσαν οι άλλοι) αλλά οι συνδέσεις της LTP για θύρα όπως στην φότο μου στο προηγούμενο Post(49) είναι mirrored. Π.χ το 12 πρέπει να γίνει 2. Κοίταξέ το καλά και θα το καταλάβεις. Κοίτα και το schematic του mitsouko και το κανονικό και μετά την πλακέτα σου. Εγώ πάντως θα κόψω το καλώδιο και θα τα βάλω όπως πρέπει.

Αφού μέτρησα με το πολύμετρο πάνω στην LTP δίνοντας από το winpic 0 και 1 στα σήματα και μου βγήκαν αλλού , όπως στην φότο που έφτιαξα στο post 48.

lynx
12-12-08, 16:11
νομιζω και καποιος αλλος ειχε πει οτι το τυπωμενο ειναι mirrored και οτι δεν δουλευει σωστα και το ειχε κατεβασει ο gsmaster απο την βιβλιοθηκη ομως μετα το ιδιο μελος ειπε οτι εκανε λαθος.. :001_unsure:

δεν εχω τωρα χρονο να κατσω να ασχοληθω με τον προγραμματιστη... οποτε σε εσενα βασιζομαστε ολλοι! :w00t::biggrin:

Zener_
12-12-08, 17:14
Τα υπόλοιπα τα έχω ελέγξει και είναι οκ(απ'όσο κατάλαβα). Οι συνδέσεις της LTP είναι ανάποδα. Τώρα κάνω την μετατροπή στο καλώδιο. Είδωμεν...

Πάντως τα γράμματα διαβάζονται κανονικά από την μεριά του χαλκού.

Zener_
12-12-08, 20:53
ΝΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δουλέυει.
Λοιπον έχουμε και λέμε. Έκοψα το καλώδιο και μετά από πολύ μελέτη του κυκλώματος για το πού πάει το κάθετί σύνδεσα:
PC - Pcb
2-12
3-11
4-10
5-9
6-8
10-4
(18-25)-(14-21) <-GND

Βέβαια πρώτα με το πολύμετρο(συνέχεια) βρήκα τα χρώματα των καλωδίων σε ποιο pin αντιστοιχούν.
Αν θέλετε το ποστάρω και αυτό.

Μόλις προγραμμάτισα τον pic16F628, με το picallw.
Το προγραμμάτισα και με το winpic και με το oshon.

lynx
12-12-08, 23:06
ΜΠΡΑΒΟ! :001_smile: ναι... ανεβασε οτι θεωρεις οτι θα φανει χρησιμο...
ομως διαβασε λιγακι ολλη την προτη σελιδα σε αυτο το τοπικ. :blink:

μηπως κατι γινεται με τα καλωδια που χρησιμοποιει ο καθενας!?

Zener_
13-12-08, 00:06
Ευχαριστώ whiz,

Ναι την έχω διαβάσει. Όχι εγώ από την αρχή σωστά είδα να δίνει την τάση Vpp στους 18πινους pic. Απλά το πρόβλημα ήταν με τις διασυνδέσεις της LTP πάνω στην πλακέτα.
Ίσως έχει σχέση με το τι καλώδιο χρησιμοποιεί ο καθένας αν και νομίζω πως όχι.
Απλά πρέπει να ψάξεις να δείς που δίνει π.χ το vdd on/off και ανάλογα να τα κολλήσεις στην πλακέτα.

Αυτό που παρατήρησα ήταν πως τα σωστά πινς ήταν ανάποδα από τα κανονικά δηλαδή:
Κανονικά: ξεκινάς από αριστερά να μετράς 1 στην πάνω σειρά. Αυτή τελειώνει σε 13. Από κάτω μετράς από αριστερά 14 μέχρι 25.

Σωστά(για το κύκλωμα): Πάνω σειρά: Μετράς από δεξιά 1 μέχρι 13 αριστερά και από κάτω πάλι από δεξιά 14 μέχρι 15 αριστερά.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

Το όλο θέμα το κατάλαβα όταν έλεγξα χωρίς τροφοδοσία πάνω στην LTP τα σήματα που έδινα από το winpic και ήταν άλλα αντί άλλων στα pins. Έτσι αποφάσισα να τροποποιήσω το καλώδιο για να έρθουν σωστά.
Και ήταν μια επίπονη διαδικασία και μου έφαγε πολύ χρόνο, γιατί εκτός από κόψε-ράψε έλεγξε με το πολύμετρο ποιό χρώμα είναι ποιό, έπρεπε να κοιτάζω τα σχηματικά: το αυθεντικό, το mitsuko αλλά και την πλακέτα μου.
Το κλειδί είναι πως ενώ το mitsuko χρησιμοποιεί άλλες NOT θύρες(πινς του ολοκληρωμένου) η αντιστοιχία τελικώς είναι η ίδια με το αυθεντικό. Δηλαδή π.χ το 6 πιν του LTP θα πρέπει να πάει στην βάση του T3.

Στην πλακέτα όμως είναι μετρημένα με τον τρόπο που σου είπα(ανάποδα από το κανονικό).

Επειδή κάθε καλώδιο είναι διαφορετικό, αν κάποιος θέλει να του πω τις αντιστοιχίες πινς-χρωμάτων στο δικό μου ευχαρίστως του τις λέω.

¶ξιζε πάντως γιατί μόλις τώρα το προγραμμάτισα να αναβοσβήνει 2 LED και δούλεψε.
Ξέρω είναι πολύ απλό αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με pic και χάρηκα.

lynx
13-12-08, 00:46
Δεν ξερω τι να πω... παντος αρκετα ατομα σε αυτο το τοπικ λενε οτι
τους δουλευει μια χαρα ετσι οπως ειναι.

θα εχω υποψην μου τις αλλαγες που εκανες....

και παλυ συγχαρητηρια και που ασχοληθηκες και που βρηκες την λυση!

Nemmesis
13-12-08, 00:54
Ευχαριστώ whiz,

Ναι την έχω διαβάσει. Όχι εγώ από την αρχή σωστά είδα να δίνει την τάση Vpp στους 18πινους pic. Απλά το πρόβλημα ήταν με τις διασυνδέσεις της LTP πάνω στην πλακέτα.
Ίσως έχει σχέση με το τι καλώδιο χρησιμοποιεί ο καθένας αν και νομίζω πως όχι.
Απλά πρέπει να ψάξεις να δείς που δίνει π.χ το vdd on/off και ανάλογα να τα κολλήσεις στην πλακέτα.

Αυτό που παρατήρησα ήταν πως τα σωστά πινς ήταν ανάποδα από τα κανονικά δηλαδή:
Κανονικά: ξεκινάς από αριστερά να μετράς 1 στην πάνω σειρά. Αυτή τελειώνει σε 13. Από κάτω μετράς από αριστερά 14 μέχρι 25.

Σωστά(για το κύκλωμα): Πάνω σειρά: Μετράς από δεξιά 1 μέχρι 13 αριστερά και από κάτω πάλι από δεξιά 14 μέχρι 15 αριστερά.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

Το όλο θέμα το κατάλαβα όταν έλεγξα χωρίς τροφοδοσία πάνω στην LTP τα σήματα που έδινα από το winpic και ήταν άλλα αντί άλλων στα pins. Έτσι αποφάσισα να τροποποιήσω το καλώδιο για να έρθουν σωστά.
Και ήταν μια επίπονη διαδικασία και μου έφαγε πολύ χρόνο, γιατί εκτός από κόψε-ράψε έλεγξε με το πολύμετρο ποιό χρώμα είναι ποιό, έπρεπε να κοιτάζω τα σχηματικά: το αυθεντικό, το mitsuko αλλά και την πλακέτα μου.
Το κλειδί είναι πως ενώ το mitsuko χρησιμοποιεί άλλες NOT θύρες(πινς του ολοκληρωμένου) η αντιστοιχία τελικώς είναι η ίδια με το αυθεντικό. Δηλαδή π.χ το 6 πιν του LTP θα πρέπει να πάει στην βάση του T3.

Στην πλακέτα όμως είναι μετρημένα με τον τρόπο που σου είπα(ανάποδα από το κανονικό).

Επειδή κάθε καλώδιο είναι διαφορετικό, αν κάποιος θέλει να του πω τις αντιστοιχίες πινς-χρωμάτων στο δικό μου ευχαρίστως του τις λέω.

¶ξιζε πάντως γιατί μόλις τώρα το προγραμμάτισα να αναβοσβήνει 2 LED και δούλεψε.
Ξέρω είναι πολύ απλό αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμε με pic και χάρηκα.

δουλεψες το κανονικο driver που υπαρχει για τον προγραγραμματιστη? γιατι αν οχι λογικο ειναι να σου βγαζει αλλιως τα πιν... στο λεω γιατι σε ενα δουλευει σωστα μονο οταν τον εχω ρυθμισει σωστα.. και με παιδεψε αρκετα μεχρι να το βρω... επισης παιζει ρολο αν εβαλες 7405 η 7407... εγω μονο με το 05 το δουλεψα... αυτα με τα πιν που λες μου ακουγεται τελειως κουφο γιατι τοσοι το εχουν κανει και δουλευει σωστα χωρις τις αλαγες που λες... επισης να ξερεις το picall ειναι καλο για αρχη μετα θα πρεπει να πας στο winpic (επιδη το picall δεν εχει αρκετους πικ και κατι επεζε να τα fuses αν θυμαμε καλα) σε 2-3 διαφορετικα topic εχω ανεβασει μεχρι και εικονες με τις ρυθμισεις που θελει για να δουλεψει με το 7405 και την πλακετα "by mitsuko"

Zener_
13-12-08, 01:12
Driver εννοείς το chipaki σωστά; Είχα δοκιμάσει και το LS05 και το LS07, με σωστές ρυθμίσεις στα προγράμματα χωρίς επιτυχία.

Όταν λέω λάθος πινς εννοώ ότι έδινε τα σήματα σε πινς που δεν ήταν συνδεδεμένα καθόλου στην πλακέτα(στον αέρα) και όχι απλά λάθος στο driver(κάτι που ρυθμίζεται μέσω π.χ του winpic)
Ίσως ήταν θέμα καλωδίου ή διασύνδεσης γενικώς με το pc τι να πω δεν ξέρω.

Είχα βάλει θυληκό βύσμα γωνία στην pcb, και ένωσα με αρσενικό-αρσενικό καλωδιο στο θυληκό του pc.
Τώρα το ίδιο, με την μετατροπή όμως.

Zener_
13-12-08, 01:25
Και κάτι άλλο, άσχετα με το καλώδιο, πάνω στην pcb π.χ το 2 πιν του LTP είναι στον αέρα και είναι το 2ο από αριστερά στην μεγάλη σειρά όπως γράφει και το βύσμα και το καλωδιο σωστά; Όμως σύμφωμα με το αυθεντικό pdf του pic16pro το pin2 πρέπει αν δίνει το D0 του LTP στο κύκλωμα.

Εκτός αν κάποιος χρησιμοποιήσει ανεστραμμένο καλώδιο και του βγούν σωστά.

Zener_
30-09-09, 15:23
Έχω μια απορία σύμφωνα με το pdf που επισυνάπτω στην 1η σελίδα τα Τ1 και Τ3 συνδέονται ως εξής. Στον εκπομπό συνδέεται η Vpp=13V. Η βάση πολώνεται μέσω ενός διαιρέτη τάσης 2 αντιστάσεων 4,7Κ, ο οποίος συνδέεται μεταξύ Vpp=13V και της εξόδου του inverter(0 ή 5V). Αλλά όπως και να έχει η τάση στην βάση θα είναι είται 13/2=6,5 είται (13-5)/2=4 οπότε Veb>0,7 συνεπώς πάντα θα άγει όπως το βλέπω.

Όμως στην πραγματικότητα το κύκλωμα λειτουργεί.

Με το T2 που συνδέεται ο εκομπός στην Vcc=5V το καταλαβαίνω, με τα άλλα όμως μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

Έχω κάνει και προσομοίωση στο livewire για όποιον θέλει να το δεί(μέσα στο zip)...

Zener_
01-10-09, 19:21
Το βρήκα! Ο λόγος είναι πως το 74ls05 έχει εξόδους ανοικτού συλλέκτη.