PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιφάνειες τριβής...



Lykos1986
30-12-05, 22:28
Μια περίεργη ερώτηση, αλλά τόσο περίεργο είναι και το εξάρτημα που ψάχνω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και η καλύτερη περιοχή για να κάνω αυτό το post αλλά δεν έχω και κάπου αλλού να απευθυνθώ.

Λοιπόν, έχουμε δύο επιφάνειες με μικρό βάρος η κάθε μια οι οποίες θα πρέπει να είναι σε μόνιμη επαφή και να κινούνται σε άτακτα χρονικά διαστήματα με πολύ μικρή ταχύτητα. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να εφάπτονται μεταξύ τους χωρίς να έχουν τριβή ή τουλάχιστον με την μικρότερη τριβή ανάμεσά τους. Έχω σκεφτεί χιλιάδες τρόπους που μπορεί να γίνει αυτό αλλά καμία από αυτές δεν είναι υλοποιήσιμες αφού δεν μπορώ να βρω υλικά ή τουλάχιστον κάποιον που να μου υλοποιήσει αυτά που θεωρητικά σχεδιάζω σε χαρτί. Δεν θέλω κάτι που να έχει ρουλεμάν ή άλλα μεταλλικά μέρη εκτός και αν αυτά είναι πολύ μικρά (3 εκατοστά το πολύ σε διάμετρο), πολύ στενά (το πολύ 1 με 1.5cm σε πάχος) και αρκετά φθηνά!!! !!! Ακόμα και δύο πλαστικά, από τεφλόν ίσος, που να έχουν ένα… αυλάκι ώστε να μην φεύγουν από την θέση τους θα μου ήταν υπέρ αρκετά. Βασικά έχω πάει και σε καταστήματα μοντελισμού αλλά δεν είδα και πολλά αποτελέσματα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-01-06, 13:48
Γίνε πιο συγκεκριμένος για να καταλάβω τι θελεις. Πάντως εάν ψάχνεις γιαν ρουλεμαν μικρά, υπάρχουν και με διάμετρο 2 εκατοστά και πάχος μισό εκατοστό και κόστος χαμηλό. (Κατάστημα Magrinox στη Μοναστηρίου Θεσσαλονίκη)

Μανιώτης Δημήτρης
02-01-06, 14:42
Δεν ξέρω για τι διαστάσεις ενδιαφερεσαι αλλά μήπος κανένας οδηγός συρταριών σου έλεινε το πρόβλημα ? Υπάρχουν και σε μικρές διαστάσεις.

Lykos1986
02-01-06, 19:19
Για πες μια διεύθυνση από το μαγαζί που λες (τον αριθμό με λίγα λόγια αφού ξέρουμε πως είναι στην Μοναστηρίου). Έχεις υπόψη σου μια ενδεικτική τιμή;;;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-01-06, 12:05
Το κατάστημα MAGRINOX είναι Μοναστηρίου 58, τηλ. 2310-526327. Αν θυμάμαι καλά τα ρουλεμάν που πήρα σε μικρή διάσταση (Φ20mm 5μμ πάχος) κάνουν το πολύ 0,5 ευρώ το ένα

Lykos1986
03-01-06, 19:52
Πιστεύω πως μου κάνουν!!! Όταν θα ανέβω Θεσσαλονίκη θα περάσω μια βόλτα…

gsmaster
04-01-06, 00:27
Εγώ πιστεύω πως θα βρείς και μικρότερα. Δες στο www.skf.com . Έχει αντιπροσωπεία κάπου στη μοναστηρίου.