PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει κεραιες για FM;



^Active^
01-01-06, 23:40
Ξερει κανεις μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει κεραιες για εκπομπη FM; Ψαχνω να βρω μια Ground plane η κανενα διπολο Gamma match

Thanks και καλη χρονια σε ολους :D :lol:

radioamateur
02-01-06, 01:09
Το κλασσικό ανοιχτό διπολάκι αν δεν κάνω λαθος θα το βρεις στo κεντρικό κατάστημα της SMART KIT.Gamma match σε καμια περίπτωση δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις διοτι πολυ απλα μπορεις να την κατασκευάσεις και μονος σου αρκετα εύκολα αρκει να την υπολογισεις για τη συχνοτητα εκπομπής σου.Ριξε μια ματια στο δικτυακό τόπο http://www.qsl.net/sv1bsx/homebrew.html για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες.Οσον αφορα τη ground plane θα σου πρότεινα να την αγοράσεις απευθείας απο Ιταλια.Καποιες εταιρειες την κατασκευάζουν για λήψη ραδιοφωνικού σήματος.
Καλη χρονια σε όλους & καλες κατασκευές!!!

amiga
02-01-06, 01:11
Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!

AKIS
02-01-06, 09:49
Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!
Μα η gound plane ετσι κι αλλιως δεν εχει πηνιο,πηνιο εχει η 5/8. Σωστο ή λαθος?

^Active^
02-01-06, 10:06
Διπολακι απλο εχω ετοιμο και με ballun απλα θελω να δοκιμασω και αλλες κεραιες . Τωρα για gamma match δεν βρισκω αλλουμινιο στις διαστασεις που θελω στην επαρχια , εκει που εχω το PLL δηλαδη. Αν ξερει κανεις μαγαζι ας ριξει μια διευθυνση εδω . Ευχαριστω

^Active^
03-01-06, 00:44
Τι εγινε ρε παιδια τοσο δυσκολη ερωτηση εκανα?

radiodj105
03-01-06, 00:52
Τι εγινε ρε παιδια τοσο δυσκολη ερωτηση εκανα?
Μεγάλε δεν είμαστε όλο το 24ωρο on line για να σου δώσουμε λύση. Κάνε λίγη υπομονή. 'Αλλοστε είναι γιορτές και οι περισσότεροι είμαστε στα χωριά μας.
Στο θέμα μας τώρα... Αν την ζητήσεις, έχε υπ'όψιν σου ότι το κανονικό όνομα είναι Ground Plane (και όχι plate). Νομίζω ότι θα δυσκολευτείς πάντως.
Παλιά είχε και ο ΠΟΠ και ο Βασίλης αλλά και ο Θεόφιλος (όλοι στο Μοναστηράκι).
Αλήθεια... Γιατί θέλεις Ground Plane και δεν κοιτάς για κάτι με καλύτερη απολαβή;

radiodj105
03-01-06, 00:55
Δίπολα έχω πάρει απο C&A. τώρα για ground plain για FM δεν ξέρω που θα βρείς.... αλλά και αν δεν βρείς πάρε μια για CB (χωρίς πηνείο όμως) και κόψυην στο σωστό μήκος!
Μα η gound plane ετσι κι αλλιως δεν εχει πηνιο,πηνιο εχει η 5/8. Σωστο ή λαθος?
Ολόσωστο... αλλά στα CB για να συντονίσει, θα έπρεπε το μαστίγιο της Ground Plane να είναι γύρω στα 5.5 μέτρα ψηλό... και πίστεψέ με κανείς δεν θέλει να έχει τέτοιο αλεξικέραυνο στην ταράτσα του. Ετσι, οι σχεδιαστές της Grand Plane αποφάσισαν για τα CB να την συντονίσουν με μικρότερο μήκος, προσθέτοντας όμως πηνίο (σε σειρά).

^Active^
03-01-06, 01:12
Αν δεν εγραφα εγω τωρα θα απανταγες εσυ? :lol: Anyway οσο για το plane (plate) γραψε λαθος στο (t) ;) Μοναστηρακι ο Pop δεν εχει κλεισει; Οποιαδηποτε κεραια θα με ενδιεφερε αλλα ετοιμη βαρεθηκα να φτιαχνω κεραιες και συνηθως στο χωριο δεν βρισκω υλικα . Ειπα για Groun Plane γιατι το χωριο μου ειναι κλεισμενο με βουνα γυρω γυρω

Thanks για την απαντηση παντως.

radiodj105
03-01-06, 10:11
Αν δεν εγραφα εγω τωρα θα απανταγες εσυ? :lol: Anyway οσο για το plane (plate) γραψε λαθος στο (t) ;) Μοναστηρακι ο Pop δεν εχει κλεισει; Οποιαδηποτε κεραια θα με ενδιεφερε αλλα ετοιμη βαρεθηκα να φτιαχνω κεραιες και συνηθως στο χωριο δεν βρισκω υλικα . Ειπα για Groun Plane γιατι το χωριο μου ειναι κλεισμενο με βουνα γυρω γυρω

Εφ'οσον σε ενδιαφέρει να καλύψεις (ή τέλος πάντων να ακουστείς) σε σημείο που δεν βλέπεις, η καλύτερη λύση ΔΕΝ είναι η Ground Plane αλλά η 5/8! Θυμάμαι παλιά, έκπεμπαν ερασιτέχνες (γνωστοί και ως πειρατές) από το Περιστέρι και ακουγόντουσαν τέλεια στην Παιανία (που είναι πίσω από τον Υμμητό).
O Pop μπορεί να το έκλεισε στο Μοναστηράκι (εκεί που το είχε από το 1980 στην Αγ. Φιλίππου???) αλλά έχει ανοίξει 2 καταστήματα. Το ένα στην Πειραιώς (μετά το γκάζι αριστερά κατεβαίνοντας) και ένα επί της Ερμού.

_ab
03-01-06, 17:31
ο ρορ δεν εχει κλεισει......δουλευουν και τα 3 μαγαζια οπως λεει και ο φιλος βασιλης.....Βεβαια δεν ξερω ποσο στοχος μπορεις να γινεις σε αυτα μα μαγαζια...... :roll: ο βασιλης εκλεισε και αυτο γιατι πεθανε.......

savnik
03-01-06, 19:51
Εφ'οσον σε ενδιαφέρει να καλύψεις (ή τέλος πάντων να ακουστείς) σε σημείο που δεν βλέπεις, η καλύτερη λύση ΔΕΝ είναι η Ground Plane αλλά η 5/8!
Αλλη μια ψήφο και απο μένα.