PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα RDS



panoslive
02-01-06, 00:11
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Θα ήθελα την γνώμη σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω RDS από την ALCOM http://www.alcom-electronic.com/ στην κατεχακη. Μήπως κανένας από εσάς έχει αγοράσει από τον τύπο αυτόν RDS? είναι εντάξει το RDS του η θα κλαίω τα 250 Euro. Περιμένω τις απόψεις σας.

amiga
02-01-06, 01:01
είναι copia του RDS876 που υπάρζχει στο internet μαζί με τα hex files.
το έχω φτιάξει και δουλεύει

panoslive
02-01-06, 04:11
Φιλε Amiga μήπως την πουλας?

AKIS
02-01-06, 09:51
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Θα ήθελα την γνώμη σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω RDS από την ALCOM http://www.alcom-electronic.com/ στην κατεχακη. Μήπως κανένας από εσάς έχει αγοράσει από τον τύπο αυτόν RDS? είναι εντάξει το RDS του η θα κλαίω τα 250 Euro. Περιμένω τις απόψεις σας.Δεν εχουν ακουστει και τα καλυτερα λογια γι αυτο το τυπο,δες παλαιοτερο ποστ

radiodj105
02-01-06, 14:36
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Θα ήθελα την γνώμη σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω RDS από την ALCOM http://www.alcom-electronic.com/ στην κατεχακη. Μήπως κανένας από εσάς έχει αγοράσει από τον τύπο αυτόν RDS? είναι εντάξει το RDS του η θα κλαίω τα 250 Euro. Περιμένω τις απόψεις σας.
Αν το θέλεις για επαγγελματική χρήση, θα σου πρότεινα άλλα που να είναι και συμβατά με προγράμματα Automation μουσικής. Αν απλά θέλεις να κάνεις την "πλάκα" σου, δνε ξέρω αν θα παίζει τέλεια.
Αν ενδιαφέρεσαι για επαγγελματική χρήση, μπορώ (με p.m.) να σου προτείνω λύσεις, αφού και εγώ πριν από 1,5 χρόνο έκανα έρευνα αγοράς και κατέληξα στο πιο ιδανικό.

amiga
03-01-06, 20:34
panoslive δεν το πουλάω αλλά θα σου πρείτεινα να κατεβάσεις το σχέδιο και το pcb και να το φτιάξεις. ειναι πανεύκολο και τα υλικά υπάρχουν παντού.

ααααααααααα απ το να δώσεις 250 ευρώ γι αυτό καλύτερα πα΄ρε το Pira32 που είναι 100 φορές καλύτερο και κόστίζει 120 ευρώ

NOE
10-01-06, 15:26
Φίλε amiga το ολοκληρωμένο AD7224 για το RDS876 που το βρήκες? Πόσο?
Έχω γυρίσει τα περισσότερα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης κ δεν το βρήκα!

panoslive
10-01-06, 17:07
Φιλε ΝΟΕ πιγαινε στο www.darlas.gr και κανε παραγγελια απο το site θα δεις και τιμες εχει όλα τα εξαρτηματα του RDS

NOE
16-01-06, 02:15
Ευχαρηστώ! Έχω φτίαξει το RDS έχω όλα τα υλικά εκτός το εν λογο ολοκληρωμένο, όταν το πάρω κ αυτό, το βάζω πάνω στην πλακέτα κ έτοιμη η κατασκευή!

4711
19-01-06, 18:14
Καλησπέρα σε όλους τους κυρίους του Ηλεκτρονικά.gr
Ενδιαφέρομαι για αγορά rds.Είδα τα σχόλια σας στο φόρουμ και κατέληξα,
ότι η καλύτερη ιδέα είναι, να αποτανθώ σε κάποιον από εσάς, που έχετε γνώσεις
επί του θέματος.Μπορεί κάποιος να μου φτιάξει ένα καλό rds;Με το αζημίωτο φυσικά.
Δεν θέλω τρελά πράγματα. (Ούτε τρελή τιμή εννοείται).Σκέφτομαι να πάρω ένα exciter από cdm για το εξοχικό μου,
για να περνά η ώρα τα καλοκαίρια.Θα ήθελα λοιπόν να το συνδυάσω με αυτό.(Πείτε μου και μια γνώμη για τις κατασκευές της συγκεκριμένης εταιρίας, αν γνωρίζετε).
Σας ευχαριστώ πολύ.Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε απάντηση.
(Ήμουν ερασιτέχνης προς τα τέλη της δεκαετίας 80, αλλά, τώρα, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων,
όπως καταλαβαίνετε, μου είναι αδιανόητο το να ξαναπιάσω κολητήρια και παρόμοια στα χέρια - Οπότε η βοήθεια σας είναι πολύτιμη, αφού το σαράκι δύσκολα ξεριζώνεται).... :)

radiodj105
19-01-06, 18:17
Σκέφτομαι να πάρω ένα exciter από cdm για το εξοχικό μου,
για να περνά η ώρα τα καλοκαίρια.Θα ήθελα λοιπόν να το συνδυάσω με αυτό.
Δεν φοβάσαι μην στην "κάνει" κάποιος το καλοκαίρι; Π.χ. κανένας υστερικός γείτονας...

Και μιας και ξέχασα... "Καλωσήρθες στην παρέα μας."

4711
19-01-06, 18:31
Μπα!! Ευτυχώς, δεν έχω υστερικούς γείτονες και είμαι σε περιοχή που δεν πιάνει ούτε tv,
οπότε καταλαβαίνεις.Από ότι είδα είσαι από τους πλέον ειδικούς εδώ.Για πες καμιά συμβουλή..

Μήπως, όμως, η λέξη "υστερικός" κολλούσε σε τίποτα αρμονικές προέλευσης cdm;
Για πες, για πες, που λένε..

radiodj105
19-01-06, 22:26
Μπα!! Ευτυχώς, δεν έχω υστερικούς γείτονες και είμαι σε περιοχή που δεν πιάνει ούτε tv,
οπότε καταλαβαίνεις.Από ότι είδα είσαι από τους πλέον ειδικούς εδώ.Για πες καμιά συμβουλή..

Κοίτα... το μυστικό για να κάνεις σωστά έναν παράνομο σταθμό, είναι να μην ξέρει ούτε η γυναίκα σου (που λέει ο λόγος) ότι είσαι εσύ αυτός που ακούει. 'Οταν ήμουν πιτσιρικάς και πήγαινα τα καλοκαίρια στο χωριό μου, έκπεμπα (πειρατικά εννοείται) και έδινα άλλη περιοχή από αυτή που ήμουν. Μιλάμε για έτος 1986 (έπαιζα Καρβέλα και Αλέξια.χαχαα)

Το RDS πάντως επειδή δείχνει επαγγελματισμό, θα σου πρότεινα (για αρχή) να μην είναι από τα must μηχανήματα που θα αγοράσεις. Μην κάνεις το ίδιο λάθος με εμένα που ήμουν πειρατής το 1997 και είχα RDS. Μπαίνει στο μάτι του άλλου. Και επειδή μπορεί αυτός που θα στην κάνει να είναι κανένα βλαχαδερό του κερατά... κάνε σιωπηλά και ταπεινά το κέφι σου.
Αν επιμένεις για RDS... τι να πω; Προχώρα το!

Στείλε μου ένα pm (αν θέλεις φυσικά) και πες μου που θέλεις να κάνεις δουλειά.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΣΤΑΡΕΝΙΟΣ στην ταινια "Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας"

amiga
20-01-06, 00:54
Το ότι δεν πιάνει καλά tv (καθόλου όπως λες) σημαίνει ότι οι γείτονες θα έχουν πολύ μεγάλους ενισχυτές…. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι με 30W θα μπουκώνεις καμιά 800αρια μέτρα κυκλικά με οπτική επαφή σε όλα τα κανάλια!
(εγώ κάποτε έκανα δώρο ακριβούς ενισχυτές με θωρακίσεις για να μην φωνάζουν οι γείτονες στο εξοχικό μου…)

Βασίλη και εγώ το 1997 έβαλα RDS! Και ήμουν ο μόνος! Αλλά σε 20 μέρες αναγκάστικα όχι μόνο να βγάλω το RDS αλλά και να αλλάξω και συχνότητα…
Τώρα που έχουν όλοι το ξανάβαλα και εγώ φυσικά και κανείς δεν το καταλαβαίνει

4711
20-01-06, 10:07
Καλήμερα και πάλι φίλοι του Φόρουμ.
Στο τέλος της δεκαετίας του 80, ίσως τα πράγματα ήταν, όπως τα περιγράφετε.
Οι αρμονικές, τότε,ήταν περισσότερες από τα μαλιά της κεφαλής μου (Πάντως από την "μικρή" πείρα μου
οι αρμονικές είναι και θέμα κύριας φέρουσας) και φυσικά κατασκευής και φίλτρων.
Όταν πρωτοάνοιξε η ΕΡΑ ΣΠΟΡ στους 101.8, είχε πάρει μηχανήματα από ένα μαγαζί μιας κοπελιάς (δίπλα στον Θεόφιλο)που δεν υπάρχει πια στο Μοναστηράκι.Τα έβαλε στο γνωστό βουνό και μετά προσπαθούσε να πείσει τους δημότες 3-4 Δήμων, ότι φταίνε οι τηλεοράσεις τους. Τελικά τους αγόρασε φίλτρα (κάτι σαν το δικό σου παράδειγμα φίλε Βασίλη).
Όντως έχουν ενισχυτές.(Οι 40 πολύ κοντινοί γείτονες - Οι επόμενοι 2-3 πιο κοντινοί είναι στο χιλιόμετρο και μετά στα 3χλμ. Το πρόβλημά τους είναι βέβαια, ότι ακόμη και με τους ενισχυτές, το μόνο που πιάνουν είναι τα τρία κρατικά και αν είναι πολύ τυχεροί το ΑΛΤΕΡ. Η περιοχή είναι 70 χλμ από Αθήνα.(Αρτέμη!!!)χεχε
Το καλό είναι, ότι παρεμβάλονται τρία βουνά και ότι δεν υπάρχουν αναμεταδότες στην περιοχή, εκτός των τριών κρατικών, που παίζουν και με εσωτερική κεραία ακόμη. Αν και δεν με ενοχλούν τόσο οι τηλεοπτικές παρεμβολές, γιατί, όπως είπα οι αρμονικές είναι και θέμα κύριας συχνότητας (κάτι που ρυθμίζεται, αφού ακόμη και οι ραδιοφωνικοί της Αθήνας φτάνουν δύσκολα εκεί που είμαι, λόγω των βουνών.Φθάνουν βέβαια και άλλοι από Βόλο!!!, Ναύπακτο, Βοιωτία, Κορινθία, Πάτρα κλπ (με αναμεταδότες φαντάζομαι ) οι οποίοι όμως ακούγονται για ένα χλμ και μετά χάνονται, αφού χάνεται η οπτική επαφή με την κεραία τους. Άρα το πρόβλημα που γράφεται, δεν υφίσταται. (Ούτε ραδιοφωνικά ,ούτε τηλεοπτικά.Άλλες συχνότητες με νιάζουν).Άλλωστε η ισχύς που θέλω να παίξω θα είναι μικρή.Έχω ύψος και κατάλληλο χώρο μπροστά μου για να μεταδώσω και με λίγα watts ημικατευθυνόμενα.
Τελικά θα με βοηθήσει κανείς για το RDS ή θα ανοίξουμε κουβέντα για αρμονικές; (όχι ότι με χαλάει..αλλά και στο προκείμενο;;;)
Και κάτι άλλο..... είδα κάπου, που γράφεις για το PRAIS, για λέγε λεπτομέρειες λοιπόν....
Και κάτι βασικό αφού μιλάμε για αρμονικές...δεν μου είπατε γενικά για την ποιότητα των cdm, ούτε προτείνατε κάτι άλλο δοκιμασμένο.
Μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στην 6146 και στις 4-125.
Άντε μην ανοίξω πάλι καμιά αυτοταλάντωτη EL 504 και κάνω ταυτόχρονα ραδιοφωνική, τηλεοπτική και δορυφορική μετάδοση σε όλες τις μπάντες που υπάρχουν....
Θα με φέρετε στον σύγχρονο κόσμο του 2006 ή να τα παρατήσω? Μην μου πείτε ότι ακόμη και μετά 20 χρόνια ο ελληνικός ραδιοερασιτεχνισμός ταλανίζεται από τα ίδια προβλήματα του 70-80... (αρμονικές κλπ)Καμία πρόοδος λοιπόν?
Εγώ στα σημερινά μου χρόνια θέλω απλά να πατάω δύο διακόπτες και να δουλεύουν όλα μόνα τους.
Έχουμε και πιο σοβαρά να κάνουμε πέρα από τις εκπομπές..
Περιμένω καμιά απάντηση....Προς Κυπαρισσία φθάνει το σήμα σου Βασίλη? (Άσχετο!!)

4711
20-01-06, 10:15
Εν τω μεταξύ το RDS το θέλω για εμένα και όχι για τους άλλους.
Τηλέφωνα δεν δίνω, μικρόφωνα δεν παίρνω.
Κάτι θα πρέπει να υπάρχει τελικά.
Και επειδή το pc είναι το πιο χρήσιμο και υπάρχον εργαλείο
έλεγα να το εκμεταλλευτώ.Άλλωστε όλα θα εκπέμπονται μέσω pc.
Είπα δεν θέλω να αγγίζω πια μηχανήματα.
Έχω φορτώσει 2 X 200giga με μουσική και από εδώ και πέρα θέλω να τ' ακούω
που λέει και ο γνωστός..
Αυτά.Καλημέρα.

radiodj105
20-01-06, 15:42
Και κάτι άλλο..... είδα κάπου, που γράφεις για το PRAIS, για λέγε λεπτομέρειες λοιπόν....
Αν μιλάμε για το Prais 732 (που με αυτό ξεκίνησα το 1997), τότε "μακριά"! Σε μερικούς δέκτες, "χάνει" λέξεις! Αν μιλάμε για το Prais 735, παίζει μια χαρά και το υποστηρίζουν και μερικοί αυτοματισμοί για εκπομπή (Radio Automation). 'Οταν λέμε για υποστήριξη εννοώ να περνάει και τους τίτλους των τραγουδιών στην οθόνη του υπολογιστή. Αν σε ενδιάφέρει να αγοράσεις καινούργιο το Prais, εισαγωγέας είναι ο Βιτάλης (στον Κολωνό). Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου βρω στοιχεία του (από τα τιμολόγια που μου έχει κόψει κατά καιρούς). Δεν κάνει όμως για ερασιτεχνική χρήση, παρά μόνο για επαγγελματική.


Όταν πρωτοάνοιξε η ΕΡΑ ΣΠΟΡ στους 101.8, είχε πάρει μηχανήματα από ένα μαγαζί μιας κοπελιάς (δίπλα στον Θεόφιλο)που δεν υπάρχει πια στο Μοναστηράκι.Περιμένω καμιά απάντηση....Προς Κυπαρισσία φθάνει το σήμα σου Βασίλη? (Άσχετο!!)
Μιλάς για τον Γιώργο τον Marshal (ή κατά κόσμο γνωστό και ως Θεοδωρακάκη). Τη θυμάμαι την Μαρία που ήταν εκεί! Μιλάμε για ένα μαγαζί, πολύ μικρό. 'Ενας διάδρομος ήταν βασικά, αλλά χάρη σε αυτό το μαγαζί πολλοί στην Αθήνα μάθαμε τί είναι ραδιόφωνο. Είτε ως ερασιτέχνες... είτε ως ακροατές αυτών που είχαν ψωνίσει από εκεί!


Προς Κυπαρισσία φθάνει το σήμα σου Βασίλη? (Άσχετο!!)
Παλιά ναι. Από τον περασμένο Ιούνιο όμως, όχι. Ακούγονται άλλοι αντί για εμάς. Για πόσο όμως θα ακούγονται; Η προκύρηξη για τις άδειες πλησιάζει και τότε είναι η ιδανική περίπτωση για να πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα αυτούς που σε σαμποτάρισαν για να σε κλείσουν.
Δεν είμαι κακός! Απλά δίκαιος!
Σόρυ για τα άσχετα που έγραψα στο τέλος (αλλά από καιρό με βαραίνουν)

4711
21-01-06, 09:48
Καλημέρα Βασίλη. Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι τον Μάρσαλ εννοούσα.
Είσαι όντως του χώρου φίλε και φαίνεται και όχι Αρειανός(όχι στην ομάδα!).
Όσο για τις παρεμβολές και την "Γιωργία" που αναφέρεις σε άλλες δημοσιεύσεις σου..
υπομονή!! Για την Γιωργία δεν ξέρω...πάντως για τις παρεμβολές...μην ελπίζεις να φτιάξουν τα πράγματα.
Η λύση είναι να βγάλεις πιο δυνατά μηχανήματα και μπόλικους αναμεταδότες και πάλι δύσκολα τα βλέπω.
Η κατάσταση έχει αφεθεί επίτηδες τόσα χρόνια να είναι έτσι και προσωπικά πιστεύω, ότι θα συνεχίσει να είναι,
γιατί η τελική αδειοδότηση Ρ/Σ δεν συμφέρει τους 299+1 ευγενείς, που χρησιμοποιούν τους Ρ/Σ, σε περιόδους
εκ...ών.Μπορεί να κάνω λάθος.Έχω έναν γνωστό, πάντως, κάπου, σχετικό με αυτά τα θέματα
και αν θες τον ρωτάω για οποιαδήποτε πληροφορία. Για την Γιωργία (απλά να φυλάγεσαι και μην το λες ούτε του παπά
αν είσαι δίχως προέγκριση, άδεια κλπ, εκτός αν έχεις βύσμα "ευγενούς")
Πάντως η κατάσταση με τις παρεμβολές είναι ίδια και στο εξωτερικό, όπου οι άνθρωοι πλέον χρησιμοποιούν πομπούς
1.000.000 + watts εδώ και δεκαετίες για να ακουστούν σε μια -δυο πόλεις(π.χ. Europe 1 στην Γαλλία).
Θα μου έκανες μεγάλη χάρη, αν μου έλεγες, που βρίσκεται ο Βιτάλης στον Κολωνό και πόσο περίπου πήρες
το Πραις που ανέφερες, το οποίο λειτουργούσε απροβλημάτιστα, το 735, αν δεν κάνω λάθος.
Δεν με ενδιαφέρει η επαγγελματική εκπομπή, όπως ξαναείπα, αλλά δεν μπορώ να έχω κάτι που θα με προβληματίζει,
ειδικά στην φάση που είμαι τώρα, αφού δεν θέλω ούτε να τα ακουμπάω τα μηχανήματα, πέρα από έναν αρχικό προγραμματισμό.Με ποια προγράμματα automation συνεργάζεται? Έχει ανάγκη όλου του υπολογιστή ή μόνο πληκτρολογίου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή σου ημέρα και μην σε παίρνει από κάτω με τις "Γιωργίες", απλά πρόσεχε!

radiodj105
21-01-06, 11:54
Θα μου έκανες μεγάλη χάρη, αν μου έλεγες, που βρίσκεται ο Βιτάλης στον Κολωνό και πόσο περίπου πήρες
το Πραις που ανέφερες, το οποίο λειτουργούσε απροβλημάτιστα, το 735, αν δεν κάνω λάθος.

Με ποια προγράμματα automation συνεργάζεται? Έχει ανάγκη όλου του υπολογιστή ή μόνο πληκτρολογίου?
Έχεις p.m. για τις παραπάνω ερωτήσεις! Τσέκαρέ το!

Dj_NIkos
21-01-06, 12:20
Σόρρυ αν βγήκα εκτος θέματος αλλα τώρα βρήκα χρόνο να απαντήσω στον φίλο panoslive...

Φίλε Panoslive, το συγκεκριμένο rds το έχω και εγώ, είναι καλό αλλά για κάποιον που δε ζητέι πολλά από ένα rds.Δηλαδή, είναι με το δικό του πληκτρολόγιο και γράφεις απλά κάποια καθορισμένα msg που θες να βγαίνουν on air.Εγώ θα σου πρότεινα κάτι πιο επαγγελματικό επειδή εκεί θα στραφώ και εγώ σε μερικές μέρες που θα είμαι και πάλι on air. Δηλαδή, να λέει ώρα, ημερομηνία, θερμοκρασία, να συνδέεται, δηλαδή, στο pc και να συνεργάζεται με το πρόγραμμα αυτοματισμού που έχεις. Ό,τι λεπτομέρειςσ θέλεις για το rds του alcom pm.

4711
21-01-06, 16:00
Ευχαριστώ πολύ, Βασίλη.Τσέκαρα το προγραμματάκι που μου έστειλες.Το εγκατέστησα κιόλας.
Καταλαβαίνεις πως...μην λέμε πολλά.
Καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως. Θα περιμένω να δω τι θα κάνει στον αέρα με το rds.
Θα το τσεκάρω μεσοβδόμαδα με rds.
Ευχαριστώ και για την διεύθυνση.
Ότι θες, είμαι στην διάθεσή σου.
Ειδικά από προγράμματα PC...εάν μπορώ φυσικά....στα όρια του ανθρωπίνως δυνατού
Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

NOE
23-01-06, 11:47
Σχετικά με RDS: μόλις έβαλα σε λειτουργεία το myRDS876. Το έφτιαξα την προηγούμενη εβδομάδα.Το δοκίμασα κ λειτουργεί άψογα.Αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο είναι να μην μου "χαλάει" την ποιότητα ήχου (με το RDS του PIRA είχα μερικά τέτοια μικροπροβληματάκια).Προγραμματίζεται με υπολογιστή ή κ χωρίς υπολογιστή με ένα απλό πληκτρολόγιο, σύντομα (συμφωνα με όσα λέει η σελίδα) θα υπάρχει στη σελίδα κ ένα πατσάκι για το Winamp το οποίο θα στέλνει στους δέκτες (μεσω του RDS) το τραγούδι που παίζει εκείνη τη στιγμή το Winamp.Το μειωνέκτημα του είναι ότι δεν έχει ημερωμηνία και ώρα.

Για να μην σας κουράζω ήθελα να καταλήξω ότι, επειδή υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για RDS encoders όποιος θέλει ένα RDS για ερασητεχνική χρήση (κ όχι μόνο) τότε του συνιστώ να φτιάξει το συγκεκριμένο.Λειτουργεί άψογα κ από θέμα ποιότητας είναι (κατά την γνώμη μου) ένα στάδιο πριν τα επαγκελματικά.

http://www.myrds.fr.fm

DXer
27-01-06, 16:16
Χαιρετώ την πολή καλή παρεα του forum! φίλε ΝΟΕ το RDS876 πόσο σου στοίχησε; ενδιαφέρομαι και εγώ για RDS. Θέλω κάτι καλό για ερασητεχνική χρήση. Το RDS876 όπως το είδα μου άρεσε αρκετά αλλά είναι πολύπλοκο το κυκλωμα και η πλακέτα αρκετά μεγάλη.Επείσης θα δυσκολευτώ να προγραμματήσω τους pic. Μήπως θα μπορούσες να φτιάξεις ένα κ για μένα; Με το αζημίωτο παντα!

NOE
31-01-06, 16:35
DXer η κατασκευή είναι σχετικά δαπανηρή, μου στοίχησε, χωρίς κουτί, κοντα στα 70-75Ε γιατί έχει μερικά ακριβά υλικά: Οθόνη LCD 6E, ολοκληρωμένο AD7224 20,5E, 2ολοκληρωμένα Pic16F876 19E (9,5Ε το καθενα), πλακέτα φωτοευαίσθητη μιας όψης 14,5Ε (μεγεθος Α4) κλπ. Η κατασκευή δεν είναι πολύπλοκη όπως νομίζεις, απλά είναι λίγο μεγάλη σε μέγεθος, Αν έχεις μια σχετική εμπειρία πιστεύω θα καταφέρεις να την φτιάξεις, αν δεν έχεις εμπειρία είναι λίγο ακριβή κατασκευή για να πειραματιστείς.Όσο για τους Pic δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να μου τους δώσεις (αν μένεις θεσ/νίκη), να τους προγραμματήσω κ να τους ξαναπάρεις.Τώρα αν θες να σου φτιάξω εγώ την κατασκευή στείλε PM.Αυτή την βδομάδα δεν έχω χρόνο αλλά την επόμενη εβδομάδα θα φτιάξω μία τέτοια πλακέτα για κάποιον φίλο μου, κοντα σε κείνη μπορω να φτιάξω κ αυτή.