PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχολες ηλεκτρονικης



NUKE
02-01-06, 02:33
Το θεμα μπορει να ειναι λιγο ασχετο αλλα ελπιζω πως μπορειτε να με βοηθησετε.

Σε 6 μηνες δινω πανελληνιες και καλο θα ηταν να εχω υποψιν μου τι σχολες κυκλοφορουν.Φυσικα θελω να ασχοληθω με την ηλεκτρονικη.

Ετσι θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τι σχολες υπαρχουν(οπως ηλεκτρολογοι μηχανικοι στο Πολυτεχειο) και να μου πειτε αν αξιζει η καθε σχολη.

Και κατι ακομα.Εχω δει οτι στην σχολη φυσικης υπαρχει κλαδος για ηλεκτρονικη.Αυτο λεει τιποτα η οχι?

Σας ευχαριστω

gsmaster
02-01-06, 02:55
Για τα ΤΕΙ που ξέρω υπάρχουν τα εξής:
Ηλεκτρονικής σε Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Χανιά, Λαμία
Αυτοματισμού σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Χαλκίδα, ?????

Αυτά είναι άμεσα συνδεδεμένα με τα ηλεκτρονικά. Με τον αυτοματισμό, να έχει και περισσότερα πράγματα απο πλευράς software και ρομποτικής.

Καλη επιτυχία σε ότι κι αν διαλέξεις.

ok1gr
02-01-06, 03:30
Το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα αρκετά, Γιαννή νονίζω εσύ είσαι απόφοιτος ή τελειώνεις έτσι????
Λογικά θα το έχεις ψάξει κάπως το θέμα.... μήπως μπορείς να μας πεις αν κάποιος τελειώσει μια σχολή ηλεκτρονικών ΤΕΙ ή πολυτεχνείου τί ελπίδες έχει να βρει μια καλή και αξιοπρεπή δουλειά με έναν καλό μισθό και να μην κάνει delivery boy στην.... <<pizza κάψα>>?????

gsmaster
02-01-06, 04:14
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου κατάλληλο να σου απαντήσει, αφού υπάρχουν απόφοιτοι διαφόρων σχολών εδω μέσα, που έχουν κάποια εμπειρία στην αγορά εργασίας, και θα προτιμούσα κι εγώ να ακούσω τις απόψεις τους.

Κάποια πράγματα που πιστεύω πως ισχύουν...
-Ο όρος "αξιοπρεπής δουλειά" είναι υποκειμενικός. Εγώ μπορεί να θεωρώ αξιοπρεπή μια Α δουλειά, αλλά εσύ όχι.Επομένως το τι δουλειά περιμένει να βρει ο καθένας μετά τις σπουδές του, εξαρτάται αποκλειστικά απο τον ίδιο.
-Αν έχεις όρεξη και σου αρέσει αυτό που κάνεις, εισαι καλός σ'αυτό και όσοι είναι καλοί δεν χάνονται.
-Επίσης μην περιμένεις με το που πάρεις το πτυχίο να μπείς κατευθείαν στην δουλειά των ονείρων σου, στην αρχή θα πρέπει να συμβιβαστείς και να ψάχνεσαι ταυτόχρονα.

electron
02-01-06, 04:44
Μιας και εχω τελειώσει και γω ΤΕΙ και δουλευω εδώ και 5χρονια,θα συμφωνίσω μετα όσα ειπε ο Γιαννης.Το να βρεις μια δουλεια που θα σου δίνει αυτά που πρέπει να πέρνεις βάση της συμβασης πτυχειουχων μηχανικών τεχνολογικης εκπαιδευσης,ή οποιουδήποτε άλλου τίτλου σπουδών,εξαρταται κυριως απο την επιχειριση και αν σου αναγνωρίσει τελικά τον τίτλο που έχεις.
Σαφώς μια δουλεια που να ταιριάζει σε ότι ονειρευεστε ακριβως εσεις οι νέοι, να ξέρετε πως δεν θα βρειτε και φυσικά μην δίνετε τόσο βάση στα φουμαρα που πουλάνε κάποιοι άσχετοι καθηγητές με την αγορά εργασίας.
Αυτό που θα πρέπει να κοιτάτε για την ώρα ειναι να αποκτήσετε τρόπο σκέψης-βασκότατο για ένα τεχνικό-και καποιες σωστες βάσεις που θα σας βοηθησουν αργότερα ως επαγγελματίες.Μην ξεχνάτε επίσης ότι ένα πτυχειο ανώτερης εκπαίδευσης σίγουρα δεν ειναι χαμένος κόπος όπως υποστηρίζουν κάποιοι,αυτό όμως ειναι κάτι που θα το καταλάβεται όταν μετο καλό βγήτε στην αγορά εργασίας ή λαϊκα στην "πιάτσα"

ok1gr
02-01-06, 14:54
ok, παιδιά σωστά αυτά που λέτε , συμφωνώ μαζί σας, αλλά αυτό που απασχολέι περισσότερο εμένα αλλά πιστεύω και τους περισσότερους που είναι στη θέση μου όπως τον nuke είναι αν υπάρχει ζήτηση. Δλδ είναι εύκολο να βρείς δουλειά ή υπάρχουν πάρα πολλοί άνεργοι ηλεκτρονικοί?

electron
02-01-06, 18:49
Αυτό που λες Παναγιώτη είναι κάτι που περιλαμβάνει τύχη αλλά και σωστές κινήσεις από μέρους σου.Ενα πράγμα να θυμάσαι.Αν πραγματικά αγαπάς αυτό που μαθαίνεις και έχεις πιστη σ'αυτό δεν θα χαθείς.Εγώ ήμουν από τους τυχερούς κατά μια άποψη αλλά είχα κάνει και την προεργασία μου από την έννοια της γνωρημίας,στην δουλειά που βρίσκομαι και έτσι σχεδόν αμέσως μετά το στρατιωτικό μου ξεκίνησα να δουλεύω.

NUKE
02-01-06, 21:42
Καταρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις.

Φιλε Παναγιώτη νομιζω παμε στην ιδια ταξη, η εσυ πας μια ταξη μικροτερη.Τεσπα.Χωρις να εχω ψαχτει πολυ αλλα εχοντας στην κατοχη μου ενα εντυπο που δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο δειχει οτι σε γενικες γραμμες ολες οι σχολες σχετικα με ηλεκτρονικη εχουν μεγαλη ζητηση.

Βασικα το θεμα για μενα ειναι το εξης.Ειμαι σχετικα ενας αριστος μαθητης.Οποτε ως πρωτος στοχος μου ειναι το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικως στο Πολυτεχνειο(Ειμαι και πολυτεκνος οποτε θα ερθω στην Αθηνα μαλλον).Τωρα, επειδη το συγκεκριμενο τμημα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο για να μπω περιπου 19000 μορια θελω να μαθω ανα υπαρχουνε αλλα τμηματα καταρχας σε ΑΕΙ.ΓΙατι βλεποντας τις βασεις παρατηρησα οτι τα ΤΕΙ εχουν πολυ κατωτερες βασεις, κατω απο 13000 μορια.

Για τον λογο αυτο ειδα οτι στο Πανεπιστημιο Φυσικης αθηνας υπαρχει συγκεγκριμενο τμημα για ηλεκτρονικη και θελω να μαθω αν αυτο το τμημα ειναι σοβαρο, η γενικα αν καποιος ξερει οτιδηποτε γαι αυτο.

Αν γνωριζεται να υπαρχει παρομοια εριπτωση ας μου το πειτε να ψαχτω

Γενικα εσεις ως φοιτητες η τελειοφοιτοι οι περισσοτεροι ξερεται περισσοτερα για αυτο το θεμα.

Killo_Watt
02-01-06, 23:47
Φίλε nuke είχα την εντύπωση ότι πήγαινες τεε ηλεκτρονικά???

ok1gr
03-01-06, 00:20
nuke τώρα πάω δευτέρα.
@electron: Απο περιέργεια τί δουλειά κάνεις?

tzitzikas
03-01-06, 00:52
" Βασικα το θεμα για μενα ειναι το εξης.Ειμαι σχετικα ενας αριστος μαθητης.Οποτε ως πρωτος στοχος μου ειναι το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικως στο Πολυτεχνειο(Ειμαι και πολυτεκνος οποτε θα ερθω στην Αθηνα μαλλον).Τωρα, επειδη το συγκεκριμενο τμημα δεν ειναι και οτι πιο ευκολο για να μπω περιπου 19000 μορια θελω να μαθω ανα υπαρχουνε αλλα τμηματα καταρχας σε ΑΕΙ "

NUKE εχω τελειωσει ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχ/κος Η/Υ στη Θεσσαλονικη.Να εχεις υποψιν οτι η σχολη ειναι δυσκολη και στο να μπεις και στο να βγεις.εχει παρα πολλα μαθηματικα, στα μεσα των 5 ετων που διαρκει η φοιτηση επιλεγης κατευθυνση.Θεσσαλονικη εχει 2 κατευθυνσεις: ηλεκτρονικης&υπολογιστων, τηλεποικοινωνιων και ενεργειας.εγω τελειωσα ενεργειας(τηλεποικοινωνιες ηχαν πολλα μαθηματικα και καθολου εργαστηρια). Γενικα η σχολη ειναι πολυ θεωρητικη (κακο αυτο αν σου αρεσουν πιο πρακτικα πραματα οπως και μενα). περισσοτερα : www.ee.auth.gr (εχει περιληψη του καθε μαθηματος και φορουμ οπου αναπτυσεται σχετικο θεμα).αυτα

electron
03-01-06, 03:28
nuke τώρα πάω δευτέρα.
@electron: Απο περιέργεια τί δουλειά κάνεις?
Hλεκτρονικος σε βιομηχανια ειμαι.

ta03
03-01-06, 07:22
Ειμαι στο τμημα φυσικης στην αθηνα στην κατευθυνση ηλεκτρονικης,τηλεπικοινωνιων και αυτοματισμου.Η κατευθυνση ειναι οκ με σοβαρα μαθηματα.Στο πτυχιο ομως δεν αναγραφετε η κατευθυνση που εχεις παρει οποτε θεωρισε 'σκετο' φυσικος. Υπαρχει ομως μεταπτυχιακο στη ραδιοηλεκτρονικης στη σχολη μου με το οποιο θα εισαι jet. Να ξερεις ομως πως ειναι δυσκολο μεταπτυχιακο με πολλα μαθηματα ακαδημαικου τυπου.Για ο,τι θες μπορεις να μου στειλεις πμ!

travelgirl
03-01-06, 11:13
Nuke, προτείνω εφόσον είσαι άριστος μαθητής να στοχεύσεις Πολυτεχνείο. Θα σου εξηγήσω τους λόγους:

1. Αν αποφοιτήσεις από ΤΕΙ Ηλεκτρονικής (όπως έκανα εγώ), θα βρείς δουλειά (υπάρχουν θέσεις εργασίας), αλλά για να αντιμετωπίσεις τον ρατσισμό (λόγω ΤΕΙ) θα πρέπει να ψαχτείς και για Master. Αυτό φυσικά αν θές εκτός από τεχνίτης ηλεκτρονικός (κόλληση πλακετών, καλώδια, βλάβες και άλλα) να αναλάβεις κάτι διαφορετικό. Η εμπειρία μου από τον εργασιακό χώρο μου έδειξε πως το πτυχίο δεν αρκεί.

2. Το Φυσικό είναι πολύ σοβαρή σχολή, αλλά όπως είπε και ο προηγούμενος συμφορουμίτης δεν αποφοιτείς Ηλεκτρονικός αλλά Φυσικός και χρειάζεσαι και πάλι Master.

3. Στο Πολυτεχνείο παίρνεις το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο (έχεις και εργαστήρια) και ταυτόχρονα καλό τίτλο σπουδών, χωρίς να έχεις την αναγκαιότητα του Master.

Και θα συμπληρώσω τα εξής άσχημα: Ως απόφοιτη ΤΕΙ Ηλεκτρονικής Πειραιά, έκανα αίτηση για δωρεάν Master σε: Φυσικό, ακόμα και Καποδιστριακό. Τζίφος! Γιατί;;; Επειδή προερχόμουν από ΤΕΙ και θεωρούσαν πως δεν έχω τις απαραίτητες θεωρητικές γνώσεις για να παρακολουθήσω τα μεταπτυχιακά. Στο Πολυτεχνείο ήμουν τυχερή γιατί με ξεχώρισαν, με κάλεσαν και μου τα είπαν από κοντά. Στο Καποδιστριακό έπρεπε να εξεταστώ σε μαθήματα και βλέπουμε.
Σύμπεράσμα;; Πρέπει να πληρώσω....

Γιατί να ταλαιπωρηθείς τόσο;; Προσπάθησε λίγο παραπάνω τώρα, καλύτερα. Θέλω να καταλάβεις το εξής: Δεν κατακρίνω την σχολή Ηλεκτρονικής (το αντίθετο) αλλά ο τίτλος σπουδών αντιμετωπίζεται καχύποπτα. Επίσης αν θα πάρεις τα χρήματα της σύμβασης των Ηλεκτροτεχνιτών (μαζί με ανθυγιεινό και τα υπόλοιπα) εξαρτάται από τον εργοδότη - εγώ είμαι τυχερή παίρνω ακριβώς την σύμβαση μας - άλλοι φίλοι μου όμως αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Επίσης δεν ισχύουν τα παραπάνω αν θές να ανοίξεις ένα εργαστήριο και να επισκευάζεις το οτιδήποτε. Τότε δεν έχεις ανάγκη όλα αυτά. Στον ιδιωτικό τομέα όμως ως υπάλληλος, από ότι είδα οι Ηλεκτρονικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης χρειάζονται και το μεταπτυχιακό για να προχωρήσουν.

Φιλικά

:roll:

NUKE
03-01-06, 12:29
Ειρηνη, και εγω αυτα ειχα στο μυαλο μου.
Βεβαια θα προσπαθησω για το Πολυτεκνειο.

Μια ακομα ερωτηση, το ΜΑΣΤΕΡ τι ακριβως ειναι.Δεν εχω καταλαβει.Γιατι απο οτι καταλαβα λετε οτι και απο φυσικη καλα ειναι ομως πρεπει να παρεις Μαστερ.

Φιλε ta03 μαλλον καποια στιγμη θα σου στειλω κανα pm.

tzitzikas
03-01-06, 16:26
Μαστερ ειναι μεταπτυχειακος τίτλος. αν κανεις μαστερ Αγγλια ειναι 1 χρονο, Ελλαδα δεν εχει πολλα μαστερ και διαρκουν 2 χρονια περιπου.Στα Πολυτεχνεια της Ελλαδας εχει κυριως διδακτορικα για τα οποια να υπολογιζεις 5-6 χρονια επιπλεον απο το διπλωμα ηλεκτρολογου μηχανικου.βεβαια θελει καλο βαθμο πτυχειου,παρα πολυ διαβασμα κ.α
απλα να ξερεις οτι στο τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων μην περιμενεις να κολλας πλακετες κτλ.τα εργαστηρια ειναι τελειως τυποποιημενα και βαρετα.ελεγχεις π.χ σε ροπομετρο ενα κινητηρα, σε ραστερ φτιαχνεις κανα απλο ενισχυτη και βλεπεις την εξοδο του σε παλμογραφο κτλ.ολα τα μαθηματα εχουν μαθηματικο υποβαθρο και αναλυεις την θεωρια μαθηματικα.
σου λεω και τα θετικα και τα αρνητικα να ξερεις τι θα αντιμετωπισεις.
οσον αφορα στην εργασια, μετα την ληψη του διπλωματος γραφεσε στο τεχνικο επιμελητηριο ελλαδας και μπορεις αρχικα να υπογραφεις οποιαδηποτε ηλεκτρομηχανολογικη μελετη σε ιδιοτικα εργα και μετα απο καποια χρονια και σε ολα τα δημοσια εργα.

electron
03-01-06, 20:48
Σχετικά με το master θα συμπληρώσω ότι καλώς ή κακώς από αρκετές εταιρίες εδώ στην Ελλάδα δεν το αναγνωρίζουν τουλάχιστον όσων αφορά μισθολογικά.Επίσης σχετικά με τους πτυχειουχους ΤΕΙ υπάρχει και μια πραγματικότητα που λέει ότι σε αρκετές περιπτώσεις ειναι προτιμητέοι από ένα πτυχειουχο μηχανικό ΑΕΙ γιατί ο πρώτοι μπορουν να ανταποκριθουνι στις απαιτήσεις το ίδιο καλά και με λιγότερο κόστος για μια εταιρία.

tzitzikas
03-01-06, 21:58
ναι ισχυει σε πολλες περιπτωσεις αυτο,απλα σου περιοριζει τις μελετες που μπορεις να υπογραψεις(π.χ οριο ισχυος σε μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση) η δε μπορεις να εργαστεις σε μια δοιηκιτικη θεση σε μια βιομηχανια π.χ.
απο την αλλη αν θες πιο πρακτικες σπουδες προτιμησε σπουδες σε ΤΕΙ. Επισης σε ΤΕΙ εξιδικευεσαι περισσοτερο.π.χ σε ΤΕΙ ηλεκτρονικης ασχολισε απο οτι ξερω κυριως με την ηλεκτρονικη, ενω στο πολυτεχνειο θα κανεις και τηλεποικοινωνιες και ηλεκτρικη ενεργεια και ηλεκτρονικη και μηχανικη υπολογιστων.βεβαια τα τελευτεα 2μισι χρονια ειδικευεσε καπως σε ενα τομεα.

travelgirl
04-01-06, 12:38
Electron, συμφωνώ μαζί σου - αρκετές φορές προτιμούνται απόφοιτοι από τει (μέχρις στιγμής τα περισσότερα παιδιά που αποφοιτούν από την Ηλεκτρονική, πρακτική βρίσκουν εύκολα και απορροφούνται στην αγορά εργασίας).

Το μεταπτυχιακό δεν αναγνωρίζεται στο στυλ τόσο τοις εκατό επάνω στον μισθό, αλλά πλέον έχει γίνει και αυτό μία αναγκαιότητα της εποχής. Δεν επικροτώ αυτή την αναγκαιότητα. Θα διάβασες στο post μου πόσο έχω ταλαιπωρηθεί. Κανονικά θα έπρεπε το μεταπτυχιακό να γίνεται επειδή ο φοιτητής επιθυμεί να εντρυφήσει σε έναν τομέα της Ηλεκτρονικής και να εφαρμόσει τις γνώσεις του στην πράξη (στην εργασία).

Εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλει ο Nuke. :ok:

NUKE
04-01-06, 13:42
Γενικα εγω θελω να ασχοληθω κυριως με την πρακτικη.Παντως το θεμα δεν το βελπω τοσο με την δουλεια αλλα κυριως με αυτο που θελω να κανω.Σε γενικες γραμμες καταλαβα τι παιζει.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Παντως μαλλον θα πρεπει να περιμενω μεχρι να δωσω και αναλογα τι θα βγαλω να δω.

Δηλαδη θελω να πω οτι αν βγαλω για πολυτεχνειο μαλλον να μην παω σε ΤΕΙ.Αν δεν βγαλω για πολυτεχνειο βελπουμε.Οποτε μαλλον σας ρωταω τοτε.Παντως απο οτι καταλαβα δεν υπαρχουν και πολλες σχολες για ηλεκτρονικη σε ΑΕΙ.

Μονο Πολυτεχνειο.

Το μεταπτυχιακο αν ειναι μονο ενας χρονος γιατι δεν το κανω ολοι.Για το οικονομικο?Και καλα πας Αγγλικα και σχετικα...

electron
04-01-06, 18:25
Eιρήνη αυτή η αναγκαιότητα κατά την άποψή μου είναι μάλλον για το θεαθηναι εφόσον δεν στο αναγνωρίζουν στην σύμβαση που θα υπογράψεις εδώ στην Ελλάδα.Επειτα γιατί να ξοδέψεις χρόνο κόπο και χρήμα για κάτι που δεν θα βρεί ανταπόκριση;Αν μιλήσουμε και πρακτικά για το τι γνώσεις μπορείς να πάρεις από κάτι τέτοιο,αυτές θα είναι και πάλι θεωρητικές και όταν πιάσεις μια δουλειά με το καλό πρακτικά θα πρέπει να ξεκινήσεις από το μηδέν.Όπως έχω γράψει και παλιότερα,καμία σχολή του κόσμου δεν θα σου μάθει αυτά που θα δεις δουλεύοντας,παρά μόνο να σου δώσει ένα υπόβαθρο.

KERMIT
11-03-06, 23:22
Ένας συμφοιτητής μου στο ΤΕΙ Πειραιά τελείωσε τη σχολή και έκανε αίτητηση για μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών με σκοπό να πάρει το δίπλωμα Ραδιοηλεκτρολόγου. Λόγω καλού βαθμού και καλής πτυχιακής και έπειτα από συνέντευξη κατάφερε και πέρασε και συνεχίζει τις σπουδές του για άλλα τρία χρόνια. Όταν θέλεις κάτι πολύ όλα γίνονται!!!! Μην ακούω ανοησίες ότι υπάρχει ρατσισμός για τα ΤΕΙ, σας πληροφορώ ότι άτομα των ΤΕΙ έχουν περισσότερες τεχνικές γνώσεις. Πάντως ότι και να κάνεις καλή επιτυχία!!

NUKE
26-06-06, 13:24
Τωρα που τελειωσα και τελικα εβγαλα 17050 μορια περιπου για το 2ο και 4ο πεδιο και 17700 για το 3ο πεδιο πρεπει να σκεφτω τι να κανω.Για ηλεκτρολογους μηχανικους το ξεχναμε με αυτον τον βαθμο.Επωμενως λεω σχεδον σιγουρα το Φυσικο στο πανεπιστημιο Αθηνας οπου μετα απο δυο χρονια μαθηματων γενικης παιδειας ερχονται τα μαθηματα ηλεκτρονικης φυσικης.Και μετα κανω μεταπτυχιακο ειτε στην ραδιοηλεκτρολογια ειτε στους αυτοματισμους.Μαλλον αυτο θα κανω αλλα εχω δει οτι κατι παρομοιο υπαρχει και στο Πολυτεχνειο στην σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων οπου στον τομεα της φυσικης υπαρχει κατευθυνση ηλεκτρονικης φυσικης αλλα δεν ξερω τι παιζει με υτην την σχολη.

Αν καταλαβε κανεις θα ηθελα μερικα σχολια.Ευχαριστω

vayeros
26-06-06, 13:45
Καταρχην συγχαρητηρια για τη βαθμολογια σου!!!

Πιστευω οτι καλα ειναι να παρεις μια γνωμη απο εμας αλλα μην αποφασισεις με γνωμονα τς δικες μας απαντησεις και να διαλεξεις οτι πιστευεις εσυ ειναι καλυτερο για σενα.

ta03
26-06-06, 16:34
Καλη επιτυχια στην επιλογη σου nuke. Εχουμε κανει ακριβως την ιδια επιλογη!Να ξερεις παντως πως θα πηξεις στα μαθηματικα.

NUKE
26-06-06, 18:00
Οντως, θα πηξω στα μαθηματικα ενω μου αρεσει πιο πολυ η πρακτικη.Αλλα δεν πειραζει μου αρεσουν και τα μαθηματικα.

Φιλε vayeros , γενικα αυτο κανω, δηλαδη παιρνω γνωμες και σκεφτομαι.Απλα δεν ξερω για αυτην την σχολη του πολυτεχνειου που ειπα.Πολυ λενε οτι ειναι καλη ενω αλλοι οτι δεν βρισκεις δουλεια.Δεν ξερω,εσεις τι λετε?

Και σας ευχαριστω ολους για το ενδοιαφερων σας!!!

tzitzikas
26-06-06, 22:26
για την σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων εχω ακουσειθ οτι δεν εχει κατωχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα, δεν μπορεις να διοριστεις σαν καθηγητης, ουτε εισαι μηχανικος κι ας ειναι πολυτεχνειο.ασε που νε και 5 χρονια........

lyrist13
28-11-12, 01:04
Kαλησπερα παιδια και απο μενα,

ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι δινω και γω με τη σειρα μου φετος πανελληνιες και προσπαθω να ενημερωθω για τα περι των σχολων.
Ειμαι καλος μαθητης(οχι αριστος, πιστευω μπορω να βγαλω περιπου στα 16.000 μορια)και βασικα μ ενδιαφερουν δυο ειδων σχολων: αυτες που ασχολουνται με την ηλεκτρονικη και μετα οι οικονομικες.Προφανως οι δευτερες δεν μας απασχολουν εδω :biggrin:. Η επιλογη σχολων με την ηλεκτρονικη προκυπτουν απο το οτι ενδιαφερομαι να ασχοληθω με τα ηλεκτρονικα των αυτοκινητων. Οπως εχει αναφερθει πιο πισω υπαρχουν πολυ χαμηλα σε βαθμολογια ΤΕΙ και μετα παει το πολυτεχνειο. Δηλαδη η τους υψους ή τους βαθους.....Και αυτο ειναι που με κανει να κοιταω και τις οικονομικες σχολες. Τι θα μπορουσα να κανω? Εχετε να προτεινετε καμια αξιολογη σχολη με θα την ηλεκτρονικη? Αξιζει να ξεσκιστω(απιθανο) για να μπω πολυτεχνειο?

Ευχαριστω!
Γιαννης

electron
28-11-12, 13:47
Συνονόματε αν και ξεχασμένο το θέμα, θα είναι πάντα επίκαιρο. Τα κριτήρια που θα επιλέξεις μια σχολή έχουν να κάνουν αρχικά με σένα. Δηλαδή το τι αγαπάς περισσότερο, τα ηλεκτρονικά ή τα οικονομικά. Αν καλύψεις αυτή την συνθήκη τα υπόλοιπα είναι θέμα τύχης και ευκαιριών, μετέπειτα στην αγορά εργασίας. Μια αγορά που αυτή την εποχή ταλανίζεται και υποφέρει και μαζί μ αυτή όλοι μας.

lyrist13
28-11-12, 14:31
Συνονόματε αν και ξεχασμένο το θέμα, θα είναι πάντα επίκαιρο. Τα κριτήρια που θα επιλέξεις μια σχολή έχουν να κάνουν αρχικά με σένα. Δηλαδή το τι αγαπάς περισσότερο, τα ηλεκτρονικά ή τα οικονομικά. Αν καλύψεις αυτή την συνθήκη τα υπόλοιπα είναι θέμα τύχης και ευκαιριών, μετέπειτα στην αγορά εργασίας. Μια αγορά που αυτή την εποχή ταλανίζεται και υποφέρει και μαζί μ αυτή όλοι μας.

Δεν ειμαι σιγουρος τι μου αρεσει περισσοτερο και αν αυτο που νομιζω οτι μ αρεσει και θα επιλεξω θα μου αρεσει και σε 5 ή 10 χρονια.
Στο θεμα των σχολων ηλεκτρονικης δεν ξερω αν αξιζει να θυσιασω μια καλη σχετικα βαθμολογια που ισως βγαλω για να μπω σε ενα ΤΕΙ με 5 ή 6 χιλιαδες λιγοτερα μορια. Το μονο που μπορω σκεφτω ειναι να μπω σε μια σχολη οικονομικων που ειναι στις δυνατοτητες μου πιστευω και παραλληλα να ασχοληθω μονος μου με την ηλεκτρονικη μιας και αυτο που θα θελα να ασχοληθω ειναι πολυ εξειδικευμενο. Δεν ξερω ομως αμα θα καταφερω να παρω τις αντιστοιχες γνωσεις που θα περνα απο το ΤΕΙ. Εσεις λογικα θα ξερετε να μου πειτε.

Παντως με ατομο που κανει τετοια δουλεια εχει σπουδασει σε ΤΕΙ αυτοματισμου και εχει κανει καμποσα μεταπτυχικα( σχετικα με την ρομποτικη κτλ)

electron
28-11-12, 15:02
Γιάννη πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τι πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, για να κάνεις την σωστή επιλογή. Αν επιλέξεις κάτι γιατί σου είπαν ότι είναι ενδιαφέρον και ότι θα έχεις καλές απολαβές, δεν φτάνει. Φαντάσου μια μελλοντική εικόνα σου όπου θα έχεις επιλέξει κάτι που πραγματικά δεν σε ενδιέφερε και θα το έχεις κάνεις επάγγελμα. Θα είσαι δυστυχισμένος και θα το κάνεις απλά και μόνο για βιοποριστικούς λόγους με ότι συνεπάγεται αυτό.
Αφού αναφέρεις ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με τα ηλεκτρονικά σε ατομικό επίπεδο κυρίως, τότε μήπως θα έπρεπε να ασχοληθείς με τα οικονομικά που αν κατάλαβα σωστά, σε ενδιαφέρουν ως επαγγελματικός προσανατολισμός;

lyrist13
28-11-12, 15:26
Γιάννη πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τι πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, για να κάνεις την σωστή επιλογή. Αν επιλέξεις κάτι γιατί σου είπαν ότι είναι ενδιαφέρον και ότι θα έχεις καλές απολαβές, δεν φτάνει. Φαντάσου μια μελλοντική εικόνα σου όπου θα έχεις επιλέξει κάτι που πραγματικά δεν σε ενδιέφερε και θα το έχεις κάνεις επάγγελμα. Θα είσαι δυστυχισμένος και θα το κάνεις απλά και μόνο για βιοποριστικούς λόγους με ότι συνεπάγεται αυτό.
Αφού αναφέρεις ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με τα ηλεκτρονικά σε ατομικό επίπεδο κυρίως, τότε μήπως θα έπρεπε να ασχοληθείς με τα οικονομικά που αν κατάλαβα σωστά, σε ενδιαφέρουν ως επαγγελματικός προσανατολισμός;

Θα μ ενδιεφερε να ασχοληθω επαγγελματικα με το θεμα των ηλεκρονικων των αυτοκινητων...απλως δεν ξερω αν αξιζει οπως ειπα και πριν να θυσιασω μια πιθανη καλη βαθμολογια για να μπω σε ενα ΤΕΙ. Επισης δεν ξερω αν μπορω να το κανω αυτο επαγγελματικα χωρις να χω σπουδασει κατι αντιστοιχο. Υπαρχει αυτη η δυνατοητα? Εχω ψαξει, εχω ασχοληθει λιγακι με το πως προγραμματιζονται εγκεφαλοι αυτοκινητων, αεροσακων κτλ και μου αρεσει η ολη διαδικασια.
Και τα δυο ειδη σχολων, παντως, μπορω να τα εκμεταλευτω αμεσα καθως ο πατερας μου εχει συνεργειο αυτοκινητων, και πιστευω οτι με πολλη ατομικη προσπαθεια μπορουν φανουν χρησιμες για την εξελιξη του.

electron
28-11-12, 16:15
Τώρα το κάνεις πιο συγκεκριμένο το πράγμα. Άρα κρατώ το γεγονός ότι υπάρχει μια επιχείρηση που ανήκει στην οικογένεια σου και σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς - εξειδικευτείς στην κατεύθυνση που αναφέρεις. Με αυτά τα δεδομένα και εφόσον σε ενδιαφέρει δεν θεωρώ απαραίτητα να περάσεις σε κάποια σχολή τύπου πολυτεχνείο. Με μια σχολή τύπου ΤΕΙ και αν θες έπειτα με ένα σχετικό μεταπτυχιακό, μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς με τον τομέα αυτό των ηλεκτρονικών.Εξάλλου πιστεύω ότι θα έχεις την ευκαιρία να εκπαιδευτείς αργότερα και από τις εκάστοτε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων σε ότι αφορά τα εν λόγω ηλεκτρονικά.