PDA

Επιστροφή στο Forum : Protel vs OrCad...



Lykos1986
05-01-06, 19:33
Λοιπόν πήρα το elector και είδα το άρθρο που είχε για τα σχεδιαστικά προγράμματα. Ήταν αρκετά καλό, αν και περίμενα πιο πολύ ένα συγκριτικό άρθρο παρά ένα άρθρο απλής παρουσίασης. Βασικά δεν είχε ούτε το Protel που ήταν και ο βασικός λόγος που το πήρα. Και τώρα το ερώτημα.

Ποιο από τα παρακάτω προγράμματα είναι πιο καλό: Το Protel ή το ΟrCad;;; Στο Protel θα πρέπει να συνδέσεις όπως και στο OrCad το κάθε στοιχείο σχηματικού διαγράμματος με ένα footprint ή είναι σαν το Eagle που είναι από πριν συνδεδεμένα μεταξύ τους;;;

gsmaster
06-01-06, 01:43
Και τα δυο κάνουν την δουλειά σου μια χαρά, και είναι τα κορυφαία στο είδος τους, τα δυσκολότερα στη χρήση τους και τα ακριβότερα στην αγορά τους.

Χρησιμοποιπώ το Orcad γιατί:
- Έχω μια πλήρη λειτουργικη έκδοση
- Κάνει αυτά που θέλω και πολλά άλλα
- Δεν κολλάει καθόλου σε αντίθεση με το Protel που όσες εκδόσεις έχω δοκιμάσει κολλούσαν, ακόμα και το επίσημο demo απο την εταιρία. (στον υπολογιστή μου τουλάχιστον)
- Το έχω συνηθήσει (το ομολογώ)

Lykos1986
06-01-06, 09:55
Μου έχουν πει πως είναι πολύ πιο εύχρηστο από το OrCad και οι δυνατότητες του είναι περισσότερες. Δεν έχω δοκιμάσει καμία έκδοση είναι η αλήθεια αλλά από περιοδικά που βλέπω ότι το διαφημίζουν, φαίνεται να έχει πολύ πιο φιλικό περιβάλλων. Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος αφού όπως είπα δεν το χρησιμοποίησα. Το OrCad εγώ ομολογώ ότι δεν το έχω συνηθίσει ακόμα αφού είχα μάθει στην ευκολία του Eagle και στο τελευταίο τουλάχιστον το περιβάλλον εργασίας του ήταν μακράν καλύτερο!!!!

Τέλος πάντως θα προσπαθήσω να βρω μια πλήρη έκδοση, σε καλή τιμή… 8) και θα αποφανθώ αργότερα!!!


Α, από ότι είδα το Protel πλέον δεν διανέμεται μόνο του αλλά σε ένα πακέτο με άλλα καλούδια που το ονομάζουν Altium Designer, με την τελευταία του έκδοση να είναι η 6.0. Αληθεύει κάτι τέτοιο;;;

gsmaster
06-01-06, 16:15
Ναι έτσι έρχεται το protel. στην ουσία το ίδιο είναι.
Μπορείς να παραγγείλεις μια demo έκδοση 30 ημερών απο την εταιρία και στο στέλνουν σπίτι.
δες εδώ -> http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1469